What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,626
Το θεμα για τα προσωπικα δεδομενα ειναι τετριμενο και φθαρμενο ως καλτσα που την φοραμε καθε μερα ξυπολυτοι.
Τι δεν ξερει το κρατος για τον καθενα απο εμας;
Απο το αρθρο
Ως δικαιολογητική βάση της ηλεκτρονικής αποθήκευσης βιομετρικών δεδομένων (εικόνα προσώπου και δύο δακτυλικά αποτυπώματα) του κατόχου της ταυτότητας προβάλλεται η “αξιόπιστη εξακρίβωση και επαλήθευση της γνησιότητας της ταυτότητας με μειωμένο κίνδυνο απάτης
Ο γνωστος ηθοποιος που δημοσιευσε την ταυτοτητα του στο ιντερνετ και ταμπουρηθηκε πισω απο αυτη, εχει ταυτοτητα με δαχτυλικο αποτυπωμα. Οσοι εβγαλαν ταυτοτητες πριν το ετος 2000, με δαχτυλικα αποτυπωματα την εβγαλαν. Μπορει στα μαιευτηρια να βαζουν τα ποδια των νεογεννητων σε μελανι. Δηλαδη το προβλημα ειναι τα προσωπικα δαχτυλικα αποτυπωματα οσων γεννηθηκαν απο το 2000 και μετα;

Σε αλλα κρατη που υπαρχει παρομοιο θεμα, το προβλημα ειναι η διαρροη των προσωπικων δεδομενων στις εταιριες.
Αυτο ειναι αλλο θεμα.
Εδω φοβουνται οτι θα τα μαθει ολα το κρατος. Κινητα; τα ανοιγουν με δαχτυλικο αποτυπωμα ή με αναγνωριση προσωπου.
Δεν υπαρχει προβλημα.
Αυτοι στις μαζωξεις, Τραβανε ο ενας τον αλλον φωτογραφιες και τις ποσταρουν στο ιντερνετ, στους FB λογαριασμους που ανοιξαν με φωτοτυπια της ταυτοτητα τους. Τραβανε φωτογραφιες αλλουςανθρωπους που δεν εδωσαν το ΟΚ για κατι τετοιο. Η ολη φαση ειναι ενα ατελειωτο και βουβο facepalm.

Το θεμα με τις νεες ταυτοτητες κραταει απο τον περασμενο αιωνα, απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου.
Ισως οι ταυτοτητες που θελουν να κρατησουν, ειναι αυτες που πριν ελεγαν οτι ειναι του αντιχριστου.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,878
taftotitos__8_.jpg


Shieeet. Φαντάσου να την βλέπεις με το ρεντ κρος στο δόξα πατρί, μες στα άγρια χαράματα, να σου λέει με μπάσα φωνή όλο γρέζι "ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ".
Αυτό που με θλίβει είναι ότι βλέπεις στην φωτογραφία και νέους ανθρώπους. Άντε τους παππούδες/γιαγιάδες. Λίγη υπομονή και δεν θα τους ξαναδούμε.
Νέοι άνθρωποι όμως με (θεωρείτε) μόρφωση, μέσα στην τεχνολογία...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,548
Καλά, δε νομίζω κανείς εξ'αυτών των 'νέων' να συμπεριλαμβάνεται στον ανθό της διανόησης και της πνευματικότητας.

Στην καλύτερη τίποτε ημι-περιορισμένης ευθύνης παπαδοπαίδια και λοιπές θλιβερές απώλειες άθλιων οικογενειών.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,585
Καλά, δε νομίζω κανείς εξ'αυτών των 'νέων' να συμπεριλαμβάνεται στον ανθό της διανόησης και της πνευματικότητας.

