What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Νόουπ, εκεί στην Άβυσσο των Μαριαννών που πήγα για σφουγγάρια, μου προέκυψαν διάφορα μικρά εγκεφαλικά διάφορες μικρές επιφοιτήσεις. Η όλη διαμάχη κονσόλα-PC με την οποία μεγαλώσαμε, είναι υπέροχα ρετρό, αλλά πλέον δεν σημαίνει απολύτως τίποτε.

PS5 και XSX είναι ουσιαστικά, mid-high range AMD-PC's με την εγγύηση πως θα παίζουν τα πάντα για τη γενιά τους ικανοποιητικά, δίχως να χρειαστούν ποτέ αναβάθμιση. Υπό αυτό το πρίσμα και δεδομένου ότι κάποιος ενδιαφέρεται ΜΟΝΟ για γκέημινγκ και ψυχαγωγία, τις συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εκπληκτική σχέση κόστους-απόδοσης, πολύ ανώτερη από το PC που θα έπαιρνε κανείς με τα ίδια χρήματα.

Από 'κει και πέρα, μπορεί κάποιος να 'ναι χομπίστας κολληματίας, αλλά οφείλει να αναγνωρίσει πως πράττει με βάση το συναίσθημα και όχι το συμφέρον του.

Ρε παιδί μου είναι κάπως σαν να μου λέει κάποιος πως θέλει ένα μικρό αυτοκίνητο για να γυρνά στην πόλη και αντί να του πω να πάρει ένα πλαστικό Σμαρτόκλωνο να κάνει δουλειά του, να του εξηγώ τί μόντες να κάνει σε Ρώσικο τρακτέρ προκειμένου να έχει ίσως, περίπου, μπορεί τις ίδιες επιδόσεις.

ΥΓ 108οp/Ultra/60 παίζεις και με 1650 ρε συ, δεν θες τίποτε φοβερό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Νόουπ, εκεί στην Άβυσσο των Μαριαννών που πήγα για σφουγγάρια, μου προέκυψαν διάφορα μικρά εγκεφαλικά διάφορες μικρές επιφοιτήσεις. Η όλη διαμάχη κονσόλα-PC με την οποία μεγαλώσαμε, είναι υπέροχα ρετρό, αλλά πλέον δεν σημαίνει απολύτως τίποτε.

PS5 και XSX είναι ουσιαστικά, mid-high range AMD-PC's με την εγγύηση πως θα παίζουν τα πάντα για τη γενιά τους ικανοποιητικά, δίχως να χρειαστούν ποτέ αναβάθμιση. Υπό αυτό το πρίσμα και δεδομένου ότι κάποιος ενδιαφέρεται ΜΟΝΟ για γκέημινγκ και ψυχαγωγία, τις συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εκπληκτική σχέση κόστους-απόδοσης, πολύ ανώτερη από το PC που θα έπαιρνε κανείς με τα ίδια χρήματα.

Από 'κει και πέρα, μπορεί κάποιος να 'ναι χομπίστας κολληματίας, αλλά οφείλει να αναγνωρίσει πως πράττει με βάση το συναίσθημα και όχι το συμφέρον του.

Ρε παιδί μου είναι κάπως σαν να μου λέει κάποιος πως θέλει ένα μικρό αυτοκίνητο για να γυρνά στην πόλη και αντί να του πω να πάρει ένα πλαστικό Σμαρτόκλωνο να κάνει δουλειά του, να του εξηγώ τί μόντες να κάνει σε Ρώσικο τρακτέρ προκειμένου να έχει ίσως, περίπου, μπορεί τις ίδιες επιδόσεις.

ΥΓ 108οp/Ultra/60 παίζεις και με 1650 ρε συ, δεν θες τίποτε φοβερό.

Παρατηρούμε φορουμική αναπαράσταση του μύθου του Αισώπου "Η Αλεπού με την κομμένη ουρά".


