What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Preview: King Arthur: Knight’s Tale

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Πάντως θετικότατα τα recent reviews στο steam. Εχοντάς λατρέψει τα 2 προηγούμενα King Arthur παιχνίδια (ειδικά το πρώτο) μάλλον θα τιμηθεί. Αν όχι άμεσα, στο προσεχές μέλλον.

Θα παίξει σκληρή μπάλα με το Trigon: Space Story.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Strip20220506a.png
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Free content update. Επίσης σχετικά νωρίς στο act one στο normal κι έχω γεμίσει heroes ήδη. Ίσως πρέπει να ανεβάσω την δυσκολία αν και πατάω σε γνωστά μονοπάτια από την early access.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εγώ έχω φτάσει μέχρι την έβδομη story mission (έχοντας καθαρίσει όλες τις side missions μέχρι τώρα) και όντως στο normal φαίνεται κάπως εύκολο με μία πλήρη, υγιή και leveled up ομάδα. Μετά θα δοκιμάσω το roguelite mode που αν δεν κάνω λάθος είναι από default στο hard.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Το είχα ψάξει στο ξεκίνημα και είχα δει ότι το Hard ήταν η αρχική δυσκολία (όταν δεν είχε ακόμα επιλογή) και υποτίθεται η δυσκολία στην οποία έγινε το όποιο balancing. Στην αρχή μπορεί να φαίνεται ζόρι (ειδικά να τελειώνεις τα missions χωρίς να χάσεις vitality) αλλά είναι πιο rewarding και τα διάφορα skills που ξεκλειδώνει το εξισορροπούν ωραία

Roguelite mode δε θα πρότεινα (σαν πρώτο playthrough τουλάχιστον) γιατί σου πέταει κάτι curveballs/beginner's traps το παιχνίδι (π.χ. ablities που βλέπεις για πρώτη φορά, εχθρικές ενισχύσεις από το πουθενά) που μάλλον εκνευρισμό θα προκαλέσουν.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Προσωπική άποψη αλλά δεν είναι "κρίμα" να καίτε ένα παιχνίδι σε πρώιμη/beta κατάσταση? Όταν βγει ολοκληρωμένο θα έχει ήδη περάσει ο αρχικός ενθουσιασμός και το ενδιαφέρων θα είναι μειωμένο για το νέο /βελτιωμένο περιεχόμενο. Ειδικά όταν πρόκειται για πολύ καλό παιχνίδι όπως ακούγεται ότι είναι το συγκεκριμένο. Άντε ο admiral το κάνει και λογο "επαγγέλματος", οι υπόλοιποι?
Just my 2 cents χωρίς επικριτική διάθεση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Προσωπική άποψη αλλά δεν είναι "κρίμα" να καίτε ένα παιχνίδι σε πρώιμη/beta κατάσταση? Όταν βγει ολοκληρωμένο θα έχει ήδη περάσει ο αρχικός ενθουσιασμός και το ενδιαφέρων θα είναι μειωμένο για το νέο /βελτιωμένο περιεχόμενο. Ειδικά όταν πρόκειται για πολύ καλό παιχνίδι όπως ακούγεται ότι είναι το συγκεκριμένο. Άντε ο admiral το κάνει και λογο "επαγγέλματος", οι υπόλοιποι?
Just my 2 cents χωρίς επικριτική διάθεση.

Κι εγώ προσωπικά προτιμώ να παίζω μετά την έκδοση 1.0 αλλά έχει το ενδιαφέρον του να βλέπεις πώς εξελίσσεται το παιχνίδι σε βάθος χρόνου.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Βασικά ίσως θέλει edit ο τίτλος. Αλλά από τις 26/04 είναι σε full release. :p

Πάντως θα συμφωνήσω. Προσωπική εμπειρία με ένα που μου γυάλισε σε περίοδο ξηρασίας (Gordian Quest) και το έπιασα σε early access. Είχε τόσο σημαντικές αλλαγές/βελτιώσεις που κατέληξα να παίξω 3 φορές την act 1 και μέτριασε τη γενικότερη εμπειρία.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Βασικά ίσως θέλει edit ο τίτλος. Αλλά από τις 26/04 είναι σε full release. :p

Το ξέρω, παίζω την τελική έκδοση για να ετοιμάσω το review οπότε και θα δημιουργηθεί τότε καινούριο thread.

edit: Α τώρα κατάλαβα, εννοείς μήπως ο Nameless One πιστεύει ότι είναι ακόμα σε beta. @namelessone πλέον κυκλοφορεί η τελική έκδοση.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Το ξέρω, παίζω την τελική έκδοση για να ετοιμάσω το review οπότε και θα δημιουργηθεί τότε καινούριο thread.

edit: Α τώρα κατάλαβα, εννοείς μήπως ο Nameless One πιστεύει ότι είναι ακόμα σε beta. @namelessone πλέον κυκλοφορεί η τελική έκδοση.
Ναι, πίστευα ακόμα ότι είναι σε ΕΑ. Αν και τώρα που αναφέρθηκε, κάτι θυμάμαι να έχει γίνει αναφορά σε προηγούμενο post εδώ.
Αναμένουμε review @Admiral αν και έχουμε καταλάβει πιστεύω εάν το θεωρείς καλό ;)
Έχουν προγραμματίσει να βγάλουν Dlc?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ναι, πίστευα ακόμα ότι είναι σε ΕΑ. Αν και τώρα που αναφέρθηκε, κάτι θυμάμαι να έχει γίνει αναφορά σε προηγούμενο post εδώ.
Αναμένουμε review @Admiral αν και έχουμε καταλάβει πιστεύω εάν το θεωρείς καλό ;)
Έχουν προγραμματίσει να βγάλουν Dlc?

