What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

θελω βοηθεια για θερμοκρασιες cpu

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μάγκες κάτι τελευταίο το core performance boost χρειάζεται να είναι στο auto ή απενεργοποιημενο?
Αστο μετα αυτο, να δεις πρωτα τι θα κανεις με θερμοκρασιες. Προς το παρον απενεργοποιημενο
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Αστο μετα αυτο, να δεις πρωτα τι θα κανεις με θερμοκρασιες. Προς το παρον απενεργοποιημενο
ναι ηταν ενεργοποιημενο για αυτο ρωταω μηπω βρηκαμε το προβλημα
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Το Cool&Quiet σου αυξομειώνει τους χρονισμούς ανάλογα με το φορτίο του επεξεργαστή, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να είναι κλειστό ιδίως με μανίσια ψύκτρα.
Για την ταχύτητα ανεμιστήρα του επεξεργαστή τι επιλογές έχει;
Δεν μας είπες ποιά μητρική έχεις.
Τι ακριβώς έκανες με το Afterburner; Μήπως έκανες overclock ή πείραξες την καμπύλη των ανεμιστήρων;
aorus b450 δεν εκανα τιποτα εγω απο afteburner αν σε βοηθαει να σε στειλω μια φωτο να μας πεις τη γνωμη σου
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Το Cool&Quiet σου αυξομειώνει τους χρονισμούς ανάλογα με το φορτίο του επεξεργαστή, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να είναι κλειστό ιδίως με μανίσια ψύκτρα.
Για την ταχύτητα ανεμιστήρα του επεξεργαστή τι επιλογές έχει;
Δεν μας είπες ποιά μητρική έχεις.
Τι ακριβώς έκανες με το Afterburner; Μήπως έκανες overclock ή πείραξες την καμπύλη των ανεμιστήρων;
τωρα το κοιταξα εχει normal silent manual full speed και ειναι manual θελει αλαγη?
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Manual; Μάλλον πιάσαμε τον ένοχο. Ξεκίνα βάζοντάς το στο normal και κοίτα θερμοκρασίες.
Το Cool&Quiet κάντο enable.
Το Afterburner εφόσον δεν το δουλεύεις πάει για unistall και κοίτα θερμοκρασίες gpu πάλι με το gpu-z.
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Manual; Μάλλον πιάσαμε τον ένοχο. Ξεκίνα βάζοντάς το στο normal και κοίτα θερμοκρασίες.
Το Cool&Quiet κάντο enable.
Το Afterburner εφόσον δεν το δουλεύεις πάει για unistall και κοίτα θερμοκρασίες gpu πάλι με το gpu-z.
δεν το δουλευω απλα κοτιαω απο εκει θερμορκασιες και εχω αλλο 1 προγραμα αυτο πυο μ λες εσυ ειναι πιο αξιοπιστο? μπροεις να μου πεις τι διαφορα εχουν αυτα τα speed τουλαχιστον να μαθαινω
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
ναι ηταν ενεργοποιημενο για αυτο ρωταω μηπω βρηκαμε το προβλημα
ειναι και καλα για να ανεβαινει η ταχυτητα του επεξεργαστη αυτοματα, οταν χρειαστει. Φτιαξε το προβλημα με τις θερμοκρασιες και μετα ΟΚ το ενεργοποιεις
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
ειναι πιο αξιοπιστο?
cpu+gpu-z ειναι 2 προγραμματακια που σου δινουν πληροφοριες για επεξεργαστη και καρτα γραφικων. Θεορουνται αξιοπιστα και τα χρησιμοποιει πολυς κοσμος, απο οτι διαβαζω
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
λοιπον παιδια εβαλα οπως ειπε το παιδι απο πανω speed fan cpu apo manual σε normal και απενεργοποιησα το performace boost core kai meta apo σχεδον 2 μιση ωρες παιχνιδιου ειχα λιγο λιγο πανω απο 60c cpu και gpu 78 και χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος σαν να μου φανηκε και λιγο πιο αθορρυβο το συστημα .ακουω τωρα πως τα βλεπετε ?
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Πολύ πιο λογικές αυτές οι θερμοκρασίες θα έλεγα, οπότε μάλλον βρήκες τον υπαίτιο
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Πολύ πιο λογικές αυτές οι θερμοκρασίες θα έλεγα, οπότε μάλλον βρήκες τον υπαίτιο
τωρα να δοκιμασω ν βαλω και performance να δω κατα ποσο θα ανεβει?
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Γιατί όχι; Δες και πράξε ανάλογα, νομίζω ότι δεν θα έχεις θέμα διότι το πρόβλημα κατά 99% ήταν μάλλον το speed cpu fan που ήταν στο manual
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το cpu boost μην νομιζεις οτι θα κρατα ταχυτητα επεξεργαστη στο μεγιστο ολη την ωρα. Καποιες στιγμες οταν χρειαστει και μπορει και να μην το καταλαβεις γιατι θαναι στιγμηαια. 60 στην cpu OK ειναι σε ανεκτα πλαισια, αλλα το 78 στην καρτα γραφικων νομιζω ειναι υψηλο. Μηπως θαπρεπε να διαλεξεις καποια σωστοτερη θεση στα ανεμιστηρακια? Το λεω γιατι την ιδια καρτα γραφικων εχω κι εγω και δεν εχω δει τετοιες θερμοκρασιες. Με απλο σερφ στο ιντερνετ τι θερμοκρασιες εχεις?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Το λεω γιατι την ιδια καρτα γραφικων εχω κι
Μη το δένεις και τόσο κόμπο. Υλοποίηση με υλοποίηση δεν είναι ίδιες άλλες χρησιμοποιούν καλύτερη ψύξη άλλες έχουν ελαφρός oc κλπ.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ναι μπορει, Mogrey, εχω την gigabyte geforce GTX1660 gaming oc 6g με τους 3 ανεμιστηρες. Με αφορμη το θεμα του φιλου εδω τσεκαρισα θερμοκρασιες με 1 παραθυρο ιντερνετ, speccy, magician και HWmonitor ανοικτα. Τα αφησα οπως ειναι και φορτωσα και το Inquisition ολες οι ρυθμισεις στο φουλ. για κανα 3ωρο. Οι θερμοκρασιες που τσεκαρισα ηταν
cpu 25-27---------37-40
m/b 27------------ 30
gpu 32-33--------- 48-50
M2 30-------------39
ssd 24-------------26
hdd 25-------------29
Γι αυτο μου εκανε εντυπωση η θερμοκρασια στην καρτα γραφικων του φιλου
 
