What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

FOSS και δημόσιο χρήμα

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214

Επένδυση για αρχή, μετά θα μας αγοράσει.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Είδες πως μια επένδυση 1 δις ξαφνικά μοιάζει τόσο καταθλιπτική αν σκεφτείς ότι μια βδομάδα πριν έδωσε 7,5 δις για να αγοράσει βιντεοπαιχνίδια;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,280
Κι εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν.
Από την άλλη είναι ευκαιρία το launch event του TES VI να λάβει χώρα στην Ακρόπολη με ένα άγαλμα του Τοντ τόσο ψηλό που... Καλά σταματάω 😛
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,489

Επένδυση για αρχή, μετά θα μας αγοράσει.
Παναγί σώσε μας! Δώσε xbox και game pass στο λαό σου! Κατέβα για πρωθυπουργός!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,711
Είδες πως μια επένδυση 1 δις ξαφνικά μοιάζει τόσο καταθλιπτική αν σκεφτείς ότι μια βδομάδα πριν έδωσε 7,5 δις για να αγοράσει βιντεοπαιχνίδια;
Ακόμα πιο εντυπωσιακά είναι τα 2.5 δις για το minecraft.

Χρειάστηκε δε η πρόσφατη ψήφιση από τη Βουλή συγκεκριμένων νομοθετικών και ρυθμιστικών προβλέψεων προκειμένου να εκσυγχρονιστεί το σχετικό πλαίσιο.
Αν δεν έχει συγκεκριμένες αναφορές, γιατί να πάει το μυαλό κάποιου στο καλό;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Διαβάζω ότι πρόσφατα υπεγράφη απόφαση για δέσμευση αποκλειστικής χρήσης υπηρεσιών cloud από το δημόσιο...azure μυρίζομαι και ανησυχώ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,489
Διαβάζω ότι πρόσφατα υπεγράφη απόφαση για δέσμευση αποκλειστικής χρήσης υπηρεσιών cloud από το δημόσιο...azure μυρίζομαι και ανησυχώ
Το azure είναι από τις καλύτερες πλατφόρμες εκεί έξω, τι ανησυχείς; Μην δουλέψουν οι σελίδες του δημοσίου; :p
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Α, τέλεια, περισσότερο δημόσιο χρήμα στην MS, μετά τα επί σειρά ετών τσουβάλια για άδειες χρήσης Windows και λοιπές microsoftιές σε σχολεία και πανεπιστήμια. Ακριβώς ότι χρειαζόμαστε. Κατάθλιψη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,489
Α, τέλεια, περισσότερο δημόσιο χρήμα στην MS, μετά τα επί σειρά ετών τσουβάλια για άδειες χρήσης Windows και λοιπές microsoftιές σε σχολεία και πανεπιστήμια. Ακριβώς ότι χρειαζόμαστε. Κατάθλιψη.
και πως προτείνεις να χτιστεί η δημόσια υποδομή; με open source και υποδομές που θα φτιάξει το δημόσιο μόνο του;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,489

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δήμος Κίνας: πληθυσμός κάτι δις πάνω κάτω

The People's Republic of China exclusively uses Linux as the operating system for its Loongson processor family, with the aim of technology independence.


In late 2010, Vladimir Putin signed a plan to move the Russian Federation government towards free software including Linux in the second quarter of 2012.

