What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,565
Είμαστε πάλι στην εποχή των Windows 8. Η Microsoft προσπαθεί να χρησιμοποιήσει τα Windows ως δούρειο ίππο για να μείνει ανταγωνιστική σε άλλον τομέα και αναπόφευκτα θα κάνει το λειτουργικό σαν τα μούτρα της.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,385
Είμαστε πάλι στην εποχή των Windows 8. Η Microsoft προσπαθεί να χρησιμοποιήσει τα Windows ως δούρειο ίππο για να μείνει ανταγωνιστική σε άλλον τομέα και αναπόφευκτα θα κάνει το λειτουργικό σαν τα μούτρα της.

Στο μεταξύ, επειδή αλλάζω μεταξύ Win11 και Bazzite (Fedora) στο Legion Go, τα παιχνίδια που έχουν γραφτεί για Windows τρέχουν κάτω από το Lutris του Linux, καλύτερα και από τα native του Linux!!! (Ίσως γιατί παίζω παλιότερα παιχνίδια εποχής 2000 - 2010, και δεν τα έχουν αναβαθμίσει για Linux).
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,604
Είμαστε πάλι στην εποχή των Windows 8. Η Microsoft προσπαθεί να χρησιμοποιήσει τα Windows ως δούρειο ίππο για να μείνει ανταγωνιστική σε άλλον τομέα και αναπόφευκτα θα κάνει το λειτουργικό σαν τα μούτρα της.
Εχω την αισθηση οτι δεν τους νοιαζει πλεον το OS ως OS. Περισσοτερο το βλεπουν -πιστευω- ως πεδιο μαζικων δοκιμων και εκπαιδευσης ΑΙ παπαριων. Σαν να ειναι το OS κατι το εντελως αρχαιο, ενα απομειναρι το οποιο δεν αποδιδει κερδη.

Σιγουρα παιζεται χοντρο παιχνιδι με τα μοντελα ΑΙ τις κρυσταλινες σφαιρες, παρθενο εδαφος προς καταληψη οποτε οποιος προλαβει θα καθορισει και τις εξελιξεις.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,466
Αρα να τα βαλω τα11 τωρα η οταν σταματησουν να υποστηριζονται τα 10?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,771
α παιχνίδια που έχουν γραφτεί για Windows τρέχουν κάτω από το Lutris του Linux, καλύτερα και από τα native του Linux!!! (Ίσως γιατί παίζω παλιότερα παιχνίδια εποχής 2000 - 2010, και δεν τα έχουν αναβαθμίσει για Linux).
Παίζουν διάφορα θέμτα. Ένα θέμα είναι ότι πολλά "native" είναι απλά κάποιο wine wrapper και όχι πραγματικά ιθαγενή. Αυτό δίνει αμέσως πλεονέκτημα στην windows έκδοση αφού χρησιμοποιείς ποιο καινούργιο wine/proton. Επειδή μιλάς για εποχή 2000-2010 πιστεύω ότι παίζει πολύ wine wrapper.

Ένα άλλο θέμα είναι το OGL vs D3D. To D3D έχει ιστορικά πολύ περισσότερες βελτιστοποιήσεις για παιχνίδια. Στο λίνουξ η μετάφραση γίνεται μέσω DXVK σε Vulkan. Η Valve έχει κάνει πολύ μεγάλη βελτιστοποίηση για το DXVK ειδικά για σύγχρονες AMD κάρτες γραφικών. Όλες αυτές οι βελτιστοποιήσεις δίνουν πλεονέκτημα στην windows εκδοχή για το συγκεκριμένο υλικό. Σε διαφορετική κάρτα γραφικών το OGL μπορεί να πλεονεκτεί ή και να είναι μοναδική επιλογή αν δεν υποστηρίζεται αρκετά σύγχρονη έκδοση Vulkan. Θεωρητικά το καλύτερο για το λίνουξ είναι να χρησιμοποιούν απευθείας Vulkan.

