What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πεθαίνει ο Σκληρός ή Όχι;

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Λοιπόν βασικά καλημέρα σας.

Έχω 2 δίσκους. Και οι 2 Hitachi.
ο Ένας 3ΤΒ , κι ο άλλος 6TB.
Συνειδητοποίησα πως ενώ ΚΑΙ οι 2 είχανε πολλά αρχεία μέσα (ταινίες ΠΑΝΤΩΣ περιεχομένου, μουσική, παιχνίδια, φωτογραφίες κλπ), ξαφνικά πολλά από τα αρχεία πια είναι 0byte και εννοείται ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ.
Υπάρχουν κανονικά όμως με το όνομα τους , αλλά χωρίς τις μικρογραφίες στα βίντεο.
Πρώτα το συνειδητοποίσα στο 3TB και τώρα βλέπω ότι και στον 6TB ενώ είχα κατεβάσει τους 2 κύκλους του Cobra Kai , τώρα όλα τα αρχεία είναι 0 bytes.

Στο HD Sentinel φαίνονται να ναι υγιείς (100% χελθ) και οι θερμοκρασίες φαίνονται νορμάλ.
Τι παίχτηκε, γνωρίζει κανείς;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
ενεργοποίησε κρυφά αρχεία και δες αν υπάρχει μέσα στους φακέλους αυτών των αρχέιον κάποιος κρυφός φάκελος με τα original αρχεία μέσα.

Περισσότερο για ιός μου ακούγεται παρά για πρόβλημα στους δίσκους.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μαζί με τα αρχεία ΠΑΝΤΩΣ τύπου, κατέβηκε και παράσημο, θα έλεγα.

To HD Sentinel δείχνει S.M.A.R.T. data? Αν ναι και δεν λέει κάτι για packet/data loss, writing errors και γενικά δεν αναφέρει προβλήματα, παίζει ζουζούνι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ιος.
και τα χασες για παντα. δυστυχως.
και την ωρα που συνεβη ουτε μπλε οθονη ουτε ρησταρτ ουτε τιποτα. τα ξερω.
βεβαια σ εμενα εχει συμβει μονο με φωτο, πρωτη φορα ακουω να χανονται βιντεο τετοιου μεγεθους.

σου χω πει, μην κατεβαζεις τορεντς και μην πειρατευεις παιχνιδια, δε μ ακους.

:trollface:
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Αυτό παίδες, ούτε που μου πέρασε απ το μυαλό. Οτί δηλαδή θα ναι ιός.
Βρήκα σε ένα site που έλεγε ότι ο ιός διαγράφει ότι αρχεία πας να ανοίξεις που στην περίπτωση μου δεν ισχύει, γιατί το Cobra Kai (και κάτι τσόντες ξεχασμένες απ το θεό) είχα να τα δω 1 χρόνο+. Και οι διαγραφές αυτές γίνανε πρόσφατα. (τελευταίο 3 μηνο).

Οπότε κατεβάζω ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ αντιβάιρους και κάνω έλεγχο ή υπάρχει κάμια άλλη λύση;

@Great Κοίταξα στο HDSentinel και όλα φαίνονται καλά στους 2 HDD. SMART όλα πράσινα τα δείχνει.

@Nitro : όχι, δυστυχώς π.χ. στο φάκελο Blow Me Sandwich 8 που ενεργοποίησα (βασικά σε όλους τους δίσκους το ενεργοποίησα), δεν εμφάνισε άλλο αρχείο. Και δεν μπορώ να δω αυτα τα αριστουργήματα...
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
γιατί πειρατικό μάναμ; τόσα τζάμπα versions εκεί έξω, πάνε βάλε bitdefender
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
να σκασουν δυο δισκοι ταυτοχρονα; ρε φιλε, ουτε αν ζωγραφιζεις πενταλφες στο πατωμα δεν γινονται. Παιζουν πολλες δωρεαν antivirus λυσεις που κανουν δουλεια. καλο βολι.