Last edited:

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Ναι μπορει, Mogrey, εχω την gigabyte geforce GTX1660 gaming oc 6g με τους 3 ανεμιστηρες. Με αφορμη το θεμα του φιλου εδω τσεκαρισα θερμοκρασιες με 1 παραθυρο ιντερνετ, speccy, magician και HWmonitor ανοικτα. Τα αφησα οπως ειναι και φορτωσα και το Inquisition ολες οι ρυθμισεις στο φουλ. για κανα 3ωρο. Οι θερμοκρασιες που τσεκαρισα ηταν
cpu 25-27---------37-40
m/b 27------------ 30
gpu 32-33--------- 48-50
M2 30-------------39
ssd 24-------------26
hdd 25-------------29
Γι αυτο μου εκανε εντυπωση η θερμοκρασια στην καρτα γραφικων του φιλου
εγω νομιζω εχω με τα 2 φανακια . 78c gpu που επιασα σημερα με 62c cpu παλι δεν μ ακουγετε καλο ισως αυτος πυο με εβαλε το afterburner να μ την εκανε oc και να μη το ξερω
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Βάλε το gpu-z. Είναι ισως το καλύτερο προγραμματάκι για να βλέπεις οτι όλες τις τιμές της κάρτας γραφικών (θερμοκρασίες, χρονισμοί, φορτίο κ.ο.κ.). Κοίτα χρονισμούς και θερμοκρασίες αναλυτικά. Τα ίδια ισχύουν και για το cpu-z.
Οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή μου φαίνονται λογικές, εξάλλου με την μανίσια ψύκτρα είσαι. Μην περιμένεις να σου κάνει ψυγείο την cpu. Απο περιέργεια και μόνο θα μπορούσες να βάλεις για λίγο τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή στο full speed και να δεις ποιές είναι οι ελάχιστες θερμοκρασίες που μπορεί να πιάσει η συγκεκριμένη ψύκτρα.
Για χαμηλότερες θερμοκρασίες θα μπορούσες να αλλάξεις τις καμπύλες στα γραφήματα των ανεμιστήρων, στο bios και στο afterburner. Θέλει όμως πολύ προσοχή.
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Βάλε το gpu-z. Είναι ισως το καλύτερο προγραμματάκι για να βλέπεις οτι όλες τις τιμές της κάρτας γραφικών (θερμοκρασίες, χρονισμοί, φορτίο κ.ο.κ.). Κοίτα χρονισμούς και θερμοκρασίες αναλυτικά. Τα ίδια ισχύουν και για το cpu-z.
Οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή μου φαίνονται λογικές, εξάλλου με την μανίσια ψύκτρα είσαι. Μην περιμένεις να σου κάνει ψυγείο την cpu. Απο περιέργεια και μόνο θα μπορούσες να βάλεις για λίγο τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή στο full speed και να δεις ποιές είναι οι ελάχιστες θερμοκρασίες που μπορεί να πιάσει η συγκεκριμένη ψύκτρα.
Για χαμηλότερες θερμοκρασίες θα μπορούσες να αλλάξεις τις καμπύλες στα γραφήματα των ανεμιστήρων, στο bios και στο afterburner. Θέλει όμως πολύ προσοχή.
αδερφε μου ευχαριστω κιολας για την αλλαγη πυο μ προτινες και βγαλαμε αποτελεσμα .τωρα για full speed φανταζομαι κανει σαν ελικοπτερο ετσι? καλα απο περιεργεια ισως το δοκιαμσω αυριο μευαθριο αλλα οστοπαρων ειμαι οκ.τα γρφηματα δεν τα πειραζω γιατι μ φενονται κινεζικα.αν κατευασω το προγραμματακι και σας στειλω καμια φωτο παιζει να μ πειτ και τι παιζει με gpu ?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Και τα 2 προγραμματακια, cpu-z/gpu-z δινουν καλη εικονα για επεξεργαστη/καρτα γραφικων, θερμοκρασιες φορτια κτλ.
Κανε και μια δοκιμη με φουλ ταχυτητα ανεμιστηρα. Αν πεσει η θερμοκρασια ακομα χαμηλοτερα, μαλον δεν ειναι θεμα επεξεργαστη, αλλα ψυκτρας/ανεμιστηρων. Ριξε μια ματια αν μπορεις σε θερμοκρασιες μητρικης, δισκων, για γενικοτερη εικονα. Αν εχεις παντου υψηλες θερμοκρασιες, μαλον ειναι θεμα κυκλοφοριας αερα
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
εβαλα ανεμηστηρες μονιμα 70% και παλι cpu 62c ρ ο αερας παιζει να ειναι κομπλε.κατευασα το gpu z εβγαλα φωτο με τα max βλεπετε κατι υποπτο?

 
Top Bottom