Μόνο που του @Nobody δεν του κόπηκε η ουρά αλλά τα μπαλάκια.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Ναύαρχο όσο και να το αρνείσαι, η Σοφία της Αλεπούς λάμπει ωσάν την καράφλα πρώην ροκά, νυν τσακισμένου μεσήλικα.

Ιδανικά, PC Gaming σημαίνει χτίζω τέρατα και μαξάρω τα πάντα. Έχω ανά πάσα στιγμή ανώτερη εμπειρία από τους θλιβερούς κονσολάδες και γελάω στα μούτρα τους. Όταν βγαίνουν νέες κονσόλες, είμαι τέσσερα χρόνια μπροστά.

Με δεδομένο ότι ο σκοπός είναι η απόλαυση του παιχνιδιού στην ομορφότερη/πληρέστερη/γαματοδέστατη μορφή του λοιπόν (και όχι η αυτιστική ικανοποίηση πως 'παίζω σε PC κι ας έχω 4 frames' τότε πάσο) δεν είναι λογικό να κοιτάζει ο καθένας πώς θα πάρει τα περισσότερα δυνατά για τα χρήματά του;

Είμαι περίεργος να δω πού βρίσκεις τον παραλογισμό δηλαδής.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ιδανικά, PC Gaming σημαίνει χτίζω τέρατα και μαξάρω τα πάντα. Έχω ανά πάσα στιγμή ανώτερη εμπειρία από τους θλιβερούς κονσολάδες και γελάω στα μούτρα τους. Όταν βγαίνουν νέες κονσόλες, είμαι τέσσερα χρόνια μπροστά.

Αυτές, με το συμπάθειο φίλε μου, δεν το λέω προσωπικά για σένα αλλά για την άποψη που εκφράζεις, είναι gatekeeping μπούρδες. Το PC gaming ήταν, είναι και θα είναι δυο πράγματα: επιλογή και έλεγχος του χρήστη. Είμαι 35 χρόνια PC gamer και δεν είχα ποτέ high-end PC. PC gaming σημαίνει ότι εγώ ορίζω την εμπειρία που θέλω να έχω.

Με δεδομένο ότι ο σκοπός είναι η απόλαυση του παιχνιδιού στην ομορφότερη/πληρέστερη/γαματοδέστατη μορφή του λοιπόν (και όχι η αυτιστική ικανοποίηση πως 'παίζω σε PC κι ας έχω 4 frames' τότε πάσο) δεν είναι λογικό να κοιτάζει ο καθένας πώς θα πάρει τα περισσότερα δυνατά για τα χρήματά του;

Κάθισες πότε να υπολογίσεις αν όντως παίρνεις τα περισσότερα δυνατά για τα χρήματα σου; Ή υπολογίζεις μόνο την αρχική αγορά; Έβαλες στην εξίσωση τα περιφερειακά, τις συνδρομές, τα ακριβότερα παιχνίδια, το ότι πρέπει να πάρεις 2-3 κονσόλες για να παίξεις τα πάντα;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
PC gaming είναι αγοράζω ένα σύστημα 5 κατοστάρικα και λίγο εδώ, λίγο εκεί με άλλα 5 σε βάθος 5ετίας δεν μου λείπει τίποτα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ιδανικά, PC Gaming σημαίνει χτίζω τέρατα και μαξάρω τα πάντα. Έχω ανά πάσα στιγμή ανώτερη εμπειρία από τους θλιβερούς κονσολάδες και γελάω στα μούτρα τους. Όταν βγαίνουν νέες κονσόλες, είμαι τέσσερα χρόνια μπροστά.

Βασικά για μένα εδώ βρίσκεται ο κύριος παραλογισμός. Δεν μπήκα ποτέ στο τριπάκι "ΧΑΧΑ ΕΧΕΤΕ GOD OF WAR ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ METRO ΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ FRAMES, ΝΟΟΒΑΔΕΣ" και σίγουρα δεν θα το κάνω τώρα.
Παίζω σε PC για διάφορους άλλους λόγους και φυσικά, όπως είπαμε, έχω ήδη ΕΝΑΝ ΣΚΑΣΜΟ PC games στο backlog.
Edit: με πρόλαβε ο Admiral.

