What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συλλεκτικές Εκδόσεις

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Γαμάτη είναι αλλά πολλά λεφτά (λίγο τσίπηδες βέβαια σε τέτοια τιμή να βάζουν digital το soundrack 🙄), ακόμα και για τόσο λεπτομερή φιγούρα. Μια τιμή γύρω στα 130-140$ το πολύ, θα ήταν πιο σωστή κατά τη γνώμη μου. Δυστυχώς πλέον διαπιστώνω οι περισσότερες συλλεκτικές απευθύνονται σε ένα μικρότερο υποσύνολο εντός των φανατικών οπαδών. Στο μεταξύ αν θυμάμαι σωστά, του 2 δεν είχε γύρω στα 200€/$...;
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Γαμάτη είναι αλλά πολλά λεφτά (λίγο τσίπηδες βέβαια σε τέτοια τιμή να βάζουν digital το soundrack 🙄),

Update σχετικά με το soundtrack. H ευρωπαική έκδοση θα το έχει physical
item_img04.jpg
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχουν ξεφύγει οι τιμές. Η συγκεκριμένη χτυπάει και λίγο το nostalgia factor, αλλά και πάλι υπερβολικό.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Για το Resident Evil 2 είχε βγει κι αυτή η έκδοση στα 80 ευρώ από το pix'n love οπότε ίσως επαναληφθεί και για το 3.
resident-evil-2-collector-s-edition-pc.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Από πού αγοράζετε αυτές τις εκδόσεις;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Γενικά τις συλλεκτικές; Από όποιο μαγαζί τις έχει στη χαμηλότερη τιμή. 😄
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Από πού αγοράζετε αυτές τις εκδόσεις;
Από τοπικά καταστήματα (public, κωτσόβολος κτλ), από τα επίσημα διαδικτιακά καταστήματα της κάθε εταιρίας και από μεγάλους πωλητές όπως το amazon.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έπρεπε να διευκρινίσω, ρωτούσα γενικά για καταστήματα εσωτερικού ή εξωτερικού.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
συνήθως κοιτάω εσωτερικό εγώ. με προπαραγγελια που παρόλο αν και είμαι κατά των preorder αν με ενδιαφέρει πραγματικά μια συλλεκτική εκδοσή χτυπάω. (το έχω κάνει μόνο για τα witcher και κάνα δυο legend of zelda. το έκανα και με το cyberpunk)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ό,τι είπε ο mruseyourbrain και θα πρόσθετα τα game uk, base.com και thegamecollection.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Το παρακάτω δεν αφορά pc gamers μια και το God of War είναι Ps4 exclusive αλλά επειδή πολλοί μπορεί να το έχουν παίξει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ενημερώνω ότι αναμένεται εντός του 2020 να βγει το παρακάτω lore book
God-of-War-Lore-and-Legends.jpg

Dark Horse Books and Santa Monica Studios present God of War: Lore and Legends. This lovingly produced edition is a must own item for any fan of God of War.
A hardcover tome that authentically recreates Atreus' journal as seen in God of War, with expanded lore written in collaboration with game director Cory Barlog!
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
20 Μαρτίου Doom Eternal. Για την συλλεκτική δεν κάνω καν λόγο είναι εξαντλημένη από παντού. Αν είχατε σκοπό να αγοράσετε την απλή έκδοση πάντως το αγγλικό άμαζον δίνει μαζί κι ένα steel poster.
917F2rRNvrL._SL1500_.jpg

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
20 Μαρτίου Doom Eternal. Για την συλλεκτική δεν κάνω καν λόγο είναι εξαντλημένη από παντού. Αν είχατε σκοπό να αγοράσετε την απλή έκδοση πάντως το αγγλικό άμαζον δίνει μαζί κι ένα steel poster.
917F2rRNvrL._SL1500_.jpg


Όμορφο, δε μπορώ να πω. Μερικές φορές νοσταλγώ τα μεγάλα κουτιά του παρελθόντος αλλά τελικά καταλήγω ότι οι ψηφιακές ευκολίες άξιζαν τη θυσία που έκανα όταν το γύρισα σε digital.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Όμορφο, δε μπορώ να πω. Μερικές φορές νοσταλγώ τα μεγάλα κουτιά του παρελθόντος αλλά τελικά καταλήγω ότι οι ψηφιακές ευκολίες άξιζαν τη θυσία που έκανα όταν το γύρισα σε digital.
Όλοι στο digital το έχουμε γυρίσει πιστεύω απλά μερικές φορές κάνουμε και καμιά εξαίρεση εκεί που αντέχει η τσέπη.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Όμορφο, δε μπορώ να πω. Μερικές φορές νοσταλγώ τα μεγάλα κουτιά του παρελθόντος αλλά τελικά καταλήγω ότι οι ψηφιακές ευκολίες άξιζαν τη θυσία που έκανα όταν το γύρισα σε digital.

