What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Μόνο το ότι έχει περίπου 1,5 ώρα περισσότερη διάρκεια από τα αρχικό με νέα πλάνα, διαλόγους και πλοκή, το κάνει μάλλον κάτι περισσότερο από ρεμίξ-μοντάζ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Αμφιβάλλω αν αυτό που έλειπε από την αρχική κυκλοφορία ήταν 1μιση ώρα έξτρα υλικό ώστε να μετατραπεί ξαφνικά από μετριότητα σε αριστούργημα. Αν μη τι άλλο, πλέον εκτός από μετριότητα θα είναι και δυσβάσταχτα μεγάλο σε διάρκεια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Δεν περιμέναμε ποτέ να δούμε και Κισλόφσκι στο Σύμπαν της DC.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Η ένστασή μου δεν έγκειται στην ποιότητα του Snyder Cut (όπως κι αν ορίζει καθένας την ποιότητα). Αλλά στην πεποίθηση των DC fans, όπως την αντιλαμβάνομαι από τα tweets και τα ποστς κτλ, πως το Snyder Cut θα είναι η δευτέρα παρουσία που θα διορθώσει ως διά μαγείας οτιδήποτε πήγαινε στραβά με το Justice League, το DC Universe, και τη βιομηχανία του κινηματογράφου γενικότερα.

Δείτε το και απολαύστε το κιόλας, ποσώς με αφορά. Εκφράζω υποκειμενικές σκέψεις.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Btw μια διόρθωση, 2 ώρες είναι τελικά το νέο υλικό που προστέθηκε στις 2 του αρχικού. Μου κάνει εντύπωση που μιλάς σε μέλλοντα χρόνο, ενώ σε rotten tomatoes, imdb κλπ. το πόρισμα από φανς (και μη υπόθετω) που την είδαν, έχει βγει για το που βρίσκεται ποιοτικά σε σχέση με την πρώτη ταινία...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Σκαλώνεις χωρίς λόγο, θεωρώ, σε λέξεις και τυπικότητες ("μοντάζ/ρεμίξ", "θα διορθώσει") και δεν στέκεσαι στο ζουμί των γραφομένων μου. Πέραν τούτου, ομοίως, μου κάνει εντύπωση κι εμένα η σθεναρή βούλησή σου να υπερασπιστείς το τελικό προϊόν απέναντι στις ράντομ σκέψεις που εκφράζω χωρίς ιδιαίτερο σκοπό πέραν του να αναφέρω πως θεωρώ κάτι αξιοπερίεργο. Αλλά ας είναι. Περί ορέξεως γλαρόσουπα, έκαστος στο είδος του κτλ κτλ.......................

Στο Μετακρίτικ 57/100 φαίνεται να έχει στα critic reviews κιόλας, δεν το λες και αποθεωτική κριτική. Και, οι DC fans που ξεκίνησαν υποτίθεται οι ίδιοι το όλο campaign για το Cut, δεν νομίζω πως υπήρχε ποτέ περίπτωση να βγουν και να κράξουν το τελικό αποτέλεσμα.

Τέσπα, ότι είχα να πω για το θέμα το είπα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Vivarium - ελαφρύς κοινωνικός σχολιαμός και σουρεάλ, twilight zone υπερδιέργεση που δεν περιμένεις μέσα από ένα θρίλερ μυστηρίου.
Underwater - ανέλπιστα αξιόλογο sci-fi horror με επιρροές από Alien, Pandorum, The Abyss κ.α. Ποιος είπε ότι η επιστημονική φαντασία φλερτάρει δυνατά μόνο με το διάστημα;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
162267533_10165340421620436_7193001954940643376_o.jpg


Έχουμε ακούσει δικαιολογίες και διακαιολογίες αλλά να συγκρίνουν έναν από τους πρωταγωνιστές με τον τριτο-τεταρτο Kano, που μόνο η μαμά του θα καταλάβαινε πως έλειπε από την ταινία, πρώτη φορά.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Justice League update:
Χορταστικό το Snyder Cut (μπορεί να φταίνε οι δύο μισόλιτρες μπύρες, το ένα κουτάκι αναψυκτικό, οι 2 σακούλες πατατάκια, το ένα μπολ popcorn και το soft cookie Στεργίου), με σωστό character development και πολύ καλύτερη συνοχή από το το Whedon Cut παρά τις 4 ώρες διάρκειας. Χωρίς την CGI'd φάτσα του Henry Cavill (για να αφαιρέσουν το μουστάκι που είχε αφήσει για το Mission Impossible. Τα reshoots αυτά ήταν πραγματικά αχρείαστα) και τα κάκιστα εφέ να σε αποσπούν.
Πιστεύω ότι αν έβγαινε έτσι (άντε με μισή ώρα μικρότερη διάρκεια) το πλάνο για DC Cinematic Universe θα είχε συνεχίσει. Κρίμα. Ο Joss Whedon τα έκανε μαντάρα, απλά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Είδα χθες βράδυ το Us του Jordan Peele και... ακόμα να καταλάβω πώς προέκυψε το 81 στο metacritic. Κατά τη γνώμη μου, το 6.8 του κοινού στο imdb είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματική αξία της ταινίας αλλά και πάλι γενναιόδωρο. Αντίστοιχα στο Rotten έχει 93% από κριτικούς και 59% από το κοινό. Τουλάχιστον παράξενο...

