What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,494
Εγω πιστευω οτι η μια χωρα υιοθετει τα μετρα που ειχαν καποιο ποσοστο επιτυχιας σε καποιες αλλες.


Τα γράφω τα παραπάνω, διότι έμαθα χτες ότι κοντινό πρόσωπο "έφυγε" από τη ζωή (όχι λόγω του ιού) ως αποτέλεσμα χρόνιας κακοδιαχείρισης ενός στοχευμένα παρηκμασμένου υγειονομικού συστήματος που το έχουν κάνει πλήρως outsourcing (NHS). Στην Ελλάδα αυτός ο άνθρωπος (με όλες τις κακοτοπιές του ΕΣΥ) θα ήταν ζωντανός αυτήν τη στιγμή, διότι με το καλημέρα θα τον έστελναν για ακτινογραφίες. Εδώ έκαναν 3 μήνες (χωρίς υπερβολή).
Εχω πει το ιδιο για αλλες περιπτωσεις και ισως, πολλοι που δεν ηθελαν να μαθουν καρατε και ξυλο, τωρα να το ξανασκεφτονται για την δημοσια υγεια.
Στην Ιταλια εσκασε βοηθεια απο την Κινα και να προσθεσω οτι εχει γινει καμπανια, απο τους πολιτες, για να μαζευτουν χρηματα για να βοηθησουν την Ιταλια. Αν δεν κανω λαθος το υψος της βοηθειας τους εχει φτασει στο δις. Στην Κινα εχει γινει viral η οικονομικη βοηθεια προς την Ιταλια.
Ειδα αρθρο για βοηθεια απο την Κουβα με γιατρους και νοσηλευτικο προσωπικο που εκστρατευσε στην Ιταλια.
Στην Σερβια εφτασε βοηθεια επισης απο την Κινα. Η Ευρωπη ακομα μετραει cents για να δει πως θα γλυτωσει την χασουρα.
Η emirates, μολις χθες; ανεστειλε τις πτησεις της πλην εμπορικων.

Εγω σε λιγο θα οδηγαω με συνοδεια χεβι μεταλ μουσικης και θα στελνω sms στον εαυτο μου, για να μου επιτρεψω να βγω εξω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα, οποτε καλο ειναι να ειμαστε λιγο καχυποπτοι (αλλα οχι παρανοικοι). Ενα καλο αρθρακι που εκτος της επικεφαλιδας δινει ινφο και το πως προσμετρουν τα στατιστικα ειναι αυτο: Why have so many coronavirus patients died in Italy?

επισης για λογους privacy θα προτεινα τη χειρογραφη χρηση του εξοδοχαρτου που ειναι της παρακατω μορφης αλλα εχω απορια:

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤ’ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΩΝ

Ο/Η υπογράφων-ούσα: ________________________________________
Ημ/νία γέννησης: ________________________________________
Διεύθυνση κατοικίας: ________________________________________
Ώρα μετακίνησης: ________________________________________

Δηλώνω ότι η μετακίνηση μου σχετίζεται με τον ακόλουθο λόγο

(Λογικα διαλεγουμε και γραφουμε ενα ε; η θελει ολο το κατεβατο; )

Β1 Μετάβαση σε φαρμακείο ή επίσκεψη στον γιατρό, εφόσον αυτό συνιστάται
μετά από σχετική επικοινωνία.
Β2 Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών αγαθών πρώτης
ανάγκης, όπου δεν είναι δυνατή η αποστολή τους.
Β3 Μετάβαση στην τράπεζα, στο μέτρο που δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική
συναλλαγή.
Β4 Κίνηση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη.

Β5 Μετάβαση σε τελετή (π.χ. κηδεία, γάμος, βάφτιση) υπό τους όρους που
προβλέπει ο νόμος ή μετάβαση διαζευγμένων γονέων ή γονέων που τελούν σε
διάσταση που είναι αναγκαία για τη διασφάλιση της επικοινωνίας γονέων και
τέκνων, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.
B6 Σύντομη μετακίνηση, κοντά στην κατοικία μου, για ατομική σωματική
άσκηση (εξαιρείται οποιαδήποτε συλλογική αθλητική δραστηριότητα) ή για τις
ανάγκες κατοικιδίου ζώου.

