What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Μιας και ειπώθηκε κάτι περί cinobo. Στην εξίσωση θα έβαζα και το mubi (το ένα συμπληρώνει το άλλο).
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Halo 2η σαιζόν, μερικές σκόρπιες σκέψεις. No spoilers.

Λίγο πολύ φτάσαμε εκεί που ξεκίνησε η σειρά των παιχνιδιών πριν εικοσικάτι χρόνια. Ο δρόμος που μας οδήγησε εδώ ήταν κακοτράχαλος και γεμάτος παγίδες. Ένας ορκισμένος οπαδός των παιχνιδιών προφανώς θέλει να μπει στα γραφεία της Paramount με ένα plasma gun και να αρχίζει να θερίζει κόσμο, αλλά αυτό είναι ένα άνισο (για να μην πω τίποτα χειρότερο) τηλεοπτικό προιόν και γιά έναν τρίτο. Τα 4 πρώτα επεισόδια είναι ένα σκαλί πάνω από την 1η σαιζόν (προσωπική μου αδυναμία το 3ο), γιά τα 5-8 μάλλον έβαλαν τίποτα μαιμούδες να πληκτρολογούν στην τύχη γιατί είναι απλά ηλίθια. Δεν μας έφταναν τα βαρετά subplots των Makee και Kwan , τώρα μας πρόσθεσαν και της Perez το οποίο μάλλον είναι το χειρότερο. Η σειρά είναι έτσι γραμμένη που ένας άσχετος με τα παιχνίδια θα έχει πολλές απορίες για αυτά που του δείχνουν στην οθόνη. Αν υποθέσουμε, άρα, ότι την έγραψαν γιά τους fans, γιατί τότε κατακρεούργησαν όλο το lore; Να πω οτι δεν υπάρχει πλουσιότατη ιστορία με άπειρο υλικό από τα παιχνίδια και τα βιβλία και τα comics; Ακόμα και γιά εμένα που έχω μία βασική γνώση, πολλά πράγματα που έβλεπα στην οθόνη με έκαναν να αναρωτιέμαι πχ πως ο τάδε χαρακτήρας ζει ακόμα ή γιάτι ο άλλος χαρακτήρας γνωρίζει πράγματα που δεν θα έπρεπε να γνωρίζει; Ή, το πιό φοβερό, γιατί κάποιοι χαρακτήρες αλλάζουν εντελώς προσωπικότητα από επεισόδιο σε επεισόδιο ανάλογα με την έκβαση της πλοκής, ποιά πλοκή δηλαδή, τέλος πάντων. Δεν ξέρω αν θα ανανεωθεί γιά τρίτη σαιζόν αλλά γιά εμένα είναι μεγάλο χαμένο στοίχημα, όπως το Wheel Of Time.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Το Shogun ειναι υπεροχο μεχρι στιγμης .
Για ακομη μια φορα η μυτη του @Χειρομαλάχτης επιασε σωστη μυρωδια



Edit:
Το three-body problem του νετφλιξ φαινεται παπατζα, το κινεζικο μου φαινεται πιο τουμπανο

 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Εχω ξεκινησει απο τον Ιανουαριο και βλεπω στο PC στο Kim cartoon αυτον τον χοντρο γατο που ολο τρωει μακαρονια και κοιμαται. Ξεκινησα απο 24 Ιανουαριου το Garifled and friends List of Garfield and Friends episodes - Wikipedia και τωρα ειμαι στην δευτερη σειρα το Garfield show List of The Garfield Show episodes - Wikipedia
Πιστευω πως το garfiend show ειναι καλυτερο απο το πρωτο. Αν σας αρεσουν οι γατες και μισειτε τα ποντικια σας προτεινω να δειτε τα garfield. Εχει και καποια επεισοδια που ο χοντρος πολεμαει εξωγηινους και τερατα τα οποια ειναι και τα καλυτερα!!! Εναν τετοιο πρεπει να παρω και εγω να τον μεταλλαξω και μετα να τον βαλω να φαει τον Splinter!!! Τωρα ειμαι στον τελευτιαο κυκλο και θα το τελειωσω μεσα στην εβδομαδα.
Το μονο κακκο ειναι πως δεν εχουν 4k textures και ray tracing για να εκμεταλλευτουν πληρως την δυναμη του pc μου! Λογικα η επομενη ταινια garfield που βγαινει Μαιο και θα ειναι φτιαγμενη με σημερινα pc θα εχει ολες τις τελευταινες τεχνλογιες γραφικων!

Αποφασισα να δω τις σειρες οταν πριν απο μηνες ενας φιλος μου μου ειπε οτι ειδε το Garfield 2 στην τηλεοραση το οποιο βγηκε το 2006 ενω το πρωτο ειχε βγει το 2004.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Στο ενδιαμεσο απο τα εξαιρετικα επεισοδια του shogun, καταφερα και υπομεινα/υπεφερα μιαμιση σαιζον του the Office (μετα απο αρκετες αποτυχημενες προσπαθειες μεσα στα χρονια) περνωντας στο δευτερο μισο της δευτερης σαιζον.

