What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Από ότι έχω διαβάσει, η TSMC ήδη βρίσκεται σε πλήρη παραγωγή για άλλα chip (apple, amd, nvidia quando) οπότε δύσκολο το βλέπω να γίνει μετακίνηση για τουλάχιστον μία διετία
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Θα ειχα παρει απο την πρωτη μερα που βγηκαν αν υπηρχαν στα μαγαζιαα αλλα πουθενα δεν ειναι αμεσα διαθεσιμες. Την GTX 970 την πηρα 2 μηνες αφου βγηκε τον Νοεμβριο του 2014 και ηρθε σε 2 μερες. Τωρα σου λενε οτι θα παρει εβδοαμδες η και μηνες τους ειπαν καποια μαγαζια γραφουν στο steam. Τον MP 600 μου τον εστειλαν 1 εβδομαδα και 6 μερες μετα το λεω επειδη ειναι και η πιο ποροσφατη αναβαθμιση στο pc. Στις 29 Μαρτιου 2017 που πηρα Ryzen 7 1700 μολις 3 εβδομαδες αφου βγηκε τον ειχε κανονικα οτ καταστημα που πηγα να τον παρω. Δεν περιμενα ουτε 1 μερα. Εδω σχεδον 1 μηνα και οι περισσοτεροι δεν μπορουμε να παρουμε RTX 3000 γιατι δεν υπαρχουν !
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Διαθεσιμότητα με κορώνα και διαθεσιμότητα με ΠΑΣΟΚ.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Σιγουρα φταινε οι κορωνες που δεν εχουν πολλες καρτες γιατι ολες οι εταιριες δουλευουν με 50% προσωπικο και ετσι εκει που θα εφτιαχαναν 500.000 καρτες γραφικων την ημερα τωρα φτιαχνουν μονο 100.000. Γι αυτο και εγω δεν πληρωσα την καρτα απλως την παραγγειλα και επελεξα να πληρωσω οταν μου την φερουν. Αυτοι παθαινουν ζημια οχι εμεις. Εγω γλιτωσα 800 ευρω .
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Κατι προσπαθει να με σταματησει να παρω καρτα γραφικων. Ετσι και εγω την ακυρωσα και θα κρατησω την gtx 970 μεχρι το 2021 η 2022. Ενω ολα στη ζωη μου πανε πολυ καλα οταν ετοιμαζομαι να αλλαξω καρτα γραφικων κατι συμβαινει. Οπως τωρα που 2+ εβδομαδες και ακομα να την φερουν. Δεν πειραζει οπως ειπα αυτοι χανουν λεφτα με το να μην υπαρχει διαθεσιμοτητα οχι εμεις. Εγω την εκανα την αναβαθμιση μου φετος με τον MP 600 οπως ειχα πει
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μπορείς να την πάρεις τα Χριστούγεννα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Πάρε μια AMD να βρεις την υγεία σου παιδάκι μου
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Θα δεχτείς αλήθεια μέχρι το 22 να σε πατάνε τα αυτιά οι κονσόλες?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Θα φανεί και τι διαθεσιμότητα θα υπάρχει και στις 3070.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Κάτσε να δούμε διαθεσιμότητα και απ' αυτούς, γιατί μας βλέπω να μένουμε μπακούρια κι από κει.
Κάτι για mining rush ακούω... ελπίζω να έχετε κάρτες της προκοπής καλού-κακού :p

5600 ως 5700ΧΤ από XFX πάνε κατευθείαν σε miners.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
H EVGA έβαλε κανονικά επετηρίδα. Σε κάθε υποψήφιο πελάτη που έχει ζητήσει να ειδοποιηθεί όταν θα υπάρχει διαθέσιμη 3080, με σειρά προτεραιότητας θα έρχεται email με προσωπικό url αγοράς διάρκειας 8 ωρών, στην διάρκεια των οποίων η κάρτα είναι "κρατημένη" για αυτόν. Αν δεν την αγοράσει εντός 8ώρου, πάει στον επόμενο.

Η επετηρίδα είναι ακόμα στους επίδοξους αγοραστές της ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΡΑΣ. Η EVGA λέει πως όταν ξεκολλήσει από εκεί, το πράγμα θα κυλήσει πιο γρήγορα.

Τα email θα αποστέλλονται μόνο κατά τη διάρκεια των (αμερικάνικων) business hours, ώστε οι (αμερικάνοι) πελάτες να μην χρειάζεται να τσεκάρουν το email τους στις 3 τα ξημερώματα.

Τα παραπάνω ισχύουν σίγουρα για North America. Δεν ξέρω αν το EU store έχει ίδιο σύστημα.

EDIT: Η Asus είπε στον Linus για την Asus 3090 Strix που του στείλανε "ε, αυτήν όμως θα την γυρίσεις πίσω please, γιατί ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ".
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πυροβολήσανε μάλλον το ποδάρι τους. Προσπάθησαν να προλάβουν την AMD στις ανακοινώσεις, αλλά δεν είχαν υλικό να πουλήσουν. Μέχρι να αποκτήσουν αρκετό stock η AMD θα βγάλει την ανακοίνωση (9 ημέρες) και τότε το hype θα έχει μετριαστεί αρκετά σε όσους κρίνουν με κριτήρια την "ανάγκη" και το πορτοφόλι τους (VFM) και όχι απλά "bigger, better, poorer".
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Το είχα διαβάσει το παραπάνω, αλλά για Ευρώπη δεν έλεγε κουβέντα. Αναφερόταν καθαρά σε Β.Αμερικη.

Πλέον περιμένουμε τις προτάσεις τής AMD, αν και ούτε γι' αυτή είμαι πολύ αισιόδοξος όσον αφορά τις διαθεσιμότητες.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Shredder έλεγξες καταρχάς αν η 3080 που θα πάρεις χωράει στο κουτί του υπολογιστή; Είναι λίγο μεγάλες...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Μεγαλο ειναι και το κουτι . Εδω χωρεσε gtx 970 g1 gaming στο αρχαιο κουτι του 2006 που ειχα και το γεμισε ολο δεν ειχε μεινει χωρος για τιποτα. Αυτο εχει χωρο ακομα pc case aerocool 800 - Google Suche χωρεσε τον MP 600 που ειναι απο τους 5 καλυτερους SSD αυτη τη στιγμη δεν θα χωρεσει και μια απο τις καλυτερες καρτες γραφικων? Αποκλειεται.
 
Top Bottom