What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φθηνό Πληκτρολόγιο / Ποντίκι

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εκτος απο ενα m/s των 50Ε κι ενα σετ Logiteck ασυρματο των 90Ε (15+ ετη) και το οποιο εχει ακομα ο γιος μου για να γραφει, την εβγαζα μια ζωη με τα φτηνα των microsoft/logiteck (5-15E).
Περυσι πηρα Genesis RHOD 400 RGB μεμβρανης και Genesis Xenon 200 ποντικι. Ενταξει, ψιλομουρατα ειναι, δεν κοβω και φλεβες, Βοηθανε τα φωτακια γιατι μισοσκοταδο στο δωματιο, αλλα ΟΚ ζω και χωρις αυτο.
Το θεμα ειναι οτι αν και το πληκτρολογιο δουλευει καλα, αρκετα πληκτρα εχουν ξεβαψει στο πανω μερος και το αριστερο κουμπι του ποντικιου δεν καλοακουει, οποτε χρειαζομαι νεα.
Τελευταια ακουγονται πολυ τα motospeed. Ποια η γνωμη σας σαν πιο ψαγμενοι που ειστε. Αξιζει ο κοπος η καλλιτερα η κλασσικη λυση M/S - Logiteck?
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν είναι να πας σε μηχανικό, πήγαινε σε σοβαρό μηχανικό, για να το χαρείς τουλάχιστον. Cyber Monday σήμερα, τσέκαρε τιμές στο Σκρουτζ μπας και παίζει τίποτα καλό. Εγώ την καταβρίσκω με μηχανικά με ΜΧ Brown και Blue, έχουν αυτή την αίσθηση γραφομηχανής που λατρεύω, ειδικά οι Blue διακόπτες. Πολύ τίμιο και το Logitech G413 που χρησιμοποιώ εδώ και κανένα 8μηνο.

Αλλιώς, οποιοδήποτε desktop σετάκι Logi στα 30-50 ευρώ είναι αξιοπρεπέστατη αγορά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
(edit) φθηνά logitech για κανένα λόγο πλέον, στα 2 χρόνια πάνε σκουπίδια, εκτός αν τους τα ακουμπήσεις γερά αν και τα 35άρια που έσκασα για τα Μ500 δεν θα τα έλεγα και λίγα λεφτά.
Γενικά είμαστε στην εποχή που παίζει αρκετά ποιοτικό "Κινέζικο" gaming, πχ έχω βρει την υγεία μου με τα ποντίκια sharkoon shark force και αν δεν με βόλευε το MS 600 keyboard που έχω, κάτι σε Sharkoon θα κοίταζα πάλι.

Τώρα αν μιλάμε για μηχανικά δεν μπορώ να φέρω γνώμη.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Εμενα μου εκανε εντυπωση το ξεθωριασμα των πληκτρων, δεν μου εχει τυχει ποτε. ουτε με τα πληκτρολογια απο το γιουσουρουμ.
Με την αναπηρια του αριστερου πληκτρου μου εχει συμβει μερικες φορες και μαλιστα σε συντομο χρονικο διαστημα. Οταν δεν μπορουσα να αλλαξω θεση στα κουμπια με το κολητηρι, αλλαζα το δεξι αριστερο απο τις ρυθμισεις. Οταν βαριεσαι ολα γινονται.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
To g512 πάντως, έχει αποδειχθεί εξαιρετικό μέχρι τώρα και έχει τραβήξει πολλά. Βέβαια ότι του αυξήσανε την τιμή. Πέρυσι ο κωτσόβολος μου το πούλησε στα 80ε και το Deathadder Elite στα 35. Κατά την γνώμη μου, τίμιο combo ακόμη και με τις σημερινές τιμές
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενταξει με γιουσουρουμ, M/S, Logi την εβγαζα, δεν μουχε ξεβαψει κανενα, κραταγαν 2=3 χρονια, μετα πεταμα. Τα W E A S I εχει φυγει τελειως η μπογια στο πανω μερος.
Και δεν μπορω να μην το αναφερω, M/S wired keyboard 200, 2 χρονια χρηση ιντερνετ καφε, μετα το πεταξα υπογειο πισω απο καυστηρα καλοριφερ και χωρις να το βαλω σε πλαστικο. Εμεινε εκει 10-12 χρονια. Το βρισκω πριν λιγες μερες, ενα καφε πραγμα λασπης. Λαστοιχο νερου, πινελακι μπανιο με οινοπνευμα τα πληκτρα σε λεκανη σαπουνονερο. Το τι ειχε κατω απο τα πληκτρα? Μεχρι ζουζουνια εβγαιναν, ασε η λασπη.
Το δοκιμαζω μετα το καθαρισμα και δουλευει ρε παιδια, αν θελετε το πιστευετε. Πληκτρολογιο των 6 Ε
Δεν το βλεπω για μηχανικο, δεν ειμαι τοσο χαρντ παικτης, ουτε πληκτρολογω με τις ωρες. Τα φωτακια βολευουν γιατι βλεπω τα πληκτρα οταν γραφω. Τωρα RGB εφφε και τετοια για μουρη, εχει περασει η μπογια μου.
Θα τσεκαρω αυτα που συστησατε, μερσι πολυ κυριοι
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
logitech για κανένα λόγο πλέον, στα 2 χρόνια πάνε σκουπίδια, εκτός αν τους τα ακουμπήσεις γερά αν και τα 35άρια που έσκασα για τα Μ500 δεν θα τα έλεγα και λίγα λεφτά.

