What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Μετά την επιτυχία του Baldur's Gate 3, υπάρχει ελπίδα για νέο Ultima;

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,481
Αυτό που ρωτάει ο τίτλος. Πιστεύετε ότι η μεγάλη επιτυχία του Baldur's Gate 3 θα ψήσει την ΕΑ να ανοίξει το μαυσωλείο των franchises που έχει στην διάθεσή της και να βγάλει από μέσα το Ultima; Μπορεί να συνυπάρξει ταυτόχρονα το Ultima με το Dragon Age; Και ποια άλλα ιστορικά RPGs θα θέλατε να δείτε να επιστρέφουν;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Δύσκολα, αλλά δε θα με χαλαγε να δω κάνα Kotor 3

Σημασία έχει βέβαια τα παιχνίδια αυτά να βγουν όπως με γνώμονα την ποιότητα του bg3
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,774
Το Ultima θεωρώ έχει πάψει να είναι relevant σαν franchise. Ήταν καθαρά προϊόν της εποχής του και του Garriott, και δύσκολα θα μπορούσε να σταθεί πλέον.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,873
Ναύαρχε τι να τα κανς άλλωστε; Από το 7 έγιναν rtwithoutp, οπότε θα καταλήξεις να φωνάξεις τον Μπάθορυ για να παίζετε με 4 χέρια, όπως έκανε ο Τσούρι με κάποιον συνάδελφο από pc master για το Dungeon Master.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,446
Η μόνη εταιρεία που θα εμπιστευόμουν να φτιάξει ένα νέο Ultima της προκοπής... δεν υπάρχει (ακόμα;;; ) γιατί είναι ο συνδυασμός των Larian και Piranha Bytes. Να ένα dream project που αν κάθε εταιρεία αναλάμβανε το κομμάτι που ξέρει καλύτερα, θα μπορούσε να βγάλει τον πραγματικό διάδοχο του Ultima 7.

Άμα βγει ποτέ το Call of Krondor Saregnar είμαι καλυμμένος από (έστω πνευματικές) αναβιώσεις ιστορικών RPG. Α, και φυσικά είμαι πάντα έτοιμος για pre-order του επόμενου ορθόδοξου Might & Magic.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,399

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,622
σε αθωες εποχες, πριν ακομα ο σβέναρος βγαλει το ψωμακι του ψηνοντας/τρολαροντας τους νεωπες στο ειδος, οτι μεγαλωσε με μια αφισα του μινσκ στο εφηβικο του δωματιο, ειχε πει σε συνεντευξη (ισως την βρω αργοτερα για να μη λετε οτι τα βγανω απ το κεφαλι μου), οτι το αγαπημενο του εβερ παιχνιδι ηταν το ουλτιμα 6 αν δεν απατωμαι, ή καποιο ουλτιμα τελος παντων. το ιντερακτιβιτυ, το ειτζενσυ, η ελευθερια που εδινε στον παικτη. και ειχε συνεχισει οτι το μεγαλο του ονειρο ειναι με την λαριαν να φτιασει καποτε το απολυτο αρπιγκι που θα εχει τα περισοτερα κομματια του ουλτιμα μεσα του.

οπότε ναυαρχε αυτο σκεφτηκα μολις ειδα την ερωτηση σου. οτι ισως το επομενο μεγαλο προτζεκτ που εχει ως στοχο, ειναι να αναστησει την σειρα ουλτιμα οπως ανεστησε το μπιτζι, απ οτι ακουω γυρω γυρω. τωρα ειναι η καταλληλοτερη στιγμη για να το κανει, που η λαριαν ειναι στο πηκ της ιστοριας της και προφανως μπορει να εχει την χρηματοδοτηση και τις προυποθεσεις που χρειαζεται.


εντιτ: δεν βρηκα εκεινη που θυμαμαι (ειναι παμπαλαια για τα σημερινα μετρα του ιντερνετ, δεν ξερω αν υπαρχει καν) αλλά 2 πιο προσφατες που αναφερεται σχετικα. τελικα ηταν το ουλτιμα 7 το αγαπημενο του...


 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,622
ε, μα, τα λεω εγω. δεν τον εχεις διαβασει καλα τον σβεν, καρντια μου. χαιρεται τωρα, βασικα ειναι χεσμενος απ την χαρα του, αλλα βαθια μεσα του τον ψιλοτρωει που του φορεσαν φωτοστεφανο για ηδη υπαρχον ip, αλουνού.

