What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

DIABLO II: RESURRECTED Technical Alpha – Οι εντυπώσεις μας

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το Σαββατοκύριακο που πέρασε (10-12 Απρίλη) υπήρξε η πρώτη ανοιχτή πρόσβαση στο κοινό του remaster του Diablo 2 με την ονομασία Resurrected, το οποίο ανακοινώθηκε πριν ενάμιση μήνα στην BlizzcOnline. Οι developers είχαν τότε κατηγορηματικά αρνηθεί ότι το παιχνίδι είναι remake, καθώς το αυθεντικό παιχνίδι τρέχει πίσω από το καπώ και απλώς έχει διαφορετική καλογυαλισμένη “βιτρίνα”. Μεγάλες δηλώσεις και έπειτα από το χυλό που ακούει στο όνομα Warcraft III: Reforged, αποφασίσαμε να πιάσουμε το γιαούρτι με γάντια. Σίγουρα τα πρώτα βίντεο που είχαν κυκλοφορήσει διαδικτυακά στο τέλος του περασμένου Φλεβάρη δεν θα μπορούσαν να ανταποκρίνονται τόσο καλά στην πραγματικότητα; Σωστά; Λάθος!



Diablo-2-Resurrected_Duriel-1024x576.jpg
Ο εν λόγω κύριος εξακολουθεί να πονάει. Πολύ.



Έπειτα από αρκετές ώρες...

Continue reading...


 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Είναι ωραία αυτά τα upgrades όπου προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι "όπως το θυμάστε", αλλά κρατάω μικρό καλάθι πάντα. Όχι γιατί μπορεί να έχει κάτι το παιχνίδι, αλλά γιατί μπορεί εγώ να μην έχω πλέον τον ενθουσιασμό που είχα παλιά.

Που χου, day one έβαλα WoW Classic, κατά ενθουσιάστηκα με τη δυνατότητα να το δω με νεότερα γραφικά, το gameplay ήταν εκεί όπως το θυμόμουν, ξεκίνησα ακριβώς όπως τότε, έκανα σχεδόν τα ίδια quests, και τελικά έπαιξα μόνο έναν μήνα και αυτόν κουτσό.

Γιατί; Γιατί καταρχάς έλειπαν οι φίλοι μου και ο άπλετος χρόνος της παιδικής ηλικίας. Όλα αυτά τα παιχνίδια τα είχαμε λιώσει με φίλους, μαζευόμασταν σε νετ καφέ ή σε σπίτια και λιώναμε στις συζητήσεις για τα ντουμπλαρίσματα στο Diablo 2 και πότε θα μαζευτούμε να κάνουμε κανένα party για dungeon στο wow και πότε θα παίξουμε κανένα lan mohaa.

Δεύτερον και ίσως σημαντικότερο γιατί δεν εμπλέκει τρίτους, κάθε φορά που παίζω κάποιο παλιότερο παιχνίδι, δεν το παίζω σαν παιχνίδι που θέλω να ανακαλύψω πράγματα που δεν είδα. Παίζω για την νοσταλγία, κάνω τα ίδια πράγματα, όπως τα έκανα τότε και δεν παίζω πχ κάποιο άλλο class να εξερευνήσω κάποια άλλη προοπτική του κόσμου.
Δεν θέλω να δω κάτι νέο, θέλω να νιώσω όπως ένιωθα τότε και αυτό δεν παίζει.
Έτσι και με το Diablo 2, κάθε φορά που το ξανά έπιανα, έκανα ακριβώς τα ίδια πράγματα, έπαιρνα sorceress και το ίδιο party, και έβαζα τους ίδιους ρούνους και αν το πιάσω και αυτό τώρα, πάλι το ίδιο θα κάνω.

Και θα βαρεθώ γρήγορα και θα το παρατήσω... είναι κατάρα η νοσταλγία.


