What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το μέλλον της ΑMD

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,404


Adhan wrote:
Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ATI users έχει την 5770 που δεν την έχω και σε μεγάλη υπόληψη. Πέρα από την χαμηλή της τιμή δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο λόγο...</blockquote>

Αυτό είναι το βασικό της πλεονέκτημα. Έχει τιμολογηθεί με τέτοιο τρόπο που να προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από τον ανταγωνισμό στην ίδια τιμή, ενώ επαρκεί άνετα για gaming σε υψηλή ποιότητα και αναλύσεις μέχρι 1680χ1050.

 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
H intel έχει τέτοιο μερίδιο στους gamers εντελώς απο σπόντα. Είναι κυρίως τα ενσωματωμένα γραφικά σε laptops που δίνουν τα ποσοστά (αλλά και τα desktop τσιπάκια ως ένα βαθμό). Φορητοί που έχουν μόνο HD ή παίκτες που παίζουν games στα ενσωματωμένα κατά λάθος (ξεχνούν να το γυρίσουν στην discreet) , δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος που να αγοράζει intel ΗD για να παίζει, τουλάχιστον όχι ακόμη. H intel αναβαθμίζει τις GPU της διαρκώς και θεωρητικά με τους επόμενους (haswell) θα έχει διπλάσια ισχύ από τώρα. Το πρόβλημα είναι διπλό όμως. Μέχρι σήμερα η intel όχι μόνο υστερεί στις επιδόσεις, έχει και γενικά χειρότερη ποιότητα γραφικών (textures κλπ) ενώ και οι drivers που βγάζει μόνο ψαγμένοι δεν είναι. Τώρα αν αλλάξει αυτό αργότερα θα το δούμε. Προς το παρόν δεν μπορώ να διανοηθώ σοβαρό gaming χωρίς AMD/nVidia κάρτα.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884


Kuivamaa wrote:
H intel έχει τέτοιο μερίδιο στους gamers εντελώς απο σπόντα. Είναι κυρίως τα ενσωματωμένα γραφικά σε laptops που δίνουν τα ποσοστά (αλλά και τα desktop τσιπάκια ως ένα βαθμό). Φορητοί που έχουν μόνο HD ή παίκτες που παίζουν games στα ενσωματωμένα κατά λάθος (ξεχνούν να το γυρίσουν στην discreet) , δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος που να αγοράζει intel ΗD για να παίζει, τουλάχιστον όχι ακόμη. H intel αναβαθμίζει τις GPU της διαρκώς και θεωρητικά με τους επόμενους (haswell) θα έχει διπλάσια ισχύ από τώρα. Το πρόβλημα είναι διπλό όμως. Μέχρι σήμερα η intel όχι μόνο υστερεί στις επιδόσεις, έχει και γενικά χειρότερη ποιότητα γραφικών (textures κλπ) ενώ και οι drivers που βγάζει μόνο ψαγμένοι δεν είναι. Τώρα αν αλλάξει αυτό αργότερα θα το δούμε. Προς το παρόν δεν μπορώ να διανοηθώ σοβαρό gaming χωρίς AMD/nVidia κάρτα.</blockquote>

Ακριβώς με κάλυψες.
Ερώτηση: ισχύει πως οι drivers της ati/amd είναι συνήθως ελαττωματικοί; εγώ πιστεύω πως έχει λανθασμένα καθιερωθεί στη συνείδηση του μέσου pcά. Σε φίλους μου προτέινω amd κάρτες γραφικών, καλύτερες και φθηνότερες από τις nvdia που βάζουν στο μάτι αλλά μου λένε πως θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο από drivers.
Την 5850 έχω 2.5 χρόνια τώρα, και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, κανένα πρόβλημα..

