What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Windows 7 και Ryzen 3000 Series (Σε 4 Πράξεις)

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Λοιπόν, ας πω την εμπειρία μου.
Όπως αρκετοί ίσως γνωρίζουν, η Microsoft επέλεξε πριν 3 χρόνια να ΜΗΝ υποστηρίζει νέους επεξεργαστές Ryzen (1000, 2000 και 3000) όπως και τους Skylake σίγουρα. Περισσότερες πληροφορίες για το θέμα εδώ :



ΠΡΑΞΗ I - 10η Μάρτη 2020

Έστησα τον 3900X πάνω στην Phantom Gaming X έβαλα και την Noctua NH-D15 και αφού έφτιαξα ανεμιστηράκια, συνδέσεις και λοιπά πάω χαρούμενος να ξεκινήσω να παίζω.
Βάζοντας όμως τον SSD με τα προεγκατεστημένα Windows 7 που είχα και δούλευαν ρολόι με τον i5 3470, είδα ότι ξεκινούσαν και μόλις φόρτωνε το λογότυπο, κόλλαγε και έκανε restart το PC. Περίεργο...
Να μην τα πολυλογώ, έβαλα τα Windows 10 (που επίσης είχα προεγκατεστημένα σε άλλον SSD) και παραδόξως δούλευαν ρολόι. Ό,τι πρέπει για το τελείωμα μιας δύσκολης μέρας. Επήλθε μια ηρεμία στην ψυχή μου.

ΠΡΑΞΗ ΙΙ - 11η και 12η Μάρτη 2020

Τρέχοντας μερικά benchmarks με τη νέα CPU (Cinebench, Timespy) και προσπαθώντας να τρέξω Prime95 είδα ότι :
α) δεν μπορούσα να εγκαταστήσω το prime95 και
β) επειδή το λειτουργικό αυτό στη βάση του ήταν τα Updated Windows 7 που είχα από το 2012 υπήρχε μια αίσθηση σαν να με κρατάει πίσω.
Αποφασίζω λοιπόν να κάνω Triple Boot στον 500άρη SSD με Windows 7, Windows 10 και SteamOS.
Ξεκινάω με SteamOS, κάνω την αρχική εγκατάσταση και είδα ότι ήταν λίιιιγο άθλιο. Από την άποψη ότι εγκαταστάθηκε, αλλά μετά δεν είχε Internet και δεν είχα ιδέα τι έφταιγε.
Προχωράω με τα Windows 10. Κάποια μικροπροβληματάκια με ανάγκασαν να κάνω format τον SSD (οπότε αντίο SteamOS προς το παρόν) και ήταν έτοιμα όλα.
Ultra Responsive τα Windows 10, και ωραίο το DX12, όμως ο καρκίνος των Τηλεμετρικών υπηρεσιών με έκαιγε. Οπότε έπρεπε να βάλω πάση θυσία τα W7 (και για τα ελάχιστα παλιά παιχνίδια που δεν παίζουν στα w10).


ΠΡΑΞΗ ΙΙI - 13η Μάρτη 2020
Την επόμενη μέρα λοιπόν, αποφασίζω να κάνω install εκ νέου τα Windows 7 με partiton στον SSD.
Φτιάχνω το USB με τo Windows 7 ISO που είχα και ξεκινάω να μπω στο bootable USB. Μπαίνει κανονικά και εκεί που δείχνει το πρώτο παράθυρο με την επιλογή γλώσσας για να ξεκινήσει η εγκατάσταση, φαίνεται ο κέρσορας, αλλά ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΓΡΙ.
Όπως και το πληκτρολόγιο. Άλλαξα όλες τις θέσεις USB που είχε (και έχει και πολλές), αλλά τίποτα.
Απογοήτευση. Όμως και ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑ. Σιγά μην τους άφηνα να νικήσουν. Μπάσταρδα της microsoft : ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ - ΟΛΟΙ ΣΑΣ. ΣΑΣ ΕΧΩ.
Πολλές αποτυχημένες προσπάθειες σε κείνη τη μέρα. Πολλά καντήλια στην Microsoft.
Και μερικά ματσάκια για να ξεσκάσω όμως. Κάπου στο ενδιάμεσο προσπάθησα να κάνω αυτή τη μέθοδο :


Εν ολίγοις, λέγανε ότι στις 2 πρώτες φουρνιές των Ryzen, μπορούσες να βάλεις μέσα στο bootable stickaki ένα πατσάκι που δίνουν οι Motherboard vendors, για να διορθώσει το πρόβλημα με τις USB θύρες που δεν τις αναγνωρίζει. Τέλεια λέω και βάζω το tool που έχει στο σύνδεσμο του. Πήρε κάνα 10λεπτο να βάλει τους drivers μέσα και όλα οκ.
Πάω να κάνω Install χαρούμενος - πάλι τίποτα. Δεν αναγνώριζε καμία USB.
Παρατηρώ ότι τελικά αυτά τα link ήταν για Asus και Gigabyte. Λέω αυτό θα ναι... Ψάχνω να βρω για Asrock που χω εγώ και βρίσκω αυτό :


Λέω «α, ωραία! το αναγνωρίζουν κι αυτοί ότι υπάρχει θέμα με τις USB». Κατεβάζω το δικό τους tool, κάνω install (πιο γρήγορα στο USB αυτή τη φορά). Bootarω πάλι να κάνω εγκατάσταση τα w7. Δεν κινείται ψυχή πάλι. «Ε άντε στην ευχή του Ροφοκάλε».
Παίζω και με τα BIOS, γιατί κάπου είδα ότι μπορείς να κάνεις USB to PS/2 Simulation. Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.