Τόπος _________________________ Υπογραφή
Ημερομηνία _________________________
Ο/Η Δηλών-ούσα _________________________

ρε μαν δεν δουλεύεις στο τυπογραφείο; γράψε το χαρτί με το μπος να σου λέει ότι πρέπει να μετακινηθείς επαγγελματικά εδώ και εκεί στην περιοχή και έχετε το για όλα τα άλλα. Εγώ αυτό έχω, γράφω ότι είμαι εργαζόμενος σε εμένα που δεν με κλείνει υποχρεωτικά και ότι είμαι εντός Αιγίο για επαγγελματικούς λόγους, δηλαδή τι; Αν σταματήσω με αυτό να πάρω ντομάτες στον μανάβη θα αλλάξει κάτι;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
ρε μαν δεν δουλεύεις στο τυπογραφείο; γράψε το χαρτί με το μπος να σου λέει ότι πρέπει να μετακινηθείς επαγγελματικά εδώ και εκεί στην περιοχή και έχετε το για όλα τα άλλα. Εγώ αυτό έχω, γράφω ότι είμαι εργαζόμενος σε εμένα που δεν με κλείνει υποχρεωτικά και ότι είμαι εντός Αιγίο για επαγγελματικούς λόγους, δηλαδή τι; Αν σταματήσω με αυτό να πάρω ντομάτες στον μανάβη θα αλλάξει κάτι;

Δε το γραφω για τη δουλεια, το τυπογραφειο ειχε κυριο κωδικο ΚΑΔ που ειχε εντολη για κλεισιμο, οποτε δε γινεται (το ειχα σκεφτει :p )
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Δε το γραφω για τη δουλεια, το τυπογραφειο ειχε κυριο κωδικο ΚΑΔ που ειχε εντολη για κλεισιμο, οποτε δε γινεται (το ειχα σκεφτει :p )
ωχ ε τότε βάλε εκεί 2-3 να είσαι κομπλέ :p πάρε και ένα σκύλο να σου βρίσκεται
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Πάντως βρήκαν όλοι την δικαιολογία ότι έχουν βεβαίωση. Τόση κίνηση στο μαγαζί (κινητής, που έχει σχέση με τα μετεορολογικά φαινόμενα) σήμερα, που δεν την είχαμε δει τις προηγούμενη εβδομάδα. Και υπόψιν, είχαμε προχθές το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα στο νομό. Θα περίμενες να ήταν ο κόσμος μαζεμένος. Αμ, δε. Δεν υπάρχει σωτηρία, Ιταλία θα γίνουμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Πάντως βρήκαν όλοι την δικαιολογία ότι έχουν βεβαίωση. Τόση κίνηση στο μαγαζί (κινητής, που έχει σχέση με τα μετεορολογικά φαινόμενα) σήμερα, που δεν την είχαμε δει τις προηγούμενη εβδομάδα. Και υπόψιν, είχαμε προχθές το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα στο νομό. Θα περίμενες να ήταν ο κόσμος μαζεμένος. Αμ, δε. Δεν υπάρχει σωτηρία, Ιταλία θα γίνουμε.