edit: από πλευράς λίνουξ χρήστη το OGL είναι χρήσιμο κυρίως για ελαφριά παιχνίδια προκειμένου να παίζουν σε παλιούς υπολογιστές. Εκεί είναι χρήσιμο να υπάρχει native έκδοση για αυτόν τον λόγο. Πχ το darkest dungeon παίζει στον παλιό μου υπολογιστή χάρις στην ιθαγενή έκδοση.. Για D3D11 και πίσω γενικά σήμερα το καλύτερο είναι απλά να αφήσει κάποιος το proton να κάνει την δουλειά του και συχνά το αποτέλεσμα ξεπερνάει και τα windows για τα οποία η υποστήριξη είναι ήδη "legacy".. Η «μάχη» είναι μεταξύ D3D12 και Vulkan. To D3D12 μεταφράζεται όχι με DXVK αλλά με VKD3D με όχι κακό αποτέλεσμα αλλά πάντα θα είναι το σωστό να υποστηρίζεται Vulkan αντί για D3D12. Αν φτιάχνονται για Vulkan τότε μπορούμε πάλι να μιλάμε και για ιθαγενή έκδοση για να αποφύγουμε το Proton.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,385
Παίζουν διάφορα θέμτα. Ένα θέμα είναι ότι πολλά "native" είναι απλά κάποιο wine wrapper και όχι πραγματικά ιθαγενή. Αυτό δίνει αμέσως πλεονέκτημα στην windows έκδοση αφού χρησιμοποιείς ποιο καινούργιο wine/proton. Επειδή μιλάς για εποχή 2000-2010 πιστεύω ότι παίζει πολύ wine wrapper.

Ένα άλλο θέμα είναι το OGL vs D3D. To D3D έχει ιστορικά πολύ περισσότερες βελτιστοποιήσεις για παιχνίδια. Στο λίνουξ η μετάφραση γίνεται μέσω DXVK σε Vulkan. Η Valve έχει κάνει πολύ μεγάλη βελτιστοποίηση για το DXVK ειδικά για σύγχρονες AMD κάρτες γραφικών. Όλες αυτές οι βελτιστοποιήσεις δίνουν πλεονέκτημα στην windows εκδοχή για το συγκεκριμένο υλικό. Σε διαφορετική κάρτα γραφικών το OGL μπορεί να πλεονεκτεί ή και να είναι μοναδική επιλογή αν δεν υποστηρίζεται αρκετά σύγχρονη έκδοση Vulkan. Θεωρητικά το καλύτερο για το λίνουξ είναι να χρησιμοποιούν απευθείας Vulkan.

edit: από πλευράς λίνουξ χρήστη το OGL είναι χρήσιμο κυρίως για ελαφριά παιχνίδια προκειμένου να παίζουν σε παλιούς υπολογιστές. Εκεί είναι χρήσιμο να υπάρχει native έκδοση για αυτόν τον λόγο. Πχ το darkest dungeon παίζει στον παλιό μου υπολογιστή χάρις στην ιθαγενή έκδοση.. Για D3D11 και πίσω γενικά σήμερα το καλύτερο είναι απλά να αφήσει κάποιος το proton να κάνει την δουλειά του και συχνά το αποτέλεσμα ξεπερνάει και τα windows για τα οποία η υποστήριξη είναι ήδη "legacy".. Η «μάχη» είναι μεταξύ D3D12 και Vulkan. To D3D12 μεταφράζεται όχι με DXVK αλλά με VKD3D με όχι κακό αποτέλεσμα αλλά πάντα θα είναι το σωστό να υποστηρίζεται Vulkan αντί για D3D12. Αν φτιάχνονται για Vulkan τότε μπορούμε πάλι να μιλάμε και για ιθαγενή έκδοση για να αποφύγουμε το Proton.

Αυτό το έχω παρατηρήσει και με 3dfx games!! Είναι πολύ πιο αποδοτικό να εγκαταστήσω nglide και να θέσω rendering engine σε Vulcan (που προσφέρει και πολύ καλό upscaling), παρά την λύση του Lutris (η οποία βασίζεται στο dgVoodoo).

Από ότι έχω καταλάβει πάντως, το bazzite χρησιμοποιεί wayland και όχι Χ-11 (οπότε και τα παλιά linux native, να έχουν και με αυτό θέμα).

Ερώτηση για τους γνωριζοντες: Πως φτιάχνεις και που αποθηκεύει τα αντίστοιχα .bat αρχεία?

