What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Που σκορπάτε αλόγιστα τα λεφτά σας; (Ποιο game αγοράσατε πρόσφατα;)

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,928
μίλησα καθαρά για εμπορική επιτυχία και brand presence
Το αρχικό μου σχόλιο ήταν για την ποικιλία των σειρών που είχε, τη γενικότερη ποιότητα και ότι κάποτε δεν χρειαζόταν να "κυνηγήσει" hot ip τύπου Marvel. DC, Star Wars κλπ που δείχνει ότι το R&D δουλεύει στον αυτόματο, συνηγορεί υπέρ αυτού και το ideas concept (η βοήθεια του κοινού), χωρίς να είναι απαραίτητα κακό.

τα LEGO δεν "πέθαναν στα 90's", όπως πίστευες

(εννοώ πέθαναν για εμάς που τα ζήσαμε σαν παιδιά)

εντελώς άλλο το γούστο μου/ διαφορετικά κρίνω Lego που θα έπαιρνα για μένα τώρα, από εκείνο που θα έπαιρνα για τα παιδιά μου
Κοινώς, κάτι που δεν με εξιτάρει τώρα, δε σημαίνει ότι δε θα έχει βρει νέο κοινό να το συντηρεί.

Δεν παίζεις πλέον με Lego!!!! Τα συναρμολογείς και τα βάζεις στην βιτρίνα !!!! Σαν μοντελισμός χωρίς κόλες και βαψίματα!!!!
Γιατί πάλια κάναμε κάτι διαφορετικό; Παίζαμε καναδυοτρία "σενάρια" στην καλύτερη και μετά κατέληγαν στο ράφι. Περιστασιακά τα βγάζαμε για να φτιάξουμε καμιά παραλλαγή που φαινόταν στο κουτί ή να αλλάξουμε θέσεις/πόζες στα ανθρωπάκια.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Επειδή εδώ και κάνα χρόνο ασχολούμαι αρκετά ενεργά (δυστυχώς για την τσέπη μου) υπάρχει: τρελή ποικιλία σε sets (μακράν μεγαλύτερη απο ό,τι υπήρχε όταν είμασταν μικροί εμείς), πολύ περισσότερα διαφορετικά κομμάτια (άρα και τρόποι να τα αξιοποιήσεις) και το κυριότερο: τεράστιο community που ασχολείται με custom builds (MOCs), δημιουργία οδηγιών για αυτά κ.ο.κ.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,928
επιστρέφοντας από το νήμα εκτίμησης gomorra lego στο θέμα...

Κάποια snes και pc πικ ποκς για να κλείνει η συλλογή, και μερικά πακέτα από fanatical και χάμπολ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,757
οπότε με αυτά που λέτε, πρακτικά τα lego έχουν πεθάνει.

Καταρχάς πλέον δεν φτιάχνεις τίποτα με τουβλάκια, αλλά τα περισσότερα κομμάτια είναι specialized parts που κουμπώνουν στα τουβλάκια.

Επίσης δεν παίζει κανείς με τα lego πλέον, απλά τα βάζουν σε μια βιτρίνα... διάολε... όταν ήμουν μικρός μαζευόμασταν στο σπίτι του φίλου με τα πολλά lego και φτιάχναμε "οχήματα" με ρόδες και μπαριέρες και τα βαράγαμε συγκρουόμενα να δούμε ποιο θα αντέξει... αυτός ήταν ο σκοπός, φαντασία και χαρά.

Έχει καταντήσει ακριβώς αυτό που έδειχνε στην ταινία lego στην αρχή, που είναι άχαρος που τα φτιάχνει μόνο για μοντελισμό και το νόημα τελικά είναι να φτιάχνεις με την φαντασία σου...

Ξεφτίλα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,928
τα περισσότερα κομμάτια είναι specialized parts
Ήθελα να κλείσω την κουβέντα για να μη φύγει off topic αλλά ισχύει 100%. Τα περισσότερα από αυτά τα νέα κομμάτια είναι κάτι μονοκόμματες γκουμούτσες (φυλλογύρισμα οποιουδήποτε νέου καταλόγου ή φωτό από reddit, fb groups κλπ θα πείσουν και τον πλέον δύσπιστο), που ουσιαστικά μειώνουν το χρόνος ενασχόλησης και τον "κόπο" χτισίματος. Παλιά κάτι τέτοια ήταν πολύ συγκεκριμένα, τα συναντούσες το πολύ σε τίποτα βάσεις νησιών, κάστρων, καρίνες σκαφών ή σε duplo (λογικό αφού απευθύνεται σε μικρές ηλικίες και υπάρχει κίνδυνος κατάποσης) κλπ. Και όσο πιο πολλά χρησιμοποιείς από αυτά για να χτίσεις κάτι, αναμενόμενα, τόσο λιγότερη λεπτομέρεια σου βγάζει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,450
Δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάτε, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να μην ρίξω X στο Νίτρο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,385
Γιατί πάλια κάναμε κάτι διαφορετικό; Παίζαμε καναδυοτρία "σενάρια" στην καλύτερη και μετά κατέληγαν στο ράφι. Περιστασιακά τα βγάζαμε για να φτιάξουμε καμιά παραλλαγή που φαινόταν στο κουτί ή να αλλάξουμε θέσεις/πόζες στα ανθρωπάκια.

