What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Browser wars, δυστυχώς χάσαμε(;)

What are we? Browsers!

  • Chrome

  • Firefox

  • Edge

  • Opera

  • Tor

  • 5min later... IE "Browser!"

  • something else


Results are only viewable after voting.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Εμένα με ενοχλεί που όλοι θεωρούν την google OK εταιρία. Έπρεπε την στιγμή που σταμάτησε το don't be evil, έπρεπε να μπει στην ίδια λίστα με τις υπόλοιπες. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος εξακολουθεί να τους βλέπει με καλό μάτι.

"Δωρεάν". Σχεδόν όλα τα προϊόντα της Google προσφέρονται χωρίς φανερό κόστος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
"Δωρεάν". Σχεδόν όλα τα προϊόντα της Google προσφέρονται χωρίς φανερό κόστος.
Δεν μπορώ να το καταλάβω, όλα τα αντίστοιχα προϊόντα που χρησιμοποιώ επίσης δεν έχουν κόστος.

Όλοι αναγνωρίζουν ότι η googleμ ας έχει κάτσει στον λαιμό αλλά δεν τους νοιάζει να κάνουν κάτι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Δεν μπορώ να το καταλάβω, όλα τα αντίστοιχα προϊόντα που χρησιμοποιώ επίσης δεν έχουν κόστος.

Όλοι αναγνωρίζουν ότι η googleμ ας έχει κάτσει στον λαιμό αλλά δεν τους νοιάζει να κάνουν κάτι.

Πιθανότατα λόγω αδράνειας, ο κόσμος δεν αλλάζει εύκολα συνήθειες. Αν χρησιμοποιείς για χρόνια google search, gmail κλπ δεν θα αλλάξεις χωρίς κάποιο πρόβλημα που να σε επηρεάζει άμεσα. Είναι και το android που έχει τα google apps ως default, οπότε ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται να δοκιμάσει κάτι άλλο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Απο την κοινωνικη πλευρα του θεματος. Υπαρχει αυτη η γκρινια για την στασιμοτητα των πραγματων και την ελλειψη αλλαγων και απο την αλλη, εγω yahoo ειχα και yahoo θα εχω. Ο κοσμακης δεν αλλαζει συνηθειες ακομα και οταν αυτες δεν ειναι χωρις προβληματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Τι δεν έχουν τα PC σήμερα; Vertical space στις οθόνες τους.
Τι θα κάνουν λοιπόν οι σχεδιαστές του firefox? Μεγαλύτερα tabs που δεν είναι πλέον tabs γιατί έτσι και κόβουν κάθετο χώρο από το website και αυτό δεν θέλατε ρε αχάριστα κορμιά;

Ότι να 'ναι η νέα αλλαγή στο UI, ενώ είναι όμορφο το να πάνε να ξεριζώσουν τα tabs και να τα βάλουν να πιάσουν όλο αυτό τον χώρο μόνα τους δεν είχε κανένα λόγο να γίνει. Το visibility είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με πριν, αλλά τώρα βλέπω κάτω από κάθε ανενεργό tab ένα τεράστιο off center χώρο που μου γυρνάει τα μυαλά.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Να σου πω την αληθεια, δεν καταλαβα διαφορα. Τι ακριβως εχει αλλαξει στα tabs;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Να σου πω την αληθεια, δεν καταλαβα διαφορα. Τι ακριβως εχει αλλαξει στα tabs;
χμ... μήπως μου ξίνισε μόνο εμένα γιατί είχα το compact mode? Τώρα που βλέπω το κανονικό δεν έχει πράγματι διαφορά στα μεγέθη, απλά τα tabs είναι κουμπιά.

edit το compact mode πριν που καταργήθηκε
4N395tS - Imgur.png
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Αυτο το compact mode δεν το καταλαβα, ποιο το κερδος; θελω να φαινονται ολα και το menu bar με ηδονιζει και γουσταρω το χαμογελο του bookmarks toolbar.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Αυτο το compact mode δεν το καταλαβα, ποιο το κερδος; θελω να φαινονται ολα και το menu bar με ηδονιζει και γουσταρω το χαμογελο του bookmarks toolbar.
και μπράβο σου, αλλά πριν είχαμε αυτό που θες εσύ και αυτό που θέλω εγώ (και αρκετοί άλλοι από ότι βλέπω με το κράξιμο που πέφτει).
Τώρα έφυγε το ένα και δεν έχουμε επιλογές. Ο λόγος που αγαπάω firefox είναι οι επιλογές.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
με εβαλες να ψαξω το πως και το γιατι. υπαρχει ρε μαν το compact mode. Το εκρυψαν λιγο επειδη παιζει ενα μπαγκακι.
ειμαι σιγουρος οτι αφου διαβαζες για το θεμα, βρηκες την λυση αλλα ειπες να φορεσεις μαυρα για το γουστο.
Το παραπονο παιζει γενικα, ακομα και με την λυση, και ετσι δεν σε παιρνω με τις πετρες.
customize, density, compact
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
με εβαλες να ψαξω το πως και το γιατι. υπαρχει ρε μαν το compact mode. Το εκρυψαν λιγο επειδη παιζει ενα μπαγκακι.
ειμαι σιγουρος οτι αφου διαβαζες για το θεμα, βρηκες την λυση αλλα ειπες να φορεσεις μαυρα για το γουστο.
Το παραπονο παιζει γενικα, ακομα και με την λυση, και ετσι δεν σε παιρνω με τις πετρες.
customize, density, compact
Ναι το άλλαξα :cool: καλύτερα τώρα, αλλά το θέμα είναι ότι αυτό στα tabs άλλαξε για να αλλάξει, ακόμα και έτσι χάνουμε 2-3 γραμμές εκεί χωρίς λόγο.
Γενικά τα υπόλοιπα μου αρέσουν, εκτός του ότι χαντάκωσαν κάπου σε ένα μενού το restore previous session που χρησιμοποιώ συχνά.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Βρήκα το παρακάτω για να επαναφέρεις το παλιό UI.


