What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,445
Σαφώς καλύτερη επιλογή. Μετά το θέμα βέβαια αρχίζει να είναι πως με ένα δεκάρικο παραπάνω βρίσκεις τον P5 Plus με ψύκτρα, με διπλή ταχύτητα, αρκεί να υποστηρίζει η μητρική PCI-e 4.0.

EDIT: Α όχι, άκυρο, ο P5 είναι 1ΤΒ. Τον αφήνω γιατί είναι πολύ καλή επιλογή για PCI-e 4.0, αλλά όποιος θέλει χωρητικότητα σε καλή τιμή, πάει στον P3 Plus.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,728
Νομίζω πως έχω τις πληροφορίες που χρειάζομαι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα φύγουν παραγγελίες εντός της εβδομάδας, stay tuned.

Update: το κτήνος είναι καθοδόν και λογικά την άλλη βδομάδα έως το αργότερο στο τέλος του μήνα θα το έχω έτοιμο σενιαριαμένο για δοκιμές.

Πήγα τελικά σε i5-13600k με έξτρα ψύκτρα, nvidiάρα 4070, 32 gb ram ddr5, συν την κάρτα m2 που συστάθηκε. Λεπτομέρειες όταν παραλάβω τα κουτιά.

Ένας από τους λόγους που καθυστέρησα το ρηβιού του Phantom Liberty ήταν επειδή ήλπιζα να το έχω από αυτή τη βδομάδα και να ανεβάσω screens παλιό-νέο PC, αλλά ΦΕΥ. Δε βαριέσαι.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
629
Εγώ ρωτνάω και εσείς απαντάτε. Μάλλον θα πάρω νέα κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα την 6600, μιας και βρίσκω υλοποιήσεις κοντά στα 180€. Η απορία είναι η εξής, αξίζει στα ίδια λεφτά να πάω σε μεταχειρισμένη 6600ΧΤ ή όχι;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,734
αξίζει στα ίδια λεφτά να πάω σε μεταχειρισμένη 6600ΧΤ ή όχι;
Δύσκολη επιλογή. Η 6600ΧΤ ουσιαστικά δίνει ένα +14% σε CU και ρολόγια. Σε όλα τα υπόλοιπα (μέγεθος μνήμης, μέγεθος cache, λιθογραφία) είναι ολόϊδια. Είναι μια αισθητή διαφορά στην ταχύτητα αλλά μόνο αυτό. Μακροπρόθεσμα εμπειρικά δεν παίζει ρόλο ούτε πρόκειται να κάνει την διαφορά σε κανένα παιχνίδι αν θα είναι playable ή όχι. Είναι όμως μια διαφορά αισθητή. Το πουσάρισμα σε ρολόγια και τα περισσότερα CU έχουν ένα ενεργειακό κόστος. Αν κάποιον τον απασχολεί πολύ η ενεργειακή απόδοση είναι ένα κίνητρο να μείνει στην 6600, πάλι όμως δεν είναι κάποια μεγάλη διαφορά. Πάντως +14% γενικά αξίζει ως διαφορά αν κυνηγάς τα fps. Επειδή όλα τα άλλα είναι ίδια η διαφορά θα είναι πιο έντονη αν θέλεις πολύ υψηλά fps σε 1080p.