OMG, λες και ειναι αλλη σειρα!
Εκτοξευτηκε η ποιοτητα, σταθεροποιηθηκε η καμερα που πηγαινε σα βαρκαρης, τα αστεια ειναι λιγοτερο σεφερλιδικα και περισσοτερο αστεια και οι χαρακτηρες επιτελους αποκτουν υποσταση!

Ειλικρινα ειμαι τοσο εντυπωσιασμενος που περασαν πολλα επεισοδια νερακι και σταματησα καπου στη τριτη σαιζον μεσα σε ενα απογευμα!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Τα ειχαμε πει πολλες φορες, η πρωτη σεζον του office ειναι αρκετα κακή (ειδικα ο χαρακτήρας του Μαικλ, ο οποιος εφαγε τρελο ρετκον, οπως και η λεσλι στο παρκς ανδ ρεκς, ιδια ακριβως φαση)
και καμια σχεση δεν εχει με την τελειοτητα που ακολουθει.
Καλη απολαυση!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,476
Τα ειχαμε πει πολλες φορες, η πρωτη σεζον του office ειναι αρκετα κακή (ειδικα ο χαρακτήρας του Μαικλ, ο οποιος εφαγε τρελο ρετκον, οπως και η λεσλι στο παρκς ανδ ρεκς, ιδια ακριβως φαση)
και καμια σχεση δεν εχει με την τελειοτητα που ακολουθει.
Καλη απολαυση!
οπότε στην εκατομμυριοστή απόπειρα να τα δω και τα 2 αυτά να ξεκινήσω από την δεύτερη σεζόν να ξεμπερδεύουμε; τι κρίντζ βάρεσε κόκκινο και στα 2 όσες φορές προσπάθησα να τα δω, δηλαδή ξέρω εγώ τράβαγα τα βυζιά μου, σκεφτόμουν πως είναι δυνατόν να είναι τόσο χάλια κάτι που έχει βγάλει τόσα γαμάτα meme?
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
οπότε στην εκατομμυριοστή απόπειρα να τα δω και τα 2 αυτά να ξεκινήσω από την δεύτερη σεζόν να ξεμπερδεύουμε; τι κρίντζ βάρεσε κόκκινο και στα 2 όσες φορές προσπάθησα να τα δω, δηλαδή ξέρω εγώ τράβαγα τα βυζιά μου, σκεφτόμουν πως είναι δυνατόν να είναι τόσο χάλια κάτι που έχει βγάλει τόσα γαμάτα meme?
Κα το πρωτο μισο της δευτερης σαιζον ειναι μαπα, απο τη μεση και μετα στρωνει.



Περα απο αυτο, αν θυμασαι τι γινεται στη πρωτη σαιζον, καντο οπως λες, αλλιως θα σου προτεινα να ξανακριντζαρεις στη πρωτη (και τη μιση δευτερη) καθως χτιζονται εκει οι χαρακτηρες και αυτο ειναι σημαντικο
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
οπότε στην εκατομμυριοστή απόπειρα να τα δω και τα 2 αυτά να ξεκινήσω από την δεύτερη σεζόν να ξεμπερδεύουμε; τι κρίντζ βάρεσε κόκκινο και στα 2 όσες φορές προσπάθησα να τα δω, δηλαδή ξέρω εγώ τράβαγα τα βυζιά μου, σκεφτόμουν πως είναι δυνατόν να είναι τόσο χάλια κάτι που έχει βγάλει τόσα γαμάτα meme?

Οχι δεν ειναι χαλια, ακριβως το αντιθετο ειναι, απλα οκ, για να γουσταρει καποιος μια σειρα εξαρτάται απο πολλους παραγοντες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,476
Οχι δεν ειναι χαλια, ακριβως το αντιθετο ειναι, απλα οκ, για να γουσταρει καποιος μια σειρα εξαρτάται απο πολλους παραγοντες.
σεβαστό, απλά με κούρασε αυτό το στυλ που είναι σαν να παίρνουν συνέντευξη και εμείς βλέπουμε την συνέντευξη, αν δεν ήταν έτσι ίσως να προσπερνούσα τα νερόβραστα "αστεία" πιο εύκολα. Από την άλλη ούτε το space force με κράτησε που δεν είχε τέτοιο στυλ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Το στυλ του mockumentary που λες παραμένει σε όλες τις σεζόν (μάλιστα προς το τέλος εντείνεται ελαφρώς γιατί κάνουν μια προσπάθεια να το εντάξουν στην πλοκή).
Πέρα απ'αυτό ισχύουν όσα ειπώθηκαν παραπάνω, ότι δηλαδή το Office μέχρι τα μισά της δεύτερης σεζόν δεν βλέπεται αλλά μετά αξίζει (κατά τη γνώμη μου πέφτει πάλι κατακόρυφα στην 8η αλλά αυτό είναι λίγο spoiler, οπότε ας μην επεκταθώ).
Το Parks είναι πολύ πιο ισορροπημένη σειρά imo, ακόμα και η πρώτη σεζόν που είναι αδιάφορη κρατάει μόλις έξι επεισόδια.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
@nitro912gr Γάμησε τα, κι εγώ με Moomins, (τα καινούρια) και Στρουμφάκια (τα παλιά, αλλά οι τελευταίες σεζόν με τα ταξίδια στο χρόνο) τη βγάζω.
@maladroid μου άρεσε και η πρώτη πάρα πολύ, αλλά ναι μετά που έχουμε παραπάνω Ron Swanson το απογειώνει.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
To Gentlemen εξαιρετικό, έφυγε νεράκι.

