What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Microsoft αγοράζει την Activision-Blizzard (η εξαγορά ολοκληρώθηκε)

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
εξαφανίζει από την πλατφόρμα σου Call of Duty, Elder Scrolls, Fallout, Doom, Diablo κλπ, είναι φυσιολογικό να χεστείς πάνω σου και να ψάχνεις εναλλακτικό πλάνο.
Για να είμαστε ειλικρινείς, μόνο τα call of duty εάν γίνουν console exclusive θα "πονέσει" την Sony
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Την ΕΑ απομένει να αγοράσει η Ms και σχεδόν όλα τα top sellers της αγοράς θα είναι first party δικά της
Νομίζω αυτό λέμε, Η sony πραγματικά απειλείται από την microsoft. Η nintendo χ**.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Θα έλεγα ότι δεν είναι ακριβώς η ίδια πίτα, δεδομένου ότι Sony και Microsoft αντλούν έσοδα κυρίως από third parties για την ώρα.

Η πιτα ειναι η βιομηχανια του gaming και οι καταναλωτες. Οταν ενας καταναλωτης επιλεγει παιχνιδι Α, Β η Γ ή αντιστοιχα κονσολα οι εταιριες αυτες θελουν να ειναι το δικο τους. Το αν ειναι first party η third party η service αυτο ειναι το μεσο για να αυξησουν το μεριδιο τους στην πιτα.


Δεν συμφωνώ καθόλου. PC handhelds υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια και περισσότερο αυτό ακολουθεί το Steam Deck παρά την Nintendo, απλά συμβαίνει να είναι τόσα χρόνια στο περιθώριο. Επίσης η Valve καινοτομεί πολύ περισσότερο στο θέμα από όσο καινοτόμησε η nintendo με το switch. Το steam deck είναι πολύ περισσότερο διαφορετικό από το Switch από όσο το Switch από το ps-vita.
Δεν αναφερομαι στο linux η στα specs η βιβλιοθηκη. Οπτικα το Deck ειναι ιδιο με το Switch. Και επισης αντιγραφει πληρως τη βασικη καινοτομια του Switch, handheld και συνδεση σε οθονη υβριδιο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Οπτικα το Deck ειναι ιδιο με το Switch.
όχι έχει αλλάξει τελείως τα χειριστήρια και σχεδόν όλη την φιλοσοφία. Οι όποιες κοινές συμβάσεις είναι κληρονομιά από το xbox.

Και επισης αντιγραφει πληρως τη βασικη καινοτομια του Switch, handheld και συνδεση σε οθονη υβριδιο.
όχι, αυτό προκύπτει καθαρά επειδή είναι PC και σε καμμία περίπτωση επειδή είδε το switch.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
όχι, αυτό προκύπτει καθαρά επειδή είναι PC

Αφου ειναι καθαρα PC τοτε γιατι προσφερει και handheld δυνατοτητα; Γιατι η αναγκη να εχει μικρη οθονη και να ειναι ανεξαρτητο απο monitor;

Αφου ειναι καθαρα PC μπορεις να του βαλεις διαφορετικη μνημη/cpu/gpu η παιρνεις ενα κλειστο κουτι κι αν θες κι αλλο ssd πχ αγοραζεις αλλη εκδοση;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ο μέσος καταναλωτής δεν θα αναλωθεί στο τι είναι το Steam Deck, αλλά με τι μοιάζει και τι δυνατότητες δίνει στα παιχνίδια. Το ότι θα γνωρίσει καινούργια πράγματα αργότερα για την πλατφόρμα και το λογισμικό της, είναι ένα θετικό side-effect που πιθανώς να γίνει πιθανώς και όχι, αλλα δεν το πρωτεύον.

Με απλά λόγια: "α, κοίτα μπορώ να συνδεθώ σε κατάστημα με άπειρα παιχνίδια με κάτι που μοιάζει με Switch".
Δεν θα λένε "α, φορητό PC που έχει σε διαφορετικό σημείο τους μοχλούς, totally different"
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
γιατι προσφερει και handheld δυνατοτητα
Γιατί απλά είναι handheld.