 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Εποχές 1999-2002 υπήρχε περίπτωση να αγοράσεις ATi κάρτα και να μην μπορείς να παίξεις τα games διετιας στην συλλογή σου εξαιτίας των αστείων drivers. Μεγάλο θέμα τότε και αντηχεί ως τις μέρες μας. Μια χαρά drivers έχουν και οι δύο εταιρείες. Θέματα πάντα θα υπάρχουν πάντως ,ειδικά στα νέα προϊόντα. Αυτήν τη στιγμή θα έλεγα πως η nvidia έχει το πάνω χέρι στο SLi/Crossfire αλλά έχω την αίσθηση (από αυτά που βλέπω και ακούω γιατί δεν έχω στήσει τέτοιο σύστημα) ότι η AMD υπερτερεί στην υποστήριξη πολλών μονιτορ (eyefinity).
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214


nitro912gr wrote:
Ενδιαφέρον έχει το αναλυτικό πάντως για τις κάρτες γραφικών:
http://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/</blockquote>

Η καρτούλα μου πάντως, κρατάει γερά και δεν το περίμενα.

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820


Kuivamaa wrote:
θα έλεγα πως η nvidia έχει το πάνω χέρι στο SLi/Crossfire </blockquote>
Το πάνω χερι από ποια άποψη? Το Crossfire είναι πιο "ευέλικτο" απέναντι στο SLi σχετικά με το τι μοντέλα χρειάζεται για να επιτευχθεί...

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529


Adhan wrote:


Kuivamaa wrote:
θα έλεγα πως η nvidia έχει το πάνω χέρι στο SLi/Crossfire </blockquote>
Το πάνω χερι από ποια άποψη? Το Crossfire είναι πιο "ευέλικτο" απέναντι στο SLi σχετικά με το τι μοντέλα χρειάζεται για να επιτευχθεί...</blockquote>

Αν δεν κάνω λάθος, λέει για το Microshuttering που πάσχουν οι MultiGPU συνθέσεις.



 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Ό,τι λέει ο από πάνω. Οι AMD βγάζουν περισσότερο λόξυγγα φαίνεται.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,404
Και αν είσαι "ευαίσθητος" στο φαινόμενο αυτό, μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα. Δεν αντέχω καθόλου τα hitches και τα στιγμιαία "σπασίματα", προτιμώ να ρίξω λεπτομέρειες για να πετύχω ομαλή κίνηση.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Θα κοιμηθείτε ήσυχοι απόψε:

http://www.maximumpc.com/article/news/intel_says_company_committed_sockets2012
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Αν και φανατικός nVidiάκιας κάποτε, πλέον για μένα την πρωτοκαθεδρία στο θέμα των GPUs την έχει αναμφισβήτητα η ATi / AMD..
Το κακό είναι ότι δυστυχώς εξακολουθεί να υπολείπεται της nVidia στις πωλήσεις, κάτι που μόνο καλό δεν είναι...
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Και γω τα ίδια ακριβώς.

http://www.skroutz.gr/s/422595/Asus-Radeon-HD7970-3GB.html

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι υλοποίηση ίδια με την reference που σημαίνει όχι και η καλύτερη ψύκτρα για overclocking. Αλλά μιλάμε για 7970 στα 360-370 ευρώ...Σε αυτά τα λεφτά οχι 680 δεν βρίσκεις αλλά ζήτημα να υπάρχουν 1-2 670...Και η 7970 είναι καθαρά ανώτερη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
necrobased.

Μια από τα ίδια, σπίτι και γραφείο full AMD builds και στο laptop. Μόνο στο HTPC τα χάλασα λίγο γιατί το φτιάχνω με ότι spare parts κάτσουν. Οπότε το πρώτο ήταν AMD/nvidia και το τωρινό intel/AMD.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,679
Είναι χρυσωρυχείο η αναμόχλευση παλαιών thread διότι πιάνουν οι μαρτυρίες τον παλμό της εποχής (άσχετα αν θυμάμαι αρκετές από τις συζητήσεις σαν να ήταν χτες).

Στο θέμα μας, είναι τρομερό το πόσο μεγάλο άλμα έφερε η AMD με τους Ryzen, και αυτό το thread είναι ενδεικτικό του πόσο δίκιο είχαν οι συνομιλητές για το τι πρέπει να γίνει, αλλά και το πόσο ανυποψίαστοι ήμαστε συνολικό για το τι ερχόταν.
 
Top Bottom