Καμιά θυσία!!! Εκτός ότι οι περισσότερες συλλεκτικές πλέον δεν μου κανουν κλικ (οι τελευταίες που αγορασα ήταν του No Man Sky), επειδή για καποιο απροσδιόριστο λόγο δεν συμπαθώ τα αγαλματάκια, κοντεύουν τα κουτιά να με βγάλουν έξω από το σπίτι, και να κοιμάμαι στο μπαλκόνι!!! (Από τον καιρό της Amiga έχω κουτάτα!!!)
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Όμορφο, δε μπορώ να πω. Μερικές φορές νοσταλγώ τα μεγάλα κουτιά του παρελθόντος αλλά τελικά καταλήγω ότι οι ψηφιακές ευκολίες άξιζαν τη θυσία που έκανα όταν το γύρισα σε digital.
Παρόλα αυτά, μου έρχεται συνέχεια στο μυαλό "κοίτα τι ωραία που θα ήταν κουτατο στην συλλογή εκεί πάνω στο ράφι".
Όχι απαραίτητα κάποια συλλεκτική. Ένα DVD case με ένα χοντρό leaflet φτάνει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Με απωθεί πάρα πολύ η πλαστικούρα και η αισθητική των DVD cases. Την έχω συνδέσει με το θάνατο του μεγάλου κουτιού, το οποίο βέβαια με τη σειρά του δεν είναι λειτουργικό έτσι και αρχίσεις να διευρύνεις τη συλλογή σου.

Η χρυσή τομή για μένα είναι τα καλαίσθητα steelbooks, τα οποία δίνουν την (ψευδ)αίσθηση της καλής ποιότητας κατασκευής. Τουλάχιστον είναι πιο ανθεκτικά από το πλαστικό φύλλο του DVD case. Το παραπάνω steelbook φαίνεται πολύ όμορφο.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Η αλήθεια είναι πως στο θέμα χώρου, πάσχω και εγώ. Μπορεί να μην είναι μεγάλη η συλλογή, αλλά λίγο κάτι αγαλματίδια, λίγο κάτι βιβλία, λίγο το ότι θέλω να κρατάω και τα boxes (δεν ξέρω γιατί ρε, δεν ξέρω, δεν σκοπεύω να τις πουλήσω, απλά δεν μου πάει η καρδιά να τα πετάξω), το γραφείο έχει γεμίσει μέχρι τα μπούνια. Η πιο σωστή επιλογή βιβλιοθήκης (ή κάποιου display cabinet) θα μπορούσε να βοηθήσει βέβαια, αλλά, ακόμα και έτσι, αν δεν έχεις ένα υπόγειο 150 τετραγωνικά όπως στο Μούρικα, προκοπή δεν βλέπεις.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Η χρυσή τομή για μένα είναι τα καλαίσθητα steelbooks
Ακόμα περισσότερο για μένα οι μικρές χάρτινες συσκευασίες με το σκληρό χαρτόνι όπως είναι στην Premium του WItcher 2, την collector's του Alan Wake (η THQ Nordic συνηθίζει να συσκευάζει έτσι μερικά παιχνίδια που εκδίδει), τη Prepare to Die του Dark Souls, τη Ranger του Wasteland 2 κ.α. που μου θυμίζουν την μεταβατική εποχή αρχές 00's - μέχρι μέσα στις US - που τα παιχνίδια είχαν τέτοια κουτιά (NWN, ToEE, NOLF κλπ) πριν περάσουμε στα DVD cases. Δεν πιάνουν τόσο όγκο όσο οι μεγάλες συλλεκτικές και ταΐζουν τη νοσταλγία μου 😅
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι και αυτές. Έχω μερικές από δαύτες (η κουτάτη του Painkiller είναι αυτή που μου έρχεται πάντα πρώτη στο μυαλό) και είναι όντως άκρως καλαίσθητες.
 
Top Bottom