Τέλος πάντων, στο δια ταύτα. Η ταινία έχει κάποιες αναμφισβήτητες αρετές, όπως σκηνοθεσία, φωτογραφία, ερμηνείες και μουσική. Σε κάποια σημεία καταφέρνει όντως να γίνει κάπως creepy και ώσπου να μάθεις τι υποτίθεται πως συμβαίνει με τους "κλώνους", σε τρώει η περιέργεια. Όταν όμως αποκαλύφθηκε η προέλευσή τους και αργότερα το τελικό twist της ταινίας, κόντεψα να μπήξω τα γέλια. Παίζει να έχασα κάποια φοβερή και τρομερή αλληγορία ή κοινωνικό σχολιασμό (το Us του τίτλου μήπως αναφέρεται και στις ΗΠΑ;...) αλλά σε πρώτη ανάγνωση το σενάριο είναι b-movάδικα γελοίο και προσβλητικό για τη νοημοσύνη του θεατή.

Κρίμα, γιατί το Get Out (που έχει πολύ πιο ισορροπημένες βαθμολογίες, btw) μου άρεσε πάρα πολύ και περίμενα κάτι αντίστοιχης ποιότητας από τον Peele.
5.5/10 (ναι όσο το σκέφτομαι τόσο ξενερώνω οπότε του έκοψα άλλο μισό βαθμό)
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Είχαμε βάλει να δούμε το Us επειδή είχε τις κριτικές που αναφέρεις. Μόλις έσκασε η βόμβα, σηκώθηκα, μπουκωσα μια χούφτα πιτσινια και πήγα στο σπίτι μου. Η ξενερα ήταν πολλαπλάσια επειδή ενώ φαινόταν για low effort script, με τα γύρω γύρω, σκηνοθεσία και φωτογραφία άρχισε να μου αρέσει. Περίμενα ότι θα γίνει μαλακία, αλλά όχι τόσο χοντρή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
ζούμε σε μια κοινωνία που όλοι προσπαθούν να το παίξουν διαφορετικοί και ότι δεν γουστάρουν το mainstream και αποθεώνουν ότι μλκία και να τους σερβίρεις. Όπως με το I Care a Lot.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ , υπάρχει όντως αυτή η τάση που λες.
Ωστόσο, στην περίπτωση του Us νομίζω η αποθέωση από τους κριτικούς ήρθε καθαρά λόγω σκηνοθέτη, διότι η ταινία σαν πλοκή είναι εντελώς mainstream θριλεράκι της σειράς. Εκτός αν έχει κάποιο δεύτερο ή τρίτο gestalt που δεν έπιασα και (νομίζουν ότι) έπιασαν εκείνοι, οπότε πάω πάσο.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
A Silent Voice (Koe no Katachi)

Αρκετά δυνατή συναισθηματικά θεωρώ. Καμιά φορά, δυστυχώς, τα παιδιά μπορεί να είναι πιο σκληρά (cruel) απ' τους μεγάλους.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,544
Coming to America 2/Ο πριγκιπας της Ζαμούντα 2: Δυστυχώς η ταινία δεν πλησίασε καν το επος της πρωτης αλλά ντάξει αξιζει ενα βλέφαρο, εχει ενδιαφέρον

