What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mount & Blade II: Bannerlord

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δοκιμασα να μπω bannerlord με τελειως τυφλο playthrough χωρις να εχω παιξει το M&B για τα λολζ...το μονο που κοιταξα ειναι πως να στησω το difficulty γιατι με μπερδεψε το V.Easy Easy κλπ... και επειδη δεν ειμαι κανας καζουαλας εβαλα τα παντα Realistic (εκτος απο το self-dmg που το εβαλα στο μεσαιο δλδ easy) και μανουαλ σκιλ πικ για τη κλαν.

Ψηθηκα να φτιαξω διαννοουμενο RP, με 2 στα Vig/Ctr/End και 3 CNG 4SOC 5ΙΝΤ. ψηλο Leadership Charm και Engineering και focus το Crossbow.

Και μπηκα στο tutorial να μαθω τη μαχη. Απλα lol. Λεω τι φαση, γιατι ειναι τοσο ΓΤΠ το συστημα μαχης; Κινηση με ποντικι για αμυνα επιθεση; Γιατι αργει τοσο πολυ και γιατι οι αντιπαλοι μου επιτιθενται σα μανιασμενοι αγριοκαστορες και με σφαζουν σα κουνελι; Πειραζα ρυθμισεις, τι να μαχομαι με κινησεις του keyboard, τι να πειραζω το mouse sensitivity, τι το response time, τι να βαζω inverse attack με το mouse...τιποτα, εφαγα 3-4 ωρες να με σφαζει ο γελαδαρης του training, δε πετυχαινα τιποτα στο ranged εκτος απο το crossbow που ηταν πανευκολο, στο training του αλογου ειχα 1-2/23 με σπαθι και δορυ, ενω με το τοξο απλα lol...λεω ενταξει σιγα σιγα θα το μαθω δε γαμιεται παμε στο real deal...με τη πρωτη μαχη απλα ragequit. Το λεω στο φιλαρακι μου και τρωω ενα κραξιμο του στυλ "ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΡΕ ΚΙΟΦΤΕ" ουτε ενα σκιλ melee μαχης;

Delete char, νεο playthrough με ουγκανο...8 vigor...2 σε ολα τα αλλα...35skill σε One/two handed καi 25 polearm. ΤΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ειναι αυτη; Πως τους ξεπαστρευω ολους παλι στο ιδιο easy επιπεδο; τι γαματο συστημα μαχης σαν να ειναι χορος! hit hit def, dodge, kick! πωπωπωπωπωπω!!! Θελει βεβαια εξασκηση για τα τοξα (το crossbow τωρα βαραει στο γαμο του καραγκιοζη και εχει reload time ισο με ψησιμο καφε) και το ride για να νιωσω να βαραω, αλλα καμια σχεση!


Τωρα πρεπει να βρω το sweet spot στο char creation, ωστε να ειμαι ο διανοουμενος που ειχα σκοπο να rp-αρω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Πειραζα ρυθμισεις, τι να μαχομαι με κινησεις του keyboard, τι να πειραζω το mouse sensitivity, τι το response time, τι να βαζω inverse attack με το mouse...τιποτα, εφαγα 3-4 ωρες να με σφαζει ο γελαδαρης του training, δε πετυχαινα τιποτα στο ranged εκτος απο το crossbow που ηταν πανευκολο, στο training του αλογου ειχα 1-2/23 με σπαθι και δορυ, ενω με το τοξο απλα lol...λεω ενταξει σιγα σιγα θα το μαθω δε γαμιεται παμε στο real deal...με τη πρωτη μαχη απλα ragequit. Το λεω στο φιλαρακι μου και τρωω ενα κραξιμο του στυλ "ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΡΕ ΚΙΟΦΤΕ" ουτε ενα σκιλ melee μαχης;

Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό, αλλά στο Warband, εκτός από τα skills που πρέπει να βελτιώσεις, η melee μάχη έχει πολλά στοιχεία πραγματικής σπαθασκίας. Οπότε πρέπει να σκέφτεσαι σε μια λογική move - counter move, και να παίζεις και με την απόσταση ⚔ ⚔ !!