(edit: φυσικά η λίστα με τα παιχνίδια δεν τελειώνει, Age of Empires 1 δοκίμασα, τα ίδια, Red Alert δοκίμασα, πάλι... και αυτά εξαιρετικές μεταφορές)
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ωραία η ανάλυσή σου @nitro912gr. Όντως, η νοσταλγία είναι μεγάλη "παγίδα". Από τη μια θέλεις να ξαναζήσεις κάποιες καταστάσεις/συναισθήματα, αλλά από την άλλη όλα "ξεφουσκώνουν" γρήγορα μετά από λίγο...

Υπάρχουν φορές που σκέφτομαι "Α ρε και να υπήρχε τρόπος να σβήσω από τη μνήμη μου συγκεκριμένα παιχνίδια, ταινίες και σειρές που λάτρεψα, για να μπορέσω να τα απολαύσω ξανά στο 100%"... Έλα όμως που είμαι αρχαίο botάκι και τα συστήματά μου δεν σηκώνουν τέτοια "μερεμέτια". :Ρ
 

omen

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2012
Messages
266
North:

1) Γιατί να παίξω το Resurrected; Εκτός από την επαναδερματοποίηση (reskin) έχει αλλάξει κάτι άλλο;

2) Το Diablo II πόσο ψηλά κατατάσσεται, από πλευράς gameplay, ανάμεσα στα Action RPG του «κλίκι-κλίκι» υποείδους; Μήπως είναι πια «απλοϊκό» για το 2021;

3) To Diablo II είναι -για σένα- καλύτερο από το Diablo III;

4) Γιατί απλά να μην συνεχίσει κάποιος να παίζει Diablo III και PoE, περιμένοντας το Diablo IV, είναι ανάγκη να τα ακουμπήσει προκαταβολικά στη Bliz;

5) Ξέρουμε πόσα παιδάκια θα μπορούν να παίζουν μαζί coop σε PVE και PVP;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Σε βασικά σημεία είναι ο παράγοντας που ανέφερε ο nitro, αλλά ας πάρουμε τα σημεία ένα προς ένα.
1) Γιατί να παίξω το Resurrected; Εκτός από την επαναδερματοποίηση (reskin) έχει αλλάξει κάτι άλλο;
Απολύτως τίποτα δεν αλλάζει. Οι developers ήθελαν να βάλουν έξτρα υλικό, πιστεύω ότι αυτό θα συμβεί μέσα σε ένα εύλογο διάστημα μετά την κυκλοφορία του παιχνιδιού, μάλλον με κάποιο μεγάλο patch. Είναι αρκετό το reskin για να το αγοράσει κανείς; Εξαρτάται πόση κάψα έχεις για να παίξεις το παλιό παιχνίδι. Προσωπικά έχω έρθει 2-3 φορές στα πρόθυρα της εγκατάστασης αλλά λόγω κάποιου ηλίθιου conflict με τα Windows 10 δεν μπορώ να το τρέξω (για να δοκιμάσω και το MedianXL).
2) Το Diablo II πόσο ψηλά κατατάσσεται, από πλευράς gameplay, ανάμεσα στα Action RPG του «κλίκι-κλίκι» υποείδους; Μήπως είναι πια «απλοϊκό» για το 2021;
Σίγουρα οι βασικοί πυρήνες του gameplay φαίνονται ότι είναι ξεπερασμένοι. Τα Path of Exile (2) και Grim Dawn έχουν πολύ πιο πλούσια συστήματα endgame grind και crafting αντίστοιχα. Το Diablo II θεωρώ ότι είναι και θα είναι πάντα σημείο αναφοράς, παρά τα ξεπερασμένα συστήματα (π.χ. belt potion management). Κάτι όμως το καθιστά (σχεδόν) αξεπέραστο και για αυτό εξακολουθεί και το κλασσικό να έχει κόσμο είναι το itemisation. Αυτό δεν κατάφερε ποτέ ούτε ο Diablo 3 να το φτάσει.
3) To Diablo II είναι -για σένα- καλύτερο από το Diablo III;
Άνιση σύγκριση παρότι έχω αφιερώσει 4ψήφιο αριθμό ωρών και στα δύο. Από πλευράς ατμόσφαιρας, δόμησης χαρακτήρων είναι κλάσεις ανώτερο το 2ο από το 3ο. Το 3ο είχε, όπως είναι λογικό, πολύ καλύτερη παρουσίαση και κάποιες καλές ιδέες. Το endgame όμως είναι ένα αδιάφορο power-creep που δεν έχει και μεγάλο νόημα (δεν συγκρίνονται με του Path of Exile) για εμένα. Αν ρωτήσεις τον @kuivamaa θα σου πει το αντίθετο. Περί ορέξεως.
4) Γιατί απλά να μην συνεχίσει κάποιος να παίζει Diablo III και PoE, περιμένοντας το Diablo IV, είναι ανάγκη να τα ακουμπήσει προκαταβολικά στη Bliz;
Όπως είπαμε, είναι o παράγοντας "νοσταλγία" που παίζει τον καθοριστικό ρόλο. Το Diablo IV θα χρειαστεί τουλάχιστον άλλα δύο χρόνια για να έρθει στις οθόνες μας. Το Diablo 3 για μένα είναι νεκρό, δεν υπάρχει κανένα απολύτως κίνητρο και δεν διαφαίνεται ότι θα έχει πλέον ουσιαστική υποστήριξη. Οπότε μπορείς να χωθείς PoE2 όταν με το καλό βγει, αλλά τζουρίτσες Baal runs μόνο στο Diablo 2.
5) Ξέρουμε πόσα παιδάκια θα μπορούν να παίζουν μαζί coop σε PVE και PVP;
Μεταφέρονται αυτούσια τα συστήματα, σύμφωνα με τις ανακοινώσεις, άρα θα έχουμε τη δυνατότητα 8-player co-op.

