What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εχει παιξει κανεις με το OpenCL και να συγκρινει αποδοσεις με το CUDA?

Ενδιαφερομαι για να τρεχω ML δοκιμες κυριως, γιατι ακομη και το απλο training με φαινεται αργο, ομως δεν ξερω αν αξιζει να κατσω να μαθω να μπω στο τριπακι να χειριζομαι και να troubleshootαρω opencl αν δεν δω καμια καλη διαφορα (οπως πχ βλεπω ενα φιλαρακι να τρεχει με CUDA)
Εγω νομιζα οτι εχεις ρακαδικο και εισαι ολη μερα τεντα σε καρεκλες απο καλαμι.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Πάντως ρε παίδες δεν ξέρω τι να πω. Δεν θυμάμαι πολλές περιπτώσεις, αλλά π.χ. στην VEGA 64 (αν θυμάμαι καλά) που ήταν αν βγει Καλοκαίρι 2017, είχαν βγάλει γύρω στον Απρίλιο εκείνο το demo video για το DOOM και με τα μαγικά τους διάφοροι Youtubers (AdoredTV κλπ) καταλάβανε 5 μήνες πριν ότι δεν θα ναι τόσο καλή σε επιδόσεις η κάρτα (και όντως δεν ήταν , ειδικά σε performance/watt).

Τώρα είχαμε από τον Γενάρη του 2020 ένα shady leak/benchmark μιας AMD κάρτας στο OPENVR Benchmark (που ήταν 20% καλύτερο από 2080Ti) και ακόμα και τώρα 2 μήνες πριν κυκλοφορήσει η κάρτα (πες μέσα Νοέμβρη) δεν έχει υπάρξει ούτε βίντεο demonstration ούτε φανφάρες. Οι AIBs ελάχιστα ξέρουν.
Συγκρίνοντας με το 2017 μιλάμε για μεγάλη αλλαγή στάσης. Ο Raja μάλλον έπαιζε παραπάνω ρόλο στο μάρκετινγκ. Θυμάμαι και κάτι μεγαλομανιακές πίπες που άρχιζε να λέει για Vega ότι «και καλά τις κάναμε μπλε γιατί απ την παιδική μου ηλικία στην Ινδία μπλα μπλα μπλα»... WTF was he thinking?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
παπάρας ήταν, ήθελε να κάνει μπλε την κόκκινη ο ιερόσυλος; τελικά πήγε στους μπλε...
Προσπαθούσε να περάσει hype επιπέδου Steve Jobs χωρίς να έχει καν προϊόν... φιλαράκι αυτά μόνο ο Jobs τα έκανε.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
θα ναι τόσο καλή σε επιδόσεις η κάρτα (και όντως δεν ήταν , ειδικά σε performance/watt).
Δεν έχω την ίδια εικόνα. Η Vega ήταν αρκετά καλή και ειδικά σε performance/watt αν μιλάμε για γενικές επιδόσεις. Εκεί που «έχανε κάπως» ήταν στα παιχνίδια (και είναι αλήθεια ότι αυτό ενδιαφέρει). Αυτός είναι μάλλον ο λόγος που η amd παστάτεψε και άλλο την αρχιτεκτονική της και ήρθε με την RDNA που είναι πιο στοχευμένη στα παιχνίδια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ο Raja μάλλον έπαιζε παραπάνω ρόλο στο μάρκετινγκ.

Υπάρχει λόγος που ο Raja έφυγε από την AMD. Όχι ότι δεν έκανε δουλειά, αλλά, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, δεν ανταπεξήλθε στις προσδοκίες και τις απαιτήσεις που επέβαλλε ο ανταγωνισμός. Στην Intel είναι ιδανικός για να αναστήσει το Τμήμα GPU, αλλά για ρηξικέλευθους σχεδιασμούς (κατ' αναλογία των Ryzen), θα έλεγα ότι δεν έχει καλά πειστήρια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
@lucinos αν πουλάς κάρτα για games και δεν είναι καλή στα games, κάτι λάθος κάνεις. Το αν διπλώνει καλά στο folding at home δεν νοιάζει κανέναν.
Είμαι τόσο red team που έχω και αυτοκόλλητο στο δωμάτιό μου, αλλά οι vega πέρασαν και δεν ακούμπησαν. Και γενικά ο Ράτζα ήταν παπάτζα.

redordead.jpg
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
@lucinos αν πουλάς κάρτα για games και δεν είναι καλή στα games, κάτι λάθος κάνεις. Το αν διπλώνει καλά στο folding at home δεν νοιάζει κανέναν.
Είμαι τόσο red team που έχω και αυτοκόλλητο στο δωμάτιό μου, αλλά οι vega πέρασαν και δεν ακούμπησαν. Και γενικά ο Ράτζα ήταν παπάτζα.


