What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Unable to connect....

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,851
Γράφω έχοντας θέσει το κινητό μου τηλέφωνο ως Hotspot με τα δεδομένα.
Μέχρι και εχθές αργά το βραδυ πρόβλημα με το WLan δεν είχα. Από σήμερα το πρωί δε λέει να συνδεθεί. Δοκίμασα να κάνω resetip μέσω cmd ως admin, τίποτα.
Διέγραψα τελείως το wlan και το ξαναέβαλα, έκανα disable / enable την κάρτα δικτύου, έψαξα για updates και μου κατέβασε απλά ένα .Net Framework, απενεργοποίησα το Windows Firewall, έκανα /flushdns (ναι οκ όλα αυτά τα χακεράδικα μέσω cmd στα ίντερνετς τα βρήκα).

Το κινητό μου τηλέφωνο συνδέεται κανονικά. Από την στιγμή που το Laptop μου όμως συνδέεται με το κινητό, τουλάχιστον δεν έχει θέμα hardware.

Εβγαλα μια αναφορά όπου μου δειχνει όλες μου τις προσπάθειες να συνδεθώ. Διαβάζοντας την αναφορά στα σημεία όπου αποτυγχάνει να συνδεθεί μου βγάζει το παρακάτω (δεν θα βάλω ολόκληρη αναφορά για τυπικούς λόγους)

Reason code: 778
Root Cause String: Windows cannot connect to this network There is a problem with the certificate on the server required for authentication.

Τί να κάνω!!!1!?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
να κλείσεις και να ανοίξεις πάλι το ρουτερ προσπάθησες; :trollface:
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
να κλείσεις και να ανοίξεις πάλι το ρουτερ προσπάθησες; :trollface:

Μην το γελάς καθόλου. Προ καιρού είχα παρόμοιο πρόβλημα (ο υπολογιστής δεν έβρισκε το δίκτυο ενώ τα λαμπάκια του ρούτερ ήταν όλα αναμμένα κανονικά). Στις ρυθμίσεις του ρούτερ φαινόταν ότι όλα δούλευαν μια χαρά. Άλλαξα καλώδιο δικτύου, και τίποτα! Με έζωσαν τα φίδια! Είπα "Παναΐαμ, κάτι έπαθε η κάρτα της μητρικής!!!". Ώσπου είχα τη φαεινή ιδέα να σηκώσω το ακουστικό του τηλεφώνου... ήταν νεκρό! Με ένα restart του ρούτερ, όλα επανήλθαν (σε μια κανονικότητα :Ρ) και η καρδιά μου πήγε στη θέση της. Βέβαια, μου πήρε λίγο χρόνο μέχρι να μαζέψω τα κομμάτια μου από τα μικρά εγκεφαλικά που μου προκάλεσε το περιστατικό, αλλά δε βαριέσαι, αρκεί που λειτουργούσαν όλα και πάλι... :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
ναι μεταξύ σοβαρού και αστείου το λέω γιατί και η σύζυγος κάτι παρόμοιο είχε πάθει με το pc, και ενώ είναι seasoned veteran πλέον στα πισιά και τα κόλπα τους, έκανε τα πάντα και δοκίμασε και όσα τις είχα πει εγώ, εκτός του restart...
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,851
Αν ήταν δικό μου καλά θα ήταν. Δε βρίσκεται εντός οικοδομής το router.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
oh great, κοινόχρηστο στα Αγγλίας; Έχω ακούσει διάφορα για αυτά...
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,851
Προχθές, εντελώς τυχαία δοκίμασα ξανά μερικές λύσεις που είχα ήδη κάνει. Εκανα "Network Reset" από τα Settings και τελικά δούλεψε.

Ενιωσα μια γαλήνη μέσα μου μόλις είδα πως όλα λειτουργούσαν όλα πάλι κανονικά.
 
Top Bottom