What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αναβάθμιση ή όχι; Ιδού η απορία.

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Όταν τα πράγματα γίνονται δύσκολα τότε πρέπει να στραφείς στους ειδικούς. Δηλαδή σε εσάς:cool:

Οκ, λοιπόν όπως μάλλον έχετε ήδη καταλάβει από τον τίτλο του topic σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση και το αιώνιο ερώτημα είναι αν αξίζει αυτή τη στιγμή.
Βασικά το πισι πάει για ολική αλλαγή.

Τι σκοπεύω να πάρω:
CPU: ryzen 3600
M/B: gigabyte aorus b450 itx
GPU: sapphire 5700xt nitro+

Μνήμες υπάρχουν DDR4 στα 3200 (16gb) οπότε αυτές θα τις κρατήσω από το πισι που έχω τώρα.

Το θέμα είναι πως στα μέσα Ιουνίου βγαίνουν μητρικές b550 που υποστηρίζουν pci 4,0, έχουν native υποστήριξη για την σειρά 3000 (ενώ η β450 λογικά θα θέλει bios update για να πάρει τον 3600). Από την άλλη βέβαια η amd επισήμως ανακοίνωσε την υποστηριξη του b450 chipset για την επόμενη γενιά επεξεργαστών. Οπότε αν ας πουμε στο μέλλον θες να πας σε άλλον επεξεργαστή ζεν 3 θα μπορείς. Οπότε πέρα από το pci 4.0 το b550 chipset δεν έχει κάτι άλλο φοβερό.

Αξίζει να περιμένει κανείς για τις νέες μητρικές κτλ?? Είναι καλή περίοδος για να χτισεις πισί?
Τα φώτα σας και τις απόψεις σας.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εξαρτάται από το πόσο πολύ το χρειάζεσαι τώρα το PC. Από την άλλη ίσως αξίζει να περιμένεις λίγο να έρθουν οι 3300X που δείχνουν πολύ δυνατοί και θα είναι και φθηνότεροι από έναν 3600.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Από την άλλη βέβαια η amd επισήμως ανακοίνωσε την υποστηριξη του b450 chipset για την επόμενη γενιά επεξεργαστών. Οπότε αν ας πουμε στο μέλλον θες να πας σε άλλον επεξεργαστή ζεν 3 θα μπορείς.
Απλά καλό είναι να ξέρεις ότι ναι μεν θα υποστηρίζουν την επόμενη γενιά με κάποιο bios update αλλά θα είναι one way. Δλδ δεν θα μπορείς να βάλεις το παλιό bios και να ξαναβάλεις παλιότερο επεξεργαστή. Οπότε θέλει λίγη προσοχή. Αν μπορείς να περιμένεις θα έλεγα ότι όλη η 3000 γενιά θα πέσει σε τιμές μόλις βγει η επόμενη.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ξέχνα το Β450. Το Β550 είναι πλέον μονόδρομος, για να έχεις την δυνατότητα να βάλεις και κάποιον νεότερο επεξεργαστή.
Για τις Β450 ισχύει οτι είπε ο mruseyourbrain. Θα προσθέσω μόνο οτι μάλλον θα βγούν περισσότερες απο μια εκδόσεις bios για μια μητρική με Β450 και θα βάζεις εκείνο που αναγνωρίζει τον επεξεργαστή που θέλεις να βάλεις.
Δηλαδή μαλλον δεν θα βγει ένα bios που να υποστηρίζει όλες τις νέες cpu λόγω χώρου στις Β450, αλλά θα βάζεις την έκδοση που περιλαμβάνει την νέα cpu που θα βάλεις. Χωρίς μετά να μπορείς να το αλλάξεις, one way που λένε και στο χωριό μ'..
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πάνω-κάτω ότι είπαν τα παιδιά, η κατάσταση με το B450 και Ryzen 4 θα είναι πολύ πιο μπελαλίδικη από ότι πιστεύαμε. Από εκεί και πέρα, γιατί itx? Έχεις τέτοιο κουτί; Κι αν ναι, σίγουρα χωράει την 5700xt?