Δεν ξέρω σε εμάς τι έγινε, βγήκα για να πάω στο γραφείο που έχω κάποιες δουλειές αλλά βρέχει κιόλας και δεν ξέρω τι κράτησε τα γίδια στο μαντρί. Δεν είδα παρά ελάχιστο κόσμο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Η επιστροφή των Αθηνεζων συνεχίστηκε κανονικά. Τα καγιέν και λοιπά οχήματα της πλεμπας κατέκλυσαν τον δρόμο προς Αθήνα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Πάντως βρήκαν όλοι την δικαιολογία ότι έχουν βεβαίωση. Τόση κίνηση στο μαγαζί (κινητής, που έχει σχέση με τα μετεορολογικά φαινόμενα) σήμερα, που δεν την είχαμε δει τις προηγούμενη εβδομάδα. Και υπόψιν, είχαμε προχθές το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα στο νομό. Θα περίμενες να ήταν ο κόσμος μαζεμένος. Αμ, δε. Δεν υπάρχει σωτηρία, Ιταλία θα γίνουμε.
σήμερα το επιβεβαίωσα και εγώ ότι την έχουμε κάτσει την βαρκούλα μας...
είχα ένα ραντεβού με πελάτη (που μου το ακύρωσε όταν άρχισε η καραντίνα και με πήρε να το κάνουμε σήμερα που απαγορεύτηκε η κυκλοφορία...) και εγώ ήμουν στο γραφείο με την μάσκα μου κομπλέ και αντισηπτικό αντί για αποσμητικό, ήρθε, χωρίς μάσκα, χωρίς γάντια, έπιασε την πόρτα το χερούλι σαν να μην τρέχει τίποτα, πήγε να μου δώσει τα χαρτιά με τα του μενού χέρι με χέρι χαλαρότατος (του έδειξα ένα γραφείο και του λέω άστα εκεί θα τα πάρω μετά...) και μετά έφυγε άνετος πάλι δεν έτρεχε τίποτα, ούτε κάποιο μαντηλάκι έστω να περάσει τα χέρια του φεύγοντας τίποτα...

Τον έφερα σε αντιπαράθεση με εμένα που μετά από κάθε επαφή περνάω τα χέρια μου με μαντηλάκι ή τα πλένω ή τα περνάω με κάποιο απολυμαντικό και περνάω και τις επιφάνειες (μέχρι και τα κλειδιά ή τα κέρματα κάνω... μονκ έχω καταντήσει) και σκεφτόμουν αυτός ο άνθρωπος πως είναι δυνατόν να είναι τόσο χαλαρός με όλα αυτά και πες με εμπιστεύεται ότι εγώ είμαι κομπλέ, το χερούλι της πόρτας που είναι εκτεθειμένο στο δρόμο και το πιάνει ο καθένας γιατί το εμπιστεύεται;

Δηλαδή πραγματικά δεν το έχουν καταλάβει οι μεγαλύτεροι, βλέπουν ειδήσεις και έχουν πείσει τους εαυτούς τους ότι η Ιταλία είναι ένας άλλος πλανήτης, κάποια φανταστική χώρα που μόλις κλείσουν την τηλεόραση όλα αυτά τα άσχημα θα διαγραφούν...


edit: Εν το μεταξύ προσπαθώ να κάνω λίγο χαβαλέ να χαλαρώσουμε λίγο την ατμόσφαιρα στο facebook λέγοντας καμιά βλακία να μην μας φάει η μαυρίλα με αυτά που ζούμε και εκεί που χάζευα, διάβασα ένα σχόλιο που έλεγε ένας για "άνευ λόγου απαγόρευση κυκλοφορίας"...
Και να πω και το άλλο που το ξέχασα προχθές... είχαμε βγει το Σάββατο νωρίς το βράδυ να πάμε στα πεθερικά να αφήσουμε κάποια πράγματα (με όσο το δυνατόν περισσότερες προφυλάξεις) και στον δρόμο είχε κανονική κίνηση σαν να βγαίνουν όλοι έξω για έξοδο...
Στα πεζοδρόμια παρέες με κοπέλες βαμμένες και φτιαγμένες, στα αμάξια όλοι φτιαγμένοι για έξοδο...
Με όλα τα μαγαζιά κλειστά εν το μεταξύ... και μετά μου λέτε για άνευ λόγου απαγόρευση κυκλοφορίας ε; Μουσχάρια...
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,494
Εμενα με εχουν πνιξει με video απο κυριουλες που μιλανε για ψευτικους ιους, για αντισυνταγματικη αποφαση να μενουμε στα σπιτια μας, για random τυπους που τραβανε video πουλμαν και λενε οτι μεσα εχουν μεταναστες και μας τους φερνουν εν μεω επιδημιας.
με screenshot απο τυπους που ελεγε να μην στελνουμε sms γιατι ετσι θα τους δωσουμε ολα τα στοιχεια μας, για να ολοκληρωθει το φακελωμα. Αγανακτησα και ειπα μερικα αντε... επιτελους.
Τον εναν τον ρωτησα γιατι ειχε πολλους ασους στο μανικι του. Τους εριχνε εναν εναν στο τραπεζι για να με πεισει.
ρε μλκ οταν πηγες να παρεις την sim καρτουλα σου, στην εδωσαν και εφυγες; ετσι απλα; παρε το 100 και πες τους οτι τους εβαλες μπομπιτσα και κλεισε το τηλεφωνο. μεινε ησυχος, δεν ξερουν ποιος εισαι, επειδη δεν εστειλες μηνυμα για να βγεις εξω.