Υ.Γ.: Βάλε ένα avatar σε παρακαλώ, thanks.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,705
Λεπτομέρειες για τη λογοκρισία έχουμε;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Υποθέτω εννοεί την Amazon και τις νεκροζώντανες Amazons του Act 1, οι οποίες δείχνουν αρκετά λιγότερο δέρμα σε σχέση με πριν.

Αλλά το δέρμα μάλλον δεν πουλάει έξτρα κόπιες στην Κίνα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,705
Η λογοκρισία οποιασδήποτε μορφής είναι γτπ αλλά η φάση με όσους προσπαθούσαν να δουν skin στα Diablo πρέπει να ήταν κάπως έτσι...

source.gif
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Νταξ, περισσότερο θέμα αρχής είναι, ότι μπορούσαν απλά να "καθαρίσουν" τα υφιστάμενα character models αλλά αντ'αυτού τα αντικατέστησαν με άλλα ελαφρώς ή περισσότερο συντηρητικά, χωρίς ουσιαστικό λόγο. Δεν νομίζω ότι έμπαινε κανένας εξαρχής στο Diablo 2 και έλεγε "ΧΩ ΧΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΚΩΛΟ".
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Συνεχίζω σε αυτό το thread.


Προσωπικά δεν μπορώ να περιμένω. Ήδη από το hype με άλλους φίλους που δεν το είχαν παίξει στην ώρα του, νιώθω ότι θα μοιραστώ ξανά εφηβικές αναμνήσεις μαζί τους.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628


Περιέχει υλικό από τα Acts 3-5.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Για μενα, ολα αυτα ρεμεικ,ρεμαστερ κι οπως αλλιως τα λενε, ενταξει για καποιον που δεν εχει, το παιχνιδι, ΟΚ να το παρει, με πιο ομορφη εικονα και ηχος. Για καποιον που το εχει, ηδη δεν νομιζω οτι αξιζει τα 30-40 η οποια ευρα.
Εχω χιλιοπαιξει το Diablo 1 και 2 και μπορει καποια στιγμη να το ξαναχωσω στο πλαυερ, οταν με πιασει ο νοστος. Το 3 το πηρα οχι ντει ουαν, αλλα ωρα ουαν, και απογοητευτικα, οριζοντιως, καθετως και διαγωνιως, τσαμπα τα 70 ευρουλακια. Ενταξει τερματησα μια τον Μπαρμπαριαν και δεν το ξαναπιασα. Το 4, κατσε ναρθει, να το παιξετε εσεις, να δουμε τι θα πειτε, να δουμε κανα ντεμο και ... βλεπουμε
 
Top Bottom