ειναι φιλοδοξος και καλα κανει. θελει να φτιαξει Το Απολυτο με δικο του ip, ουτε καν με το ουλτιμα.
σορυ, παλι κανω υποθεσεις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ. εντελως καφενειακες. ισως να δειξει το μελλον....
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,873
Εκείνο το " The game that will dwarf all rpgs" το θυμάται κανείς; Το έλεγε λίγο μετά το OS, μπορεί να θυμάμαι λάθος.
False advertising τελικά ή το OS 2 είχε περισσότερους νάνους;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,399
ε, μα, τα λεω εγω. δεν τον εχεις διαβασει καλα τον σβεν, καρντια μου. χαιρεται τωρα, βασικα ειναι χεσμενος απ την χαρα του, αλλα βαθια μεσα του τον ψιλοτρωει που του φορεσαν φωτοστεφανο για ηδη υπαρχον ip, αλουνού.

ειναι φιλοδοξος και καλα κανει. θελει να φτιαξει Το Απολυτο με δικο του ip, ουτε καν με το ουλτιμα.
σορυ, παλι κανω υποθεσεις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ. εντελως καφενειακες. ισως να δειξει το μελλον....
Κανείς δεν αντιλέγει πάνω σε αυτό και θαρρώ πως είναι και απόλυτα λογικό να το θέλει αυτό (το είχε αναφέρει και σε συνέντευξη του).

Το Baldur's Gate 3 θα αποτελέσει ένα μεγάλο σκαλί για την μετέπειτα πορεία της Larian (βήμα-βήμα το πάει προς το Απόλυτο).
Εδώ δε μιλάμε για τους χαρτογιακάδες της cdpr με το ντηπρεσντ μπος, όπου είχαν κάμποσους ντεβελοπερς που το γουστάρανε και that's it (οι πχιο πολλοί ξενέρωσαν και φύγανε για γκολφ στην Κίνα).
Εδώ ο ίδιος ο CEO είναι στο τιμόνι και φαίνεται να του βγαίνει καλά η διαδρομή Αθήνα-Λαμία.



Πάντως ανεξαρτήτου προτιμήσεων και αντιλήψεων (που οκ, γούστα είναι αυτά).
Δεν πιάνω τον όλο αρνητισμό με την επιτυχία του Baldur's Gate 3 και το "Όταν εγώ την ήξερα..."

Όπου αν μέναμε σε αυτό το σκεπτικό. Tότες ο Σβεν θα ήταν στη πλατεία Γκραν Πλας και θα έπαιζε ακορντεον για να φανταρει το επόμενο Ego Draconis, for his 100 hardcore fans...
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,481
σε αθωες εποχες, πριν ακομα ο σβέναρος βγαλει το ψωμακι του ψηνοντας/τρολαροντας τους νεωπες στο ειδος, οτι μεγαλωσε με μια αφισα του μινσκ στο εφηβικο του δωματιο, ειχε πει σε συνεντευξη (ισως την βρω αργοτερα για να μη λετε οτι τα βγανω απ το κεφαλι μου), οτι το αγαπημενο του εβερ παιχνιδι ηταν το ουλτιμα 6 αν δεν απατωμαι, ή καποιο ουλτιμα τελος παντων. το ιντερακτιβιτυ, το ειτζενσυ, η ελευθερια που εδινε στον παικτη. και ειχε συνεχισει οτι το μεγαλο του ονειρο ειναι με την λαριαν να φτιασει καποτε το απολυτο αρπιγκι που θα εχει τα περισοτερα κομματια του ουλτιμα μεσα του.

Το ξέρω! Θα ήταν πιστεύω ωραίο και για τον ίδιο τον Σβεν να αναγεννηθεί το Ούλτιμα εξαιτίας του δικού του παιχνιδιού. Εκτός και αν η ΕΑ το διαλύσει βέβαια, οπότε θα φταίει ο Σβεν για το συγκεκριμένο ζόμπι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,622
η τεραστια επιτυχια τον αλλαζει τον αθρωπο.

δες εμενα που απο αγορι της διπλανης πορτας, μετα την λατρεια που μου εχει δειξει η αθρωποτητα, εχω γινει πικροχολος ετζλόρντ (καλα το ειπα? υπαρχει ο ορος?)...
νταξ, κι εγω θεωρω οτι ο σβεν ειναι σπανια παστα, εχει σπασει το καλουπι, αλλά ας περιμενουμε λιγο.
για την τσιντιπιαρ δεν ξερω/δεν απαντω. δεν τους εχω μελετησει. απλα τους Ευχαριστω τωρα και για παντα γιατι μας χαρισαν το Υπερτατο.
 
Top Bottom