What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το Μαναρόχρεπο™ πέθανε! Ζήτω το ... νέο σύστημα!

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Οι παροικούντες στον Δισκόρδιο Εξυπηρετητή τα ξέρουν ήδη, αλλά ας τα πούμε και στο φόρουμ...

Πριν μερικές εβδομάδες, η καλή μου μητέρα, είχε την ατυχή έμπνευση να περάσει κοντά από το γραφείο μου. Και να παρασύρει στο διάβα της το πολύπριζο, Με αποτέλεσμα να νεκρώσει η οθόνη του Μαναρόχρεπου™...
Μεσούσης της κατάστασης με τον COVID-19, με την εργασία μου να αντιμετωπίζει κρίση, το τελευταίο που μου χρειαζόταν, ήταν να σκάσω ένα κατοστάρικο τουλάχιστον για νέα οθόνη...
Και τότε, η καλή μου αδερφούλα, μου έβαλε την φιτιλιά: Γιατί δεν παίρνεις ένα φορητό;

Βλέπετε, ο χώρος στο τσαρδί, όπου είμαστε 5 άτομα, είναι περιορισμένος, ετοιμαζόμαστε για μετακόμιση το φθινόπωρο, και χρειάζομαι PC και στην δουλειά, και στο σπίτι... Και καθώς το μαγαζί είναι σε διαδικασία κατασκευής, το γραφείο είναι ένα πλαστικό τραπέζι αυτή την στιγμή...
Οπότε, ναι, το laptop φαντάζει καλή επιλογή.
Ποιο laptop όμως;
Ας δούμε τι απαιτήσεις είχαμε:
Κόστος 500-600€ ( μακάρι να διέθετα περισσότερα, αλλά και αυτά υπέρβαση ήταν )
Μέγεθος 15-16", καθώς μεγαλύτερο θα ήταν στην ουσία desktop replacement, άρα μεταφερόμενο, όχι φορητό. Μικρότερο μέγεθος, θα σήμαινε μοντέλο χωρίς αριθμητικό πληκτρολόγιο, κάτι που δεν με βολεύει στην εργασία μου.
Οθόνη ανάλυσης 1920x1080 εικονοστοιχείων ( τα pixel επί το ελληνικότερον ). Ιδανικά IPS, αλλά δύσκολο να βρω σε αυτό το κόστος. VA και ΤΝ, δεκτά. Γιατί η υψηλή ανάλυση; Πλέον συναντώ προγράμματα που θέλουν τουλάχιστον 1024*768 ανάλυση για να δουλέψουν. Για να δουλέψουν σωστά, χρειάζονται παραπάνω, και όσον αφορά τον οριζόντιο, και τον κάθετο άξονα. Δεν είμαι γραφίστας, video editor κτλ ώστε να με καίει η χρωματική ακρίβεια για δουλειά.
SSD δίσκος. Χαμηλή κατανάλωση, μηδενικά κινούμενα μέρη, μεγάλη ταχύτητα.
Τουλάχιστον 4 πυρήνες, και 8 GB RAM.

Τι διάλεξα;

Ένα Lenovo Ideapad L340-15-API. Ryzen 3700U με RX Vega 10, 8 GB Single Channel DDR4-2400, 256 GB M.2 SATA SSD, και ένα DVD-RW. 3 θύρες USB ( η μια type C, SS άρα τουλάχιστον USB 3.0 ), μια Ethernet, μια HDMI, μια 3,5 χιλιοστών για ακουστικά και μικρόφωνο ( ιδανική για handsfree ), Kensigton για αντικλεπτικό, και μια τυπική κάμερα 720p, με privacy shutter ( περιλαμβάνει και μικρόφωνο ).

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με benchmarks, αλλά το Witcher 3 τρέχει στα επίπεδα ΧBOX One / One S ( με Gameworks ενεργό όμως ).
Αισιοδοξώ ότι με ακόμα και με την νέα γενιά κονσολών, όσο θα υπάρχουν crossgen τίτλοι, θα μπορώ να τους παίξω.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,255
Τα θερμά μου συγχαρητήρια, να ζήσετε, να το χαίρεσαι, καλή σταδιοδρομία, με έναν πόνο και του χρόνου!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
Οσο διαβαζα σε πιστευα


Μικρότερο μέγεθος, θα σήμαινε μοντέλο χωρίς αριθμητικό πληκτρολόγιο, κάτι που δεν με βολεύει στην εργασία μου.
Οθόνη ανάλυσης 1920x1080 εικονοστοιχείων ( τα pixel επί το ελληνικότερον ). Ιδανικά IPS, αλλά δύσκολο να βρω σε αυτό το κόστος. VA και ΤΝ, δεκτά. Γιατί η υψηλή ανάλυση; Πλέον συναντώ προγράμματα που θέλουν τουλάχιστον 1024*768 ανάλυση για να δουλέψουν. Για να δουλέψουν σωστά, χρειάζονται παραπάνω, και όσον αφορά τον οριζόντιο, και τον κάθετο άξονα

μεχρι που εβγαλες στη φορα την αληθεια......