Νεράκι επίσης έφυγε και το 3 body problem, το οποίο αν δεν έγραφε νέτφλιξ πουθενά, άνετα τον έκοβα ότι είναι hbo ή κανά apple. Πολύ ευχάριστη έκπληξη. Μου είπαν ότι η τριλογία απογειώνεται στο 2ο και 3ο βιβλίο, οπότε ανυπομονώ. Οι τύποι βρήκαν ολοκληρωμένη τριλογία εδώ, πάλι καλά. Ονόματα δεν λέμε, got δεν θίγουμε.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Πολυ καλος ο δευτερος κυκλος Halo με πολλη δραση και αιμα! Ειδα ολα τα επεισοδια με το που ξεκινησε μεχρι που τελειωσε πριν 1 εβδομαδα. Θα επρεπε να ηταν περισσοτερο fps οπως στο τελευταιο επεισοδιο του πρωτου κυκλου. Επισης οπως ο stamatimenos ετσι και εγω ειδα περσι την παλια σειρα Στρουμφακιαλ. Ξεκινησα να την βλεπω αφου ανακοινωθηκε το καινουργιο παιχνιδι THE SMURFS 2 PRISONER OF THE GREEN STONE το οποιο και επαιξα τον Δεκεμβριο! Πρεπει να βοηθησω τον καημενο τον Gargamel. Μονο αν του δωσω την εξωγηινη ουσια των Utroms που κανει τους ανθρωπους ζωα και τα ζωα τερατα σαν τις χελωνες για να μεταλαλξει τον Azrael θα καταφερει να πιασει τα αυτα τα μπλε τερατα!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
The Fall of the House of Usher: Κάτι σαν Succession με φαντάσματα. Αρκετά ενδιαφέρων εκμοντερνισμός των ιστοριών του Πόε (ο τίτλος είναι κάπως παραπλανητικός, ουσιαστικά κάθε επεισόδιο εμπνέεται κι από διαφορετική ιστορία του, απλά οι Usher λειτουργούν σαν "ομπρέλα"), με τη γνωστή πια φλυαρία του Flanagan και ωραίες ερμηνείες από τους περισσότερους. Μεγάλα μειονεκτήματα η προβλεψιμότητα και η έλλειψη τρόμου, παρά τα διάσπαρτα jump scares. Αν είχε πιο σφιχτό γράψιμο και περισσότερο μυστήριο θα σκόραρε πάνω από 8, αλλά φευ.
7/10

True Detective: Night Country
. Άρες μάρες κουκουνάρες, που λένε και οι Εσκιμώοι. Εντυπωσιακά, ατμοσφαιρικά πλάνα, μια χιονοστιβάδα (zing) από προσωπικά δράματα, και υπερφυσικά φαινόμενα που φυσικά δεν βρίσκουν ποτέ εξήγηση εκτός του "Ε να μωρέ, συμβαίνουν αυτά εδώ στο Ennis, Alaska". Μέσα σε όλη αυτή την αναμπουμπούλα έχουμε και μια εντελώς προβληματική προσέγγιση ως προς τη φύση και τους ενόχους του εγκλήματος. Δεν θα πω περισσότερα για αποφυγή spoilers αλλά είναι εμφανής η αγωνία της δημιουργού να καταπιαστεί με trendy θέματα όπως η βία κατά των γυναικών, η καταστροφή του περιβάλλοντος, ο ρατσισμός, κτλ. με το μυστήριο και τη λογική να περνούν σε δεύτερη μοίρα. Κρίμα για τις ερμηνείες της Τζόντι και της παρτενέρ της (πρώην μποξέρ apparently), καθώς και όλου του φιλότιμου καστ.
4.5/10 για τα πλάνα, τις ερμηνείες, και κάποιες ενδιαφέρουσες σκηνές.
 
Last edited:
Top Bottom