about:config και γυρίζεις τα παρακάτω σε false
browser.proton.contextmenus.enabled
browser.proton.doorhangers.enabled
browser.proton.enabled
browser.proton.modals.enabled
browser.proton.places-tooltip.enabled

Στα σχόλια διαβάζω ότι στο επόμενο update θα φύγουν και αυτά.
Επίσης λένε ότι μετά την παραπάνω αλλαγή, δεν διαβάζονται σω-
στά τα γράμματα λόγω χρωμμάτων.

Τεσπα, εμένα, τώρα που το κοιτάω, με "ενοχλεί" στο νέο UI ότι δεν
υπάρχουν διακριτά περιθώρια γύρω από τα tabs. Για χρώμματα
δεν ξέρω, το έχω μόνιμα σε dark theme.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
a
Βρήκα το παρακάτω για να επαναφέρεις το παλιό UI.


about:config και γυρίζεις τα παρακάτω σε false


Στα σχόλια διαβάζω ότι στο επόμενο update θα φύγουν και αυτά.
Επίσης λένε ότι μετά την παραπάνω αλλαγή, δεν διαβάζονται σω-
στά τα γράμματα λόγω χρωμμάτων.

Τεσπα, εμένα, τώρα που το κοιτάω, με "ενοχλεί" στο νέο UI ότι δεν
υπάρχουν διακριτά περιθώρια γύρω από τα tabs. Για χρώμματα
δεν ξέρω, το έχω μόνιμα σε dark theme.
έπανέφερα το compact mode και ηρέμησα βασικά, τα υπόλοιπα οπτικά ειναι όμορφα και γενιά ο browser δείχνει πιο μοντέρνος.
δεν με ενδιαφέρει το UI περ σε, μόνο αυτό που μου μεγάλωσαν τα tabs.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
ακόμα και έτσι χάνουμε 2-3 γραμμές εκεί χωρίς λόγο.
ναι αλλα κερδιζεις σε σεκσινες.
και τωρα που εχασες 2-3 γραμμες τι θα κανεις; πεθανε και ο Εσκομπαρ. δεν καταλαβαινω τον πανικο με τις γραμμες κτλ δηλαδη εαν ειχες +4 γιατι θα ησουν χαρουμενος;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
εαν ειχες +4 γιατι θα ησουν χαρουμενος;
Αναλογα το συνδιασμο αναλυσης και προγραμμα, αυτα τα 20-30 pixels μπορει να ειναι εξαιρετικα σημαντικα.

Καπως ετσι βγηκαν και οι 16:10 οθονες οπου αυτα τα +120 pixels ηταν οαση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
στην 13άρα του macbook που έχω κάθε πίξελ μετράει και για να καταλάβεις για τι μιλάμε, βρήκα μια παλιότερη screenshot όπου ΔΕΝ έχω το compact mode και με τις αλλαγές που έκαναν με compact mode βγαίνω στα ίδια. Βάλε και την στραβωμάρα μου που έχει αρχίσει να με ενοχλεί το μικρό γραμματάκι πλέον και δουλεύω τα μισά site σε μεγέθυνση, ε... για να δω 2 πράγματα πρέπει να κάνω 3 φορές scroll down.

aa.jpg


Screen Shot 2021-06-06 at 20.30.36.png
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
Για τον Edge τι γνώμη έχετε; Έχω ακούσει καλά πράγματα αλλά τον έχω δοκιμάσει λίγο για να καταλήξω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Για τον Edge τι γνώμη έχετε; Έχω ακούσει καλά πράγματα αλλά τον έχω δοκιμάσει λίγο για να καταλήξω.
τον χρησιμοποιώ για video (netflix-youtube) στο HTPC γιατί είναι λίγο ψοφίμι το σύστημα και φαίνεται να κάνει καλύτερη διαχείριση των ελάχιστων πόρων του ο Edge.
Για γενική χρήση είναι μια χαρά, αν και δεν βλέπω να αλλάζω τον firefox και ας γκρινιάζω για ψιλοπράγματα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
ε... για να δω 2 πράγματα πρέπει να κάνω 3 φορές scroll down.
To Scroll δεν το γλυτωνει κανενας. ουτε αυτος που εχει +5 γραμμες. Τα 20 δευτερολεπτα που εφαγα για να δω τι παιζει με το θεμα σου, θα μπορουσα να κανω σεκσ και θα ειχα και χρονο να αναψω τσιγαρο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
όλο και περισσότερα νερά μου κάνει ο firefox, την μια δεν φορτώνει εικόνες, την άλλη δεν φορτώνει τίποτα, την παράλη βαράει σκάλωμα όταν πάω να γράψω σε text box και θέλει 10-20 δεύτερα να νοιώσει να αρχίσει να γράφει...
Σήμερα απλά δεν ήθελε να δουλέψει, ένα από τα process του βάραγε 10% CPU και δεν άνοιγε τίποτα, ούτε το auto update του δούλευε... ένα φουλ καθαρισμό cache , ένα update και 3 restarts αργότερα που έκανε το ίδιο πράγμα τελικά αποφάσισε να δουλέψει...

Τι διάολο...
 
Top Bottom