What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ένα κινητό ρε παιδιά....

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Η κινητή καταστροφή χτύπησε ξανά.
Θύμα: Το καημένο το Blackberry Z10.:cry:
Πριν απο λίγες μέρες η μάνα μου πήγε στο διπλανό δωμάτιο που είχα αφήσει το κινητό. Θεώρησε σωστό να το φέρει στο δωμάτιο που ήμουν, χωρίς να της το ζητήσω μάλιστα. Καθώς το έφερνε γλιστράει απο το χέρι της και πέφτει με το τζάμι προς τα κάτω και χτυπάει στο πλακάκι. Εν τω μεταξύ εγώ να βλέπω όλο το σκηνικό και μόλις άκουσα το τζάμι να κοπανάει στο πλακάκι μου ήρθε εγκεφαλικό.
Το τζάμι δεν έσπασε αλλά το touch άρχισε να κάνει νερά και φαίνεται η οθόνη να έχει αρχίσει να ξεκολλάει απο το σασί. Οπότε πάμε για νέο κινητό και θα χρειαστώ βοήθεια καθώς δεν ξέρω τι κυκλοφορεί τώρα στην αγορά. Budget: 150-200 γιούρος.
Απαραίτητες προϋποθέσεις:
Οχι notch στην οθόνη. Ούτε για πλάκα. Οπότε πάμε για pop up κάμερα ή μεγαλούτσικα bezels για να κρύβεται η μπροστινή κάμερα.
Λογικό μέγεθος.
Να μην πετάει ανελέητα διαφημίσεις μέσα στο λειτουργικό..

Προαιρετικά να έχει:
αποσπώμενη μπαταρία
notification led.

Έριξα μια ματιά και μέχρι στιγμής βρήκα το Honor 9X, είναι λιγο μεγαλούτσικο, ελπίζω να βρεθεί κάτι μικρότερο.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Θα σου γκρεμίσω το όνειρο αλλά αποσπώμενη μπαταρία εν έτη 2021 ξέχνα το. Και το μέγεθος μετράει οπότε αν κάνεις κάτι παραπάνω από τηλέφωνο μήνυμα μη μασάς. Το notch το θεωρούσα κακό αλλά στο redmi note 8t που έχω τλκ δεν είναι ενοχλητικό (η το συνήθισα εύκολα)
Το κινητό που έστειλες μου φαίνεται μια χαρά.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ήμουν σίγουρος οτι δεν θα έβρισκα κάτι που να καλύπτει σε όλα.
Η αποσπώμενη μπαταρία με έχει σώσει πολλές φορές. Τελείωνε η μια, την έβγαζα και έβαζα τη δεύτερη που ήταν φορτισμένη.
Κοίτα, το κινητό τώρα το χρησιμοποιώ για να παίρνω τηλέφωνο (τι μας λες τώρα....) και να έχω μέσα ένα gps και καναδυό χρήσιμα προγραμματάκια. Τίποτε το τρομερό δηλαδή.
Απο τις 4,2 ιντσες να πάω στις 6,5 θα μου φανεί λίγο μεγάλο. Και χωρίς NFC που έχει το Ζ10.
Θα αγοράσω το καινούριο τέλος του μήνα, έχω χρόνο ακόμη.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
το huawei που ποσταρες εχει nfc. για gps μια χαρα μου φαινονται οι ιντσες. βεβαια δεν ξερω τι παιζει με τα gapps αν και μαλλον δεν θα εχεις θεμα γιατι το κινητο αυτο ειχε βγει πριν ξεκινησουν να την μπλοκαρουν κλπ και στην τλκ μπορει να μην σε ενδιαφερουν καν τα google services.

το μονο κακο στο προβλημα σου ειναι οτι στην κατηγορια τιμης που ζητας λιγα ΔΕΝ εχουν notch. οχι πως δεν συνηθιζετε ευκολα στο ματι. οπως ειπα δεν με ενοχλει προσωπικα αν και στην αρχη ημουν και εγω "πω ολα notch εχουν πια?"

το θεμα αποσπωμενη μπαταρια παλι μπορεις να την αλλαξεις αλλα ειτε θα πρεπει να το πας σε κανα μαγαζι που να κανει επισκευες κινητων η να πιανει το χερι σου.

εντιτ: δεν ανεφερα πουθενα το notification led αλλα νομιζω και αυτο ειναι ειδος προς εξαφανιση.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αν παραβλέψουμε το notch, στα λεφτά που ζητάς είναι πάρα πολύ τίμιο το Xiaomi Redmi 9 με 32 ή 64gb ενσωματωμένη μνήμη και 3 ή 4GB RAM αντίστοιχα. Είναι πάρα πολύ καλό κινητό για τα λεφτά του. Το πήρε πρόσφατα η γυναίκα μου και το είδα από πρώτο χέρι.

