What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πανος Σομπολος Thread - Aστυνομικο Ρεπορταζ

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,598
Βλέπω ένα market opportunity για οικοδομικά και εύφλεκτα υλικά στην Ελλάδα.
Σιγουρες επενδυσεις για την ελλαδα ειναι το επαγγελμα του μαυραγοριτη και του λαθρεμπορου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,726

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,595
και για τι πραγμα ακριβως θα κατηγορηθουν οι ακολουθοι?? οτι ειναι γκραν μαλακες???
οκ, προφανως ισχυει, αλλά αν ποινικοποιηθει η μαλακια στη χώρα, σας εχω νεα. μονο τα πομολα θα κυκλοφορουν ελευθερα.

και οτι τι? θα επαναφερουν ολα τα τσατ και θα συλλαβουν τον "trapαριφα" οτι στις 8/9/23 εκαμε ντονεισο 10 ευρω κι ειπε στον ρεντ ντραγκον να δαγκωσει την καραφλα του γκοντ σολομον?? που ειναι η παρανομια?

αστειοτητες για να τρομοκρατουν τον κοζμο. αμα ειχαν τετοιες δυνατοτητες θα ειχαν κανει ντου στην γκαρσονιερα μου στα σεπολια και θα σηκωναν ολα τα τέρα που εχω κατεβασει παρανομως αςούμε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,598
και για τι πραγμα ακριβως θα κατηγορηθουν οι ακολουθοι?? οτι ειναι γκραν μαλακες???
Ως ηθικοι αυτουργοι/αμεση συνέργεια. οι κλασσικες εκφρασεις του αστυνομικου δελτιου.
Ολοι αυτοι πληρωναν για να γινουν οι εγκληματικες πραξεις και ετσι, θα την ακουσουν στερεοφωνικα. Η υποθεση εχει να κανει με ΑΜΕΑ και αυτο σημαινει οτι αν τους χαιδεψουν, θα παιξει μεγαλος διασυρμος για την χωρα και τωρα τελευταια, ο διασυρμος δεν εχει παρει ανασα.

Καλα τα λες αλλα ξεχνας οτι αυτους τους εδεσαν επειδη εμφανιστηκαν.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,595
το ξαναγραψα, πρεπει να στοιχειοθετηθει ιατρικα/ψυχοσωματικα οτι ο ταδε ειναι αμεα. και ειναι πολυ λεπτη η γραμμη αναμεσα σε αμεα και στο ψωνιο που θελει να γινει διασημος στο τικτωκ.
στους ρεγκιουλαρς του τυπου, ιμχο, ισως να υπαρχει ενας μονο αμεα με την κυριολεκτικη εννοια. ολοι οι υπολοιποι/ες ειναι απλα ζωντοβολα και σχεδον τυπικα, δυστυχως, δειγματα της γενιας του κοβιντ που εκαναν οτι εκαναν με πληρη επιγνωση και αποδοχη της ξεφτιλας τους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,598
Αυτος ειναι και λογος που γινονται τα δικαστηρια αλλα οταν υπαρχει νοητικη ανυπαρξια, οι γραμμες δεν ειναι καθολου λεπτες. Δεν νομιζω να πεταξε καποιος δημοσιογραφος την λεξη ΑΜΕΑ και οι αλλοι να ειπαν, ωραια λεξη, να την προσθεσουμε πλας, αν και δεν το κυνηγαω το θεμα, απο αυτους που τις ετρωγαν, δεν βγηκε καποιος να πει οτι ΔΕΝ ειναι ΑΜΕΑ.
Εγω πιστευω οτι οσο τσουλαει η υποθεση, θα βγουν και αλλες βρωμιες στην επιφανεια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,726
Θα είναι υψηλού επιπέδου η δίκη στην οποία δικηγόροι και δικαστές θα προσπαθήσουν να αποδείξουν αν ο Red Dragon είναι καθυστερημένος ή όχι.

Πάντως εννοείται πως δε γίνεται να στοιχειοθετηθεί ποινική δίωξη απέναντι στα 100-200-1000 άτομα που έστελναν λεφτά μέσω donates στον άλλο το μαλάκα (εκτός ίσως από κάποιους που πιθανόν έστελναν πάρα πολλά λεφτά συστηματικά), αλλά και μόνο στο ενδεχόμενο να αποτρέψει έστω και 1 μελλοντικό μπετόβλακα από το να δίνει λεφτά σε τέτοια σκουπίδια, καλό είναι που το κάνουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,598
Πάντως εννοείται πως δε γίνεται να στοιχειοθετηθεί ποινική δίωξη απέναντι στα 100-200-1000 άτομα που έστελναν λεφτά μέσω donates στον άλλο το μαλάκα
Συμπαθα με πατριωτη αλλα ποιος το λεει αυτο; Δεν θα δικαστουν επειδη δεν χωρανε στο δικαστηριο;
Ειδικοι που αποφασιζουν εαν καποιος ειναι ΑΜΕΑ, υπαρχουν. Εαν εστω και ενα ατομο ειναι ΑΜΕΑ, θα παιξει θεμα.
Εστω και ενας να πει οτι τον αναγκαζαν να παιρνει μερος στα βασανιστηρια, θα παιξει θεμα.

