What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δείξε μου το pc σου να σου πω ποιος είσαι... :P

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261

Τα 120Hz δεν με ενοχλούν, ακόμη και αν η οθόνη δεν είναι ιδιαίτερα καλή σκοπεύω να το συνδέσω σε τηλεόραση για gaming. Ο εξαπύρηνος με φοβίζει. Ανησυχώ ότι οι developers των multiplatform games δεν θα δώσουν ιδιαίτερη βάση στο optimization για λιγότερους από οκτώ πυρήνες λόγω των κονσολών και θα έχουμε θέματα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ο εξαπύρηνος με φοβίζει. Ανησυχώ ότι οι developers των multiplatform games δεν θα δώσουν ιδιαίτερη βάση στο optimization για λιγότερους από οκτώ πυρήνες
όχι, αυτό δεν το δέχομαι καθόλου. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Οι πολλοί πυρήνες απλά προσφέρουν περισσότερο multithreading και δεν σε νοιάζει πόσοι είναι οι πυρήνες αλλά πόση συνολική ισχύ σού δίνουν. Και αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι το multithreading για τον 5600Η υστερεί ελάχιστα (κάπου 5%) σε σχέση με το ps5 και ας έχει κατά ένα τέταρτο λιγότερους πυρήνες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
όχι, αυτό δεν το δέχομαι καθόλου. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Οι πολλοί πυρήνες απλά προσφέρουν περισσότερο multithreading και δεν σε νοιάζει πόσοι είναι οι πυρήνες αλλά πόση συνολική ισχύ σού δίνουν. Και αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι το multithreading για τον 5600Η υστερεί ελάχιστα (κάπου 5%) σε σχέση με το ps5 και ας έχει κατά ένα τέταρτο λιγότερους πυρήνες.

Αυτό που λες το είχα ακούσει και σε ένα βίντεο του hardware unboxed και πιθανότατα έχεις δίκιο, η ανησυχία όμως πάλι υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
η ανησυχία όμως πάλι υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
Δεν υπάρχει κανένα τέτοιος ζήτημα ανυσυχίας. Εκεί που θα μπορούσε να τεθεί ζήτημα είναι με την vram, αν οι developer δεν νοιάζονται για 6 γίγα vram αλλά μόνο για 8 γίγα (όσο ξέρω πρακτικά εκεί φτάνουν οι κονσόλες, πάνε μέχρι το μισό τής συνολικής και το ίδιο ισχύει και για το steam deck). Αυτό θα είχε θεωρητική βάση αλλά το βρίσκω πολύ απίθανο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Τα 120Hz δεν με ενοχλούν, ακόμη και αν η οθόνη δεν είναι ιδιαίτερα καλή σκοπεύω να το συνδέσω σε τηλεόραση για gaming. Ο εξαπύρηνος με φοβίζει. Ανησυχώ ότι οι developers των multiplatform games δεν θα δώσουν ιδιαίτερη βάση στο optimization για λιγότερους από οκτώ πυρήνες λόγω των κονσολών και θα έχουμε θέματα.
ναι ρε γαμώτο και εγώ τόσα χρόνια, από όταν αγόρασα τον Phenom X6 την ίδια ανησυχία είχα, έσκασαν οι devs μιλάμε να πιάσουν τους πυρήνες μου. Μάλλον εγώ έπιασα τα χαμηλά τους.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Τα 120Hz δεν με ενοχλούν, ακόμη και αν η οθόνη δεν είναι ιδιαίτερα καλή σκοπεύω να το συνδέσω σε τηλεόραση για gaming.
Είναι πολύ κρίμα (για μένα) να πάρει κάποιος Legion με την 120Hz οθόνη. Ακόμα και σε εξωτερική να είναι μόνιμα συνδεδεμένο, καλύτερα πάρε το 60Hz (δεν ξέρω αν βγαίνουν ακόμα τέτοια). Γενικά πάντως, είναι πολύ καλά μηχανήματα και με πολύ καλό πληκτρολόγιο σε αίσθηση (αν το χρησιμοποιήσεις).