Στην καλύτερη τίποτε ημι-περιορισμένης ευθύνης παπαδοπαίδια και λοιπές θλιβερές απώλειες άθλιων οικογενειών.
Μακαρι να ειναι ετσι διοτι το τελευταιο πραγμα που θες ειναι εναν μορφωμενο και εξυπνο φανατικο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,613
καλα, ο συγκεκριμενος οπως τον κοβω απ τη φωτο και απ το βιντεακι παιζει 95% +, να ειναι Μεγιστο τρολ.
Θεουλης... (ουπς, ειδες τι εκαμα εκει??)
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Σιγουρα καποιο προβλημα εχει, απλα η αποψιλωση/διαλυση των κοινωνικων υπηρεσιων και υπηρεσιων ψυχικης υγειας σε συνδυασμο με την προωθηση της ατομικοτητας απο την σημερινη κυβερνηση εχει αυτα τα αποτελεσματα.

Tl: DR
Μπααα, λαλημενος ειναι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,613
απντειτ για την Θεότητα.
εγω σας λεω οτι ειναι τρολ και δεν μ ακουτε. ειχε και δευτερο χαρτονι με καθαρα κουκου κειμενο....

376806276_10161302674487940_3404705948562458050_n.jpg
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,372
Όπως είχε γράψει και ο Μογρης στο δισκορντ. Μου φέρνει στη φάτσα ολίγον τον Σαββίδη (παίζει να είναι και ο ίδιος).
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,491
Καταρχάς να μιλήσουμε για τις κατηγορίες ατόμων.
Πρώτα είναι αυτή :
Το θεμα για τα προσωπικα δεδομενα ειναι τετριμενο και φθαρμενο ως καλτσα που την φοραμε καθε μερα ξυπολυτοι.
Τι δεν ξερει το κρατος για τον καθενα απο εμας;
Απο το αρθρο

Που λέει «ε, τι να κάνουμε, αφού ήδη μας παρακολουθούν από τα κινητά» που μπορεί να ναι η κινέζικη εταιρεία όταν σε ανύποπτο χρόνο ανοίγει την κάμερα ή το μικρόφωνο για την ηχογράφηση ή μπορεί να ναι η ΕΥΠ όταν κάνουμε μια κλήση και μιλάμε στο τηλέφωνο. Ή μπορεί απλά να ναι το ηλεκτρομαγνητικό σήμα που εκπέμπει κάθε στιγμή το κινητό με την τοποθεσία μας.
Ήδη μας παρακολουθεί το PC. Και μπλα μπλα μπλα....
Έτσι λοιπόν είναι σα να μου λες «ε ντάξει μας γάμησε το διοξείδιο του Άνθρακα, οπότε τι μας νοιάζει αν έχουμε λίγο ακόμα;». Όταν κάποιος στο λέει αυτό σε πειράζει, γιατί θα καταστραφεί η Γη (αν και έχει γίνει αόριστα η σύνδεση, δεν ξέρουμε το βαθμό επιρροής). Όταν μιλάς για προσωπικά σου δεδομένα και ελευθερίες που ΣΙΓΟΥΡΑ παραβιάζονται και μελλοντικά μπορούν να γαμηθούν πατόκορφα, τότε χέστηκες. 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Αυτό είναι το πρώτο θέμα και προκύπτει ειδικά με σένα που το ανέφερες στο άλλο θρεντ.

Το βασικό θέμα εδώ είναι η παραβίαση των προσωπικών δεδομένων και οι πόρτες που ανοίγουν στο να εκμεταλλευθεί αυτό περαιτέρω μελλοντικά (βλ τι γίνεται συγκεκριμένες πόλεις της Κίνας. απ ότι ξέρω δεν είναι σε όλη την Κίνα το δυστόπικ «λιβ γιορ σάημπερπανκ ντριμ»).

Ειδικά από μια κυβέρνηση που σου πετάει το τυράκι «Ωωω μαλάκα μου κοίτα ευκολία! Όλα με 5 κλικ, παίρνεις επίδομα και κάνεις αίτηση στο ΟΑΕΔ με 3 κλικ, ΣΕ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΤΣΙ;; ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ , ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑ». Και συ σα μαλάκας του λες μπράβο κάντε κι άλλα τέτοια.