Μικρότερο κινητό στα λεφτά που θέλεις απλά δεν βρίσκεις όλα τεράστια τα κάνουν αλλά επειδή δεν έχουν bezels το μέγεθος δεν είναι αυτό που θα περίμενες. Το notch συνηθίζεται γρήγορα και μετά ούτε που του δίνεις σημασία. Η μπαταρία του είναι αρκετά μεγάλη και της βγάζει πάνω από μία μέρα άνετα όταν το έχει να παίζει συνέχεια βιντεάκια. Τώρα για τις διαφημίσεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά δεν έχει παραπονεθεί για κάτι.

Α έχει και NFC.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
δεν υπάρχουν πλέον κινητά, μόνο tablets...
Εγώ θα έλεγα για το Redmi note 9 128GB 4GB RAM Xiaomi Redmi Note 9 4GB 128GB

Με μια επιφύλαξη όμως. Για κάποιο λόγο τα reviews είναι ή τέρμα αρνητικά ή τέρμα θετικά. Δεν ξέρω τι στο καλό παίζει με το κινητό, αλλά το πήρα για την γυναίκα επί black friday (για να πάρω τιμή σκρουτζομάγαζων από Ελληνική αντιπροσωπία) και είμαστε πάρα πολύ ικανοποιημένοι.

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει βέβαια να πας τόσο ψηλά (εγώ είμαι μια χαρά με το redmi 6 3GB και αν αγόραζα σήμερα θα πήγαινα στο απλό redmi 9), οι απαιτήσεις σου δεν μου φαίνονται φοβερές, αλλά αν πας από blackberry σε android ίσως πρέπει να πας σε αυτό γιατί το android κατά γενική ομολογία είναι γτπ καβάλα σαν λειτουργικό (και το ένοιωσα ως χρήστης winphone 10 που ήρθα σε αυτή την κατηγορία) οπότε αν πας σε πολύ entry level δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε εκνευρίσει το πόσο βόδι θα νιώθεις το λειτουργικό σε απόκριση.

Για μπαταρία σαν φόρτιση το λες; μόνο powerbanks στις μέρες μας.

Το notification led γιατί είναι υπό εξαφάνιση;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Για κάποιο λόγο τα reviews είναι ή τέρμα αρνητικά ή τέρμα θετικά
ενας λογος υποθετω εχει κανει με το SoC. το redmi note 9 ερχεται με τον mediatek helio g85. που νομιζω υστερει ελαφρως απο τον αντιστοιχο snapdragon αλλα στην χρηση που το θελει ο φιλος αμφιβαλω αν θα καταλαβει εστω και την μικρη διαφορα.

εντιτ: αυριο βγαινει το redmi note 10 ινδια και συντομα και ευρωπη προφανως. δε εχω ιδεα τι τιμη θα εχει αλλα αν ειναι καλη ισως να το εχεις στα υποψην?
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ενας λογος υποθετω εχει κανει με το SoC. το redmi note 9 ερχεται με τον mediatek helio g85. που νομιζω υστερει ελαφρως απο τον αντιστοιχο snapdragon αλλα στην χρηση που το θελει ο φιλος αμφιβαλω αν θα καταλαβει εστω και την μικρη διαφορα.

εντιτ: αυριο βγαινει το redmi note 10 ινδια και συντομα και ευρωπη προφανως. δε εχω ιδεα τι τιμη θα εχει αλλα αν ειναι καλη ισως να το εχεις στα υποψην?
έχει βγει το ίδιο κινητό με διαφορετικό soc? για το ίδιο τηλέφωνο λέω, οι μισοί το βρίζουν, οι άλλοι μισοί το αγαπάμε
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
έχει βγει το ίδιο κινητό με διαφορετικό soc? για το ίδιο τηλέφωνο λέω, οι μισοί το βρίζουν, οι άλλοι μισοί το αγαπάμε
το συγκεκριμενο οχι. στην ιδια οικογενεια ομως εχουμε το 9 pro που ερχεται με snapdragon. τωρα τι λενε διαφοροι στα reviews δεν το εχω τσεκαρει αλλα για τελειως απλη χρηση αμφιβαλω αν καποιος καταλαβαινει διαφορα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
το συγκεκριμενο οχι. στην ιδια οικογενεια ομως εχουμε το 9 pro που ερχεται με snapdragon. τωρα τι λενε διαφοροι στα reviews δεν το εχω τσεκαρει αλλα για τελειως απλη χρηση αμφιβαλω αν καποιος καταλαβαινει διαφορα.
λένε για χοντρά κολλήματα, αλλά μπορεί απλά να είναι τίποτα bugs και να μην έχουν κάνει αναβαθμίσεις, ξέρω εγώ μωρέ, με τόσα γίδια δεν μπορείς να βγάλεις άκρη πλέον.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Αν όντως δεν αντέχεις το notch (τύπου σταγόνας όπως του Mogrey ή του δικού μου Mi 9 lite), τότε απ' τα δύο που έβαλες, με κλειστά μάτια το Honor 9X. Το UFS 2.1 μετράει.