Αυτά για μάχη 1 -1 . Σε πολιορκία, απλά κρύβεσαι πίσω από την ασπίδα σου, και αφήνεις τα κορόϊδα να βγάλουν το φίδι από την τρύπα :gap:!!!!!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δυστυχώς Αυτή είναι η αλήθεια. Μιας και ξεκινάς από τον βούρκο της κενωνιας, το να έχεις τις σωματικές ικανότητες να αναμετρηθείς με τα θεριά τους κατσικοβοσκους, αποτελεί προτεραιότητα. Σιγά σιγά θα έρθουν και τα υπόλοιπα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ναι καπως ετσι ειναι και στο 2! Ακομα trial και error ειμαι στα σκιλ ποιντς παντως...αντε να δουμε ποτε θα ξεκινησω κανονικα το campaign :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Δοκιμασα να μπω bannerlord με τελειως τυφλο playthrough χωρις να εχω παιξει το M&B για τα λολζ...


ΚΑΙ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜnB ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ, ΜΠΑΤΕ ΣΚΥΛΟΙ ΑΛΕΣΤΕ, ΚΟΥΤΣΟΙ ΣΤΡΑΒΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ?

Πάντως οι μάχες είναι σαφώς πιο δύσκολες στο 2 σε σχέση με το Warband, εδώ ακόμα κι εμένα μου πήρε λίγη ώρα να συνηθίσω. Βγαίνουν καθημερινά και μικρά patch που νερφάρουν-φιξάρουν την ισχύ των όπλων και των μονάδων, αργά ή γρήγορα θα φτάσουμε στο κατάλληλο σημείο υποθέτω,

Καλωσόρισες στη γλυκιά αγκαλιά της πρέζας, κατά τα άλλα. Το πήρε και ο Γρότερφορθ ψες βράδυ, άντε ένας-ένας να κυλάτε όλοι.

ΥΓ. Κοντά 2 εκατομμύρια πωλήσεις το γκεημ ως τώρα, διαβάζω :O Περισσότεροι concurrent players στο στημ απ'οτι το Doom Eternal.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567


Δεν ξέρω αν είναι σπασμένο ή working as intended, αλλά ξεκίνησα να πετάω υγρό πυρ στους ωχτρούς σε μια πολιορκία και με 5-6 ριξιές σκότωσα 200 άτομα σύνολο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Η ΑΡΚΟΥΔΑ ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ



ziwSxnV.png


ΥΓ. Αν απορείτε για το πώς έχω χεστεί στα λεφτά...Μετά την παραπάνω σπασμένη πολιορκία του βίντεο, κέρδισα από το loot περίπου μισό εκατομμύριο. #ItJustWorks
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
ΥΓ. Κοντά 2 εκατομμύρια πωλήσεις το γκεημ ως τώρα, διαβάζω :O Περισσότεροι concurrent players στο στημ απ'οτι το Doom Eternal.

Μόνο που ακριβώς επειδή χρειάζεται bethesda,net δεν είναι όλοι όσοι παιζουν Doom Eternal στο steam. Βασικά επειδή σε κλειδάδικα το δίνουν κυρίως απευθείας για bethesda client (οπότε αν το έχεις στο Steam το έχεις χρυσόπληρώσει) θα τολμήσω να υποθέσω ότι θα είναι μειοψηφεία
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είπα να περιμένω να βγει στο gog μιας που ξέρω ότι στον Ατμό δεν θα μου ανήκει. Το ψαχούλεψα στα φόρουμ και μάλλον θα αργήσει αρκετά. Τέλος πάντων είχαμε ένα ατύχημα, περιμένω να μπω σε καραντίνα και να καταναλώνω κωλόχαρτα όσο θα πολεμάω για την επανοδο της Ανατολικής Ρωμαικής Αυτοκρατορίας!
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
To gog δεν έχει κάτι αντίστοιχο με το steam early access οπότε μάλλον θα βγει εκεί όταν γίνει full release
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
To gog έχει early access, με τον ευφάνταστο τίτλο "games in development", και δουλεύει με τον ακριβώς ίδιο τρόπο - συν την δυνατότητα να κάνεις roll-back σε παλιότερη έκδοση του game, αν κάποιο update δημιουργεί προβλήματα. Πχ, Wrath - Aeon of Ruin.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Γμτ, προχωρώντας το main storyline μέσω της ίδρυσης του βασιλείου σου, λαμβάνεις ένα quest το οποίο φαίνεται να είναι τόσο σπασμένο που κάνει corrupt όλα τα save files που γίνονται μετά τη λήψη του. Μάλλον δεν είναι και πολύ σώφρον το να εκκινήσει κάποιος δικό του faction προς το παρόν.