Μόλις λοιπόν γίνει η κατάργηση των μετρητών, ΠΡΟΦΑΝΩΣ για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής (υπάρχει άλλος λόγος;;;ίσως μάθουμε μετά...) και μόλις φτιαχτούν και ΚΑΛΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ για σύστημα Βαθμολογίας Καλού Πολίτη, τότε θα ναι η ώρα να πάρουμε τον πούλο.
«Μα εγώ είμαι έντιμος πολίτης, δεν κάνω κάτι παράνομο, ΑΡΑ δεν έχω να φοβηθώ τίποτα».
Σύμφωνα με ποιον; Με μερικά κυβερνητικά καθάρματα πάντα.

Ίσως, μελλοντικά αν τύχει να διαφωνείς με την εκάστοτε κυβέρνηση στο Facebook: -3 πόντοι. Τι συμπεριφορά είναι αυτή;
Παίζεις πολλές ώρες ηλεκτρονικά παιχνίδια; -Δεν είναι παραγωγικό -10 πόντοι.

Αν πέσεις στους 300 πόντους, δεν μπορείς να ταξιδέψεις. Κάτω από 200 δεν μπορείς να αγοράσεις κέτσαπ και βλαβερές για τον οργανισμό σου τροφές. Δεν μπορεί να το επιτρέψει αυτό μια τόσο ανθρωποκεντρική κυβέρνηση...

Όλα αυτά εν ολίγοις είναι που δίνουν παραπάνω εξουσία σε μια κυβέρνηση. Όταν λοιπόν καταργηθούν και τα μετρητά, θα μπορούν με ένα κλικ να σου σβήσουν όλες τις οικονομίες.
Θυμίζω τι έγινε στον Καναδά πέρυσι. Πορεία νταλικέρηδων και φορτηγατζήδων ενάντια στις υποχρεωτικότητες εμβολίων που είχε επιβάλλει η κυβέρνηση τους. Διήρκησε πολύ καιρό και με αρκετή αγάπη απ τον κόσμο.
Στον Τρουντώ και την κυβέρνηση δεν άρεσε αυτό. Τι κάναν; Δεσμεύσαν όλους τους λογαριασμόύς που κάναν καταθέσεις σε Go Fund των Νταλικέρηδων και απείλησαν όλα τα χρήματα που είχαν καταθέσει να τα δώσουν λέει σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ;;; Με ποιο δικαίωμα κάνετε υπεξαίρεση χρημάτων που δεν σας ανήκουν και να στέλνετε όπου θέλετε;

Αλλά υποθέτω αυτά γίνονται όταν όλοι ασχολούνται με «χαχαχαχ κοίτα κουβαλάει σταυρό και χορεύει ρε μλκκκκκ.... Εϊναι δυνατόν να πιστεύει στο Σατανά;».
Ασχολείστε με τους γραφικούς και χάνετε την μπάλα. Και με τα εμβόλια το ίδιο γινόταν. Αντιστρόφως ανάλογα αυτό δουλεύει όταν μιλάμε για το κλίμα. Αν έχουμε γραφικές φιγούρες που μιλάνε για το περιβάλλον (Γκρέτα Θανμπεργκ, άκυροι που πετάνε μπογιές και κολλάνε τα χέρια τους σε μουσεία) , τότε έχουμε να κάνουμε με ήρωες! (οκ εδώ υπερβάλλω , αφού μάλλοον θάβετε και σεις τους εν λόγω άκυρους, αλλά περισσότερο για τα ΜΜΕ μιλάω και τη κοινή γνώμη γενικά που δεν ασχολείται με αυτούς)

*Ο άλλος λέει είναι στο διαβατήριο, οπότε όλα οκ. Το επιχείρημα είναι το ίδιο. Εγώ και αρκετοί συγγενείς μου δεν βγάλαμε ποτέ διαβατήριο. Γιατί ένα παραπάνω μέσο παρακολούθησης θεωρείται καλό και δεν μπορεί να έχει αρνητικά; Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;
Πως γίνεται ρε άνθρωποι να έχετε τόση πίστη σε μια κυβέρνηση που ΕΠΑΝΕΙΛΛΗΜΕΝΩΣ μας έχει κοροϊδέψει;;; Που να μην είχε και σκάνδαλο με υποκλοπές;

