What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Τελείωσα και με τους τρεις κύκλους του Norsemen. Θα ήθελα να το είχαν στα Νορβηγικά, αλλά δεν πειράζει, έστω κι έτσι είναι φοβερό. πανέξυπνη γραφή, πολύ γέλιο και εδώ που τα λέμε και το σενάριο του δεν είναι τόσο "άνιωθο". Ευελπιστώ και σε 4η σαιζόν.

Επίσης το Netflix επιδοτεί του δημιουργούς της σειράς για ένα animated με θέμα έναν πειρατή. Όμορφα!

Μιας που του έδωσα να καταλάβει αυτές τις μέρες με το netflix, ξεκίνησα με ελληνικούς υπότιτλους ως default. Στην πορεία παρατήρησα ότι τόσο στα γερμανέζικα όσο και στα εγγλέζικα οι μεταφράσεις είναι κυριολεκτικά ότι να 'ναι.Το γύρισα σε Αγγλικούς και σώθηκα. Τι κατάσταση είναι αυτή; που να μην πλήρωνες κιόλας.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,632
Ο Τζιανκάρλο Εσποζίτο είναι ο ιδανικός villain ρε γμτ, παίζει στο Δε Μπόυζ και είναι ακριβώς σα να βλέπω Γκουστάβο Φρινκ στο Πρέκην Πάτ ή το Μπέτερ Κωλ Σωλ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Τελείωσα πριν κάνα διβδόμαδο το Avatar: The Last Airbender, το οποίο είχα ξεκινήσει το Μάρτιο(!) εν μέσω lockdown.
Μόχθησα για να φτάσω στο τέλος του πρώτου κύκλου, παίζει να μου πήρε και 3-4 μήνες βλέποντας ένα επεισόδιο τη βδομάδα. Το βρήκα υπερβολικά παιδικό και σαχλαμάρικο για τα γούστα μου, απλά το συνέχιζα γιατί η σειρά ήταν στη bucket list.
Όλα αυτά αλλάζουν μετά τα πρώτα επεισόδια του δεύτερου κύκλου. Η σειρά (και οι χαρακτήρες) ωριμάζουν, η δράση ώρες ώρες μουσκεύει βρακάκια, το σενάριο παίρνει μερικές απρόσμενες τροπές και όταν έρχεται η επική αποκορύφωση στον τρίτο κύκλο, απλά απολαμβάνεις με τις γροθιές σφιγμένες και τις παρανυχίδες ματωμένες.
Μόλις ξεπεράσετε το σαχλαμαρίζον anime ύφος του πρώτου κύκλου, you're in for a treat.
8/10.

Μετά έπιασα Umbrella Academy S2. Η ιδέα εδώ είναι "οι ίδιοι αταίριαστοι χαρακτήρες αντιμετωπίζουν την ίδια εσχατολογική απειλή αλλά σε διαφορετικό setting (1963)". Η σειρά αναλώνεται υπερβολικά στα καινούργια επιμέρους προβλήματα των πρωταγωνιστών, μερικά εκ των οποίων είναι εντελώς αδιάφορα, τους βάζει πάλι να μαλώνουν και να παρεξηγιούνται για ανοησίες, και γενικώς μοιάζει να αναμασά την πρώτη σεζόν πασπαλίζοντας και λίγες αποκαλύψεις/εξελίξεις γύρω από το υποβόσκον mythology για να μην σε πάρει ο ύπνος. Μέτρια σεζόν, όχι απαραίτητα χειρότερη από την πρώτη αν τις δεις ξεχωριστά, αλλά ως συνέχεια της ιστορίας δεν προσφέρει όσα θα έπρεπε.
6/10.