Ναι γιατί ήσουν 10 - 15 χρονών!! Εγώ που είμαι πενήντα κάτι και τα αγοράζω, πρέπει να έχω καλή δικαιολογία!!!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,928
Δικαιολογία για τον εαυτό σου; Naaaaah.
Δικαιολογία για το έτερο ήμισυ;;; Τη σχολάς.
Πράφιτ προμπλεμ σολβντ. 🤌
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Σιγουρα θα εχει πολυ κατωτερο pc απο το δικο μου.
Σαφώς και το δικό μου πιτσί είναι καλύτερο! Έχω σελερον επεξεργαστή και παίζω 2κ σε 2 fps!
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
655
Κάποια snes και pc πικ ποκς για να κλείνει η συλλογή, και μερικά πακέτα από fanatical και χάμπολ.
Snes ε; Καλή φάση, το τελευταίο που είχα πάρει μτχ ήταν το Illusion of Time έτσι για τη συλλογή.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
171
Back on topic,

To steam purchase history για το σωτηριο έτος 2023 δείχνει:

- Elden Ring
- Stray
- X4: Kingdom End (expansion για το X4 Foundations)
- TerraScape
- Ancestors: Humankind Odyssey
- Metro (όλη η τριλογία)
- Settlement Survival
- Endzone Complete edition
- Sunkenland
- Sons of The Forest

Τα περισσότερα απο αυτά αγοράστηκαν οταν ήταν σε κάποια έκπτωση, με μια πρόχειρη πρόσθεση λίγο πιο κάτω από 200 ευρώ. Κάποια από αυτα τα τερμάτισα, με κάποια άλλα ασχολήθηκα πιο χαλαρά, και κάποια θα περιμένουν την σειρά τους όταν με το καλό βγούμε σύνταξη.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,611
Αγορές Οκτωβρίου σε τιμές χώμα από Instant, διάφορα που τα ήθελα καιρό. Κάτω από 60 ευρώ όλα αυτά!

-.hack//G.U. Last Recode
-Batman: Arkham Knight Season Pass
-Batman: Arkham Origins Season Pass
-Batman: Arkham Origins Blackgate
-Black Mirror
-Devil's Hunt
-Dying Light Definitive Edition
-God Eater 2: Rage Burst
-God Eater 3
-Homeworld: Deserts of Kharak
-Lego Harry Potter: Years 5-7
-Left Alive
-Onimusha: Warlords Remaster
-ReCore: Definitive Edition
-Soulstice

Δεν γράφω τι πήρα όλο το χρόνο γιατί θα γράφω μέχρι αύριο αν σκεφτείς winter, easter, summer sales και το humble monthly που δεν το κόβω για κανένα λόγο:p
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
655
Τσίμπησα σήμερα το Mortal Kombat 11 στον Ατμο. Πήγα να το κάνω μια εγκατάσταση, πιο πολύ για να βρίσκεται στα διαλείμματα ανάμεσα στο μπιτζιθρι και στο ντιαμπλο 4, αλλά μόλις είδα οτι θέλει 105gb χώρου το άφησα για κάποια άλλη στιγμή.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
655
Το αφεντικό τρελάθηκε και αγοράζει σε κριστμας προσφορες της νιντεντο. Alex Kid in Miracle World DX στα 3,99€ ότι πρέπει για το σουιτσάκι σε πορταμπλ. Είναι τόση η αγάπη για το συγκεκριμένο που το έλιωνα στο ουφάδικο στο χωριό, που μπορεί να το παίξω με τα παλιά γραφικά έτσι για τη νοσταλγία.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Τσίμπησα το Repentance dlc του Binding of Isaac.
:Venizelos:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,564
Το GTA V έπεσε πριν από λίγες μέρες για πρώτη φορά κάτω από τα 10€ στο Steam οπότε το πήρα. Εδώ και χρόνια έπεφτε συχνά στα 15€ αλλά μου φαινόταν κάπως πολλά αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα με το online.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,757
αφού το έχει δώσει το σουίνης ρε σπάταλε. Όταν το κλείσει το μαγαζάκι θα μεταφερθούν όλα τα license στο steam και δεν θα χάσεις.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Μου αρέσει που κάποτε κάνατε θέμα τα 30 γκιγκα του Μαξ Πεην στο Πιτσι Μαστερ...
 
Top Bottom