Σίγουρα ο παράγοντας "είμαι γεροπαράξενος, αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι" παίζει τον ρόλο του. Αλλά και πρακτικά να το δεις, η λύση της κονσόλας, απλά δεν ταιριάζει στην περίπτωσή μου. Σε σένα ταίριαξε, μαγκιά σου, rock on.

Tώρα για την 1650 που λες, ισχύει ναι μεν, δεν μου δίνει future proofing δε.
Καλώς ή κακώς, δεν είμαι καθόλου της λογικής παίρνω τώρα 8 κομμάτια, στήνω PC. Σε δύο χρόνια δίνω μεταχειρισμένα τα δύο κομμάτια που ψιλοπάλιωσαν, παίρνω καινούργια. Σε άλλα δύο κάνω το ίδιο με τρία άλλα κομμάτια και πάει λέγοντας. Δεν είμαι ούτε power user, ούτε το 'χω ιδιαίτερα με την αγορά των μεταχειρισμένων. Είναι και πώς έχει μάθει και αρέσκεται ο καθένας, δεν υπάρχει μια ιδανική λύση για όλους.
Θα μου πεις τώρα κοιτάς να αλλάξεις μόνο κάρτα και μετά όλα τα υπόλοιπα. Κατ'εξαίρεση και λόγω ιδιαίτερων συνθηκών.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Είναι και πώς έχει μάθει και αρέσκεται ο καθένας, δεν υπάρχει μια ιδανική λύση για όλους.

Η πεμπτουσία του PC βασικά. Ναι δεν υπάρχει μια ιδανική λύση, μπορείς να την πλησιάσεις όμως μέσα από την πληθώρα επιλογών.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Για να ξηγιόμαστε, κονσόλα δεν θα μπει ποτέ στο Κανενόσπιτο. Αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για το σύστημά μου χωρίς να κατηγορηθώ για ελιτισμό επιπέδου Σερκαφίς/Τεβιλράιτ.

Δεν είναι τα frames, είναι η ανάλυση, οι λεπτομέρειες, το RTX της κάθε εποχής, όλα τα 'ΓΟΥΑΟΥ ΜΠΑΝΑΪΑΜ' ΤΙ ΕΙΝ' ΤΟΥΤΟΡΕ' στοιχεία κάθε εξαμήνου.

Αυτό με το backlog είναι κάτι που δεν είχα αναλογιστεί καθώς, λόγω χρόνιου καψίματος, δεν έχω πλέον backlog. Όσα δεν έπαιξα από έξι χρόνια πριν, συμβιβάστηκα με το γεγονός πως μάλλον δεν μου κάνουν αρκετά κούκου, οπότε και δεν θα τα παίξω ποτέ. Λευτερώθηκα από τον ψυχαναγκασμό. Αλλά ό,τι ήθελα να παίξω, το 'παιξα και ό,τι θέλω να παίξω, το παίζω. AMA. Ντισκάς. Γκο κρέηζι.

Καταλαβαίνω πάντως το χομπιστικό της υπόθεσης παρ' όλο που συγκρούεται με το 'δεν είμαι power user.'

Εν πάει περιπτώσει, αν λιγουρεύεις 3070Ti, ρίξε online παραγγελία μεθαύριο, περίμενε καρτερικά ως το Σεπτέμβρη και θα την έχεις. Σε 1080p δεν θα σε απασχολήσουν τα bottlenecks, ούτως ή άλλως.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Λοιπον, με ευκαιρια αυτα που γραφετε και σχετικά με την προταση του Nobody να αγορασει κονσολα κανείς, να πως την προσωπική μου εμεπειρια που βίωσα πριν κανα τριμηνο, γιατι εκανα αυτό ακριβώς που είπε ο Nobody.

