What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651


Girl power, China, Disney.

Θα το δω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Συνδέω το λάπτοπ στην τηλεόραση για να δω Big Bang Theory. Πιάνουμε κουβέντα με τον πατήρ Χρονομάντη για το τι είναι αυτό που βλέπω και μου λέει για γράψε...

Lawrence of Arabia
Private Ryan
Escape from Alcatraz
Untouchables

Και συνεχίσαμε με ταινίες οι οποίες νόμιζα ότι έχουν καμιά εικοσαρια χρόνια στο κουρμπετι, αποδείχθηκε όμως ότι αν εργάζονταν θα κοντευαν για σύνταξη... Γεράματα

Ξεκινήσαμε με το πρώτο Ιντυ και διαολε είχα ξεχάσει πόσο ταινιαρα είναι. Καμία σχέση με τα σημερινά νεροβραστα action movies.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
Είδα Bleach, το live action. Χωρίς να έχω δει τα anime ή να έχω διαβάσει τα manga το βρήκα πολύ διασκεδαστικό και στιλάτο.
Γενικά με τα live action adaptations έχω αμφιβολίες, πχ είχα δει το Full Metal Alchemist και ξενέρωσα την ζωή μου.
Κάποιος που έχει δει τa anime μπορεί να μου πει αν ήταν καλή η ταινία ή απλά την έσωσε το ότι δεν έχω επαφή με τα anime?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,625
Ωραίο το "The Dig" στο Netflix. Και υποτίθεται είναι και αληθινή ιστορία κιόλας (με εξαίρεση, προφανώς, ένα fictional ρομάντζο). Γνώριζα για το εύρημα αλλά δεν είχα την παραμικρή ιδέα για το όλο backstory.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό το υποτίθεται που έγραψες με έκανε να αναρωτιέμαι. Αν μία ταινία/σειρά ισχυρίζεται ότι είναι αληθινή ιστορία, πώς μπορείς να το διασταυρώσεις;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
Αυτό το υποτίθεται που έγραψες με έκανε να αναρωτιέμαι. Αν μία ταινία/σειρά ισχυρίζεται ότι είναι αληθινή ιστορία, πώς μπορείς να το διασταυρώσεις;
δεν μπορείς, ο άλλος από το Fargo είχε βγει και είχε πει "ναι γράφει ότι βασίζεται σε αληθινή ιστορία, αλλά εμείς το βάλαμε για να σας ψαρώσουμε" :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,625
Αυτό το υποτίθεται που έγραψες με έκανε να αναρωτιέμαι. Αν μία ταινία/σειρά ισχυρίζεται ότι είναι αληθινή ιστορία, πώς μπορείς να το διασταυρώσεις;

Εν προκειμένω η τηλεοπτική μεταφορά βασίζεται σε βιβλίο, που με τη σειρά του βασίστηκε στα αληθινά γεγονότα. Αλλά η αληθινή ιστορία δεν είναι και ΤΟΣΟ παλιά ώστε να μην μπορούν αν εντοπιστούν οι ανακρίβειες.


Δεν είναι και υπερκαθοριστικές για την ευρύτερη πλοκή, κυρίως αφορούν τη διαμόρφωση συγκεκριμένων χαρακτήρων προκειμένου να παραχθεί πιο πιασάρικο τηλεοπτικό προϊόν.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Πιάνει ωραίες πτυχές με αφορμή το Bewitched του 2005.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
και έλεγα το ρέικουί με έκανε κομουνισθή, αυτή η ταινία με έκανε να θέλω να ξεκινήσω διαδήλωση μόνος μου, εν μέσω καραντίνας, στη 1 το βράδυ, στο Αίγιο... με μπάχαλα κιόλας.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,625
Μιας και αναφέρθηκε σε ένα πρόσφατο βίντεο Red Letter Media, είδα το The Kid Detective που βγήκε το φθινόπωρο αλλά μάλλον πέρασε πλήρως απαρατήρητο.


"Dark Mystery Comedy" υποθέτω θα την χαρακτήριζε κανένας. Και καλά πραγματεύεται ένα παιδί-θαύμα που στα 12 του έλυνε όλα τα κλαην μυστήρια της πόλης του (ποιος έκλεψε την πίτα, πού χάθηκε η γάτα κτλ), μεγάλωσε και έγινε δυσλειτουργικός 32χρονος ντετέκτιβ που όλοι του λένε "καιρός να μεγαλώσεις πια" κτλ, μέχρι που φτάνει στα χέρια του μια όντως σοβαρή υπόθεση.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες προς αποφυγήν σπόιλερς, αλλά μου άρεσε αναπάντεχα πολύ. Την προτείνω ανεπιφύλακτα για όποιον θέλει κάτι στο είδος. Ήπιο και αρκετά εύστοχο χιούμορ, σεναριακές ανατροπές και πολύ καλές ερμηνείες.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,771
Είδα πρόσφατα το Color our of space. Καλή προσπάθεια μεταφοράς της ιστορίας του Lovecraft με δυνατή ατμόσφαιρα. Δείτε τη.
Επίσης, το Gretel & Hansel (2020). Λίγο πιο ελεύθερη απόδοση του παραμυθιού, slow burner σε σημεία αλλά μετράει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Lovecraft

Μια που το ανέφερες, υπάρχουν άλλες ταινίες που έχουν ως setting την μυθολογία του Lovecraft; Εννοώ πού να βλέπονται, όχι b movies κλπ.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Είδα την τελευταία του Οικονομίδη, το "Η μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς" (είχα να ασχοληθώ με ελληνικό κινηματογράφο αρκετά χρόνια). Καλύτερη από ότι περίμενα! Το αναμενώμενο κάφρικο μαύρο χιούμορ, σουρεάλ χαρακτήρες και μπόλικες δόσεις ελληνικής καλτίλας συνδιαστικά με πολύ όμορφα μπλάνα και φωτογραφία (δυστυχώς όμως μέτριες ερμηνείες, στους δεύτερους ρόλους) χτίζουν μια ατμόσφαιρα που θυμίζει πολύ Αδερφούς Κοέν σε Ελληνική βέρσιον φυσικά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,459
Είδα την τελευταία του Οικονομίδη, το "Η μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς" (είχα να ασχοληθώ με ελληνικό κινηματογράφο αρκετά χρόνια). Καλύτερη από ότι περίμενα! Το αναμενώμενο κάφρικο μαύρο χιούμορ, σουρεάλ χαρακτήρες και μπόλικες δόσεις ελληνικής καλτίλας συνδιαστικά με πολύ όμορφα μπλάνα και φωτογραφία (δυστυχώς όμως μέτριες ερμηνείες, στους δεύτερους ρόλους) χτίζουν μια ατμόσφαιρα που θυμίζει πολύ Αδερφούς Κοέν σε Ελληνική βέρσιον φυσικά.



Αυτο το βιντεο επρεπε να εχει 40 μυρια views.


...εκει που με αγαπανε. Μεγαλη ατακα.

No Bull.
Μιλαω με εναν τυπο και παιζει μια απειροελαχιστη πιθανοτητα για γυρισμα ταινιας με θεμα μια απο τις περιπετειες μου.
low budget, εννοειται, αλλα οχι ηχητικα εφε με το στομα. πιστολιδια, ντρογκια, αλληλεπιδραση, επιλογες, φαινομενο πεταλουδας, timing, πολυ γκαντεμια και συμπαντικες συνωμοσιες. Το προβλημα ειναι οτι το συγκεκριμενο στορι θελει budget απο ταινια του holywood.
 
Last edited:
Top Bottom