Δεν μας λες τι pc έχεις τώρα, αλλά για να φοράει DDR4 3200, δεν μπορεί να είναι και πολύ παλιό. Εγώ θα περίμενα καλό Οκτώβρη-Νοέμβρη για νέες GPU και Ryzen 4000, εκτός κι αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (productivity, γενικά κάτι με δουλειά πέρα από gaming) για αλλαγή.

Ο 3300Χ είναι όντως πολύ καλός για τα λεφτά του (περίπου 130 ευρώ), στα επίπεδα ενός i7-7700K που πριν 3 χρόνια έκανε 400 ευρώ. Αλλά όπως συνήθως, μεγαλύτερος ανταγωνιστής της AMD είναι ο εαυτός της, και εγώ πλέον θα προτιμούσα χίλιες φορές στα ίδια λεφτά τα 6c/12t του R5 2600 και ας έχει χαμηλότερο IPC, το μέλλον ανήκει στα πολλά νήματα...
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Είμαι της γνώμης πως παίρνεις κάτι όταν το χρειάζεσαι. Αν χρειάζεσαι επιτακτικά νέο PC (έμφαση στο χρειάζεσαι), προχώρα. Αλλιώς σε συμφέρει να περιμένεις.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Συμφωνώ ότι αγοράζεις αν χρειάζεσαι και ανάλογα με αυτό που χρειάζεσαι, και δεν μας είπες τι έχεις. Αν αγοράζεις γιατί απλά σού περισσεύουν, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε μια X570 και έναν 3700Χ (κράτα την 5700xt καλή επιλογή)

Από την άλλη θεωρώ ότι είναι πολύ καλή εποχή για αγορά καινούργιου υπολογιστή.

Ο 3300Χ που αναφέρθηκε μού αρέσει αρκετά σαν «προσωρινή» gaming επιλογή (με σκοπό αναβάθμισης αργότερα σε 4000). Αν σκοπεύεις να μείνεις για χρόνια ναι καλύτερα 2600. Εδιτ: Τώρα πρόσεξα ότι είναι 4/8 και όχι 4/4 σαν τον 2300x. Αυτό τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό. Έχει μπόλικα threads (αλλά «μόνο» τέσσερις πυρήνες)
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Όταν τα πράγματα γίνονται δύσκολα τότε πρέπει να στραφείς στους ειδικούς. Δηλαδή σε εσάς:cool:

Οκ, λοιπόν όπως μάλλον έχετε ήδη καταλάβει από τον τίτλο του topic σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση και το αιώνιο ερώτημα είναι αν αξίζει αυτή τη στιγμή.
Βασικά το πισι πάει για ολική αλλαγή.

Τι σκοπεύω να πάρω:
CPU: ryzen 3600
M/B: gigabyte aorus b450 itx
GPU: sapphire 5700xt nitro+

Μνήμες υπάρχουν DDR4 στα 3200 (16gb) οπότε αυτές θα τις κρατήσω από το πισι που έχω τώρα.

Το θέμα είναι πως στα μέσα Ιουνίου βγαίνουν μητρικές b550 που υποστηρίζουν pci 4,0, έχουν native υποστήριξη για την σειρά 3000 (ενώ η β450 λογικά θα θέλει bios update για να πάρει τον 3600). Από την άλλη βέβαια η amd επισήμως ανακοίνωσε την υποστηριξη του b450 chipset για την επόμενη γενιά επεξεργαστών. Οπότε αν ας πουμε στο μέλλον θες να πας σε άλλον επεξεργαστή ζεν 3 θα μπορείς. Οπότε πέρα από το pci 4.0 το b550 chipset δεν έχει κάτι άλλο φοβερό.