Εγώ πάντως έχω μια Vega 56!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Εγώ πάντως έχω μια Vega 56!!
και καλά κάνεις, δεν είναι καθόλου κακή κάρτα, τι έλεγαν ότι ήταν είναι το πρόβλημα. Γιατί όταν λες πίπες, καταστρέφεις και την όποια υπαρκτή αξία που έχει το προϊόν.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
και καλά κάνεις, δεν είναι καθόλου κακή κάρτα, τι έλεγαν ότι ήταν είναι το πρόβλημα. Γιατί όταν λες πίπες, καταστρέφεις και την όποια υπαρκτή αξία που έχει το προϊόν.

Απ'όσο θυμάμαι, μετά την μόδα του mining και αφότου επανήλθαν οι τιμές σε MSRP επίπεδα και λίγο πιο κάτω, η 64 συνέχιζε να είναι μια κάρτα που δεν άξιζε τα λεφτά της για την καμία.
Όσοι τσίμπησαν 56 με κάτω από 400€ κάναν μια καλή αγορά.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Όσοι τσίμπησαν 56 με κάτω από 400€ κάναν μια καλή αγορά.
Για αρκετή περίοδο πουλιόταν και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό στα 300 ευρώ και μάλιστα η sapphire pulse. Απ' τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μεγάλο leak με τα βασικά specs των επερχόμενων καρτών:


Εν συντομία:

-Navi 21 (πιθανή ονομασία 6900XT): 80 CUs, 16GB VRAM, 2,2 Ghz boost clock

-Navi 22 (πιθανή ονομασία 6700XT): 40 CUs, 12GB VRAM, 2,5 Ghz boost clock.

Αν η AMD τις τιμολογήσει σωστά τότε η Nvidia θα ιδρώσει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
η nvidia παίζει να έχει ιδρώσει από τώρα με τις ελαττωματικές 3080 που σκάνε εκεί έξω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
H Navi 23 που δεν διέρρευσε, είναι η ενδιάμεση;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
H Navi 23 που δεν διέρρευσε, είναι η ενδιάμεση;

Όχι, το μικρότερο μοντέλο, π.χ. 6600ΧΤ. Υπάρχουν κάποιες λίγες πληροφορίες και για αυτή, π.χ. τα 8GB VRAM.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Χμ, οι τελευταίες φήμες αναφέρουν ότι η Nvidia ίσως να έκανε ντρίπλα στην AMD.

 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ποιες gpu? Έχουμε 3 εβδομάδες ακόμα γι' αυτές. Αύριο είναι τα σπουδαία, με τους επεξεργαστές.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Από την άλλη οι AiBs δεν ήταν αυτοί που λέγανε πως η Ampere θα χει 7nm Samsung και ότι η 3090 θα είχε 5.248 Cuda Cores (Gainward);

Τώρα τι ακριβώς ισχύει θα δούμε 100% στις 28. Αύριο μπορεί να χει το Λιζάκι κάναν καθησυχασμό. Θα δούμε σε 11 ώρες.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Χμ, οι τελευταίες φήμες αναφέρουν ότι η Nvidia ίσως να έκανε ντρίπλα στην AMD.



Βασικά η AMD έκανε ντρίμπλα στους ΑΙΒ που βγάζουν τις φημες οτι η 21 χτυπάει την 3070 μονο φαίνεται. Η μεγάλη navi θα είναι μονο αναφοράς προς το παρόν. Στο chiphell ένας το πήγε και πολύ μακριά με τις προβλέψεις. Τις ανεβάζω για να συγκρίνουμε σε λιγες βδομάδες και να δούμε πόσο εξω ή μεσα έπεσε.
 

Attachments

  • 01ua11.png
    01ua11.png
    918.2 KB · Views: 20

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Τελικά το jebaiting που λεγε ότι η 3070 θα ναι ίση με τη μεγάλη Navi δεν φαίνεται να ισχύει... Εκτός κι αν η 3070 είναι 20% καλύτερη από την 2080Ti (που αποκλείεται...). Όλοι λένε ότι θα βγάλουν και πιο γρήγορη κάρτα από αυτή που δείξανε στις 8 Οκτώβρη.
 
Top Bottom