What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Metroidvania - Νεοι τιτλοι και ειδησεις

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
images.png

Καιρος λοιπον για το δικο τους θεμα, ενα "νεο" και πολυ αγαπημενο ειδος παιχνιδιων με πληθωρα πολυ σημαντικων και διαχρονικων κυκλοφοριων.

Ενω οι βασεις υπηρχαν ειδη για δεκαετιες, διαμαντια του χωρου οπως τα Metroid και Castlevania, ηταν αυτα οπου οδηγησαν στο ολο ευρυτερο κινημα, εξου και η ονομασια του ειδους. αλλα και επειδη ο ορος 2D Action Adventure Role Play Platform θα ηταν ατυχης, επικρατησε η κοινη ονομασια τους.

Στη πραγματικοτητα ομως, υπαρχουν παρα πολλα παιχνιδια οπου προυπηρχαν πολλα χρονια πριν, ωστοσο λογω του οτι τα δυο παραπανω ειναι απο τα καλυτερα και πιο επιτυχημενα,

Για τους φιλους οπου δεν εχουν ασχοληθει ακομα με τα συγκεκριμενα, ειναι 2D / 2.5D τιτλοι, με εντονο το στοιχειο της εξερευνησης, συνηθως με μονο μια πιστα/κοσμο, πολλα RPG στοιχεια καθως και πληθωρα αντικειμενων και αναβαθμισεων για τους χαρακτηρες.


Για πολυ περισσοτερα, δειτε τις δυο πολυ καλες πηγες παρακατω:

Ξεκιναω λοιπον με ενα πολυ νεο τιτλο, το 9 Years of Shadows, με την αγαπημενη σκοτεινη αισθητικη, αλλα και πολυ δραση:


Και επισης ενας παλαιοτερος κλασικος τιτλος για το SNES, το υπεροχο Demon's Crest, οπου πρεπει να το δειτε με εξομοιωση


Μοιραστειτε και εσεις τις προτασεις σας!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Για παλιότερα games, από αυτά που έχω παίξει προτείνω ανεπιφύλακτα τα Hollow Knight, Bloodstained, Steamworld Dig 2. Από καινούριους τίτλους, αυτό φαίνεται ενδιαφέρον:

 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Yeap hollow knight και steamworld dig2 είναι metroidvania διαμαντακια, αν και τελείως διαφορετικής ατμόσφαιρας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
προτείνω ανεπιφύλακτα τα Hollow Knight, Bloodstained, Steamworld Dig 2
Το Hollow Knight είναι το κορυφαίο.Bloodstained δεν έχω παίξει, ούτε το έχω. Steamwordl Dig 2 πολύ καλό.
Άλλα καλά που έχω παίξει: Dust: An Elysian Tail, Guacamelee!, Owlboy. Υπάρχουν και άλλα αλλά δεν είμαι σίγουρος που μπαίνουν τα όρια στο Metroidvania, πχ Waking Mars. Κάποια στιγμή θα δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο UnEpic, έχει ωραία στοιχεία αλλά κάπου δεν με είχε κρατήσει. Καλό, το έχω προχωρήσει πολύ αλλά κάπου το ξέχασα Shantae: Risky's Revenge.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κάτι ενδιαφέρον που πρόσεξα ψάχνοντας στο Steam για παιχνίδια του είδους, το tag Metroidvania συνοδεύει και παιχνίδια όπως τα Batman Arkham City και Control. Συμφωνούμε με τον χαρακτηρισμό ή θεωρούμε το στοιχείο του 2D-2.5D απαραίτητο για το είδος;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Κάτι ενδιαφέρον που πρόσεξα ψάχνοντας στο Steam για παιχνίδια του είδους, το tag Metroidvania συνοδεύει και παιχνίδια όπως τα Batman Arkham City και Control. Συμφωνούμε με τον χαρακτηρισμό ή θεωρούμε το στοιχείο του 2D-2.5D απαραίτητο για το είδος;
οπως και τα soulslike τα βαζεις κανονικα. ειναι επηρεασμενα απο τα metroid prime. που με τη σειρα τους ηταν η μεταβαση των metroid απο 2d σε 3d.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
θεωρούμε το στοιχείο του 2D-2.5D απαραίτητο