Με βαλατε στο τριπακι να ψαχνω νυχτιατικα για δικηγορους.


Στον ποινικό κώδικα υπάρχει πρόβλεψη για τιμώρηση κάθε μορφής συμμετοχής, καθώς ο νομοθέτης σκοπεύει αφενός να κολαστεί ο δράστης λαμβάνοντας τη πρέπουσα ποινή για το έγκλημα που διέπραξε, αφετέρου να λειτουργήσει η επαπειλούμενη ποινή, ως αποτρεπτικός παράγων για τυχόν μελλοντικούς δράστες.
[..]

Συνοψίζοντας, στον ποινικό μας κώδικα προβλέπονται οι ακόλουθες μορφές συμμετοχής στο έγκλημα: α) η άμεση ή φυσική αυτουργία, β) η έμμεση αυτουργία, γ) η ηθική αυτουργία, δ) η συναυτουργία, ε) η άμεση ή αναγκαία συνέργεια και στ) η απλή συνέργεια.
[..]
Όλες οι μορφές συμμετοχής τιμωρούνται με τη ποινή που προβλέπεται για τον φυσικό αυτουργό, εκτός από τον απλό συνεργό που τιμωρείται με ποινή ελαττωμένη κατ’ άρθρον 83ΠΚ.
[..]
Μια άλλη μορφή συμμετοχής στο έγκλημα είναι η έμμεση αυτουργία, στην οποία ο έμμεσος αυτουργός κάνει χρήση ενός άλλου προσώπου, ως μέσου για τη τελεσφόρηση εγκληματικής ενέργειας
[..]
Σημαντικό είναι να επισημανθεί πως, μόνο ο απλός συνεργός αντιμετωπίζεται επιεικέστερα από το νόμο και όλες οι υπόλοιπες μορφές συμμετοχής τιμωρούνται, όπως ακριβώς και ο φυσικός αυτουργός.
[..]
Ο ηθικός αυτουργός είναι το πρόσωπο που με δόλο προκάλεσε σε τρίτο άτομο την απόφαση, να προβεί σε έγκλημα που τελικά έκανε.
[..]
Ο νόμος τιμωρεί τον ηθικό αυτουργό, γιατί διαφθείρει τον χαρακτήρα του φυσικού αυτουργού και του προκαλεί την απόφαση να γίνει εγκληματίας.

[..]
η άμεση ή αναγκαία συνέργεια συνίσταται σε μια παροχή συνδρομής στον δράστη κατά την τέλεση από αυτόν της αξιόποινης πράξης, χωρίς την οποία με βεβαιότητα ή πιθανότητα που αγγίζει τα όρια της βεβαιότητας δεν θα ήταν δυνατή η τέλεση του εγκλήματος υπό τις περιστάσεις που διαπράχθηκε

Εαν ο μαλακας καταδικαστει, ΜΟΝΟ για την εμπορια ανθρωπων, επειδη το κοιταξα τωρα, παιζει φυλακη 5-15 χρονια και μπορει να βγει οταν εκτισει τα 4/5 της ποινης. Ηταν στα 3/5 αλλα το αλλαξαν πριν μερικα χρονια.

Δεν ξερω αν οι 200-300 μπλεξουν και αυτοι με την εμπορια ανθρωπων αλλα θα δικαστουν. Δεν γινεται να τους αφησουν ησυχους. Εστω για τα πλημμεληματα. Το δικαστηριο ομως μπορει να τους βγαλει συνεργους και ολα θα εξαρτηθουν απο το συνεργους σε τι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,595
βρε λελο μου, κι η ανιτα πανια, π.χ., κανει ακριβως το ιδιο εδω και χρονια. σε πιο "κυριλε" επιπεδο.
ειναι σα να μου λες οτι θα συλλαβουν τον καναλαρχη που την πληρωνει, και τους τηλεθεατες που την βλεπουν. με ποια κατηγορια? σκατοψυχιά και αναισθησια? ισχυει, αλλά δυστυχως δεν ειναι ποινικα αδικηματα αυτα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,339

Εξαιρετικός στο ρόλο του ο Μάκης Παπασημακόπουλος.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,595
τα βλεπεις κουνέλο? οταν ζοριστηκε ο εισαγγελεας της εδρας μιλησε για ανθρωπιά.
κανεις δυστυχως δεν καταδικαστηκε σε δικαστηριο για απανθρωπιά. ουτε και προκειται.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,339
Off topic.
Έφαγα και τώρα είμαι έτοιμος για τα ανάσκελα.
@Χειρομαλάχτης
ρίξε κάνα ταγκ σε κάνα 3ωρο από τώρα, θενκς.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Tony Corvus μην ξυπνάς ακόμα έχεις κάνα δίωρο υπόλοιπο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,595



ξυπνα, τωνηηηηηη, ξυπνααααααααααααααααααααααααααααααααα
μεσημεριασε.