 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
629
Από τη μια σκέφτομαι το ενεργειακό κόστος μιας και υπάρχουν περιπτώσεις όπου εργάζομαι απομακρυσμένα στο σταθερό με anydesk και μένει ανοιχτό το πισι για αρκετή ώρα. Επίσης με το "καινούριο" νιώθεις πάντα μια μεγαλύτερη ασφάλεια. Η διαφορά στα fps ΣΗΜΕΡΑ δεν με ενοχλεί αλλά,
Από την άλλη δεν παίρνω κάρτα κάθε μέρα και θέλω να μου κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο μιας και η 580 έβγαλε 5ετία στο άνετο και ακόμα αντέχει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,445
Το θέμα είναι πως συνήθως, όταν φτάσει η ώρα που η 6600 δεν θα σε καλύπτει, το +14% της 6600ΧΤ θα μεταφράζεται σε 2-3 έξτρα fps, που είναι απίθανο να κάνει τη διαφορά ανάμεσα σε playable και unplayable.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
629
Τελικά αγοράστηκε η sapphire 6600 pulse 8 gb από το πλαισιο στα 199. Είχε και φθηνότερες υλοποιήσεις όπως ανέφερα στα 180€ αλλά όχι ετοιμοπαράδοτες και είμαι σε φάση "άντρα θέλω τώρα τον εθέλω". Τη Δευτέρα θα την έχω.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
160
Έχω κι εγώ μια ερώτηση. Έχετε να προτείνετε κανένα καλό τροφοδοτικό 1200W γύρω στα 250-280 €;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Έχω κι εγώ μια ερώτηση. Έχετε να προτείνετε κανένα καλό τροφοδοτικό 1200W γύρω στα 250-280 €;

Εγω εχω favorited αυτο

αλλα περιμενω να πεσει γυρω στα 150-200 ευρω μαξ για να το τσιμπησω. Σε σενα ειναι μεσα στο ευρος τιμης σου αποτι βλεπω
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,445
@Norshgaath Τόσα λεφτά για νέο τροφοδοτικό εν έτη 2023 και να μην είναι ATX v3.0 είναι κρίμα. Πάνε στο Straight Power 12... θα έλεγα αν δεν είχα πικρή εμπειρία από τις δύο τελευταίες φορές που πρότεινα Be Quiet PSU σε άλλους (βασικά στον Soad και στον Northlander).

Εντός 24 ωρών από το στήσιμο του PC, νεκρά στο άσχετο. Μια φορά πες έτυχε, αλλά δύο στα δύο; Όσο να έχει, πλέον επιφυλλάσομαι.

Α, και πριν 2 βδομάδες σε άλλον φίλο, το tempered glass side window ενός Be Quiet Pure Base 500FX έπαθε αυτό, όταν απλά το ακούμπησε για να το ξεβιδώσει για να καθαρίσει το PC. Μου το έλεγε και δεν τον πίστευα, τελικά συμβαίνει και σε άλλους, όπως φαίνεται από το LTT thread.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Τόσα λεφτά για νέο τροφοδοτικό εν έτη 2023 και να μην είναι ATX v3.0 είναι κρίμα. Πάνε στο Straight Power 12...
Ειναι οντως παλιο, αλλα ακριβως το ιδιο μοντελο το εχουν 3 φιλαρακια σε μια παρεα που ειμαι, ο πρωτος το πηρε καπου τελη '19, εμεινε υπερευχαριστημενος και οι αλλοι ακολουθησαν μεσα στη πανδημια.

Δε τους εχει βγαλει κανενα απολυτως προβλημα, ακομη και με 4XXX καρτες που εχουν παρει δυο απο αυτους, γιαυτο και το εχω στο ματι το συγκεκριμενο μοντελο.

Δε ξερω πως θα ειναι το 12 οπως θα προτεινες, ισως εχει πεσει η ποιοτητα της εταιρειας με βαση τα προβληματα που αναφερεις για αλλα μοντελα/προιοντα τους.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
160

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Το Be Quite το σκεφτόμουν κι εγώ. Αλλά με προβλημάτισε ο GoO.

Αλλιώς κοίταζα αυτό:

Thermaltake Toughpower PF1 1200W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Platinum

Ή αυτό:

Seasonic Vertex GX 1200W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold

Εκτός κι αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

To ενα στο εχει προτεινει ηδη ο γκου
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
160
Ναι σωστά. Γκαβωμάρα λέγετε. Κάποτε έσκιζα βέλος στα 2 τώρα ούτε αγελάδα δεν πετυχαίνω. Thanks και στους 2.
 
Top Bottom