Τον Φλεβαρη που μας περασε λοιπόν και με τις νέες κονσόλες να έχουν ήδη κυκλοφορήσει, ενας φίλος μου, σε συζητήσεις που είχαμε περί gaming κτλ, με επηρέασε τόσο πολύ και τελικά με έπεισε να πουλήσω το πι-σι μου και να αγοράσω xbox. Το πι-σι που πούλησα ήταν ένα αξιοπρεπές mid-range pc, με 3600χ Ryzen και μια 5700xt κάρτα πάνω (υπάρχει και σχετικό topic στο φορουμ που είχα ανοιξει πέρσι τον Απριλιο για την αγορά του). Οπότε πουλάω όλο το πι-σι τα πάντα όλα (κουτι και οθόνη) και με τα λεφτα αγοράζω τηλεόραση που δεν είχα και ενα xbox series x. Και μένω με το πουλί.... ε με το controller στο χερι.

Τώρα, δεν έχω τίποτα εναντια στις κονσόλες και το νεο xbox είναι πολύ αξιοπρεπες σαν μηχάνημα, αλλά εγώ ήμουν μια ζωή με πι-σι. Για να μην τα πολυλογώ το μετάνοιωσα σαν το σκυλί. Η όλη εμπειρία δεν μου άρεσε καθόλου. Δεν με βολεψε το καναπεδάτο gaming στυλ, το controller δεν μπορεσα να το συνηθίσω με τίποτα. Χώρια που μου έλειψαν και άλλα πράγματα τα οποία μπορούσα να κάνω στον υπολογιστή μου, ενώ δεν γίνονται στην κονσόλα. Χώρια που έχασα την πρόσβαση μου σε όλοκληρη την steam libary μου με δεκάδες παιχνιδια.

Οπότε μετα από 1 μηνα (τόσο αντεξα) πουλησα το xbox και ξαναέχτισα ένα πισι. Τουλάχιστον μας έμεινε η τηλεόραση που τα τελευταια 20+ χρονια δεν είχα στο σπίτι μου. Αρα η συμβουλή μου είναι πως αν είσαι χρόνια στο πι-σι, έχεις χτίσει την όποια βιβλιοθήκη σου με παιχνίδια για αυτή την πλατφόρμα, καλύτερα μείνε εκεί. Βάλε στόχο την αναβαθμιση, κάνε μερικές οικονομίες (όσες μπορεί ο καθένας) και κάνεις τις όποιες αγορες σου όταν είσαι ετοιμος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Λοιπον, με ευκαιρια αυτα που γραφετε και σχετικά με την προταση του Nobody να αγορασει κονσολα κανείς, να πως την προσωπική μου εμεπειρια που βίωσα πριν κανα τριμηνο, γιατι εκανα αυτό ακριβώς που είπε ο Nobody.

Τον Φλεβαρη που μας περασε λοιπόν και με τις νέες κονσόλες να έχουν ήδη κυκλοφορήσει, ενας φίλος μου, σε συζητήσεις που είχαμε περί gaming κτλ, με επηρέασε τόσο πολύ και τελικά με έπεισε να πουλήσω το πι-σι μου και να αγοράσω xbox. Το πι-σι που πούλησα ήταν ένα αξιοπρεπές mid-range pc, με 3600χ Ryzen και μια 5700xt κάρτα πάνω (υπάρχει και σχετικό topic στο φορουμ που είχα ανοιξει πέρσι τον Απριλιο για την αγορά του). Οπότε πουλάω όλο το πι-σι τα πάντα όλα (κουτι και οθόνη) και με τα λεφτα αγοράζω τηλεόραση που δεν είχα και ενα xbox series x. Και μένω με το πουλί.... ε με το controller στο χερι.

