What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Rocksmith+

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
To Rocksmith+ με εξαίρεση το arcade που απουσιάζει εντελώς (είτε από τη beta είτε εντελώς) έχει όσα περιλαμβάνει και το Rocksmith Remastered, μάλιστα και τμήμα (ή όλο) τον κατάλογο.

Καινούριες προσθήκες σε σχέση με το RRemastered (Για κιθάρα πάντα)

-1 επιπλέον arrangement Chord, συμπληρωματικό των Lead και Rhythm
-Στο preview των τραγουδιών πλέον μπορείς να καθορίζεις το mastery target, βλέπεις από πριν τι skills και chords θα εμφανιστούν στο τραγούδι στο συγκεκριμένο είδος δυσκολίας που έχεις επιλέξει.
-Κατά τη διάρκεια του τραγουδιού το UI είναι σχεδόν το ίδιο, πάνω που δείχνει τις φάσεις αν χάσεις νότα έχει μια μικρή κουκίδα οπότε ξέρεις μετά ακριβώς που το έχασες. Μιλώντας για τις φάσεις νομίζω πως μπορείς να προσαρμόσεις δυσκολία ανά φάση αν θες (δεν το δοκίμασα)
-Στο τέλος του τραγουδιού έχει αναλυτικά πως τα πήγες, τι skills και chords έχασες και αν πατήσεις πάνω ανοίγει βίντεο από το εκάστοτε μάθημα που σου εξηγεί την τεχνική. Ενώ έχει και practice presets, με βάση το παίξιμο σου προτείνει να επαναλάβεις συγκεκριμένα σημεία.
-Αναλυτικό skill profile που καταγράφει/συγκεντρώνει τις επιδόσεις σου ως προς τα skills σε όλα τα τργούδια.
-Υπάρχει Search πλέον στον μουσικό κατάλογο, ανα και το UI εξακολουθεί να μην είναι φιλικό σε M/K

Η λίστα τραγουδιών ξεφεύγει αρκετά (10 διαφορετικές κατηγορίες μουσικής), δεν έχει να ακοινωθεί ακόμα αλλά από τα menu και όντας υπηρεσία φαίνεται πως θα είναι δυναμική. Μου άρεσε που έχει μέσα και μουσικά θέματα από άλλους τίτλους τη UBI. Μετράει πολύ η κλασσική μουσική στην ηλεκτρική κιθάρα.

Έτσι στο χαλαρό πάντως έχουν 417 entries στην beta.


Κι εδώ όσα τργούδια εντόπισαν οι παίκτες από τα trailer/livestream/marketing του τίτλου

Κατα τ'αλλα ισχύουν τα ίδια με το RRemastered που ούτε εκείνο είχε να προσφέρει πολλά σε κάποιον που είναι έμπειρος.

Αφήνω και αυτό εδώ για reference
AgK1tgf.png


1. Το παιχνίδι σου δείχνει αν χάνεις νότες αλλά δεν έχει κανέναν μηχανισμό για να σε αποτρέψει από το να παίζεις περίσσότερες νότες.

Γενικά ο αλγόριθμος έχει θέματα. Πχ όταν σου ζητάει να παίξεις mute νότα και κανονικά να την παίξεις δεν τρέχει κάστανο. Μου θυμίζει το Just Dance που αν θες μπορείς να το ξεγελάσεις εντελώς. Μου δίνει την εντύπωση πως απλά είναι "good enough" μιας και το RS απευθύνεται σε χομπίστες. Τίποτα δεν άλλαξε στο RS+

Απογοήτευση γαμώτο. Απουσιάζει σχεδόν εντελώς το gamification και δείχνει ν'απευθύνεται ξεκάθαρα σε αρχάριους παίχτες.
Πρόσεξες πως έχει battle pass (20 lvl) για το customization; Αν δεν είναι αυτό η επιτομή του gamification τότε τι είναι; Πρώτη φορά βλέπω BP σε beta παιχνιδιού.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
-Υπάρχει Search πλέον στον μουσικό κατάλογο, ανα και το UI εξακολουθεί να μην είναι φιλικό σε M/K

Search υπαρχει και στο RR, μήπως το εννοείς κάπως αλλιώς;
Γενικά ο αλγόριθμος έχει θέματα. Πχ όταν σου ζητάει να παίξεις mute νότα και κανονικά να την παίξεις δεν τρέχει κάστανο.


