What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ΣΜ τα σηκώσανε όλα αλήθεια; Έστειλε μια φίλη της γυναίκας άδεια ράφια παντού, μόνο τις κορόνες δεν πήρανε...
Καλό κουράγιο γενικά, φοβάμαι με την στάση του μπόρις θα χτυπήσει άσχημα η κατάσταση.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Επίσης κάνεις πολύ επικίνδυνες αναλογίες με την ελληνική πραγματικότητα. Στην Ελλάδα αντιστοιχεί ως "νόρμα" μία νοσηλεύτρια ανά 3 διασωληνωμένους. Αυτό στο NHS δεν υφίσταται παρά μόνο σε καταστάσεις τεράστιας κρίσης (που θα έρθει σε 2 βδομάδες).

Αναφέρεσαι στα ιδιωτικά ΜΕΘ;; Διότι στα ιδιωτικά δεν είναι η ελληνική νόρμα...

ο ιδιωτικός τομέας καλύπτει όλα τα έξοδα συντήρησης από το λίπος που έχει, το δημόσιο πληρώνει τους μισθούς. Όχι εθελοντικά.

Πόσο λίπος έχει η επιχείρηση όμως μετά από 10 χρόνια αποπληθωρισμού της ελληνικής οικονομίας;Αν δεν το συμπεριλάβεις αυτό και δεις το θέμα ιδεολογικά καθαρά επι της αρχής, κινδυνεύεις να ανατινάξεις το σύστημα.. Νομίζω είναι ευκόλως εννοούμενος ο τρόπος μη αναλύσω άσκοπα.

Και οι άλλες 2 παρατηρήσεις σου νομίζω εντάσσονται στο παραπάνω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μα δεν θα είσαι σε ελληνική νόρμα ούτως ή άλλως.

Είσαι σε καιρό κρίσης, και πρέπει να έχεις τα αντίστοιχα μέτρα. Όχι, να ζουλάς τον αποκάτω αλλά παράλληλα να βοηθάς να κερδοφορεί ο άλλος επειδή είναι business as usual. Αυτό είναι το ουσιαστικό/καθοριστικό στοιχείο της υπόθεσης.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Το point μου είναι ότι είναι εντυποσιολογικό το συμπέρασμα ότι "κερδοφορούν" μετα 1600€... Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω και εγώ με ακρίβεια, απλά ξέρω ότι δεν θα βγάλω συμπέρασμα από τον Πολλάκι που έχει πολύ συγκεκριμένο συμφέρων..Όπως και ακούω βερεσέ τα τσιτάτα περί προεκλογικών προσλήψεων... (οι προηγούμενοι γιατί δεν προσέλαβαν 3 εκατομμύρια γιατρούς να μην υπάρχει θέμα;; )

Είναι πολύ πιθανόν να μπαίνουν και μέσα. Δεν το λέω για να τους λυπηθούμε, αλλά αν κλείσουν απο το squeeze θα λυπηθώ τον κοσμάκι που θα μείνει στο δρόμο.
Εκτός αν βαφτίσεις ένα μεγάλο μέρος του production chain, redundant με διάφορα arguably αμφίβολα κριτήρια για την εποχή..
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν στηρίζω τον Πολάκη, προφανώς. Οι ευθύνες είναι διαχρονικές και έχουν συνέχεια, ακριβώς επειδή το "κράτος" έχει συνέχεια.

Πιστεύω ότι έχασες ένα βασικό σημείο των υπογραμμισμένων του όμως, που είναι ότι θα δώσει το διπλάσιο από το κόστος εξόδων. Επομένως η μελέτη έχει γίνει, και η οποιαδήποτε αντιστοιχία δεν δικαιολογεί τη ΠΝΠ. Αυτό ήταν το δικό μου σημείο. Παραδόξως, πιστεύω ότι συμφωνείς περισσότερο με τον Πολάκη στην αντιπρόταση.

Οποιαδήποτε πίεση θα έχει τελικούς αποδέκτες τον τελευταίο τροχό της αμάξης όπως πάντα, αλλά σε αυτό δεν βασίζω τις ελπίδες μου ότι στην αγαθοεργία και καλή καρδιά του εκάστοτε ιδιοκτήτη ιδιωτικής κλινικής, αλλά ούτε και στην οποιαδήποτε κυβέρνηση.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Μαζί σου περί ΠΝΠ. Απλα έχω υπόψη για τη τραγική υπέρ-υπό κοστολόγηση(αναλόγως) που κάνει συστηματικά το δημόσιο, ανάλογα με το πολιτικό συμφέρων. Γι αυτό άλλωστε και αναζητώ ανεξάρτητες πηγές.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Οι ιδιωτικές κλινικές δεν έχουν ως, κύριο, πελάτη τους όσους πλήγηκαν από την ύφεση. Το αντίθετο. Επίσης με την διάλυση της δημόσιας υγείας, που συντελείται την τελευταία δεκαετία+, ο ιδιωτικός τομέας υγειας γνώρισε τεράστια άνθηση στην Ελλάδα. Αρα μην τους λυπόμαστε κιόλας.