τι καπνιζετε ρε σεις εδω περα;
Η αλλη η παλαβη, κανει και live δηλωσεις απο πλατεια για να μας ενημερωσει οτι η απαγορευση κυκλοφοριας ειναι αντισυνταγματικη και οτι ο ιος ΔΕΝ υπαρχει, ειναι ψεμα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,494
ξερουμε τι παιζει με τις πτησεις στο Ελ Βεν? εχουν κοπει ολες οι εισερχομενες-εξερχομενες; ρωταω για ενα φιλο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Λελο μάλλον έχουμε κοινές παρέες. Δεν πειράζει ζ περνάει και η ώρα μας
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,494
βρηκα τα brutal video απο Κινα, που δειχνουν να βγαζουν με την βια ατομα απο τα σπιτια τους, ανθρωπους να πεφτουν σαν τις μυγες στους δρομους και να μην πλησιαζει κανενας και πιστολιδια. τα εστειλα σε οσους μου ειπαν οτι δεν υπαρχει επιδημια και οτι τα μετρα που παρθηκαν ειναι αντισυνταγματικα και οτι πρεπει να κυκλοφορουμε ελευθεροι. μερικοι ανθρωποι δεν εχουν ιδεα τι συμβαινει στον κοσμο.
εκτος ελλαδας, οι φημες λενε οτι αυτο ειναι φτιαχτο για να πεσει η ευρωπαικη ενωση. Αλλη φημη λεει οτι ειναι φτιαχτο για να μας δωσουν εμβολιο το οποιο θα μας κανει χαζους, για να εκτελουμε εντολες.


ccv1.jpg

ccv2.jpg

ccv3.jpg
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
βρηκα τα brutal video απο Κινα, που δειχνουν να βγαζουν με την βια ατομα απο τα σπιτια τους, ανθρωπους να πεφτουν σαν τις μυγες στους δρομους και να μην πλησιαζει κανενας και πιστολιδια. τα εστειλα σε οσους μου ειπαν οτι δεν υπαρχει επιδημια και οτι τα μετρα που παρθηκαν ειναι αντισυνταγματικα και οτι πρεπει να κυκλοφορουμε ελευθεροι. μερικοι ανθρωποι δεν εχουν ιδεα τι συμβαινει στον κοσμο.
εκτος ελλαδας, οι φημες λενε οτι αυτο ειναι φτιαχτο για να πεσει η ευρωπαικη ενωση. Αλλη φημη λεει οτι ειναι φτιαχτο για να μας δωσουν εμβολιο το οποιο θα μας κανει χαζους, για να εκτελουμε εντολες.

%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CC%81%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%202020-03-23%2C%2010.46.53%20%CE%BC%CE%BC.png
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

αυτο μου φερνει στο μυαλο το ποστ του @captain kal με τον Αρκα και τους ηλιθιους...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,494
χθες το βραδυ ειχα εναν, ισως και δυο, τρομερο πονοκεφαλο, αποτελεσμα του συνδιασμου δεν πινω νερο και κακιστο μαξιλαρι που βαριεμαι να αλλαξω. Δεν ειχα κατι για τον πονοκεφαλο και ειπα να υποφερω μεχρι το πρωι.
Σημερα πηγα στο φαρμακειο και ζητησα οτι καλυτερο υπαρχει για τον πονοκεφαλο.
φαρμακοποιος: μονο πονοκεφαλο εχεις;
κουνελι: ναι
το υφος του μου εφερε αστραπιαια στο μυαλο αυτο


θα πεθανουμε σε ξερονησια., σαν τους λεπρους.

 
Last edited:
Top Bottom