Έλα μωρέ με τα λαμόγια τους Ρώσους που θα βάλουν και λινουξ, ασσοδυο!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,678
Για να είμαστε αντικειμενικοί βέβαια, οι κινέζοι δεν είναι άνθρωποι.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,280
Υποτίθεται ότι είχαμε αγοράσει άδειες χρήσης λειτουργικών και προγραμμάτων τύπου Office για το δημόσιο, τι είδα εγώ στην πράξη.
Το ΤΕΙ μου δεν μας έδινε ούτε καν άδεια για μαθητική έκδοση διαρκείας όσο οι σπουδές ή και λιγότερο για τίποτα.
Το διπλανό πανεπιστήμιο, μιλάμε για την Πάτρα, έδινε στους φοιτητές τα πάντα. Λειτουργικό, office, σχεδιαστικά προγράμματα και κάτι άλλα που δεν ασχολήθηκα να δω τι είναι
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Ξάνθης και ΤΕΙ Ηρακλείου, ξέρω ότι επίσης δεν έδιναν τίποτα στους φοιτητές τους.
Για το Μετσόβιο, από ότι κατάλαβα, κάτι έπαιρναν αυτοί οι έρμοι οι μηχανικοί, νομίζω κυρίως λογω αναγνωρισιμότητας και όχι λόγω κρατικής μέριμνας.
Στις σχολές λοιπόν προσωπικό και φοιτητές επιβίωναν με σπασμένα προγράμματα.
Στο δημόσιο, όλα σπασμένα. Δεν ξέρω αν τους τα δίνουν και τα κρατάνε για παρτι τους ή δεν ξέρουν να τα ενεργοποιήσουν ή κάτι άλλο τέλος πάντων, αλλά πάει το σπασμένο σύννεφο, εκτός κι έχουμε υπολογιστές με ΧΡ όπου δεν πειράζουμε τίποτα γιατί ΑΣΤΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩςΣ ΕΙΝΑΙ, ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ
Στον στρατό, επίσης όλα σπασμένα.

Τι ντιλ έκλεσιε ο Σαμαράς λοιπόν; μπορείτε να μου πείτε κι εμένα; Για τα κυβερνητικά γραφεία; Τι ντιλ θα κλείσει τώρα ο Κούλης; Για τα τηλεφωνικά κέντρα;
και γιατί αφού μας ζαλίζει τα μέζεα για τις νέες τεχνολογίες, δεν έχει αναφέρει ούτε ένας το open source εκτός από τον Γιάνη;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,489
Δήμος Κίνας: πληθυσμός κάτι δις πάνω κάτω

The People's Republic of China exclusively uses Linux as the operating system for its Loongson processor family, with the aim of technology independence.
Η Κίνα το κάνει αυτό γιατί είναι από τις top οικονομίες στον πλανήτη και δεν την νοιάζει το κόστος της ανάπτυξης τέτοιων συστημάτων, γιατί πολύ απλά θέλει να μην είναι έρμαιο εταιριών των ΗΠΑ. Δες Huwai πχ τώρα. (και η Ρωσία το ίδιο, για θέμα εξάρτησης)

Μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα, με δημόσιο κηφηνοστάσιο, και περιορισμένο budget, είναι πιο λογικό να προχωρήσει σε ανάθεση σε τρίτους για κάτι τόσο περίπλοκο που απαιτεί high tech προσωπικό και ανάπτυξη συστημάτων που απλά δεν μπορεί στην παρούσα φάση να κάνει σε λογικό κόστος και χρόνο και κυρίως σε μορφή που να παρέχει ασφάλεια στα δεδομένα που θα διαχειριστεί αυτό το σύστημα (ανάμεσα στα οποία και τα δικά μου και τα δικά σου για όλες μας τις υποθέσεις με το κράτος).

Ακόμα και αν το κόστος δεν ήταν θέμα και προσλάμβαναν ένα στρατό developers (και θα ήταν υπέροχο, αν έχει μείνει κανένας Ελλάδα δηλαδή), μετά την ανάπτυξη θα τους κράταγαν να το τρέχουν; Αμφιβάλω, σύμβαση ορισμένου θα είχαν και μετά δρόμο και όσοι μείνουν, κατά 99% θα είναι κηφήνες βύσματα και αυτό το έρμο 1% θα προσπαθεί να κρατήσει ασφαλή την μεγαλύτερη υποδομή πληροφορικής της χώρας;

Αν είναι να διαλέξω που να εμπιστευτώ τα φορολογικά κτλ μου, προτιμάω την microsoft και το azure. Όχι ότι μου πέφτει λόγος.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
και πως προτείνεις να χτιστεί η δημόσια υποδομή; με open source και υποδομές που θα φτιάξει το δημόσιο μόνο του;

Ναι, όπως συμβαίνει ήδη σε κάποιους φορείς, πχ ΟΑΕΔ (με Linux Mint στους σταθμούς εργασίας). Να δημιουργηθεί ένα thread για να τα πούμε με την άνεσή μας;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,489
Φυσικά, άλλωστε πάντα κάτι καλό μπορεί να βγει από τέτοιες αναλύσεις αν γίνουν σωστά.
 
Top Bottom