What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Thor Love & Thunder

Ωραίο ήταν έφυγε ευχάριστα η ώρα. Θα έλεγα ένα σκαλί κάτω από το Ragnarok συνολικά. Ο Thorακος περνάει δύσκολα, ακόμα ένας χαρ/ρας με πολύ ωραίο character development από το Thor 1 μέχρι σήμερα. Η Natalie σε κάποιες σκηνές είναι heartbreaking. Αν και ο βασικός εχθρός δεν μου πολυάρεσε ως χαρ/ρας, η ερμηνεία του Christian Bale ήταν καθηλωτική -εντελώς αγνώριστος. Η προφορά του Russell Crowe ξεκαρδιστική. Τέλος τιμητική αναφορά στις κατσίκες, αχ αυτές οι κατσίκες.

Όμορφη έπληξη στα end credits για τους φίλους της σειράς Ted Lasso
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Σε ένα από τα featurettes για την She-Hulk υπάρχει ένα ενδιαφέρον easter egg. Σε μια αφίσα αναφέρεται το όνομα

Johnny Blaze
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Χμμμμμ... Δεν ξέρω, δεν έχει κάπως babyface ο Γκοσλινγκ; Θα είχε ενδιαφέρον ένα τέτοιο casting. Πάντως φαίνεται αντίστοιχη περίπτωση με του Mahershala Ali που είπε "θέλω να παίξω τον Blade" και η Marvel ανταποκρίθηκε, άρα σαφώς δεν πρέπει να το αποκλείσουμε.

Έχει δείξει πως μπορεί να "τσαλακώνεται". Αν και στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας φλεγόμενη νεκροκεφαλή θα βλέπουμε.

BR.png
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280

Πείτε μου μια φορά που έχει γίνει αυτό σε ταινία του Σκορσέζε, όχι, πείτε μου!
Το VFX crushing είναι γενικότερο πρόβλημα του Hollywood. Τυπικά μνπανα αφεντικά που θέλουν να βγει η ταινία ΧΘΕΣ γμτχ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Βέβαια, είναι μεγάλο πρόβλημα και η Disney ως ο μεγαλύτερος πελάτης κάνει και την περισσότερη ζημιά. Η παραγωγή VFX είναι πραγματική κρεατομηχανή.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Θα μας χαλάσουν τους νόμους προσφοράς και ζήτησης επειδή μερικοί αρτίστες κλαίνε στο γραφείο τους? Ω, μον ντιέ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316

Πείτε μου μια φορά που έχει γίνει αυτό σε ταινία του Σκορσέζε, όχι, πείτε μου!

Δεν γίνεται!! Αλλά στις ταινίες του Σκορσέζε, κλαίνε οι θεατές!!!

:trollface:
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Βέβαια, είναι μεγάλο πρόβλημα και η Disney ως ο μεγαλύτερος πελάτης κάνει και την περισσότερη ζημιά. Η παραγωγή VFX είναι πραγματική κρεατομηχανή.

Όπως των ΑΑΑ games!! Γι' αυτό μετά το γυρνάνε στην ανάπτυξη εμπορικού software!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Όπως των ΑΑΑ games!! Γι' αυτό μετά το γυρνάνε στην ανάπτυξη εμπορικού software!!

Όντως, το έχω ακούσει από πολλούς αυτό, ότι το development είναι σαφώς πιο ανθρώπινο και επικερδές στον τομέα του software σε σχέση με το games development.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272

Έχω να πω ότι συμφωνώ 100% με την απόφαση να έχουμε ταινίες Avengers μόνο όταν κλείνει μία ολόκληρη saga και όχι στο ενδιάμεσο. Μετά από ένα τεράστιο event όπως το τέλος της Infinity Saga με τα Infinity War και Endgame, ο σωστός τρόπος για να διατηρήσεις την αίγλη και την αξία του ονόματος Avengers είναι να μην το χρησιμοποιείς σε ενδιάμεσες ταινίες όπως το Age of Ultron.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Thor Love & Thunder

Ωραίο ήταν έφυγε ευχάριστα η ώρα. Θα έλεγα ένα σκαλί κάτω από το Ragnarok συνολικά. Ο Thorακος περνάει δύσκολα, ακόμα ένας χαρ/ρας με πολύ ωραίο character development από το Thor 1 μέχρι σήμερα. Η Natalie σε κάποιες σκηνές είναι heartbreaking. Αν και ο βασικός εχθρός δεν μου πολυάρεσε ως χαρ/ρας, η ερμηνεία του Christian Bale ήταν καθηλωτική -εντελώς αγνώριστος. Η προφορά του Russell Crowe ξεκαρδιστική. Τέλος τιμητική αναφορά στις κατσίκες, αχ αυτές οι κατσίκες.