Επισης αν άκουσα καλά, έχουμε πόλεμο. Με ποια λογική σε μια τέτοια κατάσταση κοιτάμε το οικονομικό συμφέρον του ιδιώτη και όχι το γενικό συμφέρον της (μαμάς) πατρίδας; Είναι αστείο που το συζητάμε και μόνο.

Εκτός αν υπάρχουν πολίτες πρώτης κατηγορίας, για τους οποίους θα πρέπει και να υπάρχει ανά πάσα στιγμή διαθέσιμη κλίνη. Ε μην τους τη φάει και ο ντελιβερας που αρρώστησε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265

Ρε παιδια τι ζουμε ειλικρινα;!!!
και μετά ρε μου λέτε ότι βρίζω... εμ με το σκλαβοπάζαρο και η μπαναγία θα έβριζε.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ευτυχώς που επικράτησε ο αυτοσεβασμός και τους έριξα άκυρο όταν έψαχνα για δουλειά.

Τη καλυτερη δουλεια εκανες...Γαλερα απο τις λιγες, κρατουσαν χρονο ποση ωρα πηγαινα για κατουρημα ρε...Δουλευα για κανα χρόνο στο 11888 οταν το ειχε παρει εργολαβια για τον ΟΤΕ...ειχα υπογραψει NDA και κει αλλα νομιζω εχει περασει 3τια που υποχρεωμουν να κρατησω το στομα μου κλειστο. A.M.A. :p
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Στο Ρέθυμνο δεν αδειάζουν κάτι πέρα από αντισηπτικά στο σούπερ μάρκετ που πάω at least.
Γενικά την βγάζω κυρίως σπίτι, καμιά βόλτα νόμιμη με το κομενάκι που πα να ρίξω ή μόνος, γιατί είμαι beta af, και μερικά παράνομα meetups για DnD με το κρου. Από χτες αρχίσαμε να οργανωνόμαστε με το σχολείο για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Σάπια τα site του υπουργείου παιδείας, lol.
Α, και gaming, πολύ gaming. Και Trailer Park Boys <3
και γουίσκι. Επιβιώνω επειδή έχω γουίσκι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ναι η αλήθεια είναι και εγώ πέρα από αντισηπτικά και μαντηλάκια δεν έχω δει κάποια έλλειψη.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Βγήκα λαθραία σήμερα, δις! Νιώθω τόσο θαγκ που σχεδόν φύτρωσαν τατουάζ στο δέρμα μου 😛
Η φάση είναι ξεκάθαρο ταινία με θέμα την κατοχή. Σε κάποια φάση πέφτω πάνω σε ένα περιπολικό. Φραπ, χώνομαι σε ένα σοκάκι. Κάνει πεζός βόλτες ο πολισμανος με ένα φακό. Σφύριξα, αλλά δεν πρέπει να με άκουσε... Κάποια στιγμή αποφάσισε να φύγει οπότε και ξεμυτιζω κι εγώ από το στενό. Με το που βγαίνω παρακάτω βλέπω από τα σοκάκια να ξεπροβάλλουν μαυροφορεμένες φιγούρες. Χαιρετιομαστε συνομωτικα, του ενός του έφυγαν τα γέλια και τράβηξε ο καθένας τον δρόμο του.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

"Athens had opposed moving the migrants to the Greek mainland, citing the absence of coronavirus cases in the camps while the disease is spreading elsewhere in Greece. "

Απευχομαι την πιθανοτητα να σκασει κρουσμα στα ΚΥΤ...αν γινει αυτο θα θρηνησουμε ΠΑΡΑ πολλα θυματα. Η κυβερνηση στρουθοκαμηλιζει και αντι να απαιτησει την αμεση αποσυμφορηση σε μη πληγμενες απο τον ιο περιοχες της Ε.Ε. και της Ελληνικης επικρατειας απλα συνεχιζει αυτο που παντα εκανε καλυτερα...να αποποιειται ευθυνες
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Βγήκα λαθραία σήμερα, δις! Νιώθω τόσο θαγκ που σχεδόν φύτρωσαν τατουάζ στο δέρμα μου 😛
Η φάση είναι ξεκάθαρο ταινία με θέμα την κατοχή. Σε κάποια φάση πέφτω πάνω σε ένα περιπολικό. Φραπ, χώνομαι σε ένα σοκάκι. Κάνει πεζός βόλτες ο πολισμανος με ένα φακό. Σφύριξα, αλλά δεν πρέπει να με άκουσε... Κάποια στιγμή αποφάσισε να φύγει οπότε και ξεμυτιζω κι εγώ από το στενό. Με το που βγαίνω παρακάτω βλέπω από τα σοκάκια να ξεπροβάλλουν μαυροφορεμένες φιγούρες. Χαιρετιομαστε συνομωτικα, του ενός του έφυγαν τα γέλια και τράβηξε ο καθένας τον δρόμο του.
αλήτες :D
 
Top Bottom