Εντιτ : όπως προσπάθησε και ο Μποράτσο να τσουβαλιάσει, ας αρνηθώ ότι είμαι φλατ έρθερ ή αυτό με την παντόφλα. Είμαι πολλά άλλα όμως. Το «αρνητής εμβολίων» είναι σχετικό και πάω στοίχημα ότι συμφωνούμε σε περισσότερα απ όσα νομίζεις παρά διαφωνούμε για τα εμβόλια. Απλά επειδή αρνήθηκαμε κάποιοι μια μαλακία εμβόλιο που δεν παρέχει βλεννογονική ανοσία , γίναμε γενικά και αόριστα «αρνητές εμβολίων»και «αρνητές επιστήμης». Το τσουβάλιασμα δούλευε πάντα.
Αλλά υπάρχει μια περίεργη κάστα ανθρώπων που κάποιες φορές τους πειράζουν οι γενικεύσεις (βλ. «όλοι οι μαύροι είναι απατεώνες» -ρατσισμός) και κάποιες γενικεύσεις δεν τους πειράζουν («ο τάδε δεν έκανε το εμβόλιο για COVID, άρα είναι αρνητής εμβολίων, και αρνητής επιστήμης»). Περίεργη κοινωνία όντως...
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,745
Καταρχάς να μιλήσουμε για τις κατηγορίες ατόμων.
Πρώτα είναι αυτή :


Που λέει «ε, τι να κάνουμε, αφού ήδη μας παρακολουθούν από τα κινητά» που μπορεί να ναι η κινέζικη εταιρεία όταν σε ανύποπτο χρόνο ανοίγει την κάμερα ή το μικρόφωνο για την ηχογράφηση ή μπορεί να ναι η ΕΥΠ όταν κάνουμε μια κλήση και μιλάμε στο τηλέφωνο. Ή μπορεί απλά να ναι το ηλεκτρομαγνητικό σήμα που εκπέμπει κάθε στιγμή το κινητό με την τοποθεσία μας.
Ήδη μας παρακολουθεί το PC. Και μπλα μπλα μπλα....
Έτσι λοιπόν είναι σα να μου λες «ε ντάξει μας γάμησε το διοξείδιο του Άνθρακα, οπότε τι μας νοιάζει αν έχουμε λίγο ακόμα;». Όταν κάποιος στο λέει αυτό σε πειράζει, γιατί θα καταστραφεί η Γη (αν και έχει γίνει αόριστα η σύνδεση, δεν ξέρουμε το βαθμό επιρροής). Όταν μιλάς για προσωπικά σου δεδομένα και ελευθερίες που ΣΙΓΟΥΡΑ παραβιάζονται και μελλοντικά μπορούν να γαμηθούν πατόκορφα, τότε χέστηκες. 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Αυτό είναι το πρώτο θέμα και προκύπτει ειδικά με σένα που το ανέφερες στο άλλο θρεντ.

Το βασικό θέμα εδώ είναι η παραβίαση των προσωπικών δεδομένων και οι πόρτες που ανοίγουν στο να εκμεταλλευθεί αυτό περαιτέρω μελλοντικά (βλ τι γίνεται συγκεκριμένες πόλεις της Κίνας. απ ότι ξέρω δεν είναι σε όλη την Κίνα το δυστόπικ «λιβ γιορ σάημπερπανκ ντριμ»).

Ειδικά από μια κυβέρνηση που σου πετάει το τυράκι «Ωωω μαλάκα μου κοίτα ευκολία! Όλα με 5 κλικ, παίρνεις επίδομα και κάνεις αίτηση στο ΟΑΕΔ με 3 κλικ, ΣΕ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΤΣΙ;; ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ , ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑ». Και συ σα μαλάκας του λες μπράβο κάντε κι άλλα τέτοια.

