What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Είπα να κάνω ένα νέο θέμα γιατί δεν έχει νόημα να γράφουμε μια στο amd, μια στο nvidia και μια (soon) στο intel thread για τα των GPU γενικά

Οι 3ΧΧΧ προσπαθούν να μείνουν στα στατιστικά, οι 6ΧΧΧ άφαντες, ενώ τρελό είναι και το ξεστοκάρισμα της AMD σε Polaris από ότι βλέπω. Πανωλεθρία για AMD μέχρι τώρα.

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση, είναι πως και δεν κοιτάνε από AMD πλευρά να βγάλουν καμία Vega 56 πάλι στο προσκήνιο, αφού είναι σε 14nm και δεν θα χρειαστεί να ανταγωνιστεί τα fab orders στα 7nm. Και στο αποβρόχι.... εδώ οι άλλοι επαναφέρουν τον ντενεκέ την 1050.

Άραγε πόσες κάρτες βγάζει γενικά; 100 το μήνα;

in other news
Βέβαια έχω κάποιες αμφιβολίες, γιατί η intel όλο πίπες λέει στις παρουσιάσεις της.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Υπάρχουν άραγε καθόλου παλιές κάρτες που δεν είχαν επιδόσεις της προκοπής στο mining; Αν όχι τότε ακόμα και τα re-releases θα εξαφανιστούν από τα ράφια και εμείς θα μείνουμε με την όρεξη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Υπάρχουν άραγε καθόλου παλιές κάρτες που δεν είχαν επιδόσεις της προκοπής στο mining; Αν όχι τότε ακόμα και τα re-releases θα εξαφανιστούν από τα ράφια και εμείς θα μείνουμε με την όρεξη.
Οι Polaris ήταν αρκετά ενεργοβόρες, δεν ξέρω αν έχει νόημα πλέον το mining.
Το θέμα είναι ότι λόγο έλλειψης στις νεότερες, και οι τιμές των Polaris έχουν πάει ψηλά, δες πχ 570-580.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Τέλεια, άρα βάζουμε τα παιχνίδια σε κρυστάλλινο 720p και cinematic 30 fps και παίζουμε άμυνα μέχρι να τελειώσει αυτή η γελοιότητα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Το μεγάλο πρόβλημα, είναι η έλλειψη AMD APU. Θυμάστε που μας τα είχε κάνει μπαλόνια με τις APU και πόσο ενδιαφέρον αποτελέσματα άρχισαν να δίνουν οι 2ΧΧΧ και 3ΧΧΧ Ryzen APU?
Τώρα... πάπαλα... οι 4ΧΧΧ βγήκαν μόνο για OEM και δεν υπάρχει κάποια πληροφόρηση τι θα γίνει με τις 5ΧΧΧ που άρχισαν να βγαίνουν στην επιφάνεια.

Μια Ryzen APU θα ήταν εξαιρετική αγορά, που σου δίνει καλό επεξεργαστή και ενσωματωμένα που δεν είναι σκατά, μέχρι να στρώσει η αγορά με τις GPU.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Τέλεια, άρα βάζουμε τα παιχνίδια σε κρυστάλλινο 720p και cinematic 30 fps και παίζουμε άμυνα μέχρι να τελειώσει αυτή η γελοιότητα.

Μη το γελάς καθόλου, ειδικά αν έχεις κάποια βλάβη σε GPU (μακριά από μας) και αντικατασταθεί με κάτι πολύ παλαιότερης γενιάς!! Τότε, όπως είχα γράψει παλαιότερα 720p σε High και μετά αναλαμβάνει ο upscaler της TV ή του monitor!!! Την τελευταία πενταετία έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά εκεί!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εν το μεταξύ τι να γίνεται άραγε με τις κονσόλες; Σκεφτόμουν ότι για να βγήκαν μόνο ΟΕΜ οι 4ΧΧΧ APU, πάει να πει ότι έχει μπει πρώτη προτεραιότητα να στέλνουν silicon στους ΟΕΜ και μετά στην custom αγορά. Για αυτό δεν υπάρχει AMD GPU στο steam...
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εξαφανισμένες είναι και αυτές. Και εμένα η κάρτα μου έχει αρχίσει να μην μου τα λέει και πολύ καλά τελευταία... Όλο κάτι εξωγήινα ιερογλυφικά εμφανίζει.

:frak:
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Υπομονη και εγκρατεια, κυριοι. Και μακρυα απο μεταχειρισμενες, οταν αρχισουν να τις πουλανε με την σεσουλα στο ισομνια, γιατι οι 9 στις 10 απο αυτες θα εχουν σκαψει ολη την Μορια
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
To μόνο καλό στην όλη ιστορία είναι ότι παράλληλα αναβάλλονται όλες σχεδόν οι ΑΑΑ κυκλοφορίες, συνεπώς η πίεση για αναβάθμιση του PC ή αγορά νέας κονσόλας είναι αισθητά μικρότερη. Νομίζω προς το τέλος του έτους ή στις αρχές του επόμενου θα αρχίσει να μας βαράει την πόρτα το FOMO. Ως τότε in backlog we trust.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
To μόνο καλό στην όλη ιστορία είναι ότι παράλληλα αναβάλλονται όλες σχεδόν οι ΑΑΑ κυκλοφορίες, συνεπώς η πίεση για αναβάθμιση του PC ή αγορά νέας κονσόλας είναι αισθητά μικρότερη. Νομίζω προς το τέλος του έτους και στις αρχές του επόμενου θα αρχίσει να μας βαράει την πόρτα το FOMO. Ως τότε in backlog we trust.
Δεν είναι καλό, γιατί θα μας έρθουν μαζεμένα μετά με ακόμα νεότερες τεχνολογίες. Οπότε παιχνίδια που φέτος ή του χρόνο θα τα αντέχαμε, θα σκάσουν με ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις και θα μας σκίσουνε.