Στην περσινή black Friday είχα πάρει το Logitech Hero G502 στα 50 ευρώ και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Και τώρα που το βλέπω, περίπου τόσο κοστίζει σε σκρουτζομάγαζα. Γενικά με logitech δεν έχω παράπονα, ό,τι έχω αγοράσει, έχει βγει κομπλέ και γενικά την προτείνω.

Αν τώρα του χρόνου μου χαλάσει, τι να πω... θα φταίει ο νίτρος :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
όχι δε λέω, αν πας πάνω από το 50άρι τα logitech κρατάνε την ποιότητα που είχαν παλιότερα σε όλο το εύρος τιμών.

Τώρα είναι ξεκάθαρο ότι στην προσπάθεια να ανταγωνιστούν τα φθηνά κινέζικα έχουν κάνει πολλές εκπτώσεις στην ποιότητα εσωτερικά. Ενώ τα κινέζικα φαίνεται κόβουν από το εξωτερικό τους, πχ τα πλαστικά του sharkoon είναι απλά αστεία, σαν φθηνά παιχνίδια (αντέχουν όμως) αλλά σε εσωτερικό hardware έχουν αποδειχθεί σκυλιά.

Εκεί που δεν ακουμπάει κανένας την logitech ακόμα είναι στο software, αλλά φαντάζομαι αναπτύσσουν ένα πακέτο για όλη την γκάμα και τα χρηματοδοτούν αυτά με τα ακριβά τους.
\
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
To X στον Νίτρο κατά βάση επειδή ήταν έτοιμο γκολ, κατά τα λοιπά η Logitech όντως δεν είναι η ίδια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πάνε σκουπίδια στα 2 χρόνια. Δεν θέλω να ξέρω πώς τα μεταχειρίζεται ο κακούργος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
καταρχάς το καπελάκι σου είναι λάθος, από εκεί και πέρα πήρα 3 M500 με gaming χρήση κλικικλικι, το ένα χάλασε στον ένα χρόνο, ντέντ εντελώς μου το άλλαξαν ΟΚ δε λέω, τα άλλα 2 άρχισαν να χάνουν τα μισά κλικ 1-2 μήνες μετά το πέρας τη εγγύησης.

Το Multimedia 600 Keyboard που έχω από το 2004 της logitech ήταν σκυλί και στο κοστολογικό πεδίο που ψωνίζω εγώ, το ίδιο και ένα άλλο που έχω καβάτζα.

Μετά είπα να μαζέψω κανά φράγκο να πάρω κανένα ακριβό Logitech και πήρα το sharkoon για placeholder στα 12€, ε... τέλος. Καλύτερη απόδοση, ελαφρύτερο και thumb rest και 3 επιλογές ευαισθησίας.

Το μόνο που μου λείπει ακόμα είναι η ροδέλα 4 κατευθύνσεων, αλλά σκεφτόμουν μην πάρω το νέο intellimouse για αυτή την λειτουργία. Όταν ψωφίσει κανένα από τα sharkoon όμως που έχουν γράψει άπειρα κλικ εδώ και 5 χρόνια (3 το δεύτερο που έχω στο γραφείο).

Φυσικά όπως έιπα τα πλαστικά είναι αστεία του sharkoon, ακούμπαγες το M500 και ένιωθες όμορφα με τον εαυτό σου, αλλά δεν αγοράζω ποντίκι με κριτήρια καναπέ.

