What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έβλεπα λίγο τα hardware surveys του steam για τους τελευταίους μήνες Steam Hardware & Software Survey
πραγματικά είναι φοβερό πόσο γερά κρατάει την αγορά η intel, δεδομένου ότι γίνεται της μουρλής με τους ryzen τα τελευταία 2-3 χρόνια (γιατί ας μην γελιόμαστε όλοι ήταν διστακτικοί νωρίτερα από αυτό, μετά τους bulldozer).

Όχι ότι δεν είναι εντυπωσιακό το ποσοστό που από 21% (Δεκέμβριος 2016, λίγους μήνες πριν τους πρώτους ryzen) ανέβηκε στο 28%, αλλά δεν μου φαίνεται να συμβαδίζει με τα trends. Τόσο μεγάλο κομμάτι της πίτας είναι τα laptops που τώρα άρχισε να χώνεται η AMD?

Νομίζω ότι απλά δεν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος για αναβάθμιση για τους περισσότερους gamers. Λογικά το ποσοστό θα ανέβει σημαντικά με την κυκλοφορία των πρώτων next-gen games.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Shit got real για την intel τώρα που άρχισε να ροκανίζει και το server κομμάτι η AMD και θα το ροκανίσει και άλλο τώρα που έβγαλε τους zen 3 epyc.


Άντε να δούμε και κανένα λαπιτόπι με 5ΧΧΧ, έχω αρχίσει να κρατάω λεφτά στην άκρη :p
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Και η τιμή φαρμάκι όπως πάντα......
Καλά κάνει η AMD και συνεχίζει να κλωτσάει ανελέητα. Μυαλό δεν βάζουν εκεί στην intel.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
γιατί δε βαζουν subs και με βασανίζουν;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Νομίζω ότι δεν θα αργήσουν οι οκταπύρηνοι σε mainstream τιμές. Μια 8-core/16-thread CPU με τιμή γύρω στα 150-170€ θα ήταν ιδανική βάση για ένα gaming PC με μεγάλη αντοχή στον χρόνο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509

Αν κοιταξουμε προς 4K, ειναι οριακοι.
Για τα υπολοιπα, μια η αλλη.

Νομίζω ότι δεν θα αργήσουν οι οκταπύρηνοι σε mainstream τιμές. Μια 8-core/16-thread CPU με τιμή γύρω στα 150-170€ θα ήταν ιδανική βάση για ένα gaming PC με μεγάλη αντοχή στον χρόνο.
Αν δεν αλλαξει κατι στις γραμμες παραγωγης ωστε να εξομαλυνθει η κατασταση, το βλεπω χλωμο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αν δεν αλλαξει κατι στις γραμμες παραγωγης ωστε να εξομαλυνθει η κατασταση, το βλεπω χλωμο.

Φαίνεται να είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση στις CPUs, ελπίζω ότι του χρόνου θα υπάρχει μια τέτοια επιλογή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Το θέμα είναι να βελτιωθεί αρκετά ώστε να δούμε και χαμηλότερα μοντέλα και καλύτερες τιμές σε όλες τις κατηγορίες, ας μην κοροϊδευόμαστε, καλά τα top tier αλλά ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών και ένα ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό των νεοεισερχομένων ξεκινάει από χαμηλά. Ακόμα και εγώ που είμαι χρόνια στο κουρμπέτι και λεφτά να είχα πάλι κάπου στην μέση θα έπαιζα γιατί θεωρώ ότι έχει το καλύτερο balance κόστος και απόδοσης σε βάθος χρόνου.

Με το ζόρι είδαμε 3100 και οι 3300Χ είναι ακόμα πιο σπάνιοι και οι τιμές άκυρες (1200/1300 δεν έλεγαν και πολλά, ενώ κάτω από 2600 δεν είδαμε ποτέ) ενώ ο Athlon 3000G αν και πολύ καλός είναι επίσης σπάνιος και πανάκριβος. Κοιτάζοντας λίγο την αγορά και συγκρίνοντας με παλιότερους επεξεργαστές είναι ξεκάθαρο ότι το entry point είναι εντελώς ασύμφορο σε αυτή την φάση.

Επίσης αν δούμε λίγο την μεγάλη εικόνα, η apple μόλις τους έπαιξε μπαλίτσα με το Μ1 πολύ άσχημη, μόνο οι top intel/amd φτάνουν κάπως κοντά στο per core performance και είναι ο πιο low end επεξεργαστής που βγήκε. Θεωρητικά θα τα βλέπαμε τα Μ1 και θα γελάγαμε αν υπήρχαν i3/R3 με το per core performance των 11700K/5800K και κόστος 100€, αλλά δεν υπάρχουν ότι υπάρχει σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι σχεδόν 50% πιο αδύναμο και παλιάς γενιάς.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
H AMD ανακοινωσε πως οι επομενοι επεξεργαστες της θα λεγονται raphael. Γι αυτο και εγω ΔΕΝ θα παρω γιατι προωθουν τους εχθρους μου τις χελωνες. Ενω ειχα αποφασισει να παρω επεξεργαστη μητρικη και μνημη μολις βγουν ddr5 και pci 5.0 τελικα φαινεται πως θα παρω μονο rtx3070ti-rtx 3080 ti . Δεν μπορω να αγορασω κατι που διαφημιζει και προωθει τις χελωνες!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
ζει ένα δράμα η Δόκτορ Λίζα Σου Σρεντερ μου, έχει βγει στην βίλα της και ποτίζει τις τριανταφυλλιές με δάκρυα μετάνοιας.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Για τα αεροσκάφη Raphale τι έχεις να πεις, Σρέντερ?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν καταλαβα καλα. Αγοραζοντας Raphael περνεις δωρο Raphale η το αντθετο?
 
Top Bottom