Τώρα έβαλα να δω το After Life του Ricky Gervais. Δώδεκα επεισόδια έχει βγάλει προς το παρόν, έχω δει τα τρία. Αναμενόμενα νιχιλιστικό και διαβρωτικά σαρκαστικό, αν και υπάρχει μια ανθρωπιά στον πυρήνα που δεν κρύβεται. Συμπαθητική τραγικωμωδία για όποιον τελείωσε το BoJack και ψάχνει κάτι διασκεδαστικά σκατόψυχο. Δεν με απογοήτευσε ως τώρα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Τελείωσα πριν κάνα διβδόμαδο το Avatar: The Last Airbender, το οποίο είχα ξεκινήσει το Μάρτιο(!) εν μέσω lockdown.
Μόχθησα για να φτάσω στο τέλος του πρώτου κύκλου, παίζει να μου πήρε και 3-4 μήνες βλέποντας ένα επεισόδιο τη βδομάδα. Το βρήκα υπερβολικά παιδικό και σαχλαμάρικο για τα γούστα μου, απλά το συνέχιζα γιατί η σειρά ήταν στη bucket list.
Όλα αυτά αλλάζουν μετά τα πρώτα επεισόδια του δεύτερου κύκλου. Η σειρά (και οι χαρακτήρες) ωριμάζουν, η δράση ώρες ώρες μουσκεύει βρακάκια, το σενάριο παίρνει μερικές απρόσμενες τροπές και όταν έρχεται η επική αποκορύφωση στον τρίτο κύκλο, απλά απολαμβάνεις με τις γροθιές σφιγμένες και τις παρανυχίδες ματωμένες.
Μόλις ξεπεράσετε το σαχλαμαρίζον anime ύφος του πρώτου κύκλου, you're in for a treat.
8/10.
Αλήθεια ε? μεχ και εγώ ήθελα πολύ να το δω αλλά μετά από 5-6 επεισόδια το παράτησα..... Μάλλον θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Συνεχίζω "The Dark". Είμαι στο σημείο
που ο γιονας μιλάει ταυτόχρονα και στο ίδιο σημείο με τις 4 μαρθες. Είπα πόσο πολύ θελω να πιω απ' αυτό που πίνουν οι δημιουργοί?

Επίσης, το καλό με τη σειρά, είναι πως και κάποιος χαρακτήρας να πεθάνει, no prob, τον έχουμε σε άλλες δέκα εκδόσεις.

Edit: εν τω μεταξύ,
ακόμα γελάω με το πόσο ασφυκτικά ειχα νιώσει όταν ο Ούλριχ είχε "εγκλωβιστεί" στο παρελθόν, αν και παίζει να είναι ο γκαντεμης τής υπόθεσης.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Σχετικά με το δεύτερό σου spoiler, κι εγώ ήμουν στο τέλος της πρώτης σαιζόν με το στόμα ανοικτό, και τώρα απλώς τρώει φάσκελα και πακέτα το ένα μετά το άλλο. Καμία σωτηρία.

Πάντως το τελευταίο επεισόδιο είναι πλήρως καθαρκτικό, όπως είχε αναφέρει και ο Bathory.

Υ.Γ.: Καλά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,632
Μη δω σειρά ρε γμτ, πάντα με πιάνει το ίδιο πράγμα. Ήδη έκανα bookmark το παλτό του Butcher από το The Boys για προσεχή αγορά.

 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Is it Friday yet?

Άντε μας έχουν σκάσει με το The Boys. Τη μία τα βγάζουν όλα μαζί και τα βλέπουμε σε 2 μέρες και περιμένουμε αιώνες τη νέα season, την άλλη πάνε και βγάζουν 3επ να μη φτάνουν με τίποτα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Εμένα μου άρεσε πάντως.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Είμαι σίγουρος, ότι γι το παρακάτω ανυπομονεί ο κος Ναύαρχος:



Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία. Έφυγαν από το παρελθόν, είναι σε μια εποχή που δεν γνωρίζουμε, είναι ευκαιρία για restart. Δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος γιατί αυτή η ιστορία με το Burn υπονοεί ότι θα έχουμε ξανά "το μεγάλο κακό που θα καταστρέψει τον γαλαξία" αλλά θα δούμε μήπως έχουν οι σεναριογράφοι τη θέληση για κάτι περισσότερο από διαστημικό πίου-πίου και κλωτσιές καράτε. Ωραία είναι αυτά, αλλά δεν φτάνουν για το Star Trek. Για Star Wars θα ήταν σούπερ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
09petrl.png
 
Top Bottom