Αξίζει να περιμένει κανείς για τις νέες μητρικές κτλ?? Είναι καλή περίοδος για να χτισεις πισί?
Τα φώτα σας και τις απόψεις σας.

Η δική μου πρόταση είναι: Αν δεν έχεις ανάγκη το PC εδώ και τώρα, περίμενε. Το hardware που επέλεξες είναι μια χαρά για σήμερα, όμως μέχρι το φθινόπωρο περιμένουμε νέες κάρτες γραφικών από Nvidia και AMD και ενδεχομένως την επόμενη γενιά Ryzen με καλύτερες επιδόσεις, ίσως και ένα refresh της τρέχουσας σειράς που θα ρίξει τις τιμές προς τα κάτω. Ούτως ή άλλως μέσα στο καλοκαίρι και με τον Covid να σπρώχνει το development προς τα πίσω δεν θα έχουμε σημαντικές κυκλοφορίες παιχνιδιών.

Για gaming προτείνω επεξεργαστή με οκτώ πυρήνες και κάρτα γραφικών με ray tracing. Πιστεύω πως μέχρι τον Σεπτέμβριο (με δεδομένο ότι οι κυκλοφορίες που ανέφερα νωρίτερα φημολογούνται μέχρι τον Αύγουστο με αρχές Σεπτεμβρίου) αξίζει να περιμένεις.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Είδα πριν απο λίγο οτι οι refreshed Ryzen θα ανακοινωθούν στις 16 Ιουνίου και θα είναι διαθέσιμοι στα καταστήματα από τις 7 Ιουλίου. Θα έχουν το όνομα 3000ΧΤ θυμίζοντας τις ονομασίες των καρτών γραφικών. Σε ένα πινακάκι που κυκλοφόρησε φαίνονται αρχικά οι 3900XΤ, 3800XT,3600XT χωρίς περαιτέρω πληροφορίες.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Η δική μου πρόταση είναι: Αν δεν έχεις ανάγκη το PC εδώ και τώρα, περίμενε. Το hardware που επέλεξες είναι μια χαρά για σήμερα, όμως μέχρι το φθινόπωρο περιμένουμε νέες κάρτες γραφικών από Nvidia και AMD και ενδεχομένως την επόμενη γενιά Ryzen με καλύτερες επιδόσεις, ίσως και ένα refresh της τρέχουσας σειράς που θα ρίξει τις τιμές προς τα κάτω. Ούτως ή άλλως μέσα στο καλοκαίρι και με τον Covid να σπρώχνει το development προς τα πίσω δεν θα έχουμε σημαντικές κυκλοφορίες παιχνιδιών.

Για gaming προτείνω επεξεργαστή με οκτώ πυρήνες και κάρτα γραφικών με ray tracing. Πιστεύω πως μέχρι τον Σεπτέμβριο (με δεδομένο ότι οι κυκλοφορίες που ανέφερα νωρίτερα φημολογούνται μέχρι τον Αύγουστο με αρχές Σεπτεμβρίου) αξίζει να περιμένεις.

Επειδή είμαι κι εγώ στην ουρά για αναβάθμιση gpu, πιστεύεις ότι η επόμενη γενιά της AMD θα υποστηρίζει ray tracing, όπως κάνει και στις κονσόλες;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Επειδή είμαι κι εγώ στην ουρά για αναβάθμιση gpu, πιστεύεις ότι η επόμενη γενιά της AMD θα υποστηρίζει ray tracing, όπως κάνει και στις κονσόλες;

100%.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Το θέμα είναι να υποστηρίζει Full το Index της Valve. !!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667

ray tracing μπαίνει στον Vulkan επομένως είναι απολύτως βέβαιο ότι θα υποστηριχτεί αλλά υπάρχει επιπλέον ισχυρή πιθανότητα πολύ πρόσφατες κάρτες που θα μπορέσουν να πιάσουν την τελευταία έκδοση Vulkan να υποστηρίξουν αναδρομικά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
ray tracing μπαίνει στον Vulkan επομένως είναι απολύτως βέβαιο ότι θα υποστηριχτεί αλλά υπάρχει επιπλέον ισχυρή πιθανότητα πολύ πρόσφατες κάρτες που θα μπορέσουν να πιάσουν την τελευταία έκδοση Vulkan να υποστηρίξουν αναδρομικά.