PC μπορεις να του βαλεις διαφορετικη μνημη/cpu/gpu
μπορείς να βάλεις cpu/gpu σε κάθε λάπτοπ;

κι αν θες κι αλλο ssd πχ αγοραζεις αλλη εκδοση;
βασικά ναι το ssd αν θες τεχνικά μπορείς να το αλλάξεις (αν και δεν συστίνεται να το ανοίξεις)

και λεπτομέρεια είπα «προκύπτει καθαρά επειδή».

Επίσης υποθέτω ότι το GPD WIN που βγήκε το 2016 και τεχνικά μπορούσες να το συνδέσεις με μόνιτορ ήταν επειδή αντέγραψε το switch.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
έχει σε διαφορετικό σημείο τους μοχλούς, totally different"
Δεν έχει απλά σε διαφορετικό σημείο τούς μοχλούς. Είναι διαφορετικό, περισσότερο θα το έλεγες Steam Controler 2.0.

Σε κάθε περίπτωση το να βλέπει κανείς το switch στο steam deck είναι σαν να βλέπει τον Χριστό πάνω στο τοστ. Συμβαίνει αλλά επειδή το switch έχει πουλήσει 100 000 000 όχι επειδή υπάρχει πραγματική σχέση.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Και πάλι "nobody cares".

Ο μέσος καταναλωτής βλέπει περιτύλιγμα και τα απολύτως βασικά. Οι λεπτομέρειες είναι για εμάς τους ιδιοτροπους που γουστάρουμε την προοπτική της μηχανής, και του Admiral που τελικά θα αγοράσει laptop.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
η νίντι παίζει μπάλα μόνη της, δεν την νοιάζει να επικρατήσει σε κανέναν, παίζει έτσι ώστε ότι και να αγοράσει ο άλλος από τις άλλες 2 εταιρίες, να αγοράσει και το δικό της παράλληλα. Και αυτό συμβαίνει.
Διάολε και εμένα με ψήνει κάθε φορά που βγάζει κονσόλα και ας έχω να την ακουμπήσω από το SNES.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Επίσης υποθέτω ότι το GPD WIN που βγήκε το 2016 και τεχνικά μπορούσες να το συνδέσεις με μόνιτορ ήταν επειδή αντέγραψε το switch.
Ψιλο off topic βέβαια, αλλά ακριβώς αυτό που λέει ο lucinos. To steam deck βασίζεται στην αποδοχή συσκευών σαν τα gpd και το aya οι οποίες άρχισαν να βγαίνουν πριν αρχίσει όλος αυτός ο χαμός με το switch. Tο ότι ενδέχεται να πάρει ένα μικρό κομμάτι της πίτας του switch, επειδή θα τρέχει καλύτερα τα indies έιναι άλλη κουβέντα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Πρέπει να έχει ελληνικές ρίζες γιατί αυτό κύριοι λέγεται φιλότιμο

είναι αλήθεια ότι η microsoft έχει φερθεί τουλάχιστον ανοιχτά «σωστά» με την έννοια ότι δεν έχει τραβήξει υποστήριξη από τίποτα. Πχ το skype υποστήριζε λίνουξ από πάντα. Όταν το αγόρασε η microsoft δεν απέσυρε την υποστήριξη. Το ίδιο για το minecraft, το ίδιο και για τα παιχνίδια τών εταιρειών που αγόρασε και είχε ανακοινωθεί ότι θα υποστηρίξουν λίνουξ. Δεν κάνει κάτι άμεσα «λάθος» αλλά παραμένει το πρόβλημα ότι συγκεντρώνει τα πάντα και δεν έχει δεσμεύσεις για τα καινούργια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η πιτα ειναι η βιομηχανια του gaming και οι καταναλωτες. Οταν ενας καταναλωτης επιλεγει παιχνιδι Α, Β η Γ ή αντιστοιχα κονσολα οι εταιριες αυτες θελουν να ειναι το δικο τους. Το αν ειναι first party η third party η service αυτο ειναι το μεσο για να αυξησουν το μεριδιο τους στην πιτα.

Δεν επιλέγουν όλοι όμως με το ίδιο κριτήριο, η Nintendo βρίσκεται σε μια δική της ιδιαίτερη φούσκα. Η Nintendo π.χ. δεν θα μπει ως επιλογή στο μυαλό ενός καταναλωτή που θα σκεφθεί "ποια συσκευή να επιλέξω για να παίζω τα μεγάλα mainstream games της αγοράς". Ο καταναλωτής που θα θέλει Nintendo θα έχει από πριν στο μυαλό του "θέλω ένα Νιντέντο". Δεν θα αξιολογήσει το Switch με τα ίδια κριτήρια που θα αξιολογούσε μια συμβατική κονσόλα ή ένα PC.