κριμααααααα, δεν εβαλα ταγκ. ξεχαστηκα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,598
βρε λελο μου, κι η ανιτα πανια, π.χ., κανει ακριβως το ιδιο εδω και χρονια. σε πιο "κυριλε" επιπεδο.
ειναι σα να μου λες οτι θα συλλαβουν τον καναλαρχη που την πληρωνει, και τους τηλεθεατες που την βλεπουν. με ποια κατηγορια? σκατοψυχιά και αναισθησια? ισχυει, αλλά δυστυχως δεν ειναι ποινικα αδικηματα αυτα.
Φιλαρακι, να τα βαλουμε σε μια σειρα γιατι θα βρεθουμε να ψαχνουμε βιγκαν φαγητο στο πανηγυρι του Αι Λια.
Ο Κουνελος ειπε οτι αυτοι που εδιναν τα λεφτα, ΕΑΝ παιξει καταδικη του μαλακα που εδεσαν, θα πανε επισης μεσα.
Αυτο που δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω ειναι, ΕΑΝ παιξει καταδικη για εμπορια ανθρωπων, οι 200-300 θα κατηγορηθουν για το ιδιο αδικημα ή μονο για τα πταισματα;

Εχω να ανοιξω τηλεοραση, παρα πολλα χρονια. Ειμαι σιγουρος οτι αν σε καποια εκπομπη ο παρουσιαστης χτυπουσε καποιον, θα το μαθαινα και χωρις να εχω ανοιξει την τηλεοραση.
Η βια ειναι αδικημα, απο οσο θυμαμαι δηλαδη, εκτος και αν εχεις βιντεο με την Πανια που κλωτσαει καποιον.

ΕΑΝ ενας, μονο ενας απο αυτους που ετρωγαν φαπες, βγει και πει οτι εκμεταλλευτηκαν/εκβιασαν την κατασταση του για να βγαζουν λεφτα. Θα την φανε με την μεθοδο του ντομινο. Θα καταδικαστει ο δεμενος και θα πληρωσουν και αυτοι που εκαναν τις δωρεες.
Η ηθικη βλαβη ειναι ακριβη και μπορει να προσφερει και κελι στην φυλακη. Αυτο το ξερω επειδη πριν λιγο καιρο το εψηνα για μηνυση.

Τωρα, εαν δεν καταφερουν να τους κατηγορησουν για κατι, δεν το ξερω αυτο. Ξερω ομως για την Αφρικη.

Πολλα χρονια φυλακη. Μονο οι σφαλιαρες πρεπει να ειναι 5αρα. Ο εξεφτελισμος πρεπει να ειναι αλλα τοσα.
Καλα, με κατηγορια εμπορια ανθρωπων, παιζει να μην γινει η δικη. οταν τα εγκληματα ειναι εντελως απανθρωπα τους καθαριζουν, δεν εχουν την υπομονη να περιμενουν το δικαστηριο.
Θυμαμαι περιστατικο που ειχαν δεσει 10-12 ατομα. Στην δικη εφτασαν οι 2-3 και νομιζω η αποφαση ηταν εκτελεση αλλα αυτο δεν εχει σημασια. Θα τους ετρωγαν ετσι κι αλλιως.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
Βιντεαρα

Από που να το πιάσω; Από το κύριε ντραγκον; Από τον κύριο βάρδο που επιμένει ότι ήταν φίρμα και δεν τον άφησαν τα κυκλώματα να πάει στο X factor? Πιστεύω ότι θα βγουνε πολλά μαχαίρια και θα δούμε ένα ακόμη κύκλωμα να βγαίνει στην φορά, δυστυχώς όχι αυτό που θα έπρεπε,
Ας θυμηθώ κι αυτό. Λέει πολλά για το η κοινωνία τους θέλει ή όχι. Μερικές φορές πραγματικά απορώ αν υπάρχει νόημα να σωθεί αυτή η κοινωνία.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Μερικές φορές πραγματικά απορώ αν υπάρχει νόημα να σωθεί αυτή η κοινωνία.

Εγώ δεν απορώ πλέον. Είμαι σίγουρος...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,598
Μερικές φορές πραγματικά απορώ αν υπάρχει νόημα να σωθεί αυτή η κοινωνία.

Εγώ δεν απορώ πλέον. Είμαι σίγουρος...

Στα λογια μου ηρθατε. Αυτη η κοινωνια, εκτος απο αποτυχημενη, ειναι και νεκρη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,726
Άλλη μια είδηση που παίζει σε όλα τα κανάλια από χθες #not

 
Top Bottom