Τώρα, δεν έχω τίποτα εναντια στις κονσόλες και το νεο xbox είναι πολύ αξιοπρεπες σαν μηχάνημα, αλλά εγώ ήμουν μια ζωή με πι-σι. Για να μην τα πολυλογώ το μετάνοιωσα σαν το σκυλί. Η όλη εμπειρία δεν μου άρεσε καθόλου. Δεν με βολεψε το καναπεδάτο gaming στυλ, το controller δεν μπορεσα να το συνηθίσω με τίποτα. Χώρια που μου έλειψαν και άλλα πράγματα τα οποία μπορούσα να κάνω στον υπολογιστή μου, ενώ δεν γίνονται στην κονσόλα. Χώρια που έχασα την πρόσβαση μου σε όλοκληρη την steam libary μου με δεκάδες παιχνιδια.

Οπότε μετα από 1 μηνα (τόσο αντεξα) πουλησα το xbox και ξαναέχτισα ένα πισι. Τουλάχιστον μας έμεινε η τηλεόραση που τα τελευταια 20+ χρονια δεν είχα στο σπίτι μου. Αρα η συμβουλή μου είναι πως αν είσαι χρόνια στο πι-σι, έχεις χτίσει την όποια βιβλιοθήκη σου με παιχνίδια για αυτή την πλατφόρμα, καλύτερα μείνε εκεί. Βάλε στόχο την αναβαθμιση, κάνε μερικές οικονομίες (όσες μπορεί ο καθένας) και κάνεις τις όποιες αγορες σου όταν είσαι ετοιμος.
giphy.webp
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ο λαγνος γεροντας χειρομαλαχτης εγραφε εδω και μια δεκαετια στο πισιμαστε φορου οτι ειναι παιδικος ο πολεμος κονσολας - πισι κι οτι το θεμα ειναι η ΤΕΧΝΗ του Κειμινγκ ανεξαρτητως μεσου και πως μας κανει καλυτερους αθρωπους.
αλλά ρε συ νομπόντι, κατι πεθανε μεσα μου τωρα.
και ολα καλα, δεν διαφωνω μαζι σου, οτι βολευει τον καθενα, αλλά τον ρεικουιτισμό (κατα το "νεολογισμός") Μητερα - Πλατφόρμα πως τον πετας χαμογελαστα στην σακουλα με την ανακυκλωση σαν μπουκαλι λαιφ μηλο-πορτοκαλι-καροτο?? πως ρε μπρο?? εσυ τον δημιουργησες και τον εδωκες σαν σημαια/λαβαρο μαχης στα παλικαρια του φορου για να σφαζονται με τους κονσολιέρους...

κι εμεις ωριμασαμε ρε Αδρεφε, αλλά με μετρο (ατακα - φυτιλια για να συνεχιστει η συζητηση. δεν συνεβη και δεν θα συμβει.).
τα υστερα του Κοζμου. να περιμενω αρθρο/παρεμβαση σου με τιτλο:
"μηπως τελικα το Οινοπνευμα Ναρκοθετει την Εσωτερικη Εξελιξη μας?? πλεονεκτηματα μπυρας με 0% αλκοολ" ????
 
Last edited:

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
μηπως τελικα το Οινοπνευμα Ναρκοθετει την Εσωτερικη Εξελιξη μας?? πλεονεκτηματα μπυρας με 0% αλκοολ" ????

Περάστε έξω, κύριε. Είπαμε να ωριμάσουμε, όχι να αποθάνουμε κιόλα.

Ρε, έτερον εκάτερον. Η Μητέρα Πλατφόρμα είναι μια, αγία, καθολική και η ανωτερότητά της δεν αμφισβητείται ούτε γι'αστείο. Αυτό το θεωρούμε κάτι περισσότερο από δεδομένο.

Όπως πολύ σωστά όμως έγραψες, Αυτοπορνογέροντα Χειρομαλάχτη, όλη η φάση γίνεται στη μυσταγωγία του κέημινκ. Για μένα δηλαδή, ένας πιτσιρικάς που φλέγεται από επιθυμία να βιώσει τον Αζώητο Μοναχισμό του Κέημινκ, που ποθεί να σβήσει στο ματωμένο ηλιοβασίλεμα του Ρετ Τετ Ρητέμψιο, θα πρέπει να μπορεί να το κάμει χωρίς αλχημείες και θλιβερούς συμβιβασμούς. Ναι, εμείς ανδρωθήκαμε μοντάροντας EMS και XMS memory στα config.sys και autoexec.bat για να τρέξουμε το Lion King, αλλά για τα παιδιά ονειρεύομαι ένα μέλλον στρωμένο με βουτυρομπεμπέδικα ροδοπέταλα.