Πως θα κάνω link και iconify στο desktop mode μια εντολή που τρέχει σε terminal?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,771
Ερώτηση για τους γνωριζοντες: Πως φτιάχνεις και που αποθηκεύει τα αντίστοιχα .bat αρχεία?
Δεν κατάλαβα ρωτάς κάτι για το lutris ή γενικά για το λίνουξ. Υποθέτω η ερώτηση δεν έχει καμμία σχέση με το lutris και είναι απλά για το λίνουξ..

Στο λίνουξ/unix το αντίστοιχο τών .bat αρχείων που είχε η DOS (για τα windows δεν ισχύει το .bat αλλά έχουν τα .cmd αρχεία αλλά υποθέτω δέχονται καταχρηστικά και την κατάλληξη .bat) είναι τα λεγόμενα σκριπτάκια. Ένα σκριπτάκι είναι απλά αρχείο κειμένου με εντολές σε όποια διερμηνευόμενη γλώσσα θες. Η κυρίαρχη γλώσσα για φλοιό είναι το bash. Τώρα ένας τρόπος να τα εκτελέσεις είναι
Code:
bash σκριπτάκι
Για να κάνεις το σκριπτάκι το ίδιο να είναι εκτελέσιμο βάζεις στην πρώτη γραμμή τού αρχείου
Code:
#!/bin/bash
και δίνεις δικαιώματα εκτέλεσης (πχ με chmod +x)
Οπότε μπορείς να το εκτελείς πχ αν βρίσκεσαι στον κατάλογό του
Code:
./σκριπτάκι

Για να το εκτελείς εύκολα από όπου και αν βρίσκεσαι το βάζεις σε έναν κατάλογο που τον προσθέτεις στο PATH (τυπικά φτιάχνουμε και χρησιμοποιούμε τον ~/bin για ατόν τον σκοπό.
Oπότε το εκτελείς όπου και αν βρίσκεσαι με σκέτο
Code:
σκριπτάκι

Στο λίνουξ οι καταλήξεις τών αρχείων δεν έχουν σημασία για το σύστημα. Συνηθίζεται πάντως τα σκριπτάκια φλοιού να έχουν την κατάληξη .sh

Για πιο απλές συντομεύσεις χρησιμοποιείται το alias αντί για σκριπτάκια.

Πως θα κάνω link και iconify στο desktop mode μια εντολή που τρέχει σε terminal?
μιλάς για τα .desktop αρχεία. Στην επιφάνεια εργασίας τα εικονίδια που βλέπεις είναι πιθανότατα τέτοια αρχεία.. Στο ~/.local/share/applications θα βρεις επίσης πολλά τέτοια αρχεία. Αυτά είναι επίσης αρχεία κειμένου με την .desktop κατάλληξη στο όνομα και με συγκεκριμένη δομή που το γραφικό περιβάλλον καταλαβαίνει και την κάνει εικονίδιο.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,759

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,466
χτες οταν ανοιξα το pc μου εβγαλε μηνυμα οτι η υποστηριξη των windows 11 στααματει τον Οκτωβριο του 2025 και οτι υπολογιστης σας δεν καλπυτει τις απαιτησεις. Τικ ανουμε τωρα λοιπον? Εγκαθιστουμε τα 11 με το rufus? Τα εχω κατεβασει απο τον Απριλιο και καθονται. Η αγοαραζουμε RYZEN 9700X X800και 32 GB DDR5 8000 MHZ και τα κατεβαζουμε κανονικα με το windows update?
Oσο για λογαριασμο microsoft εχω απο το 2009 αρα δεν υπαρχει προβλημα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,759

Το θέμα είναι αν θα αρπάξει κανείς την ευκαιρία. Το να αλλάξω εγώ και ο άλλος δεν θα κάνει την διαφορά.

Γιατί δεν βγάζει η google ένα δικό της distro τώρα που γυρνάει; Τόση προσπάθεια έκανε με τα chromebooks να χωθεί στα desktop συστήματα και έχει καβάτζα την πιο δημοφιλή πλατφόρμα κινητών στον κόσμο.