Όμορφη έπληξη στα end credits για τους φίλους της σειράς Ted Lasso
Πάντως είσαι η πρώτη που γράφει καλά λόγια για την ταινία. Όλοι όσους έχω διαβάσει σε forum δεξιά αριστερά γράφουν ότι είναι από μέτρια μέχρι κακή παρωδία(και εισπρακτικά δεν πήγε καθόλου καλά)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Πάντως είσαι η πρώτη που γράφει καλά λόγια για την ταινία. Όλοι όσους έχω διαβάσει σε forum δεξιά αριστερά γράφουν ότι είναι από μέτρια μέχρι κακή παρωδία(και εισπρακτικά δεν πήγε καθόλου καλά)

Εισπρακτικά στην αρχή υπήρξαν υπερβολικές αντιδράσεις από βιαστικούς. Η ταινία είναι πιθανό να φτάσει κοντά στα 750 εκ. δολάρια, ποσό αντίστοιχο με αυτό του Ragnarok αν αφαιρέσουμε την αγορά της Κίνας (η Marvel έχει φάει μπλόκο εκεί τελευταίο). Σίγουρα ελαφρώς απογοητευτική επίδοση αλλά όχι κακή.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,948
Εισπρακτικά στην αρχή υπήρξαν υπερβολικές αντιδράσεις από βιαστικούς. Η ταινία είναι πιθανό να φτάσει κοντά στα 750 εκ. δολάρια, ποσό αντίστοιχο με αυτό του Ragnarok αν αφαιρέσουμε την αγορά της Κίνας (η Marvel έχει φάει μπλόκο εκεί τελευταίο). Σίγουρα ελαφρώς απογοητευτική επίδοση αλλά όχι κακή.

Χμμμ. Αφενός τα 750m δεν μου φαίνονται καθόλου σίγουρα με βάση τα ως τώρα δεδομένα. Αφετέρου, αν συνυπολογίσουμε το φουσκωμένο budget (250m έναντι 180 του Ragnarok) και το γεγονός ότι είχε ήδη το hype της προηγούμενης ταινίας και γενικά όλη την αγάπη που απολαμβάνει ο Thor έκτοτε να το boost-άρει, ε ναι την λες αρκετά απογοητευτική επίδοση.
Καμία σχέση βέβαια με φιάσκο επιπέδου π.χ. Lightyear αλλά σίγουρα μια προειδοποιητική βολή από την fanbase.

ΥΓ: Δεν έχω δει ακόμα την ταινία για να κρίνω το περιεχόμενό της. Ομολογώ, πάντως, ότι όσα διαβάζω με αποθάρρυναν και περιμένω να βγει στο....streaming.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
Εισπρακτικά στην αρχή υπήρξαν υπερβολικές αντιδράσεις από βιαστικούς. Η ταινία είναι πιθανό να φτάσει κοντά στα 750 εκ. δολάρια, ποσό αντίστοιχο με αυτό του Ragnarok αν αφαιρέσουμε την αγορά της Κίνας (η Marvel έχει φάει μπλόκο εκεί τελευταίο). Σίγουρα ελαφρώς απογοητευτική επίδοση αλλά όχι κακή.

Λογικο, αν αναλογιστει κανεις ποσο απογοητευτικη ειναι η phase 4.
Αντε με 2-3 εκλαμψεις σε σειρες
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Εισπρακτικά στην αρχή υπήρξαν υπερβολικές αντιδράσεις από βιαστικούς. Η ταινία είναι πιθανό να φτάσει κοντά στα 750 εκ. δολάρια, ποσό αντίστοιχο με αυτό του Ragnarok αν αφαιρέσουμε την αγορά της Κίνας (η Marvel έχει φάει μπλόκο εκεί τελευταίο). Σίγουρα ελαφρώς απογοητευτική επίδοση αλλά όχι κακή.
Σε αυτά που ανέφερε ο @maladroid , να προσθέσω ότι ο Thor είναι ο τελευταίος των "μεγάλων" της marvel, αυτών που την κουβαλούν από την phase 1 ακόμα, κάτι που έχει από μόνο του την δική του σημασία. Οι Iron Man και Captain America "συνταξιοδοτήθηκαν",
Όλοι οι υπόλοιποι χαρακτήρες πλην dr strange είναι δευτερεύοντες και συμπληρωματικοί. Κανείς δεν μπορεί να τραβήξει το MCU μόνος του όπως έκαναν αυτοί οι τρεις μέχρι και την phase 3.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Άρα τελικά έχουμε plot/product dilution επειδή αποφάσισαν να υιοθετήσουν στρατηγική "δεν θα σε αφήσουμε να αναπνεύσεις από Marvel", ξεχειλώνοντας σειρές με φλυαρία και δείχνοντας πράγματα που μικρή σημασία θα έχουν αν είναι μία απλή αναφορά σε 5 χρόνια στο επόμενο Avengers.

Η σύγκριση με το σφυρί του Thor (Age of Ultron και Endgame) έρχεται κατά νου, ήταν iconic στιγμή, έστω και αν φαινόταν παράτερη αλλά είχε στηθεί σωστά. Εδώ προσπαθούν να κάνουν αναφορές από σχεδόν αναπαίσθητα story lines που παίζει να μην τα δει το 50% του stream-going (δεν υπάρχει κινηματογράφος πλέον) κοινού.
 
Top Bottom