Στο τέλος της μέρας, απολαμβάνω την 4Κ/60/Ultra ομορφιά της Ιρλανδίας στο Valhalla, χάνομαι στην περιπέτεια, τους λόφους και τις σβουνιές. Το ζητούμενο είναι αυτό. Όχι να μανουριάζω σε φόρα και subreddits μήπως και θα βγει το τάδε firmware update που θα μου επιτρέψει να παίξω σε Ultra Low/720p/Slideshow Fun Mode.

Κατάλαβες; Θέλω τα παιδιά να παίζουν και να γουστάρουν την πιο φαντασμαγορική και όμορφη εκδοχή των σημερινών κέημς, τώρα που συμβαίνουν. Να μαγεύονται όπως μαγεύτηκα και 'γω μια φορά κι ένα καιρό. Εκεί είναι η ελπίδα. Κάποιος ή κάποια απ' αυτούς, μια μέρα θα λυτρώσει και μας τα γερόντια.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν ειχα ποτε κονσολα, δεν εχω και δεν θα εχω. οπότε δεν ξερω που ακριβως εχουν φτασει οι δυνατοτητες της και ο τροπος χρησης της.
αυτο που ξερω ειναι οτι η κονσολα ειναι μια παιγνιδομηχανη, ενω το πισι ειναι ενας ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.

επισης, οχι, δεν αλλαζω το μανκειβ με την καρεκλα του κέιμερ και με την οθονη στα 20 εκατοστα, για τον καναπε και την 55αρα οθονη απεναντι. οσο ωραια κι αν μου το ζωγραφισεις κι οσο γλυκα και λεβεντικα κι αν μου περιγραψεις τις ιρλανδικες σβουνιές.
στο ΜΟΝΑΧΙΚΟ μανκειβ ΘΑ ΨΑΧΤΕΙΣ γενικως και θα νιωσεις, στο σαλονι θα πιεις κανενα μοχιτο η ντακιρι (μπλιαξ. καλα, σιγα μην πιεις τετοια. απλα συγγραφική αδεία γραφω οτι θελω) με σουβερ απο κατω.
Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά να μαλθακέψουν. Αν σου τα δίνουν όλα έτοιμα στο πιάτο γίνεσαι καταναλωτής, όχι χρήστης. Συνηθίζεις στην παθητική κατάποση περιεχομένου, πέφτει η σεξουαλική σου ορμή, γίνεσαι πλαδαρός και ευσυγκίνητος.

5bt16l.jpg
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Νομίζω ότι υποτιμάται η δυσκολία του να ΒΡΕΙΣ ΚΑΝ κάρτα να πάρεις ανεξαρτήτως τιμής, εξαιρουμένων της λύσης των scalpers φυσικά. Με το να ¨προ-παραγγείλεις και να μπεις σε κάποια ουρά αναμόνης" δεν έχεις καμμία εγγύηση ότι θα βρεις κάρτα ακόμα και μετά από μήνες δυστυχώς.

Αν θυμάμαι καλά Maladroid ζεις στο εξωτερικό atm? Αν ναι, η καλύτερα θεωρητικά επιλογή είναι να πάρεις ολοκληρωμένο σύστημα με την κάρτα που θέλεις και να πουλήσεις μετά ότι δε θες από τα 2 συστήματα. Ο λόγος είναι ότι οι system intergrators έχουν υποτίθεται διαφορετικά κανάλια τροφοδοσίας από αυτούς που πουλούν ξεχωριστά εξαρτήματα. (ακόμα και μια αλυσίδα/εταιρεία/κατάστημα κάνει και τα 2 διαθέτει διαφορετικά στοκ για το κάθε προορισμό)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Νομίζω ότι υποτιμάται η δυσκολία του να ΒΡΕΙΣ ΚΑΝ κάρτα να πάρεις ανεξαρτήτως τιμής, εξαιρουμένων της λύσης των scalpers φυσικά. Με το να ¨προ-παραγγείλεις και να μπεις σε κάποια ουρά αναμόνης" δεν έχεις καμμία εγγύηση ότι θα βρεις κάρτα ακόμα και μετά από μήνες δυστυχώς.