Με notch υπάρχουν πολλές επιλογές σε specs όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Πήρα κι εγώ για τη μάνα μου το Redmi 9 (3/32) μιας και ήθελε κάτι budget και κοντά στο 100άρικο αξίζει. Προφανώς με το δικό σου budget μπορείς να δεις και κάτι καλύτερο.

@nitro912gr η γκρίνια ίσως να αφορά και τον Mediatek επεξεργαστή. Το community δεν ασχολείται ιδιαίτερα μ' αυτούς για roms, gcam, κλπ σε σύγκριση με τους SD. Βέβαια όσοι γκρινιάζουν γι' αυτό, δεν ασχολούνται συνήθως με roms. Τρέχα γύρευε. Για reviews σε κινητά προτείνω αυτόν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
τι να πω ρε παιδιά, εμάς πάει σφαίρα, πολύ καλος και από ότι είδα έχει 2 τούμπανα πυρήνες για τα ζόρια μπροστά που κουρεύουν σε single thread.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Θα σου πρότεινα να πας σε Android One συσκευή.


Φοράνε ό,τι πιο κοντινό μπορείς να βρεις aftermarket σε AOSP/pure Android, που σημαίνει performance gains, minimal bloatware, third-party spyware κλπ. Λαμβάνουν εγγυημένα 2 OS releases από το έτος κυκλοφορίας τους και μηνιαία security updates για 3 χρόνια. Για μένα μεγάλο πλεονέκτημα είναι πως δε φοράνε και custom UI τύπου MIUI, Χιούι, Λιούι, Ντιούι κλπ.

Στο μπάτζετ σου βλέπω αυτά στο Σκρουτζ:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Θα σου πρότεινα να πας σε Android One συσκευή.


Φοράνε ό,τι πιο κοντινό μπορείς να βρεις aftermarket σε AOSP/pure Android, που σημαίνει performance gains, minimal bloatware, third-party spyware κλπ. Λαμβάνουν εγγυημένα 2 OS releases από το έτος κυκλοφορίας τους και μηνιαία security updates για 3 χρόνια. Για μένα μεγάλο πλεονέκτημα είναι πως δε φοράνε και custom UI τύπου MIUI, Χιούι, Λιούι, Ντιούι κλπ.

Στο μπάτζετ σου βλέπω αυτά στο Σκρουτζ:

Θα συμφωνήσω. Το δεύτερο το γλυκοκοιτάζω και εγώ γιατί το κινητό μου κάνει νερά τελευταία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τίποτα φθηνότερο σε android 1 πάιζει; εγώ είμαι του κατοστάρικου στα κινητά, για διάφορους λόγους.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Τα κινητά που προτείνατε είναι όντως πολύ καλά. Το θέμα είναι οτι πρέπει να τα δω απο κοντά και να τα δουλέψω λίγο.
Η πρώτη εμπειρία που είχα με notch κινητό (waterdrop) ενός φίλου δεν ήταν και η καλύτερη. Είχε κολλήσει το μάτι μου επάνω στη μικρή δαγκωματιά της τεράστιας οθόνης και δεν μπορούσα να ξεκολλήσω το βλέμμα μου, ενώ προσπαθούσα να το καθαρίσω για να φύγει αυτό το σκατουλάκι.
Πρέπει να δω απο κοντά αυτά που έχουν μόνο την μικρή τρυπούλα, γιατί το waterdrop μου φαίνεται κάπως. Οπότε μένουν στο παιχνίδι τα: Xiaomi Redmi Note 9, το Motorola Moto G Pro μαζί με το Honor 9X και το Huawei P Smart Z αν και τα δυο τελευταία είναι ουσιαστικά το ίδιο κινητό με μικροδιαφορές.
Θα βγω μια βόλτα και ελπίζω να τα βρω κάπου για δοκιμή απο κοντά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τίποτα φθηνότερο σε android 1 πάιζει; εγώ είμαι του κατοστάρικου στα κινητά, για διάφορους λόγους.

Μπόλικα Νίτρε, τώρα το στοκ της ελληνικής αγοράς κατά τα φαινόμενα είναι σάπιο. Πήρε το μάτι μου το Nokia 2.3 ωστόσο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Πραγματικά στρεβλή η αγορά, αυτό είναι χειρότερο από το redmi 6 που έχω στα ίδια λεφτά που πήρα το redmi.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το Motorola που προτείνει ο @mits@kos είναι εφάμιλλο του Redmi Note 9 Pro, όχι του απλού. Το δεύτερο υπερτερεί σε κάμερες, μάμερες, αλλά το bloatware είναι μεγάλη υπόθεση.

Έχει εφαρμογές που δεν μπορώ να ξεφορτωθώ με τίποτα και δεν τις χρησιμοποιώ και ποτέ. Καλά τα themes στο Redmi, αλλά το trade-off είναι μεγάλο.
 
Top Bottom