Καταλαβαίνω το πνεύμα όσων έγραψες, αλλά εδώ να προσθέσω ότι σε ένα παιχνίδι τέτοια θέματα μπορεί να μην πειράζουν, αλλά όταν αρχίζεις και το πουλάς σαν εκπαιδευτικό software αυτά είναι απαγορευμένα. τι σόι αξιολόγηση στην τεχνική σου κάνει δηλαδή; Για να μην μπούμε σε λεπτομέρειες με την διάρκεια μιας νότας ή το accent. Στο Rocksmith όλα αυτά είναι ίσιωμα και σου λέει και μπράβο.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Search υπαρχει και στο RR, μήπως το εννοείς κάπως αλλιώς;
Δίκιο έχεις μπήκα και το είδα. Έχω μπόλικους μήνες να μπω εκεί... Συνήθως χρησιμοποιούσα το sort.

Καταλαβαίνω το πνεύμα όσων έγραψες, αλλά εδώ να προσθέσω ότι σε ένα παιχνίδι τέτοια θέματα μπορεί να μην πειράζουν, αλλά όταν αρχίζεις και το πουλάς σαν εκπαιδευτικό software αυτά είναι απαγορευμένα.
Ισχύει. Με την άνοδο του κόστους δεν βλέπουμε την αντίστοιχη άνοδο παροχής ποιότητας.
Ουσιαστικά πέρα από κάποιες καλοδεχούμενες μικρές προσθήκες μοιάζει με RR 2 που έχει ενσωματωμένα τα DLC

Στο Rocksmith όλα αυτά είναι ίσκώμα και σου λέει και μπράβο.
Το επίπεδό μου είναι δυο σκάλες κάτω από αρχάρια. Μου αρέσει να μου λέει μπράβο. Αλλα ναι κάνει μπαμ πως μετράει σωστά λάθος πράγματα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Βρήκατε κάπου το session mode?
Για εμένα ήταν ότι καλύτερο είχε να προσφέρει σαν εργαλείο. Μπορούσες να μάθεις να παίζεις σωστά σε διάφορους ρυθμούς και κλίμακες, να τζαμαρεις με το backing track που γουστάρεις, να παίξεις με εφέ, καμπίνες και λοιπό εξοπλισμό και φυσικά ήταν ο καλύτερος τρόπος για να γράψεις τα δικά σου τραγούδια. Ουσιαστικά από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να χρησιμοποιώ τον ενισχυτή μου εξαιτίας αυτού.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,517
Session Mode δεν υπάρχει ούτε γι'αστείο εδώ. Και συμφωνώ με τα παιδιά, σ'αφήνει να το κλέβεις ασύστολα. Και τα ακόρντα τα παίζεις και ΘΕΟΑΤΣΑΛΑ και πάλι μετράνε σωστά αν πιάσει 3 από τις 4 νότες.

Αν είσαι αρχάριος, βοηθάει πράγματι, σου χτίζει την αυτοπεποίθηση.

@kara Μέχρι Level 6 έφτασα και το άφησα απογοητευμένος. Battle Pass;! Τί διάολο σκέφτονται;!

Επίσης, στη beta, μέχρι χθες τουλάχιστον που βάρεσα uninstall, δεν μέτραγε πρόοδο, τα συγκεκριμένα πεδία ήταν 'Coming Soon'. Άσε που είχε λιγότερα τραγούδια απ'αυτά που πόσταρε η Kara στη λίστα, δεν ξέρω αν πρόσθεσαν άλλα χθες ή σήμερα. Όπως και να 'χει, δυστυχώς σκληρό πάσο από μένα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το επίπεδό μου είναι δυο σκάλες κάτω από αρχάρια. Μου αρέσει να μου λέει μπράβο. Αλλα ναι κάνει μπαμ πως μετράει σωστά λάθος πράγματα.

Κάπου εκεί είναι και το δικό μου το επίπεδο μην νομίζεις. Για να μην παρεξηγηθώ το Rockmisth Remastered το θεωρώ ό,τι πρέπει για κάποιον που θέλει να πρώτο ασχοληθεί με μουσική ή να βάλει και κάτι σαν παιχνίδι στην εξάσκησή του.

To πρώτο τραγούδι που έβγαλα 100% ήταν το Pour Some Sugar on me από Def Leppard, με το οποίο πείστηκα ότι εκτός από μονόχειρα ντράμερ έχουν και μονόχειρα μπασίστα. Παρόλα αυτά το Rocksmith με έκανε να νιώθω rock star.