Ίσως έπρεπε να γίνει αυτό για να σταματήσω να παίζω τόσο σκληρά. Έχω κλείσει 50 ώρες από τη Δευτέρα.

Καράσπασμένο το game στην παρούσα φάση του, με bugs, skills που δεν λειτουργούν σωστά, και θέματα balancing. Αλλά προφανώς θα το ξαναξεκινήσω από την αρχή.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
καλά θέλουν τον χρόνο τους τέτοια game για να στρώσουν.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το σημερινό patch έφτιαξε το πρόβλημα που πόσταρα παραπάνω, και τα σωσμένα μου φορτώνονται κανονικά πλέον.

Όσο πρόλαβα να είμαι παραγωγικός στις 7 ώρες που πέρασαν από τότε, πρόλαβα. Πάμε πάλι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Νταξ, μπορεί να είναι τρελά imbalanced, να έχει bugs και να θέλει κολασμένα αναβάθμιση των μηχανισμών του και των guests, αλλά η δουλειά που έχει πέσει στο όλο simulation φαίνεται. Στο σύστημα με τις εποχές πχ, δείτε την προηγούμενη φωτογραφία από τον world map:


Και παρατηρήστε και αυτήν, 1 έτος και 2 ημέρες αργότερα:

bannerlord-snow.jpg


Δείτε πώς επεκτείνεται ο χιονιάς προς τα νότια, όσο προχωράει ο χειμώνας. Και αντιστοίχως οι πόλεις και τα χωριά (αλλά και τα πεδία μαχών προφανώς) είναι πλέον χιονισμένα, σε αντίθεση με την άνοιξη και το καλοκαίρι όπου τα χιόνια έχουν λιώσει και παραμένουν μόνο στο βαθύ βορρά.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
καπου διαβαζα οτι καποια φακτιον εχει σαν καλτουρ μπονους να κινειται ποιο γρηγορα στο χιονι και ολοι γραφανε οτι ειναι αχρηστο, απο οτι βλεπω τελικα ειναι χρησιμο.
θα ηταν συμφερον δηλαδη να εκστρατευεις τον χειμωνα ενω ολες οι αλλες φακτιον να καθονται στα καστρα.

η empire τι units εχει?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
^Δεν το είχα σκεφτεί καν αυτό. Αν το movement bonus είναι όντως υλοποιημένο και δεν έχει buggάρει κι αυτό, επί της αρχής τουλάχιστον εννοείται πως ισχύει.

Οι Empire factions έχουν αρκετά ισορροπημένο troop tree. Το βασικό τους tree έχει 4 παρακλάδια, τα οποία οδηγούν σε πεζικό (sword και spear) και τοξότες (πεζοί "απλοί" και crossbow, συν mounted), και το noble tree έχει βαρύ ιππικό. Σαφώς επηρεασμένοι από Βυζάντιο, προφανώς.

bannerlord-empire-tree1.jpg

bannerlord-empire-tree2.jpg


Τα "βασικά" και "Noble" troop trees ήταν υλοποιημένα κυρίως στα mods νομίζω (στο Prophesy of Pendor σίγουρα), πάλι καλά που τα μετέφεραν και στο 2.

ΥΓ. Να και μια άλλη φωτό του χάρτη από άλλο save όπου είναι καλοκαίρι, για να φανεί καλύτερα η διαφορά στο χιόνι:

bannerlord-summer.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
@Hellion Η campaign είναι playable; Έχεις παίξει campaign missions; Δίνουν μια κατεύθυνση για παίκτες σαν και εμένα που δεν συμπαθούν το εντελώς φλου gameplay;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Είναι playable αλλά ημιτελής ακόμη, μετά από ένα σημείο λαμβάνεις ένα quest το οποίο δεν μπορεί να ολοκληρωθεί γιατί γράφεται αυτή τη στιγμή. Αν είναι να το παίξει κάποιος κυρίως για την campaign δηλαδή, καλύτερα να περιμένει.

Όχι πως το τελικό προϊόν θα διεκδικήσει και όσκαρ σεναρίου δηλαδή, ως τώρα η campaign κυρίως εισάγει τους παίκτες στους παλιούς και νέους μηχανισμούς, και τους ωθεί στο να γίνουν vassals ή να ιδρύσουν δικό τους βασίλειο.
 
Top Bottom