Αν θυμάμαι καλά Maladroid ζεις στο εξωτερικό atm? Αν ναι, η καλύτερα θεωρητικά επιλογή είναι να πάρεις ολοκληρωμένο σύστημα με την κάρτα που θέλεις και να πουλήσεις μετά ότι δε θες από τα 2 συστήματα. Ο λόγος είναι ότι οι system intergrators έχουν υποτίθεται διαφορετικά κανάλια τροφοδοσίας από αυτούς που πουλούν ξεχωριστά εξαρτήματα. (ακόμα και μια αλυσίδα/εταιρεία/κατάστημα κάνει και τα 2 διαθέτει διαφορετικά στοκ για το κάθε προορισμό)
όχι dell όμως ε;
:p



 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Παίδες οι scalpers είναι πολύ χαζή λύση για όποιον καίγεται για κάρτα 'εδώ και τώρα'. Τα σοβαρά καταστήματα του εξωτερικού (ελπίζω και στην Ελλάδα να συμβαίνει το ίδιο) εγγυώνται την θέση σου στην 'ουρά'.

Χαρακτηριστικά αναφέρω πως τον 5900Χ τον παράγγειλα online τη στιγμή που κυκλοφόρησε σε MSRP. Περίμενα δυο μήνες, είχα εβδομαδιαίες ενημερώσεις για το διαθέσιμο στοκ και αρχές Δεκέμβρη παρέλαβα κανονικά, ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Προσωπικά θα ήμουν ΟΚ να περίμενα κι άλλο. Έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχει αξιόλογο PC Game που να χρειάζεται 5900Χ/3080 Ti αυτή τη στιγμή και πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρξει ως τα μέσα/τέλη του '22 τουλάχιστον.

Μην την πατάτε ούτε με έτοιμα συστήματα που δεν χρειάζεστε, ούτε με σιχαμένους μαυραγορίτες. Υπομονή θέλει μόνο και σε 2-3 μήνες, έχετε το κομμάτι σας.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Και για πείτε ρε καρντάσια ποιά είναι αυτά τα σοβαρά καταστήματα του εξωτερικού για μας που ως τώρα ψωνίζαμε κομμάτια μόνο από Ελλάδα. Φαντάζομαι δεν εννοείτε Amazon ή MediaMarkt αλλά πιο εξειδικευμένα.
Ευρώπη, αν είναι δυνατόν, αλλά και Αμερική, αν στέλνονται χωρίς ντράβαλα.

ΥΓ: tommas καλά θυμάσαι, εξωτερικό μένω (συγκεκριμένα Βερολίνο τώρα πια) αλλά η λύση του έτοιμου μηχανήματος που περιγράφεις είναι ένα μεγάλο NOPE για μένα. Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο, οι εταιρείες που τα στήνουν φαίνεται πως έχουν τον πρώτο λόγο στην προμήθεια εξαρτημάτων :/
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Εντελώς πρόχειρα Μαλαντρουά, μιας και είσαι Βερολίνο :


5900X διαθέσιμος μαζί με Mobo σε MSRP.

Ψάχνεις σε κάθε χώρα την αντίστοιχη Cosmodata που λέει ο λόγος. Και τα Πλαίσια στην αναβροχιά καλά είναι, αλλά συνήθως δεν έχουν τόσο άμεσα ενημερωμένο στοκ και δεν κόβονται να εξυπηρετήσουν.
 
Top Bottom