What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Black Mesa : Source

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Επικά τα 4 κεφάλαια του Borderworld!
Το τερμάτισα χθες.
Εν ολίγοις :
XEN : Χάνεσαι στα τοπία και θαυμάζεις την ατμόσφαιρα. Οι devs επηρεάστηκαν ΣΙΓΟΥΡΑ από το Cave κεφάλαιο του Dear Esther (το παιχνίδι που με έκανε να αρχίσω να παίζω νέα παιχνίδια ξανά το 2012) και μεγαλούργησαν.
Gonarch's Lair : Ωραία η μάχη όμως το Leadup είναι που προσκυνάω. Εδώ υπάρχει και μια ελευθερία καθώς υπάρχουν σίγουρα 2 τρόποι να σκοτώσεις τη Gonarch.
Interloper : Τα φοβερά τοπία συνεχίζονται και εδώ είναι που όλα αποκτάνε νόημα. Δεν θα μπω σε σπόιλερς, αλλά γίνεται φοβερή σύνδεση με το HL:2. Κάτι που η Valve απέτυχε να κάνει. Φοβερός εμπλουτισμός.
Nihilanth: Η μάχη κατά 85% διαφορετική από το original και ένιωσα μια επικίλα όταν τελείωσε η μάχη.
Endgame : Να πω την αλήθεια μόνο αυτό εδώ με χάλασε. Και αυτό που με χάλασε ήταν πως η φωνή του G-Man αν και έμοιαζε στη χροιά με αυτή του Mike Shapiro, τα τραυλίσματα και τραβήγματα των λέξεων δεν ήταν όπως έπρεπε σε σημεία.

Αν εξαιρέσεις αρκετά bugs που είχα στο Interloper (επειδή έφερνα και το καπέλο μαζί) το παιχνίδι είναι κορυφαίο. 94/100 επειδή με εκνεύρισαν κάποια bugs σε διάφορα σημεία.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
HOLY MOLY!!! ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΧΕΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!
Στο original ήταν η μόνη περιοχή που δεν μου άρεζε αλλά τώρα είναι απίστευτη σε όλα
@Epitaph ανυπομωνώ να δω και τα επόμενα κεφάλαια, μέχρι στιγμής συμφωνούμε σε όλα
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
@Myrmidonas τι εννοείς επόμενα κεφάλαια; Ο Xen είναι στο
φινάλε σχεδόν στο αρχικό παιχνίδι.
Άλλαξε κάτι στο Black Mesa;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
XEN
Gonarch's Lair
Interloper
Nihilanth
και στο original τα ίδια ονόματα είχαν
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Α οκ τα είχα στο μυαλό μου ως ενιαίο κομμάτι και όταν είπες κεφάλαια υπέθεσα ότι μένει πολύ ακόμα για το τέλος.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Τελικά το τερμάτισες Μυρμίδονα; Πως σου φάνηκε;
Κανείς άλλος το χει παίξει; Εντυπώσεις;

Από τότε που το τερμάτισα το παιχνίδι, το χω παίξει άλλες 2 φορές (τα Borderworld κεφάλαια μόνο) και εκεί στο τέλος του Interloper ΠΑΝΤΑ το παίζω με ευχαρίστηση και χωρίς να βαριέμαι. Φοβερός συνδυασμός γρίφων και μάχης (λίγο μετά το εργοστάσιο).
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Ναι το τερμάτισα και μπορώ να πω ότι το ξεπέρασε το original.
Με πιάνει νοσταλγία και χαίρομαι ιδιαίτερα όποτε με δίνεται η δυνατότητα να ξαναεπισκέπτομαι κόσμους που έχω αγαπήσει είτε σε ταινίες/σειρές είτε σε video games.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εντυπωσιακό ότι το παιχνίδι δεν σταματάει να γίνεται πιο refined πάντως

Πρέπει να το αγοράσω να ξανά παίξω, σε σχέση με το 2012 που είχα παίξει θα το νιώσω σαν το remake του remake.

Θα ήταν τέλειο αν έκαναν το ίδιο με τα opposing force και blue shift πάντως
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εντυπωσιακό ότι το παιχνίδι δεν σταματάει να γίνεται πιο refined πάντως

Πρέπει να το αγοράσω να ξανά παίξω, σε σχέση με το 2012 που είχα παίξει θα το νιώσω σαν το remake του remake.

Θα ήταν τέλειο αν έκαναν το ίδιο με τα opposing force και blue shift πάντως

Όντως θα ήταν ωραία αλλά μοιάζει δύσκολο, δεν έχουν την ίδια απήχηση με το κεντρικό παιχνίδι. Κρίμα γιατί το opposing Forces ήταν πολύ καλό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Όντως θα ήταν ωραία αλλά μοιάζει δύσκολο, δεν έχουν την ίδια απήχηση με το κεντρικό παιχνίδι. Κρίμα γιατί το opposing Forces ήταν πολύ καλό.
όχι; εκείνη την εποχή δεν είχα και πολύ πρόσβαση στα πράγματα του internet, οπότε δεν ξέρω πόσο άρεσε.
Το opposing force το είχαμε κατά ευχαριστηθεί πάντως, και το blue shift καλούλι ήταν, αλλά λίγο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Από το λίγο που έχω παρακολουθήσει, η ίδια ομάδα έχει αποκλείσει κατηγορηματικά το ενδεχόμενο να ασχοληθεί με Opposing Forces/Blue Shift.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Το πρώτο Half-Life το έχω τελειώσει τρεις φορές!!! Μαζί με Opposing Forces/Blue Shift!! Το Half-Life 2, ειδικά στο Ravenholm μου έσπασε τα νεύρα και το παράτησα!! (Μετά από ένα άλμα με dune buggy, που σε αφήνει με 5% Health)!!

Αλλάζουν τα γούστα ή συνέβει και σε εσάς??
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
παλιόγρια, η καλύτερη στιγμή του φρανσάις ήταν :p
πάνε παίξε πασιέτζa :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
παλιόγρια, η καλύτερη στιγμή του φρανσάις ήταν :p
πάνε παίξε πασιέτζa :p

tumblr_n5in1ilnRX1s01qkyo1_500.gif
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Από τα αγαπημένα μου μέρη το ravenholm. Και παίξτε το black Mesa χθες, έχουν κάνει απίστευτη δουλειά και ειδικά στο Xen, που για εμένα ήταν το αδύναμο κομμάτι του πρωτότυπου, είναι καταπληκτικό. Απίστευτη δουλειά
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Στο Steam γιατί δεν το βλέπω;
Αυτό είναι;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Top Bottom