Αυτό δεν επηρεάζει βεβαίως όσους ψάχνονται για αναβάθμιση ούτως ή άλλως, αλλά θα τσακίσει πισάδες σαν εμένα που αγοράζουμε μια κάρτα κάθε 5 χρόνια και νερώνουμε το κρασί μας μέχρι να γίνει νερό.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν είναι καλό, γιατί θα μας έρθουν μαζεμένα μετά με ακόμα νεότερες τεχνολογίες. Οπότε παιχνίδια που φέτος ή του χρόνο θα τα αντέχαμε, θα σκάσουν με ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις και θα μας σκίσουνε.
Δεν το νομίζω γιατί οι απαιτήσεις των ΑΑΑ παιχνιδιών υπαγορεύονται κυρίως από την τεχνολογία των κονσολών, η οποία θα είναι σταθερή για τα επόμενα 4-5 χρόνια. Εκτός αν βγουν στο ενδιάμεσο οι αντίστοιχες PS4 Pro εκδόσεις, αν και με το θέμα που υπάρχει στην παραγωγή λίγο δύσκολο το βλέπω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Το θέμα είναι ότι η τεχνολογία των nextgen είναι πράγματι δυνατή και τώρα η όλη φάση μας ροκανίζει το παράθυρο που έχουμε σε περίοδο χάριτος, λόγο του ότι τα παιχνίδια προσπαθούν να βγουν και για last gen. Δηλαδή αν έβγαιναν μόνο next gen παιχνίδια τώρα, πολλοί θα κλαίγαμε.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ναι αλλά η έλλειψη hardware δεν χτυπάει μόνο τις GPU του PC αλλά και τις κονσόλες. Συνεπώς, οι developers είτε θα πρέπει να βγάλουν -πετσοκομμένες έστω- εκδόσεις που θα τρέχουν και σε PS4 (άρα και στα προς απόσυρση PC μας) είτε να καθυστερήσουν τις κυκλοφορίες των πλήρως next-gen τίτλων τους επειδή αν είναι PS5/ΧΒΧ exclusive θα μπορούν να τα παίξουν μόνο τρεις κι ο κούκος. Οπότε δεν βλέπω να σκάνε παιχνίδια με τα χαρακτηριστικά που λες στο άμεσο μέλλον - γι'αυτό είπα ότι αρχές του 2022 θα φάμε την πίκρα αλλά (μάλλον) όχι νωρίτερα.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
τεσπά για να δούμε, γιατί δεν προβλέπω άλλο κεφάλαιο προς επένδυση στο gaming pc μου και η επόμενη αναβάθμιση θα είναι όταν πέσουν σε sub 200€ κατηγορία οι κάρτες με ray tracing.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Κοίτα, εσύ λογικό είναι να αγχώνεσαι παραπάνω για τυχόν απότομα "άλματα" απαιτήσεων γιατί έχεις μια "ενδιάμεση" κάρτα που πήρες πρόσφατα και δεν σου πάει να την αλλάξεις μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια αφού προς το παρόν μασάει σίδερα. Εγώ με την 390 από το 2015 έχω ήδη παλιώσει εδώ και καιρό, οπότε περίμενα πώς και πώς τις νέες κάρτες ώστε να κάνω το άλμα που θα τα βγάζει πέρα άνετα με τις φετινές κυκλοφορίες και παράλληλα θα με εξασφαλίσει για τα επόμενα 4-5 χρόνια.

Από την άλλη εσύ είσαι αυτή τη στιγμή σε πολύ καλύτερη θέση, γιατί ακόμα δεν έχουν σκάσει εκείνοι οι σούπερ απαιτητικοί τίτλοι που φοβάσαι ότι θα ξεζουμίσουν τα PS5/XBX και θα ζορίσουν το σύστημά σου,
Το θέμα είναι ότι τέτοιες ανισορροπίες στην user base υπήρχαν ανέκαθεν αλλά είχαμε παράλληλα και τη δυνατότητα να αναβαθμίσουμε όποτε γουστάραμε/είχαμε τα φράγκα. Τώρα είμαστε δέσμιοι εξωγενών παραγόντων και δεν ξέρουμε για πόσο ακόμα :(
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Εγώ πάντως δεν φοβάμαι, γιατί ανά πάσα στιγμή μπορώ να παρατήσω τα videogames, και να ξεκινήσω καινούργιο χόμπι!!!!

tenor.gif
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μηπως, αντι να πεσουν οι τιμες, σε 5-6 χρονια, οπως περιμενουμε, στις καρτες γραφικων, τετραπλασιαστουν και σε κινητα, τηλεορασεις, αυτοκινητα, κοτερα και σ' αλλους μηχανισμους που κανουν χρησιν τσιπακιων? Θα εχουμε αυξηση γεννησεων τελικα, θα το δειτε
 
Top Bottom