Ας βάλω και τη δική μου σύνθεση όπως έχει διαμορφωθεί προς το παρών.
EttawKF.jpg
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μου αρέσουν πολύ τα διαμερίσματα στο γραφείο, έχεις κάποιο link;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Είναι πολύ κρίμα (για μένα) να πάρει κάποιος Legion με την 120Hz οθόνη.
Ισχύει! Εγώ με τα 165hz κλαίω τα λεφτά μου. Αφού δεν έχω 3090 μες στο μηχάνημα για να τρέχω με 165 fps τα πάντα στα ουλτρα
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ισχύει! Εγώ με τα 165hz κλαίω τα λεφτά μου. Αφού δεν έχω 3090 μες στο μηχάνημα για να τρέχω με 165 fps τα πάντα στα ουλτρα
Ναι, ok ισχύει κι αυτό. Απλά το συγκεκριμένο πάνελ των 120Hz δεν αξίζει να είναι στο σασί ενός Legion (από άποψη color gamut, φωτεινότητας, απόκρυσης)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναι, ok ισχύει κι αυτό. Απλά το συγκεκριμένο πάνελ των 120Hz δεν αξίζει να είναι στο σασί ενός Legion (από άποψη color gamut, φωτεινότητας, απόκρυσης)

Το θέμα είναι ότι στο επίπεδο τιμής που ψάχνω δεν υπάρχουν μοντέλα με το καλύτερο πάνελ, τουλάχιστον στο skroutz που κοιτάω και στο e-lenovo. Δηλαδή το configuration με 165 Hz, 5800h και 3060 έχει 2000€, ενώ στα 1600€ για το ίδιο πάνελ πρέπει να πέσεις σε 3050.

Btw, για κάτι σαν αυτό έχουμε γνώμη;

 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Δεν έχει mux switch. Οπότε απαξ και δεν βάλεις εξωτερική οθόνη, θα έχεις ολίγον χαμηλότερες επιδόσεις
Η κάρτα γραφικών είναι στα 100w. Αν και δεν νομίζω να δεις τεράστια διαφορά σε αυτό
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
μερικές φορές σκέφτομαι περισσότερο από όσο πρέπει.
Πώς και δεν το έχεις σε dark; (παλιότερα είχε τα προβλήματά του αλλά τώρα έχει φτιάξει και η αλλαγή είναι και εύκολη)
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
μερικές φορές σκέφτομαι περισσότερο από όσο πρέπει.
Πώς και δεν το έχεις σε dark; (παλιότερα είχε τα προβλήματά του αλλά τώρα έχει φτιάξει και η αλλαγή είναι και εύκολη)
Περισσότερο από συνήθεια, αλλά μ' αρέσει κιόλας. Δεν θυμάμαι αν έχω δει το dark. Θα το τσεκάρω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
@Great0ldOne βάζοντας την CPU στα 3,4 μου έκλεισε το boost όμως τώρα που το παρατήρησα, οπότε έχω χειρότερο performance από πριν. Σου το έκανε και εσένα;
Το γύρισα στο 3.2 base και τώρα βαράει μέχρι 3.6 boost που πιστεύω είναι καλύτερο μιας και με το ψοφόκρυο τώρα άνετα μπορεί να το κρατήσει εκεί επάνω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
@nitro912gr, άμα με ξανα ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ να μπω BIOS, θα έρθω να σε βρω.

Ναι, ισχύει αυτό που λες. Μπήκα BIOS να σκαλίσω λίγω... 30 reboots και μια αφαίρεση/επανατοποθέτηση μπαταρίας μετά, το PC ξαναδουλεύει... για την ώρα.

Δεν ξαναμπαίνω BIOS μάνα μου, δεν πα να δουλεύει στο 1Ghz το μαραφέτι. Ίσως το ξανασκεφτώ με τη νέα χρονιά, πιο πριν αποκλείεται.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
@nitro912gr, άμα με ξανα ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ να μπω BIOS, θα έρθω να σε βρω.

Ναι, ισχύει αυτό που λες. Μπήκα BIOS να σκαλίσω λίγω... 30 reboots και μια αφαίρεση/επανατοποθέτηση μπαταρίας μετά, το PC ξαναδουλεύει... για την ώρα.

Δεν ξαναμπαίνω BIOS μάνα μου, δεν πα να δουλεύει στο 1Ghz το μαραφέτι. Ίσως το ξανασκεφτώ με τη νέα χρονιά, πιο πριν αποκλείεται.
από ότι έμαθα αν κάνεις το παραμικρό OC το boost τρώει άκυρο, οπότε δεν αξίζει. Γιατί με base 3.2 και boost φτάνω 3,7 και ακόμα και σε all core render 3.5, οπότε καλύτερα να μείνει στα αυτόματα :p
 
Top Bottom