Οργισμένος μα και επίμονος έχω βάλει σκοπό να το τελειώσω.
Κοιτάω ξανά τις θύρες της mobo. Για κάποιο λόγο (ευτυχώς) έχει PS/2 θύρα. Μάταιο ψάξιμο για Ps/2 πληκτρολόγιο. Τίποτα.
«Θα τα πούμε αύριο ρε σκουλήκια».


ΠΡΑΞΗ IV - 14η Μάρτη 2020
PART A​
Ξυπνάω το πρωί, ανοίγω PC. Πάω σε μαγαζί που λέει έχει ετοιμοπαράδοτο πληκτρολόγιο με PS/2. Τελικά δεν είχε ετοιμοπαράδοτο. Παίρνω αντάπτορα USB ----> PS/2. Γυρνάω σπίτι το βάζω. Τίποτα δεν κουνιέται. -.-
Πάω BIOS παίζω με μια εντολή σχετική. Δουλεύει η PS/2!
Ω τι θαυμα!
Δοκιμάζω και το Mouse στoν αντάπτορα. Παραδόξως δεν δούλευε... Anyway λέω «δεν πειράζει θα κάνω δουλειά με το πληκτρολόγιο - πρώτη φορά είνα;».

Εγκατέστησα Windows!
Μετά μόλις μπήκα μέσα πάλι δεν αναγνώριζε καμιά θύρα και δεν είχε και Internet, γιατί η Ethernet θύρες δεν είχα drivers....(α ρε πουτάνα Microsoft...). Καντηλιάζω. Λέω «οκ τουλάχιστον θα κατεβάσω ότι driver βρω από το άλλο OS και θα μπω εδώ να εγκαταστήσω και στα w7».

Χρυσά κουμπιά :
F3 (για να ανοίξει ένα παράθυρο), TAB για να περιηγηθείς S τον οδηγό εντός του παραθύρου, βελάκια, space και ENTER.

Μέσω του άλλου δίσκου εγκατέστησα με τα χίλια ζόρια :
1) AMD Adrenaline Drivers
2) το ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Windows Update - https://www.microsoft.com/en-ca/download/details.aspx?id=49540
το οποίο αν δεν κατεβάσεις, και εγκαταστήσεις με τη σειρά που έλεγε ο φίλτατος στο συνδεσμο της AMD που έβαλα παραπάνω, τότε δεν μπορεί να εγκατασταθεί update και γενικώς να γίνει οτιδήποτε στα w7.

The day was still young....πάω για ένα Windows Update + Black Mesa break και επιστρέφω.

PART B
Που λέτε λοιπόν, τα εγκαθιστώ αυτά τα 2 και μετά βλέπω αυτό το φοβερό βίντεο :



που είναι μεγάλο, γι'αυτό θα σας πω σε γενικές γραμμές τι λέει. Το patcharισμένο stickacki με τους USB drivers δεν πρόκειται να δουλέψει για ΚΑΝΕΝΑΝ επεξεργάστη ZEN 2 (3000 series) γιατί έγινε μια αλλαγή στην αρχιτεκτονική.
Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κατεβάσει τους USB Drivers που έχει στο description του video ο uploader και να περάσει ο ίδιος τους drivers με τον τρόπο που δείχνει στο τελευταίο τρίτο του βίντεο.

Το κανα λοιπόν και δουλεύει ρολόι ποντίκι και πληκτρολόγιο στα Windows 7. Έφτιαξα και την Ethernet με τον ίδιο τρόπο, αλλά έχουν μείνει αρκετές υποσυσκευές που δεν ξέρω τοποθεσία drivers.
Τουλάχιστον όμως το φτιάξαμε και είπα και τον πόνο μου.

Τέλος 2 ωραίες φωτογραφίες :
New Bitmap Image (2).jpg


Ending
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
To SteamOS δεν θα το πρότεινα καθόλου. Ακόμα και αν ο κύριος/αποκλειστικός σκοπός σου είναι τα παιχνίδια πάλι δεν προτείνεται, τουλάχιστον όχι μέχρι να αποφασίσει η Valve να ξανασχοληθεί σοβαρά μαζί του, δηλαδή ξέχασέ το μέχρι να βγει SteamOS 3 (και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για την σχέση Valve και τρία)

Για το υλικό σου και τον σκοπό σου θα πρότεινα εντόνως Manjaro.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ξέχνα τα 7, είναι ένα EOL λειτουργικό που μετράει 11 χρόνια στην πλάτη.