αλλά το Witcher 3 τρέχει στα επίπεδα ΧBOX One / One S ( με Gameworks ενεργό όμως ).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
Το αγόρασες ή μας ρωτάς αν είνια καλό;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Πόσο πίσω είσαι ρε Nitro, o Vtheo επιτέλους οργώνει τη Velen εδώ και μέρες.

Καλορίζικο και καλόπαιχτα τα current gen games! Καλά για το μέλλον πραγματικά δεν ξέρω τι αλλαγές στα recs θα φέρουν οι νέες κονσόλες, αλλά έχεις πολύ πράγμα να παίξεις που δεν την πολυπάλευε στο Μαναρόχρεπο, αιωνία του η μνήμη.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932


εμένα μου ήρθε αυτή η σκηνή με τον vthfili να φωνάζει "ΤΟ ΜΑΝΑΡΟΧΡΕΠΟ ΠΕΘΑΝΕ....ΠΕΘΑΝΕ ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ"
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Καλορίζικο και καλοδουλεμένο.
Κράτα τη μάνα σου μακρυά του, στην ανάγκη βάλε και συρματόπλεγμα ρε φίλε. Θα την καθυστερήσει αρκετά μέχρι να χτίσεις bunker γύρω απο το γραφείο.:ROFLMAO:
Οι Ελληνίδες μανάδες είναι κομάντα, δεν σταματάνε μέχρι να σου κάνουν ζημιά.
Η δικιά μου τις προάλλες έριξε ένα σπρωξίδι σε μια πρίζα και μου έκαψε το τροφοδοτικό του λαπτοπ, ενώ το λαπτοπ ήταν συνδεδεμένο επάνω του. Είδα το εγκεφαλικό να μου 'ρχεται αλλά πρόλαβα να πάρω υπογλώσσια και τη γλίτωσα. :ROFLMAO:
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Καλορίζικο, να το χαρείς :cool:

Καλορίζικο και καλοδουλεμένο.
Κράτα τη μάνα σου μακρυά του, στην ανάγκη βάλε και συρματόπλεγμα ρε φίλε. Θα την καθυστερήσει αρκετά μέχρι να χτίσεις bunker γύρω απο το γραφείο.:ROFLMAO:
Οι Ελληνίδες μανάδες είναι κομάντα, δεν σταματάνε μέχρι να σου κάνουν ζημιά.
Η δικιά μου τις προάλλες έριξε ένα σπρωξίδι σε μια πρίζα και μου έκαψε το τροφοδοτικό του λαπτοπ, ενώ το λαπτοπ ήταν συνδεδεμένο επάνω του. Είδα το εγκεφαλικό να μου 'ρχεται αλλά πρόλαβα να πάρω υπογλώσσια και τη γλίτωσα. :ROFLMAO:

Η μητέρα μου το πάτησε το laptop του αδερφού μου. Το ράγισε ελαφρώς αλλά ευτυχώς δεν έπαθε ζημιά. Μετά έκανε τη χαζή εννοείται...
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Μου ήρθε να πω "Άβακας mk II mod 0" αλλά εντάξει, μην το παραξηλώσουμε.
Core 2 Duo 7400, @2.8 GHz
2x2 GB DDR2-667Μhz
1x500 GB Seagate Barracuda @ 7200 RPM
1x1.5 TB Seagate @5400 RPM
Αρχικά μια ATi Radeon HD 2600XT με 512 MB GDDR3 VRAM
Kαι τον τελευταίο καιρό μια Nvidia GT240 με 1GB VRAM.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Αν του έβαζες έναν τετραπύρηνο και μια κάρτα γραφικών θα ήταν τέλειο σαν δεύτερο μηχάνημα. Τέτοιο είναι το δικό μου και είμαι μια χαρά βολεμένος.

Η μητέρα μου το πάτησε το laptop του αδερφού μου. Το ράγισε ελαφρώς αλλά ευτυχώς δεν έπαθε ζημιά. Μετά έκανε τη χαζή εννοείται...
Κλασική συζήτηση μάνας που έκανε ζημιά και παιδιού:
-Ρε μάνα ποιός το χάλασε αυτό; (Λες και μπαίνουν πολλοί στο σπίτι, 2 ατομα όλα κι όλα........)
-Δεν ξέρω, εγώ έτσι το βρήκα. Εσύ το χάλασες, εγώ δεν μπαίνω στο δωμάτιό σου.o_O
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Με γεια, καλό κάψιμο. Πάρε βάση σε κάποια φάση και πόσταρε screenshot όταν ξεκινήσεις το Pyres of Novigrad: pt. 2.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,263
Καλόπαιχτο.
Θα συμφωνήσω με τον λέλο ότι προσώθηκες από μόνος σου. να η εργασία μου και τα προγράμαμτακ τλ τκλ

ΓΟΥΙΤΣΕΕΕΕΕ
insert P.A.N.I.C.
 
Top Bottom