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
να σκασουν δυο δισκοι ταυτοχρονα; ρε φιλε, ουτε αν ζωγραφιζεις πενταλφες στο πατωμα δεν γινονται. Παιζουν πολλες δωρεαν antivirus λυσεις που κανουν δουλεια. καλο βολι.

Τώρα θα μου εξηγήσει εμένα κάποιος γιατί στην αρχή το διάβασα "παντόφλες";... :unsure:
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πολύ σκληρός για να πεθάνει.

Σόρυ. Έπρεπε.

Σχετικά απίθανο να σκάσανε 2 δίσκοι ταυτόχρονα, πολύ πιθανό να έσκασε έστω ένας όμως. Αν τα αρχεία σου είναι αναλώσιμα, φόρμαρέ τους. Αν όχι, εγώ θα κοιτούσα να σώσω ότι μπορώ με το ένα χέρι και με το άλλο θα αγόραζα καινούριο.

Αν μιλάμε για ιό, τότε καλησπέρα 🐧.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
ρε μαν, ριξε κανενα update. εβαλες αντιβιρους; ποιο; βρηκες βιρους; ποιον; καθαρισες; καθαρισες αλλα κλαις; κατεβασες κανενα αρχειο ή ανοιξες το email που ειναι για τον CEO της swissbank αλλα επειδη μπερδευτηκαν οι γραμμες του ΟΤΕ ηρθε στο γραμματοκιβωτιο σου;
μαγειρεψες; κανενα καλο γκομενακι παιζει; εχεις να μας χαρισεις τιποτα; εχεις φαει σουβλακι σπανακοπιτα; εκανες σερβις το ερκοντισιον; θα καταθεσεις για το σκανδαλο νοβαρτις; οι φραγκοκοτες εχουν γαλλικο διαβατηριο;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ο Σκληρός μου ποτέ δεν πεθαίνειιιι
Δεν τον σκιάζει χλαπάτσα καμιάαα
Μόνο λίγοο καιρό ξαποσταίνειιι
Και ξανά γιγαμπάιτ διαβά-διαβά-διαβά
Και ξανά γιγαμπάιτ διαβά(-ζει)

Θα 'χει και 40άρια το Σ-Κ...
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Λοιπόν, έτρεξα Bitdefender και βρήκε
74 αρχεία που επιλύθηκαν
36 αρχεία που έπρεπε εγώ να επιλέξω τι θα γίνει.

Ε, όλα επέλεξα να τα διαγράψω. Συνολικά λοιπόν 110 αρχεία βρήκε.
ΜΟΥ ΦΥΓ' ΕΝΑ ΒΑΡΟΣ...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Γιατί είσαι τόσο καιρό ξεβράκωτος δεν κατάλαβα όμως.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Επειδη ο Επιταφ παιρνει τα ρισκα του και δεν μασαει να αντιμετωπισει τις συνεπειες.
εγω παντως, οχι επειδη με εφτιαξε, ενα respect του εχω.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Χαχα, 8+ χρόνια είμαι ξεβράκωτος και αν δεν εγκαταστούσα τα προγράμματα τα πειρατικά (Adobe Pro, Winrar σπασμένο για να μην πετάει το παραθυράκι, Microsoft Office, Vegas Pro κλπ), θα μουν ακόμα χωρίς πρόβλημα.

Δυστυχώς ιτ κοτ απ γουιθ μη, αλλά δεν πειράζει. To bitdefender έχει διάρκεια ενός μήνα, μετά απ αυτό, πάλι όπως με γέννησε η μάνα μου.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
ώστε υπάρχει άνθρωπος που προτιμάει πειρατικό winrar αντί για 7zip... όσο πάει γίνεται και καλύτερο.

wr.jpg

ειπαμε ρε επιταφ αλλα ενα κλικ ειναι πολυ μικρη θυσια ρε φιλε.

Ουτε εγω χρησιμοποιω και στις μερες που ειχα antivirus, καποιες φορες ουρλιαζε η προστασια του πολιτη για κατι υποτπο και εγω παταγα ignore. Το εκανα οπως ο epitaph, γιατι να δινω 50αρικα για να παταω ignore.
 
Top Bottom