Το πρόβλημά μου είναι ξεκάθαρα προς το Rocksmith+ και το πλασάρισμά του ως εκπαιδευτικό εργαλείο. Αυτό που θέλαμε ήταν να μπορείς να παίζεις με φίλους σου. Αντ' αυτού, δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, ενώ στο Remastered μπορούσες να έχεις διάφορα προφίλ για διάφορα άτομα, εδώ έχεις μόνο ένα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Αν θες σωστό μπασο βάλε κάνα rush. Προσωπικά μου αρέσει και το μπάσο των helloween (victim of fate σπέρνει) τα οποία τραγούδια τους τα έκανα sideload.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,517
Chinaski, μια καλή συνταγή για μπάσο, δούλεψε στην περίπτωσή μου κι αν έμαθα εγώ ο γκαζμάς, μπορεί να μάθει και κατσαρόλα.

Αγόρασε το Californication των Peppers. Πάρε και το βιβλίο με τις ταμπλατούρες του.

Άκουγέ το κάθε μέρα ψυχωτικά, ασχέτως λοιπών ακουσμάτων. Ξεκίνα να προσπαθείς να βγάλεις τα τραγούδια. Όταν μπορείς να παίξεις μαζί με το δίσκο, έχεις κάνει ένα αποφασιστικό βήμα μπροστά.

ΥΓ Ξεκίνα από το Otherside που είναι πανεύκολο για να πάρεις κουράγιο :)
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
και οι rhcp χαρακτηριστικοτατο μπασο.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτή την στιγμή δουλεύω τεχνική και εκφραστικότητα. Μαθαίνω το Angel of death από Slayer.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,517
To κακό με το metal μπάσο είναι πως 9/10 απλά παριστάνει τη 'βαριά κιθάρα' και όπου αυτό ΔΕΝ συμβαίνει, είναι γελοιωδώς τεχνικό, κυρίως για να είναι. Άσε που είναι κλειστό και αυτιστικό ως προς τις συνδέσεις του με άλλα είδη μουσικής.

Έπαψα ν'ακούω metal όταν ξεκίνησα να μαθαίνω μουσική, ακριβώς γιατί ξαφνικά ανακάλυψα ένα μικρό γαλαξία από απείρως γαργαλιστικότερες προοπτικές. Και μιλώντας για τεχνική και εκφραστικότητα, οι φράσεις του Flea στο Californication είναι για σεμινάριο. Αρκετά απλές ώστε να μπορείς να τις μάθεις ως κοινός θνητός και κάθε τραγούδι που μαθαίνεις ξεκλειδώνει αλλά δέκα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Δεν έχεις άδικο ότι στην μεγαλύτερη πλειοψηφία το μπάσο υπάρχει για να υπάρχει. Καλά όχι ακριβώς για να υπάρχει αλλά για να γεμίζει τον ήχο χωρίς να παίζει όμως κάτι το αμάν.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,517
Θυμάμαι πόσο είχα ξενερώσει όταν ως πιτσιρικάς μάθαινα να παίζω το 'μπάσο' του DeMaio στους δίσκους των Manowar. ΝΤΟ-ΡΕ-ΜΙ, ΜΙ-ΡΕ-ΝΤΟΟΟΟ ΤΟΥΡΟΥΤΟΥ-ΤΟΥΡΟΥΤΟΥ-ΤΟΥ. Γελάγαν οι πέτρες.

Οι Rage Against The Machine είναι επίσης ωραία μπάντα για μελέτη, ο Commerford γκρουβάρει τρελά, το μπάσο έχει ουσιαστικό ρόλο. Ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα για μένα, ήταν να κατανοήσω τους χρόνους. Τα λεγκάτο και τα στακάτο. Ο κιθαρίστας μπορεί να μαλακιστεί ελεύθερα χωρίς να εκτροχιαστεί το τραγούδι. Αντίθετα, αν το μπάσο δεν είναι 100% σωστό, καταρρέει το γκρούβ. Μπορεί να παίζεις σωστά όλες τις νότες, αλλά αν ο ρυθμός και η έκφρασή σου είναι λάθος, είναι δώρον άδωρον.