Νομιζω το στοιχειο απεικονισης θα επρεπε να ειναι απαραιτητο σε αυτη τη κατηγορια, καθως μετα εχουμε τη μετεξελιξη του τα soulslike
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Νομιζω το στοιχειο απεικονισης θα επρεπε να ειναι απαραιτητο σε αυτη τη κατηγορια, καθως μετα εχουμε τη μετεξελιξη του τα soulslike
οχι οσο υπαρχουν τα metroid prime.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Κάτι ενδιαφέρον που πρόσεξα ψάχνοντας στο Steam για παιχνίδια του είδους, το tag Metroidvania συνοδεύει και παιχνίδια όπως τα Batman Arkham City και Control. Συμφωνούμε με τον χαρακτηρισμό ή θεωρούμε το στοιχείο του 2D-2.5D απαραίτητο για το είδος;
Προσωπική μου άποψη είναι πως ναι. Πρέπει να είναι 2D - 2,5D. Αν έχει μέσα μηχανισμούς όπως dodge και parry / riposte τότε έχει και στοιχεία soulslike. Γι` αυτό λοιπόν...
ΠΑΙΧΤΕ BLASPHEMOUS!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@Adhan δε γνωριζουν καποιοι εδω μεσα τι εστι metroid prime.


το blasphemous ειναι ωραιο btw
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Εντάξει μπορεί συνήθως να έχει επικρατήσει ο όρος για 2d παιχνίδια, αλλά τα Dark Souls, Arkham Asylum, Jedi Fallen Order (και τα Prime βεβαίως) κλπ είναι όντως 3d metroidvania.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
βλεποντας το xanadu θυμηθηκα οτι υπαρχει αυτο Xanadu Dragonslayer Densetsu (1988) - IMDb (ασχετο βεβαια)
Παρα πολυ καλο παιχνιδι και ηταν δυνατη σειρα τοτε. Ακομα φυσικα εχουν ενδιαφερον και αξιζει να τα δει κανεις, τα βλεπω παντως πιο κοντα στα Zelda, οπου συνδεονται και ως ειδη σε μεγαλο βαθμο.
Κάτι ενδιαφέρον που πρόσεξα ψάχνοντας στο Steam για παιχνίδια του είδους, το tag Metroidvania συνοδεύει και παιχνίδια όπως τα Batman Arkham City και Control. Συμφωνούμε με τον χαρακτηρισμό ή θεωρούμε το στοιχείο του 2D-2.5D απαραίτητο για το είδος;
Οι ολοι χαρακτηρισμοι και κατηγοροποιησεις ειναι αφηρημενες εννοιες, οπου και ο καθενας αποδιδει στη τελικη διαφορετικες ονομασιες.
Επειδη μεγαλωσα και με τους παραπανω τιτλους, σκεφτομαι τα αντιστοιχα παιχνιδια ως πχ τον συνδιασμο απο Super Metroid, Castlevania: Symphony of the Night και Prince of Persia.
Ολα εχουν το κοινο στοιχειο της εξερευνησης, του οτι τα επιπεδα ειναι ενιαια και επι το πλειστον, μπορεις η και πρεπει να τα ξαναεπισκεφτεις, της δρασης, των μυστικων, της συλλογης αντικειμενων.
Απο εκει και περα, υπαρχει και κοσμος οπου το προχωραει το ζητημα ακομα παραπερα, και τιτλοι οπως τους παραπανω τους χαρακτηριζουν ως Zeldavania / Zeldatroid και υποτιθεται οτι περιλαμβανουν και τρισδιαστατα παιχνιδια, οπως το Arkham City και τα Souls πχ.
Φυσικα οπως καταλαβανεις οι επιρροες και ο εμπλουτισμος απο πολυ περισσοτερα ειδη ειναι κατι που γινεται στη τεχνη απο την αρχη της υπαρξης, οποτε και στα Metroidvania υπαρχουν αντιστοιχως πολλες διακυμανσεις και διαφοροποιησεις. Παραδειγμα εδω το φοβερο Shadow Complex, οπου πρωτιστως ειναι επιρρεασμενο απο διαμαντια οπως το Prince of Persia, Another World, Flashback και αλλα, εχει παραλληλα ολα τα στοιχεια της κλασικης συνταγης για να χαρακτηριστει ως Metroidvania.
Οπου παρεπιπτωντος να πουμε εδω οτι ευτυχως επανακυκλοφορησε και με προσθετες βελτιωσεις οπου αξιζει να το δειτε.

