What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το pc μου πέθανε, το pc μου πάει

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
Η σύνθεση:
Μητρική: X99A MSI
VGA: MSI 1080Ti 11GB GAMING X GEFORCE GTX
Επεξεργαστής: INTEL i7 6850K
Τροφοδοτικό: CORSAIR AX1200i

Ενω λείπω λαμβάνω ένα μήνυμα, Ηλία ο υπολογιστής δεν ανοίγει. Τον έκλεισα από το τροφοδοτικό χθες και σήμερα που δοκίμασα ξανά δούλεψε.

Επιστρέφω κι εγώ, πατάω power, ανοίγει η κεντρική μονάδα για λίγα δευτερόλεπτα και μετά σβήνει. Υποπτεύομαι το τροφοδοτικό και ξηλώνω τα πάντα, κάνω το σελφ τεστ που έχει επάνω κι όλα καλά. Τσεκάρω τις συνδέσεις, αλλάζω θέσεις και στις Ράμ και πάμε.
Ο υπολογιστής εκκινεί αλλά χωρίς ρεύμα σε οθόνη και περιφερειακά ενώ στην μητρική ανάβει μια κόκκινο το debug led cpu, μια κόκκινο το led ram.

Κάνω εκκίνηση με ένα ένα τα στικάκια της ραμ, τίποτα.
Τι άλλο να δω; Μήπως πέθανε ο επεξεργαστής; Δεν είναι δα και τόσο δουλεμένος… κι επίσης γενικά έπαιζε πάντα σε χαμηλές θερμοκρασίες λόγω της υδροψυξης.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
744
'Άμα εναλλάσσονται τα errors για μητρική όλα δείχνουν. Δεν είναι και νέα πια. :(

Εμπειρικά πιο γρήγορα χαλάνε οι μητρικές από τους επεξεργαστές σε βάθος χρόνου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
Δεν είναι νέα, αλλά είναι και αδούλευτη. Τα τελευταία δυο χρόνια, ζήτημα να έχει δουλέψει πάνω δυο μήνες συνολικά. Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για τον προηγούμενο κάτοχο.
Πάω τώρα να αλλάξω θερμοαγωγιμη και να δω αν μπορώ να αλλάξω νερό στην ψυκτρα της Corsair.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Δεν είναι νέα, αλλά είναι και αδούλευτη. Τα τελευταία δυο χρόνια, ζήτημα να έχει δουλέψει πάνω δυο μήνες συνολικά. Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για τον προηγούμενο κάτοχο.
Πάω τώρα να αλλάξω θερμοαγωγιμη και να δω αν μπορώ να αλλάξω νερό στην ψυκτρα της Corsair.

Χρονό, modular δεν είναι το συγκεκριμένο τροφοδοτικό; Μήπως φταίει κάνα καλώδιο; Έχεις εφεδρικά καλώδια για να κάνεις καμιά τράμπα;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,688
Τα RAM dimm είναι καλά τοποθετημένα στα slots? Το ίδιο και η GPU? Φαίνεται ότι η μητρική κάνει post αλλά δεν δίνει επειδή κάποιο εξάρτημα δεν είναι στη θέση του. Βέβαια την τελευταία φορά που έγινε αυτό μετά από δύο μέρες μου κάηκε το τροφοδοτικό οπότε δεν μπορώ να το αποκλείω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
@Dim Gian Bot Ναι είναι full modular. τα μέτρησα με πολύμετρο και είναι εντάξει. Φυσηξα με κομφλερ όλες τις εσοχές/υποδοχές just in case.
@Northlander Ναι, ήταν σίγουρα σωστά βαλμένα και μπήκαν σίγουρα όλες τις φορές εντάξει. Εξάλλου, είναι συνολικά 4 dimms. Κάθε φορά βάλε βγάλε, ένα ένα σε ολα τα σλότς, κάποιο θα έπρεπε να δουλέψει.

Άλλαξα πάστα, έλεγξα τα πίνς, έλεγξα και τα ποδαρικά μήπως κάποιο κάπου βραχυκυκλώνει κάτι και τίποτα. Διαβάζω για την συγκεκριμένη μητρική ότι παίζει ένα βραχυκύκλωμα που μπορεί να επηρεάσει την επικοινωνία ραμ και επεξεργαστή.

Πάω τώρα να λύσω το τροφοδοτικό, να δω μήπως έχει καμία γάτα μέσα, που δεν νομίζω γιατί γενικά η κεντρική μονάδα με τα φίλτρα που έχει και την αρνητική πίεση είναι πεντακάθαρη εσωτερικά.

Το μουντ είναι το παρακατω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα που αναβάθμισα το workstation στο γραφείο και τελικά ανακάλυψα ότι έχω γίνει άμπαλος και το κεντρικό πλεξούδι ρεύματος που μπαίνει στην μητρική ΔΕΝ είχε κουμπώσει καλά.

Αφού το κούμπωσα καλά ανακάλυψα ότι δεν είχα κουμπώσει καλά ούτε τις RAM παρόλο που φαινόταν ότι είναι οκ επάνω, ήθελαν λίγη πίεση παραπάνω.