Διόλου απίθανο, αλλά το σημαντικό για να είναι αξιοπρεπείς οι επιδόσεις είναι να υπάρχει dedicated ray tracing hardware που οι σημερινές κάρτες δεν έχουν.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.

Το πισι που εχω τωρα έχει πανω έναν Ryzen 1600, 16γιγα ραμ και μια RX 480 8GB καρτα γραφικών. Το πισι αυτό εκτός από τις μνήμες θα το δωσω στον αδερφό μου ο οποίος το χρειάζεται για image & video editing κυρίως.

Να τα πάρουμε λίγο με την σειρα γιατι ειπώθηκαν πολλά.

Ξέχνα το Β450. Το Β550 είναι πλέον μονόδρομος, για να έχεις την δυνατότητα να βάλεις και κάποιον νεότερο επεξεργαστή.

Η σειρα 4000 όταν βγει δεν θα είναι η τελευταια σειρα που θα υποστηρίζει ΑΜ4 σοκετ?? Οπότε και το 550 δεν είναι κατα κάποιον τρόπο το τέλος, αφού αναβαθμισότητα θα έχει όσο και ενα 450 chipset.

Από εκεί και πέρα, γιατί itx? Έχεις τέτοιο κουτί; Κι αν ναι, σίγουρα χωράει την 5700xt?

Ναι το κουτί θα είναι itx και η 5700 χωράει.

Σε γενικές γραμμές αυτό που κάνω πάντα είναι να χτίζω ένα πισι (συνήθως mid-range) και να το κρατάω 4-5 χρονια χωρίς να ξανα ασχοληθώ στο ενδιάμεσο (εκτός αν καεί/χαλάσει κάτι). Το πισι που εχω τωρα το εχτισα το 2016. Σίγουρα θα βγουν καινούριες κάρτες και επεξεργαστές μεχρι τα χριστούγεννα.
Το ερώτημα είναι αν κάποιος με πισι που θα φοράει ενα 3600 και 5700xt θα μπορεί να παίζει τα παιχνίδια που θα βγουν μέσα στα επόμενα 4 χρόνια.

Με λίγα λόγια πάντα κάτι καινουριο θα υπάρχει μέσα στους επόμενους μήνες. Δεν θέλω να περιμένω την νέα γενιά επεξεργαστών που ναι μεν λογικά θα έχουν καλύτερες επιδόσεις, αλλά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει πάντα. το μόνο που δεν ξέρω είναι κατα πόσο το pci-4 είναι τόσο σημαντικό ώστε να το περιμένεις.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το ερώτημα είναι αν κάποιος με πισι που θα φοράει ενα 3600 και 5700xt θα μπορεί να παίζει τα παιχνίδια που θα βγουν μέσα στα επόμενα 4 χρόνια.

Άνετα.

Sorry λίγο που θα επιμείνω στις ερωτήσεις για itx, αλλά πέραν του ότι χωράει από άποψη φυσικών διαστάσεων, από cooling πώς το έχεις σεταρισμένο; Σίγουρα δεν θα περάσει την ζωή της όλη thermal throttling η GPU? Βασικά ποιο κουτί έχεις;


το μόνο που δεν ξέρω είναι κατα πόσο το pci-4 είναι τόσο σημαντικό ώστε να το περιμένεις.