Πρέπει να έχει ελληνικές ρίζες γιατί αυτό κύριοι λέγεται φιλότιμο


Εεε, δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Εκφράζει την "επιθυμία του" για το Call of Duty που κατά τη γνώμη μου σημαίνει ότι σχεδιάζει να ζητήσει κάτι ως αντάλλαγμα. Ή θα πει στο τέλος "εγώ ήθελα να τα βρούμε αλλά οι άλλοι δεν ήθελαν" για να μη φανεί ο κακός της υπόθεσης.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
για να μη φανεί ο κακός της υπόθεσης.
Για να δώσω ένα καθαρό παράδειγμα. Η Epic απέσειρε το Rocket league από το Steam. Η microsoft δεν θα το έκανε ποτέ αυτό. (ναι ξέρω είμαι υπό την επήρεια τού εμβολίου)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Για να δώσω ένα καθαρό παράδειγμα. Η Epic απέσειρε το Rocket league από το Steam. Η microsoft δεν θα το έκανε ποτέ αυτό. (ναι ξέρω είμαι υπό την επήρεια τού εμβολίου)

Συμφωνώ, θεωρώ βέβαιο ότι όλα τα παιχνίδια που ήδη υπάρχουν σε PS καθώς και όλα τα live service games (π.χ. COD Warzone) θα παραμείνουν εκεί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
δε νομίζω ότι την νοιάζει την microsoft που θα πουλιούνται για εξτραδάκι τα παιχνίδια, το μαρούλι είναι στο game pass.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
δε νομίζω ότι την νοιάζει την microsoft που θα πουλιούνται για εξτραδάκι τα παιχνίδια, το μαρούλι είναι στο game pass.

Αυτό είναι σίγουρα το τελικό σχέδιο, το ερώτημα είναι αν μπορεί να το εφαρμόσει σε αυτή τη φάση. Αν τα first-party games της Microsoft γίνουν διαθέσιμα σε Playstation τότε δεν υπάρχει πλέον οποιοσδήποτε λόγος να αγοράσεις Xbox. Άρα η Microsoft θα πρέπει να πετύχει μια τέτοια συμφωνία ώστε να αξίζει να παρατήσει το hardware και να μετατραπεί σε third-party publisher. Τέτοια νομίζω θα ήταν μόνο μια συμφωνία του στυλ "πλήρες Game Pass στο Playstation χωρίς να πληρώνεται ποσοστό στην Sony, με συμβόλαιο που θα ισχύει στο διηνεκές". Κάτι που φυσικά είναι απίθανο να δεχθεί η Sony, οπότε bye bye COD.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Αυτό είναι σίγουρα το τελικό σχέδιο, το ερώτημα είναι αν μπορεί να το εφαρμόσει σε αυτή τη φάση. Αν τα first-party games της Microsoft γίνουν διαθέσιμα σε Playstation τότε δεν υπάρχει πλέον οποιοσδήποτε λόγος να αγοράσεις Xbox. Άρα η Microsoft θα πρέπει να πετύχει μια τέτοια συμφωνία ώστε να αξίζει να παρατήσει το hardware και να μετατραπεί σε third-party publisher. Τέτοια νομίζω θα ήταν μόνο μια συμφωνία του στυλ "πλήρες Game Pass στο Playstation χωρίς να πληρώνεται ποσοστό στην Sony, με συμβόλαιο που θα ισχύει στο διηνεκές". Κάτι που φυσικά είναι απίθανο να δεχθεί η Sony, οπότε bye bye COD.
Από την εξάπλωση που έχει κάνει η Ms στο game pass (PC, Xbox αλλά και Android, iOS) και προσεχώς με το xbox cloud σε οποιαδήποτε συσκευή έχει σύνδεση στο ίντερνετ και browser, πιστεύω ότι την ενδιαφέρει περισσότερο να αυξήσει τον αριθμό των συνδρομητών της παρά να πουλήσει hardware. Οπότε δεν θεωρώ απίθανo να δούμε το pass στο ps
 
Top Bottom