Γέρασα... ούτε ένα σύστημα δε μπορώ να στήσω σωστά πλέον.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
Πάρκινσον, αδυναμία στα χέρια κιετς;

Ομολογώ ότι υποψιάζομαι μέχρι και την γάτα. Ξέρω ότι το κουτί δύσκολα θα προκαλέσει ηλεκτρική εκκένωση από εξωτερική επαφή με φορτισμένο σώμα, αλλά πολύ περνάει τελευταία κάτω από το γραφείο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
απίθανο ακούγεται, εκτός αν όταν ακούμπαγες το PC σε χτύπαγε ρεύμα...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,600
Ασε τις γατουλες ησυχες γιατι θα τους πω που μενεις, οταν το μαθω.
Αυτα τα περιεργα, συνηθως ειναι απο ρευμα a.k.a τροφοδοτικο. Το χερι μου δεν το βαζω στην φωτια γιατι το εχω αλλου αλλα ειναι το ευκολοτερο πραγμα για να αντικαταστησεις για λογους τεστικους.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,340
Χίλια συγγνώμη για το οφ τοπικ της υπόθεσης.
Μόλις τώρα πήρα χαμπάρι τη νέα προφιλ πικ του Θείου Νώντα και έπρεπε να ρωτήσω.

@nitro912gr Έριξες εγγραφή στην Εκκλησία της Σαηεντολογίας;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,600
Χίλια συγγνώμη για το οφ τοπικ της υπόθεσης.
Μόλις τώρα πήρα χαμπάρι τη νέα προφιλ πικ του Θείου Νώντα και έπρεπε να ρωτήσω.

@nitro912gr Έριξες εγγραφή στην Εκκλησία της Σαηεντολογίας;
Εγω μολις εριξα το οφ τοπικ αλλου. Κι εγω θειο τον αποκαλεσα...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
Είμαι έξω στην αυλή κι ακούω κάτι φωνές μέσα απο το σπίτι, οι φωνές στο κεφάλι μου εμφανίζονται πάντοτε βραδινές ώρες.
Μπαίνω μέσα να δω τι έγινε και ο ΠΕ βλέπει ΕΡΤ από τον υπολογιστή.
Καλά μαρή, πως τον άνοιξες;
Από το κουμπί μπροστά…

Τα λέμε, πάω να κλειστώ σε τρελάδικο.

Σε πιο σοβαρό κλίμα, νομίζω ότι το τροφοδοτικό κάνει νούμερα και μάλλον μετράει αντίστροφα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Σε πιο σοβαρό κλίμα, νομίζω ότι το τροφοδοτικό κάνει νούμερα και μάλλον μετράει αντίστροφα.

Αν στο ξανακανει να εχεις το νου σου πως υπαρχουν περιπτωσεις που η μητρικη να βραχυκυκλωνει οπως ειχες διαβασει στο ιντερνετ. Σε αυτες τις περιπτωσεις, η μητρικη παραμενει "νεκρη" για ωρες/μερες ανα διαστηματα αλλα μετα επιστρεφει στη λειτουργικη της αψογη κατασταση για μηνες/χρονια.

Μια συχνη προτροπη, περα απο τον ελεγχο εμφανων βραχυκυκλωματων μεταξυ των στοιχειων που φιλοξενουνται πανω της, ειναι να την αποσπασεις τελειως απο το case με ολικο ξεβιδωμα να κανεις ενα ενδελεχες και προσεκτικο σκουπισμα στην κατω μερια της πλακετας, να ελεγξεις τα σημεια βιδωματος για φθορες και να την επανατοποθετησεις με προσεκτικο βιδωμα που να μην ασκει ανομοιομορφες πιεσεις στη πλακετα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Αν στο ξανακανει να εχεις το νου σου πως υπαρχουν περιπτωσεις που η μητρικη να βραχυκυκλωνει οπως ειχες διαβασει στο ιντερνετ. Σε αυτες τις περιπτωσεις, η μητρικη παραμενει "νεκρη" για ωρες/μερες ανα διαστηματα αλλα μετα επιστρεφει στη λειτουργικη της αψογη κατασταση για μηνες/χρονια.

Μια συχνη προτροπη, περα απο τον ελεγχο εμφανων βραχυκυκλωματων μεταξυ των στοιχειων που φιλοξενουνται πανω της, ειναι να την αποσπασεις τελειως απο το case με ολικο ξεβιδωμα να κανεις ενα ενδελεχες και προσεκτικο σκουπισμα στην κατω μερια της πλακετας, να ελεγξεις τα σημεια βιδωματος για φθορες και να την επανατοποθετησεις με προσεκτικο βιδωμα που να μην ασκει ανομοιομορφες πιεσεις στη πλακετα.

Τόοοση αγάπη και προδέρμ θέλει η συγκεκριμένη μητρική πια;;;;... Έλεος κάπου... Αμάν ρε MSI!...

(Μήπως πρέπει να τη βιδώνουμε και σε συγκεκριμένες τιμές Nm; )
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Δεν ειναι μονο της MSI το θεμα, το βιδωμα αν γινει λαθος (πχ οι βασεις για τις βιδες δεν τοποθετηθουν σωστα στο σασι, λογω σκουπιδιου, κακης πιεσης, ανυπομονησιας, κλπ οδηγουν στο κακο βιδωμα και απο εκει εχουμε ενα σχετικο απειροελαχιστο "ζεβλωμα" της πλακετας που αν τυχει και γινει σε ευαισθητο σημειο, μπορει να προκαλεσει περιοδικα προβληματα

(Μήπως πρέπει να τη βιδώνουμε και σε συγκεκριμένες τιμές Nm; )
Αυτο θα ηταν το ιδανικο, χρηση αυτοματου κατσαβιδιου, αφου εχει προηγηθει προσεκτικη τοποθετηση των βασεων που θα κουμπωσει η μητρικη στο σασι και ελεγχο της μητρικης πως εχει καθισει και δεν της εφαρμοζεται ανομοιομορφη πιεση.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
ε καλά και η msi δεν είναι και αγαπημένη εταιρία σε θέμα ποιότητας, εγώ θα έλεγα να δεις κανένα τροφοδοτικό από αλλού να το κοτσάρεις λίγο επάνω να δεις τι γίνεται, αν στρώσει η φάση αυτό ήταν.
 
Top Bottom