Freaky: Eυχάριστη έκπληξη η συγκεκριμένη ταινία. Δείτε την οπωσδήποτε αν είστε φαν του Παρασκευή και 13. Πολύ έξυπνη πλοκή με πολύ καλή ισορροπία μεταξύ τρόμου και κωμωδίας
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Justice League update:
Χορταστικό το Snyder Cut (μπορεί να φταίνε οι δύο μισόλιτρες μπύρες, το ένα κουτάκι αναψυκτικό, οι 2 σακούλες πατατάκια, το ένα μπολ popcorn και το soft cookie Στεργίου), με σωστό character development και πολύ καλύτερη συνοχή από το το Whedon Cut παρά τις 4 ώρες διάρκειας. Χωρίς την CGI'd φάτσα του Henry Cavill (για να αφαιρέσουν το μουστάκι που είχε αφήσει για το Mission Impossible. Τα reshoots αυτά ήταν πραγματικά αχρείαστα) και τα κάκιστα εφέ να σε αποσπούν.
Πιστεύω ότι αν έβγαινε έτσι (άντε με μισή ώρα μικρότερη διάρκεια) το πλάνο για DC Cinematic Universe θα είχε συνεχίσει. Κρίμα. Ο Joss Whedon τα έκανε μαντάρα, απλά.

Όντως είναι βελτιωμένο το Snyder Cut αλλά νομίζω ότι η κατάρρευση του DCEU θα ήταν και πάλι θέμα χρόνου. Αν το πλάνο του ήταν η επόμενη ταινία να ήταν βασισμένες στις post-apocalyptic σκηνές που είδαμε, τότε θα επιστρέφαμε πάλι στα ίδια που καταπόντισαν τις προηγούμενες ταινίες του. Δυστυχώς ο Zack Snyder δεν κάνει για αυτό το υλικό, θέλει τόσο πολύ να τα κάνει όλα σκοτεινά και edgy που δεν μπορεί να αποδώσει σωστά χαρακτήρες άλλου ύφους.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
´Ετερος Εγώ
Πολύ καλή (ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα) προσπάθεια με αρκετά καλές ερμηνείες. Ξεκινάει αρκετά βίαια, αλλά η εξέλιξη των γεγονότων είναι καλή.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Αυτές τις μέρες είδα διαδοχικά τρεις σχετικά πρόσφατες ταινίες:

War for the Planet of the Apes
Ωραίο κλείσμο σε μια συνεπέστατη τριλογία. Συγκλονιστική ερμηνεία του Serkis ως Ceasar για άλλη μια φορά. Λίγο αργή σε κάποια σημεία αλλά με ίσες δόσεις δράσης και δράματος, πανέμορφα πλάνα και καταπληκτικά εφέ. Μου άρεσε που αυτή η τριλογία ήταν περισσότερο επικεντρωμένη στους πιθήκους (ειδικά το Rise και το War) και οι ανθρώπινοι χαρακτήρες έρχονταν και παρέρχονταν.
7.8/10

King Arthur: Legend of the Sword

Καραγκιόζ μπερντέ, οριακά καλύτερο από το παρόμοιου ύφους Robin Hood με τον Egerton. Βιντεοκλιπάδικη σκηνοθεσία, μάχες και εικαστικό απευθείας βγαλμένα από videogame, σενάριο γραμμένο στο πόδι. Πάνε να το σώσουν κάπως οι χαρακτήρες αλλά δεν μπορούν να τα βάλουν με το εφηβικής αισθητικής badassιλίκι του Guy Ritchie, που εδώ καλπάζει ανεξέλεγκτο.
4/10

The Post

Maryl Streep + Tom Hanks + Steven Spielberg = φύγαμε για τελικό (Όσκαρ)! Σωστά; Περίπου...
Ενώ η θεματολογία έχει ενδιαφέρον και η σκηνοθεσία την υπηρετεί αξιοπρεπώς, το αποτέλεσμα μού φάνηκε πολύ safe και αποστειρωμένο. Μαντεύεις από την αρχή όλη την εξέλιξη της πλοκής (ακόμα κι αν δεν την γνωρίζεις) και το φινάλε είναι αφελώς πανηγυρικό, προσπαθώντας να μας πείσει ότι ο Τύπος είναι ο λευκός ιππότης που πάντοτε λειτουργεί σαν ασπίδα απέναντι στην ασυδοσία των κυβερνήσεων (if only...). Ταυτόχρονα, προλαβαίνει να εξάρει και τα "κάκαλα" της εκδότριας και το πώς ενέπνευσε όλες τις γυναίκες εκεί έξω να σηκώσουν ανάστημα. Δεν ξέρω αν όντως έγινε έτσι, αλλά περισσότερο μού φάνηκε σαν εμβόλιμο κλείσιμο του ματιού στο φεμινιστικό κίνημα, παρά σαν ρεαλιστική απεικόνιση της εποχής.
Πάντως, η Streep είναι για άλλη μια φορά καταπληκτική και εδώ κάνει τον Hanks να φαντάζει "λίγος" μπροστά της.
6/10
 
Top Bottom