Νταξ το διόρθωσα, σταματήστε να βαράτε :p
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
To καπελάκι μου είναι spot-on, το avatar είναι το birthday boy σε πιο χαλαρό ενσταντανέ. Θεωρώ πως απλά ήθελες να μου δώσεις την ευκαιρία για ένα ακόμα Χ, γεγονός που εκτιμώ απεριόριστα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Κι εγώ με G502 είμαι (όχι το Hero, το Proteus Spectrum που είχε cap στα 12.000 dpi) καμιά 4ετία τώρα και πληκτρολόγιο G413 εδώ και κάνα δίχρονο νομίζω. Κανένα παράπονο, κανένα ξεθώριασμα, αμφότερα άξιζαν τα λεφτά τους (τα είχα πάρει και με έκπτωση βέβαια) και άμα ποτέ μου χαλάσει το Spectrum θα φύγω καρφωτός για το νεώτερο G502.
Γενικά ό,τι έχω πάρει από Logitech μου έχει φτουρήσει, το μόνο που χάλασε ήταν ένα απλό οπτικό ποντικάκι κι αυτό μετά από 8-10 χρόνια χρήσης.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
μου αρέσει όμως που είπε ο αδερφός για φθηνά σετάκια και εσείς έχετε βγάλει προϋπολογισμό νοικοκυριού εδώ πέρα :p
:trollface:
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έχω το Motospeed CK104 με Outemu Blue διακόπτες σχεδόν 3 χρόνια. Πέρα από το λαμπάκι του num lock που έχει εξασθενήσει (αν και το προτιμώ έτσι) μιας και είναι μόνιμα αναμμένο, δεν έχει πάθει τίποτα. Τα πλήκτρα του είναι PBT (doubleshot), οπότε θέμα με ξεθώριασμα πλήκτρων δεν θα έχεις ποτέ. Είναι rgb (7 χρώματα), με ρύθμιση σε κάθε πλήκτρο ξεχωριστά. Δεν διαθέτει κάποιο software.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
μου αρέσει όμως που είπε ο αδερφός για φθηνά σετάκια και εσείς έχετε βγάλει προϋπολογισμό νοικοκυριού εδώ πέρα :p
:trollface:
Αδερφε, τι να πω, οπως πανε αυτοι θα με κανουν να δωσω περισσοτερα στα keyboard/mouse απο οτι εδωσα σε ολοκληρο το PC
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Η πρώτη απάντηση που πήρες επί του ερωτήματος φίλτατε, ήταν πως μπορείς να κάνεις ικανοποιητικά και αξιόπιστα τη δουλειά σου με 30 ευρώ σετάκι! Με το συμπάθειο δηλαδής.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
άρα είστε ποζεράδες και αφού δόθηκε η απάντηση βρήκατε ευκαιρία να τα βγάλετε έξω να μας τα δείξετε;


:trollface:
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ποια η γνωμη σας σαν πιο ψαγμενοι που ειστε
^^
Καταρχάς, πέσαμε θύματα κολακείας σύσσωμοι, κατά δεύτερον, αν ο τόπικ στάρτερ επιδίωκε επιβεβαίωση της πρότερης εμπειρίας του, η παραπάνω φράση ήταν ψιλοπεριττή, κατά τρίτον, ΕΣΥ ξεκίνησες το ντόμινο ενστάσεων, γειώνοντας τα Logitech απουσία επαρκούς τεκμηρίωσης, με αποτέλεσμα να απασφαλίσουμε τα Χ.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Έχω το Motospeed CK104 με Outemu Blue διακόπτες σχεδόν 3 χρόνια. Πέρα από το λαμπάκι του num lock που έχει εξασθενήσει (αν και το προτιμώ έτσι) μιας και είναι μόνιμα αναμμένο, δεν έχει πάθει τίποτα. Τα πλήκτρα του είναι PBT (doubleshot), οπότε θέμα με ξεθώριασμα πλήκτρων δεν θα έχεις ποτέ. Είναι rgb (7 χρώματα), με ρύθμιση σε κάθε πλήκτρο ξεχωριστά. Δεν διαθέτει κάποιο software.
Για τα ποντικια τους καλες κριτικες ειδα, για τα πληκτρολογια ξεβαφουν κι αυτα λενε. Και ΟΚ ενα, κοστους 10-15Ε αν ξεβαψει μετα 1-2 χρονια λες, στα κοματια, ενα κοστους 50+ καιει λιγουλακι, εμενα τουλαχιστον. Ξοδεψα και προσφατα κανα χιλιαρικακι για το νεο μηχανημα, οποτε καταλαβαινεις. Μην πιδηχτω κι απτο παραθυρο
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Έχω ένα Logitech των 2ε αγορασμένο το 11. Το ανοίγω και το καθαρίζω όποτε γουστάρω και δεν έχει μασήσει ακόμη. Πήρα κάτι coolermaster του εικοσάρικου και καλά για gaming και στο εξάμηνο χάλασαν ,οπότε συνέχισα με το φτηνιάρικό μου σκυλί και θεωρούσα ότι με καλύπτει. Μετά πήρα το παραπάνω σετ και κατάλαβα γιατί κοστίζουν τόσο. Η αίσθηση στην κάθε τους χρήση είναι η μέρα με την νύχτα. Τώρα πια, λόγω του ότι κατάλαβα ότι η καθημερινή επαφή είναι αυτή που μετράει περισσότερο, θα προτιμούσα να πάρω καλα΄περιφερειακά και να άφηνα το hardware για μετά

Το δικό μου πληκτρολόγιο έχει διάφανο πλαστικό αντί για ζωγραφισμένα πλήκτρα, οπότε δεν ξεβάφει :p


Καλά θυμήθηκα ένα πληκτρολόγιο πιλοτήριο της trust, αφού είχε πάνω 665 κουμπιά και ήταν όσο το μισό γραφείο, στο οποίο είχαν σακουλάκι με τα γράμματα σε αυτοκόλλητα και έπρεπε να τα κολλήσεις ένα ένα...
 
Top Bottom