Το Manjaro είναι καλή επιλογή, αν και θα σου πρότεινα Pop!_OS.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ξέχνα τα 7, είναι ένα EOL λειτουργικό που μετράει 11 χρόνια στην πλάτη.
Ακριβέστερα
* 2009: βγήκαν
* 2011: τελευταία έκδοση
* 2015: τέλος κανονικής υποστήριξης
* 2020: τέλος κάθε υποστήριξης

Για την «ηλικία» έχει νόημα η τελευταία έκδοση.δλδ είναι 9 ετών.

Από εκεί και πέρα γιατί όχι σε εικονική μηχανή;
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ:
Στην περίπτωση μου, 8700K (coffeelake) και σε προϋπάρχουσα εγκατάσταση win 7 δεν αναγνωριζόντουσαν τα usb 3.0 χωρίς driver που ήταν native στην πλατφόρμα z370 και τα 2.0 που είχε η μητρική ήταν σε επιπλέον controller (οπότε θέλαν και αυτά drivers).
Το πρόβλημα λύθηκε σχετικά εύκολα επείδη είχαν προβλέψει και είχαν βάλει στo UEFI επιλογή (ά ρε ASUS) usb to ps/2 emulation ίσα ίσα να μπορέσεις να κατεβάσεις και να περάσεις τους αντίστοιχους drivers. 😅

Πάντως είχα και εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς με τηλεμετρίες και ιστορίες αλλά κατάλαβα ότι δεν έχει και πολύ νοήμα εκτός αν όντως έχεις καταφέρεις και λειτουργείς στην καθημέρινοτητα σου χωρίς κανένος είδους πλατφόρμα-οικοσύστημα (π.χ. google) . Μπορείς να ψαχτείς για καμμία corporate edition άδεια που έχει -υποτίθεται- περισσότερες επιλόγες και κόβει πραγματικά την όποια τηλεμετρία .
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Από εκεί και πέρα γιατί όχι σε εικονική μηχανή;

Γιατί τραβάει παραπάνω πόρους απ ότι το σκέτο. Windows 7 + Windows 10,

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ:
Στην περίπτωση μου, 8700K (coffeelake) και σε προϋπάρχουσα εγκατάσταση win 7 δεν αναγνωριζόντουσαν τα usb 3.0 χωρίς driver που ήταν native στην πλατφόρμα z370 και τα 2.0 που είχε η μητρική ήταν σε επιπλέον controller (οπότε θέλαν και αυτά drivers).
Το πρόβλημα λύθηκε σχετικά εύκολα επείδη είχαν προβλέψει και είχαν βάλει στo UEFI επιλογή (ά ρε ASUS) usb to ps/2 emulation ίσα ίσα να μπορέσεις να κατεβάσεις και να περάσεις τους αντίστοιχους drivers. 😅

Κατέβασες; Δηλαδή οι Ethernet δουλεύανε κανονικά;
 
Last edited:

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Κατέβασες; Δηλαδή οι Ethernet δουλεύανε κανονικά;

Ναι, δεν είχα θέμα. Βέβαια και πιο παλία πλατφόρμα (υποστηριζόταν και επίσημα από windows 7) και προϋπάρχουσα και άρα updated εγκατάσταση. Τώρα που το σκέφτομαι πάιζει να πέρασα τους ethernet drivers από το CD της μητρικής. Πάνε σχεδόν 2 χρόνια.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Γιατί τραβάει παραπάνω πόρους απ ότι το σκέτο. Windows 7 + Windows 10,
Δεν συμφωνώ, γιατί τα windows 7 δεν θα εκμεταλλευτούν το υλικό έτσι και αλλιώς. Οπότε μία η άλλη με την εικονική μηχανή από πλευράς εκμετάλλευσης πόρων. Αλλά στην εικονική μηχανή μπορείς να παρακάμψεις όλα τα προβλήματα με την μη υποστήριξη τού υλικού. Οπότε απλά δεν βρίσκω πρακτικό νόημα σε όλη αυτήν την ιστορία.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Γιατί τραβάει παραπάνω πόρους απ ότι το σκέτο. Windows 7 + Windows 10,
ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα σε αυτό. Αν για κάποιο λόγο αναγκαζόμουνα να χρησιμοποιήσω windows σε «καλό» υπολογιστή, ούτως ή άλλως θα προσπαθούσα να το κάνω μέσα από εικονική μηχανή ανεξαρτήτως εκδοσης. Και προσωπικά δεν θα το έκανα πια ποτέ για τα παιχνίδια αλλά στο δίνω αυτό θες για τα παιχνίδια. Από αυτά που έχω δει να κάνουν άλλοι, σε καλό υπολογιστή έχεις το 100% επιδόσεων! Η μεν κάρτα γραφικών γίνεται passthrough και για τον επεξεργαστή, ούτως ή άλλως δεν θα χρησιμοποιήσει το παιχνίδι τόσο πολλούς πυρήνες!

Dual boot θα έκανα μόνο σε παλιό υπολογιστή που είχε ήδη windows.
 
Top Bottom