Λογικά δεν είναι. Λογικά. Τώρα βέβαια με τις νέες κονσόλες και τον SSD τους που λέει θα έχει 5.5GB/s reads, ίσως να έρθει η στιγμή που θα πούμε, ε ρε και να είχαμε ένα PCI-e 4.0 SSD. Δύσκολο να προβλεφθεί αυτό γιατί πρώτη φορά στην ιστορία πάει να ξεφύγει το σύνολο του gaming οικοσυστήματος από τους κλασικούς σκληρούς δίσκους, και από ότι φαίνεται θα το κάνει με τεράστιο άλμα, από τα 150-200mb/s ως baseline, στα 5500mb/s. Αλλά γενικά, άμα κοτσάρεις ένα καλό PCI-e 3.0 NVMe SSD όπως τον Samsung 970 Evo Plus, πιστεύω πως ποτέ δεν θα καταλάβεις διαφορά στον χρονικό ορίζοντα που σε ενδιαφέρει.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Sorry λίγο που θα επιμείνω στις ερωτήσεις για itx, αλλά πέραν του ότι χωράει από άποψη φυσικών διαστάσεων, από cooling πώς το έχεις σεταρισμένο; Σίγουρα δεν θα περάσει την ζωή της όλη thermal throttling η GPU? Βασικά ποιο κουτί έχεις;

Το κουτι είναι το NZXT H210. H καρτα χωράει και έχω μικρό τροφοδοτικό σε διαστάσεις, το SF 750 της Corsair, αφήνωντας πολύ περισσότερο χώρο στο κάτω μέρος ωστε να αναπνέει η καρτα γραφικών. Μπρόστα έχω 2 140αρηδες ανεμηστηρες για εισερχομενο αερα. αν δω οτι η θερμοκρασιες είναι υψηλές υπάρχει χώρος να μπει ανεμηστηράκι ακριβώς κάτω από την κάρτα. Γενικά νομίζω πως δεν θα έχω πρόβλημα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Η σειρα 4000 όταν βγει δεν θα είναι η τελευταια σειρα που θα υποστηρίζει ΑΜ4 σοκετ?? Οπότε και το 550 δεν είναι κατα κάποιον τρόπο το τέλος, αφού αναβαθμισότητα θα έχει όσο και ενα 450 chipset.

Ναι το 550 όμως θα υποστηρίζει native τους 4000. To B450 μετά βίας θα υποστηρίζει τη σειρά 4000 λόγω περιορισμών στο bios. Δεν έχουν δοθεί λεπτομέρειες αλλά απο όσα ξέρουμε στις Β450 θα είναι ζόρικο να περάσεις 4000, με επιλεκτικά bios τα οποία εφόσον βγούν απο τις εταιρίες μητρικών και περαστούν επιτυχώς, δεν θα μπορούν να αντικατασταθούν με άλλο.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Να ευχαριστήσω ξανά όσους απάντησαν στο συγκεκριμένο τόπικ και να κάνω ένα μικρό update.

Το πισι τελικά στήθηκε. Πήγα σε b450 μητρική, μιας και οι ανακοινώσεις τιμών για τις b550 από τις μεγάλες εταιρείες ήταν πολύ υψηλές (ειδικά για itx μητρική για την οποία ενδιαφερόμουν). Νομίζω θα είναι οκ το πισι για τα επόμενα χρόνια (και με μια δυνατότητα αναβάθμισης σε νέο επεξεργαστή, αν αυτό χρειαστεί).

Για τον φίλο Great0ldOne που ενδιαφερόταν για θερμοκρασίες κτλ της κάρτας γραφικών μέσα σε ένα μικρό κουτί τα νέα είναι απροσδόκητα καλά. idle η καρτα είναι σταθερά στους 39 βαθμούς (τα ανεμηστήρια είναι κλειστά), Σε τεστ full load (98-99%) η κάρτα μένει στους 75-76 βαθμούς. Πολύ καλά θα έλεγα, Προσωπικά περίμενα μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις και προτάσεις.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Καλορίζικα και καλοδουλεμένα.
Άντε έρχεται και η σειρά μου κατα τα Χριστούγεννα. Μέχρι τότε υπεμονή.:(
 
Top Bottom