What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

HELLPOINT

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Οι ανεξάρτητοι δημιουργοί είναι φανερό πως αγάπησαν παράφορα το Dark Souls και τα υπόλοιπα παιχνίδια της γνωστής μας From Software. Τα λεγόμενα souls-like έχουν κυριολεκτικά πλημμυρίσει το Steam καθώς πολλοί developers εμπνεύστηκαν από αυτά τα τόσο ιδιαίτερα action/RPGs προσπαθώντας να δώσουν τη δική τους ερμηνεία και ύφος. Σε αυτή την κατηγορία ανήκει το Hellpoint της Cradle Games, με τους developers να αναφέρουν συγκεκριμένα ως πηγές έμπνευσης το Dark Souls αλλά και ταινίες όπως το Event Horizon. Μιλάμε επομένως για ένα κράμα sci-fi και gothic horror: Ο πρωταγωνιστής ξυπνά σε έναν διαστημικό σταθμό ο οποίος βρίσκεται σε τροχιά γύρω από μια μυστηριώδη μαύρη τρύπα, ενώ είναι προφανές ότι έχει συμβεί κάποια μεγάλη καταστροφή. Μπορεί να συγκεντρώσει τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε να καταλάβει τι ακριβώς συνέβη και, αν είναι δυνατόν, να το αντιστρέψει...

Continue reading...


 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Ωραίο review. Θα το πρότεινες ως εκπαιδευτικό υλικό για νεοσύλλεκτους στο Dark Souls;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ωραίο review. Θα το πρότεινες ως εκπαιδευτικό υλικό για νεοσύλλεκτους στο Dark Souls;

Όχι, δε νομίζω ότι είναι κατάλληλο για εισαγωγή στο είδος κυρίως λόγω του level design που είναι συχνά χαοτικό και θα μπερδέψει έναν νέο παίκτη. Θα έλεγα ότι η πιο ομαλή εισαγωγή θα ήταν με κάποιο 2D souls-like πριν περάσει στο Dark Souls Remastered.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Admiral θυμάμαι δεν τα έβγαζες πέρα με τα ίδια τα Souls (μακρυά κι από μένα) και μάλιστα δεν σου άρεσαν γενικά τα Souls-like (ούτε και σε μένα), σε σένα δόθηκε τέτοιου παιχνιδιού review;! Άλλαξες γούστα; :confused: (Εγώ σίγουρα όχι!)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Admiral θυμάμαι δεν τα έβγαζες πέρα με τα ίδια τα Souls (μακρυά κι από μένα) και μάλιστα δεν σου άρεσαν γενικά τα Souls-like (ούτε και σε μένα), σε σένα δόθηκε τέτοιου παιχνιδιού review;! Άλλαξες γούστα; :confused: (Εγώ σίγουρα όχι!)

Δεν το ανέλαβε κάποιος άλλος οπότε προσφέρθηκα αφού είμαι πλέον "έμπειρος" στο είδος!

Τα γούστα μου δεν άλλαξαν, κατάφερα όμως να συνηθίσω τις ιδιοτροπίες των souls-like αρκετά ώστε να είμαι σε θέση να εκτιμήσω τα θετικά τους στοιχεία. Αυτό που μου αρέσει είναι η εξερεύνηση των επιπέδων, αυτό που δεν μου αρέσει είναι... όλα τα άλλα 😄.
 
Top Bottom