Προσωπική μου άποψη είναι πως ναι. Πρέπει να είναι 2D - 2,5D. Αν έχει μέσα μηχανισμούς όπως dodge και parry / riposte τότε έχει και στοιχεία soulslike. Γι` αυτό λοιπόν...
ΠΑΙΧΤΕ BLASPHEMOUS!
Αψογος, περιμενουμε και την συνεχεια αλλωστε!
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Θυμήθηκα αυτό εδώ. Δυστηχώς δεν υπάρχει στο Steam. Το είχα παίξει πριν πολλά χρόνια που το είχε δώσει το PC Master. Μου φάνηκε αρκετά δύσκολο. Μονον μια φορά κατάφερα το τερμάτισα. Το boss με το ελικόπτερο ότι νάναι. Παρόλα αυτά ήταν γαμάτο game.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Τι διαφορά έχουν τα medroidvania από τα zelda-like;
Τα zelda-like έχουν ελάχιστο backtracking, έμφαση στα περιβαλλοντικά puzzles και η γενικότερη δομή τους είναι ένας μεγάλος overworld με πολλά dungeons, μέσα στα οποία βρίσκονται αυτά τα puzzles συνήθως.

Περί ορισμών τώρα που ανέφερε στην αρχή ο gettarobo, metroidvania για μένα είναι περισσότερο παιχνίδια όπως το Symphony of the Night και το Unepic που έχουν rpg στοιχεία. Ok δεν είναι λάθος χάριν συνεννόησης να τα λέμε όλα έτσι, αλλά αυτά που δεν έχουν όπως το Aquaria (ωραίο παιχνιδάκι παρεμπιπτόντως) τα θεωρώ πιο κοντά στη λογική των Metroid όπου ο χαρακτήρας δυναμώνει καθαρά με αντικείμενα που βρίσκει και θυμίζει action-adventure. Ή όπως για παράδειγμα το Guacamelle που εξελίσσει τη φόρμουλα προσθέτοντας beat 'em up στοιχεία.

Από τη μεριά μου θα προτείνω το Valdis Story: Abyssal City. Διαμάντι που λίγοι είδαν υποψιάζομαι, από την πρώτη νιότη του Kickstarter. Φοβερή παρουσίαση, sidequests και κάποιες επιλογές που έχουν επιπτώσεις, πολύ καλό customization χαρακτήρων, το βαθύτερο σύστημα μάχης στο είδος (λοξοκοιτάει προς DMC).

 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Δεν περίμενα να έχουμε φτάσει στο 20ο ποστ και να μην έχουν αναφερθεί ακόμα τα υπέροχα Ori!
Δύο εξαιρετικά, και ιδιαίτερα παιχνίδια του είδους, που έχω δοκιμάσει είναι το Unepic και το Carrion. Δεν τα τελείωσα ποτέ γιατί κόλλησα και τα άφησα (δεν το έχω και πολύ με τα metroidvania), αλλά όσο έπαιξα τα ευχαριστήθηκα.
 
Top Bottom