Στο faq του παιχνιδιού αναφέρεται το εξής:

Our goal is to support King Arthur: Knight's Tale for a long time in the form of free content updates called Seasons and smaller DLCs. Seasons will periodically introduce new enemy factions, new endgame bosses, challenges and loot. You will face the Romans and even Ghosts in the post-release period of the game.

Καλό είναι σίγουρα, είναι μια ποιοτική κυκλοφορία. Αυτή τη στιγμή ο μόνος σημαντικός προβληματισμός μου έχει να κάνει με την πιθανή κόπωση από τις μάχες. Πολλές από αυτές είναι εναντίον μεγάλου αριθμού εχθρών και αυτό σε ένα turn-based game είναι ρίσκο. Θα δω στην πορεία αν υπάρχει αρκετή ποικιλία για να παραμείνουν φρέσκες.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Στο faq του παιχνιδιού αναφέρεται το εξής:



Καλό είναι σίγουρα, είναι μια ποιοτική κυκλοφορία. Αυτή τη στιγμή ο μόνος σημαντικός προβληματισμός μου έχει να κάνει με την πιθανή κόπωση από τις μάχες. Πολλές από αυτές είναι εναντίον μεγάλου αριθμού εχθρών και αυτό σε ένα turn-based game είναι ρίσκο. Θα δω στην πορεία αν υπάρχει αρκετή ποικιλία για να παραμείνουν φρέσκες.
Thanks, ως γνωστό, εγώ είμαι στο άλλο άκρο του ΕΑ που περιμένει την complete edition. Οπότε έχω χρόνια μπροστά μου για να ασχοληθώ μαζί του 😅
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Στο faq του παιχνιδιού αναφέρεται το εξής:



Καλό είναι σίγουρα, είναι μια ποιοτική κυκλοφορία. Αυτή τη στιγμή ο μόνος σημαντικός προβληματισμός μου έχει να κάνει με την πιθανή κόπωση από τις μάχες. Πολλές από αυτές είναι εναντίον μεγάλου αριθμού εχθρών και αυτό σε ένα turn-based game είναι ρίσκο. Θα δω στην πορεία αν υπάρχει αρκετή ποικιλία για να παραμείνουν φρέσκες.
Πέρασα μια βόλτα από τα discussions στο steam κι απ' ότι κατάλαβα από act σε act υπάρχουν αλλαγές στους εχθρούς που αντιμετωπίζεις και στην δυσκολία.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Καλό είναι σίγουρα, είναι μια ποιοτική κυκλοφορία. Αυτή τη στιγμή ο μόνος σημαντικός προβληματισμός μου έχει να κάνει με την πιθανή κόπωση από τις μάχες. Πολλές από αυτές είναι εναντίον μεγάλου αριθμού εχθρών και αυτό σε ένα turn-based game είναι ρίσκο. Θα δω στην πορεία αν υπάρχει αρκετή ποικιλία για να παραμείνουν φρέσκες.

Μπήκα χτες Act 4. Προσωπικά βρίσκω ότι τα διαφορετικά skills που ξεκλειδώνεις και τα relic αντικείμενα που βρίσκεις σε συνδυασμό με τα διαφορετικά είδη εχθρών που συναντάς αλλάζουν σημαντικά τη προσέγγιση στις μάχες από act σε act και διατηρείται η πρόκληση/ενδιαφέρον σε σημαντικό βαθμό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Μπήκα χτες Act 4. Προσωπικά βρίσκω ότι τα διαφορετικά skills που ξεκλειδώνεις και τα relic αντικείμενα που βρίσκεις σε συνδυασμό με τα διαφορετικά είδη εχθρών που συναντάς αλλάζουν σημαντικά τη προσέγγιση στις μάχες από act σε act και διατηρείται η πρόκληση/ενδιαφέρον σε σημαντικό βαθμό.

Πού φαίνεται σε ποια act είσαι;
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Πού φαίνεται σε ποια act είσαι;

Χμμ, καλή ερώτηση. Πέρα από το ότι παίζει cutscene και πετάγεται και στον adventure map μύνημα "Αct Χ" στην αρχή δε φαίνεται να υπάρχει κάπου γραμμένο σε τι act βρίσκεσαι. Σίγουρα πάντως καταλαβαίνεις ότι αλλάζεις act :p.
 
Top Bottom