What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Του διαολου πραματα

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εχει δικαιο ο Νιτρο που τα λεει ετσι! Ακου να δεις τι εγινε. Εκει που λες ειναι ολα ωραια και καλα, πα να ανοιξω ενα ενγραφο (της εφοριας μαμω τη μανα της) και κολανε τα παντα ολα. Βρε ρεσταρτ, βρε απο δω απο κει, τιποτα. Μεχρι το λογκο της μητρικης και παπαλα, ουτε bios δεν εμπαινε. Με τα πολλα rr πηγαινε να μπει στα win, αρχιζε auto repair, κι εμενε εκει. Ψαχνω απο δω απο κει, τελικα ανοιγω καπο, αφαιρω μια μνημη, βαζω μπροστα, μια χαρα ολα και νο προμπλεμο. Εκει που ειμαι ετοιμος να γαμοσραυρισω, hyper, fury, kingstone και δεν συμαζευεται. περνω πινελακι (ζαχαροπλαστικης) ξεσκονιζω το ντιμακι, ξεσκονιζω το σλοτ, ξαναχωνο την μνημη στην θεση της, ξαναβαζω μπροστα και φσσστ μποινγκ, ολα μαι χαρα, λες και δεν υπηρξε 3-4 ωρες ταλαιπορια. Λεω ελα μοηνι στον τοπο σου... (το υπολοιπο το ξερετε). Καλα ΟΚ ειμαι και μαμω τους κομπιουτεραδες, αλλα σημερα εσκισα τα πτυχεια μου, ρε γμτ. Τι μπορει ναγινε? μικροοργανισμοι, ουφο, στιγμηαια διαφυγη πυρηνικης ενεργειας, κανα σκουπιδακι που βραχυκυκλωνε το συστημα? Αλλα το πι σι μεσα πεντακαθαρο. Καμια γνωμη για να μου φυγει η περιεργεια, ρε γμτ!
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Death and taxes... Φαντάζομαι πως ο υπολογιστής σου πρόλαβε να διαβάσει το περιεχόμενο του εγγράφου της εφορίας και προσπάθησε να αυτοκτονήσει (για να γλιτώσεις εσύ το έμφραγμα).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Συμβαινει. το repair ηταν αποτελεσμα των βαρβαρων τερματισμων λειτουργιας.
Καποια μνημη σταματησε να καθεται αναπαυτικα, συμβαινει, αλλαζει ο καιρος και ειναι περιοδος συστολων διαστολων. Τις τελευταιες μερες, η ντουλαπα μου το εχει ριξει στους αναστεναγμους.
Οι μνημες πιανουν βρωμα και θελουν καθαρισμα, με γομα που ειναι το καλυτερο εργαλειο καθαρισμου μνημων. Εχω παθει παρομοιο πανικο και ενα σβησιμο με γομα εσβησε και το προβλημα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Φαντασου τι μπορει να γινει, αν παω να ανοιξω κανα λογαριασμο ΔΕΗ.
Τι να πω? Τα πισια παντως τα καθαριζω μια δυο φορες το μηνα αναγκαστικα, γτ στο χωρο, κυκλοφορουν 2 γατακια και οι σητες γεμιζουν χνουδι. πινελακι, σκουπακι βακουμ, πιστολακι.
Νιτεντο, δεν ειχα, αλλα, κασετες, αταρι, μικροτζινιους, τζαγκουαρ, παντα φυσιγμα πριν την χρηση.
BTW, για να μην ανοιγω αλλο θρεντ, εχει δοκιμασει, κανεις αυτα τα heatsink, για Μ2 ssd? Κανουν τιποτα η μαπα το καρπουζι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Φαντασου τι μπορει να γινει, αν παω να ανοιξω κανα λογαριασμο ΔΕΗ.
Τι να πω? Τα πισια παντως τα καθαριζω μια δυο φορες το μηνα αναγκαστικα, γτ στο χωρο, κυκλοφορουν 2 γατακια και οι σητες γεμιζουν χνουδι. πινελακι, σκουπακι βακουμ, πιστολακι.
Νιτεντο, δεν ειχα, αλλα, κασετες, αταρι, μικροτζινιους, τζαγκουαρ, παντα φυσιγμα πριν την χρηση.
BTW, για να μην ανοιγω αλλο θρεντ, εχει δοκιμασει, κανεις αυτα τα heatsink, για Μ2 ssd? Κανουν τιποτα η μαπα το καρπουζι.

Δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά το γενικό consensus που βλέπω online είναι ότι ναι, βοηθάνε (πάντα ανάλογα με το συγκεκριμένο προϊόν). Οι σύγχρονοι SSDs αναπτύσσουν αρκετά υψηλές θερμοκρασίες.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Φαντασου τι μπορει να γινει, αν παω να ανοιξω κανα λογαριασμο ΔΕΗ.
Τι να πω? Τα πισια παντως τα καθαριζω μια δυο φορες το μηνα αναγκαστικα, γτ στο χωρο, κυκλοφορουν 2 γατακια και οι σητες γεμιζουν χνουδι. πινελακι, σκουπακι βακουμ, πιστολακι.

Και το φυσητήρι κάνει καλή δουλειά, αρκεί να το κάνεις σε μπαλκόνι (βλ. φωτό) και να κρατάς τις φτερωτές των ανεμιστήρων με το χέρι όταν φυσάς προς τα κει.

3.jpg
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Οι σύγχρονοι SSDs αναπτύσσουν αρκετά υψηλές θερμοκρασίες.
Ο δικος μου evo 970 250gb, με την εκκινηση το magician δειχνει περι τους 40, ενω για τους ssd/hdd 20-22. Τωρα σε κανα βαρυ παιχνιδι δεν θα πηγαινει 50-60? Η samsug λεει οτι μεχρι 70 ειναι ΟΚ, Αλλα ποτε κανεις δεν μετανιωσε για χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι μηπως δεν χωραει μετα η vga να μπει στην θεση της. Η μητρικη giga B460M DS3H τον εχει στην χειροτερη θεση που θα μπορουσε, κατω απο cpu πισω απο vga, λες και δεν ειχαν τοσο χωρο χαμηλοτερα απο την vga
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Τι να πω? Τα πισια παντως τα καθαριζω μια δυο φορες το μηνα αναγκαστικα, γτ στο χωρο, κυκλοφορουν 2 γατακια και οι σητες γεμιζουν χνουδι. πινελακι, σκουπακι βακουμ, πιστολακι.
Οι μνημες εχουν χαλκινες επαφες και στην επιφανεια τους γινονται διαφορα που δεν εχουν πολυ σχεση με την απλη σκονη αλλα εχει σχεση με τα χαλκινα αντικειμενα που διακοσμουν τα σπιτια.
Το Blower και το πινελακι ειναι μια χαρα για τα υπολοιπα μερη του υπολογιστη αλλα η μνημη θελει λιγο τριψιμο για να φυγει η σκουρια, η μακα, τα μανιταρια, ο βασιλικος και το δερμα απο τα φιδια.
Η κλασσικη γομολαστιχα ειναι το μοναδικο εργαλειο για αυτη την δουλεια.
Μια δοκιμη θα σε πεισει. Παρατηρησε τις επαφες πριν και μετα την χρηση γομας. Η διαφορα ειναι γυαλιστερη.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ναι, 99,9% ναναι αυτο, Δεν ειναι ακριβως χαλκος αλλα κραματα με μεγαλο ποσοστο χαλκου, οπως καποια βυσματα καλωδιων σε συσκευες hi fi, που απο καιρου εις καρον τα κουμπωναμε ξεκουπμωναμε για να καθαρισουν και να κανουν καλη επαφη. Δεν ειναι σαν την σκουρια του σηδηρου αλλα μια πρασινιλα. Τα τριβαμε με μαλακο πανακι και λιγο μπρασο, δεν ειξερα για γομολαστιχα. Μπορει το ντιμακι με το βγαλε βαλε να καθαρισε και λειτουργησε σωστα μετα. Υποκλινομαι!
 
Top Bottom