Διάβαζα άρθρο γνώμης για το τι παπαριά έκανε η MS που σκότωσε τα winphones και πως θα την δαγκώσει τον κώλο τώρα που προσπαθεί να βγει μπροστά με τα ΑΙ. Πως θα προωθήσει στις μάζες το ΑΙ αν δεν έχει την βασική συσκευή που έχουν οι μάζες διαθέσιμη;

Apple και Google είναι σε καλύτερη θέση, η apple χέστηκε αρμέγει ότι αρμέγει και είναι οκ με υπερκοστολογιμένα συστήματα, η google γιατί δεν χώνεται με δικό της distro? Έχει ανοίξει τον δρόμο η valve με το deck και το gaming και έχει αρχίσει να δείχνει νούμερα.

2%? Ναι τόσο ήταν και η apple όταν ξανά μπήκε στο παιχνίδι, μια χαρά νούμερο είναι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,771
Το θέμα είναι αν θα αρπάξει κανείς την ευκαιρία. Το να αλλάξω εγώ και ο άλλος δεν θα κάνει την διαφορά.

Γιατί δεν βγάζει η google ένα δικό της distro τώρα που γυρνάει;
Υπάρχει και πολύς κόσμος που θα πάει να ψηφίσει ξανά ΝΔ γιατί το να αλλάξει κόμμα δεν θα κάνει την διαφορά.

Επίσης το θέμα δεν είναι να αντικαταστήσουμε την Microsoft με την Google.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,759
Υπάρχει και πολύς κόσμος που θα πάει να ψηφίσει ξανά ΝΔ γιατί το να αλλάξει κόμμα δεν θα κάνει την διαφορά.

Επίσης το θέμα δεν είναι να αντικαταστήσουμε την Microsoft με την Google.
έAν η google βγάλει distro λόγο της φύσης του linux θα δώσει και στην κοινότητα δεν θα πάρει μόνο.

Και η Valve μια χαρά παραδάκι παίρνει από το linux με το deck, δεν ευνόησε με τα χίλια το gaming on linux?

Μην το πάμε στο "δεν θέλουμε commercial στο linux μας" που βαράνε καραμέλα οι λινουξάδες εδώ και 20 χρόνια.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
171
έAν η google βγάλει distro λόγο της φύσης του linux θα δώσει και στην κοινότητα δεν θα πάρει μόνο.

Αλήθεια το πιστεύεις αυτό; Ακούγεται τουλάχιστον αφελές (στα δικά μου αυτιά, όπως και να χει).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,759
Αλήθεια το πιστεύεις αυτό; Ακούγεται τουλάχιστον αφελές (στα δικά μου αυτιά, όπως και να χει).
ΟΚ δεν το έθεσα σωστά, ίσως να μην δώσει πίσω στην κοινότητα περ σε, αλλά με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα κάνει τους developers να μετατρέψουν τις εφαρμογές τους σε εκδόσεις linux.

Δηλαδή ακόμα και αν η google αποφασίσει να κάνει ένα δικό της distro αλλά το κρατήσει κλειστό, όπως έκανε με το ChromeOS που είναι ανοιχτόκλειστο, το γεγονός ότι θα υπάρξει κίνηση από μεγάλο παίχτη θα έχει θετικές επιπτώσεις σε όλους.

Δηλαδή ο developer δεν θα βγάλει έκδοση για το distro της google, θα είναι έκδοση Linux, τελεία. Everybody wins.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
171
Αν η google βγάλει δικό της OS, θα είναι μια από τα ίδια με αυτά που έχουμε. Όλα θα είναι προσβάσιμα μόνο με Google account, λίγο πολύ όπως είναι με το android στα κινητά ή με την apple στις iOS συσκευές. Ή όπως κάνει/προσπαθεί να κάνει η microsoft με τα windows (για να είμαστε και on topic).

Δεν θέλω να συνδέομαι με κανέναν καργιόλη για να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή που έχω αγορασει.

Το να αλλάξω εγώ και ο άλλος δεν θα κάνει την διαφορά.

Μόνο αυτό θα κάνει την διαφορά. Αν αλλάξουμε κι εγώ, κι εσύ κι ο άλλος.
 
Top Bottom