Αυτό επίσης αποτυγχάνει να το μεταφέρει στο μπάσο το R+. Σε ανταμείβει για τις νότες με ελάχιστη προσοχή στους χρόνους και την έκφραση.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Σε γενικές γραμμές, έχει και τεχνικες αδυναμίες το Rocksmith. Σε βάζει να μαθαίνεις σε γύψο δαχτυλοθεσία κτλ που ειναι καλό για την αρχή, αλλά μετά άντε να ξεμαθεις για να πας ένα βήμα παραπάνω
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Μπάσο μανουογορ λέει. Αν και είχαν εμπνευσμένα κομμάτια στα πρώτα τους από μουσική ήταν τέρμα απλα. Στο τέλος δεν ντράπηκαν να κυκλοφορήσουν το warriors of the world united. Η απόλυτη ντροπή.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,517
Είπαμε, η πιο γνωστή αποτυχημένη tribute μπάντα στους Kiss :D
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
To κακό με το metal μπάσο είναι πως 9/10 απλά παριστάνει τη 'βαριά κιθάρα' και όπου αυτό ΔΕΝ συμβαίνει, είναι γελοιωδώς τεχνικό, κυρίως για να είναι.
Butler, Harris, Steele, Burton, Di Diorgio, Lemmy κλπ. θα ήθελαν να είχαν μια κουβέντα μαζί σου.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Θυμάμαι πόσο είχα ξενερώσει όταν ως πιτσιρικάς μάθαινα να παίζω το 'μπάσο' του DeMaio στους δίσκους των Manowar. ΝΤΟ-ΡΕ-ΜΙ, ΜΙ-ΡΕ-ΝΤΟΟΟΟ ΤΟΥΡΟΥΤΟΥ-ΤΟΥΡΟΥΤΟΥ-ΤΟΥ. Γελάγαν οι πέτρες.

Οι Rage Against The Machine είναι επίσης ωραία μπάντα για μελέτη, ο Commerford γκρουβάρει τρελά, το μπάσο έχει ουσιαστικό ρόλο. Ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα για μένα, ήταν να κατανοήσω τους χρόνους. Τα λεγκάτο και τα στακάτο. Ο κιθαρίστας μπορεί να μαλακιστεί ελεύθερα χωρίς να εκτροχιαστεί το τραγούδι. Αντίθετα, αν το μπάσο δεν είναι 100% σωστό, καταρρέει το γκρούβ. Μπορεί να παίζεις σωστά όλες τις νότες, αλλά αν ο ρυθμός και η έκφρασή σου είναι λάθος, είναι δώρον άδωρον.

Αυτό επίσης αποτυγχάνει να το μεταφέρει στο μπάσο το R+. Σε ανταμείβει για τις νότες με ελάχιστη προσοχή στους χρόνους και την έκφραση.
(Τώρα που γύρισα στο σπίτι.) ^ so much this.

Το πρόβλημα είναι ότι σου λέει "ωραία μάγκα παίξε αυτήν την νοτούλα" η οποία νότα είναι επί της ουσίας πέμπτες, που α) και τις παίζεις άνετα, β) η δομή του Τραγουδιού σε οδηγεί στο να σου βγαίνουν σχεδόν αβίαστα αν μάθεις το μοτίβο. Όχι, το RS θα σε τιμωρήσει που δεν ακολούθησες τη φόρμα του.

Επίσης ουσιώδη μαθήματα πάνω στις κλίμακες και τις εναλλαγές από τη μία στην άλλη και όχι απλούς "παγκανινι-σμούς" για να ανεβάσεις τα notes per minute, να φορέσεις και χρυσή καδένα με λεοντόχαιτη για να γίνεις ο νέος Μάλμστημ (απαραίτητα 6 τσιζμπεργκερ την ημέρα). Η μουσική είναι ουσία, όχι φορμαλισμός. Εκεί το χάνει και δείχνει ότι είναι μέχρι ένα ταβάνι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς βέβαια, απαιτείται και ένα άλφα υψηλότατο IQ προκειμένου να εκτιμήσει κάποιος πλήρως την συνθετική πολυπλοκότητα των κομματιών MANOWAR.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
ένα άλφα male υψηλότατο IQ
Ξεκάθαρη εκφραστικότητα από τις πρώτες νότες που τυχαίνει να είναι ΜΠΑΣΟΥ.



Πώς γίνεται να μη γουστάρεις Mogrey.
 
Top Bottom