Μόλις λοιπόν γίνει η κατάργηση των μετρητών, ΠΡΟΦΑΝΩΣ για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής (υπάρχει άλλος λόγος;;;ίσως μάθουμε μετά...) και μόλις φτιαχτούν και ΚΑΛΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ για σύστημα Βαθμολογίας Καλού Πολίτη, τότε θα ναι η ώρα να πάρουμε τον πούλο.
«Μα εγώ είμαι έντιμος πολίτης, δεν κάνω κάτι παράνομο, ΑΡΑ δεν έχω να φοβηθώ τίποτα».
Σύμφωνα με ποιον; Με μερικά κυβερνητικά καθάρματα πάντα.

Ίσως, μελλοντικά αν τύχει να διαφωνείς με την εκάστοτε κυβέρνηση στο Facebook: -3 πόντοι. Τι συμπεριφορά είναι αυτή;
Παίζεις πολλές ώρες ηλεκτρονικά παιχνίδια; -Δεν είναι παραγωγικό -10 πόντοι.

Αν πέσεις στους 300 πόντους, δεν μπορείς να ταξιδέψεις. Κάτω από 200 δεν μπορείς να αγοράσεις κέτσαπ και βλαβερές για τον οργανισμό σου τροφές. Δεν μπορεί να το επιτρέψει αυτό μια τόσο ανθρωποκεντρική κυβέρνηση...

Όλα αυτά εν ολίγοις είναι που δίνουν παραπάνω εξουσία σε μια κυβέρνηση. Όταν λοιπόν καταργηθούν και τα μετρητά, θα μπορούν με ένα κλικ να σου σβήσουν όλες τις οικονομίες.
Θυμίζω τι έγινε στον Καναδά πέρυσι. Πορεία νταλικέρηδων και φορτηγατζήδων ενάντια στις υποχρεωτικότητες εμβολίων που είχε επιβάλλει η κυβέρνηση τους. Διήρκησε πολύ καιρό και με αρκετή αγάπη απ τον κόσμο.
Στον Τρουντώ και την κυβέρνηση δεν άρεσε αυτό. Τι κάναν; Δεσμεύσαν όλους τους λογαριασμόύς που κάναν καταθέσεις σε Go Fund των Νταλικέρηδων και απείλησαν όλα τα χρήματα που είχαν καταθέσει να τα δώσουν λέει σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ;;; Με ποιο δικαίωμα κάνετε υπεξαίρεση χρημάτων που δεν σας ανήκουν και να στέλνετε όπου θέλετε;

Αλλά υποθέτω αυτά γίνονται όταν όλοι ασχολούνται με «χαχαχαχ κοίτα κουβαλάει σταυρό και χορεύει ρε μλκκκκκ.... Εϊναι δυνατόν να πιστεύει στο Σατανά;».
Ασχολείστε με τους γραφικούς και χάνετε την μπάλα. Και με τα εμβόλια το ίδιο γινόταν. Αντιστρόφως ανάλογα αυτό δουλεύει όταν μιλάμε για το κλίμα. Αν έχουμε γραφικές φιγούρες που μιλάνε για το περιβάλλον (Γκρέτα Θανμπεργκ, άκυροι που πετάνε μπογιές και κολλάνε τα χέρια τους σε μουσεία) , τότε έχουμε να κάνουμε με ήρωες! (οκ εδώ υπερβάλλω , αφού μάλλοον θάβετε και σεις τους εν λόγω άκυρους, αλλά περισσότερο για τα ΜΜΕ μιλάω και τη κοινή γνώμη γενικά που δεν ασχολείται με αυτούς)

*Ο άλλος λέει είναι στο διαβατήριο, οπότε όλα οκ. Το επιχείρημα είναι το ίδιο. Εγώ και αρκετοί συγγενείς μου δεν βγάλαμε ποτέ διαβατήριο. Γιατί ένα παραπάνω μέσο παρακολούθησης θεωρείται καλό και δεν μπορεί να έχει αρνητικά; Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;
Πως γίνεται ρε άνθρωποι να έχετε τόση πίστη σε μια κυβέρνηση που ΕΠΑΝΕΙΛΛΗΜΕΝΩΣ μας έχει κοροϊδέψει;;; Που να μην είχε και σκάνδαλο με υποκλοπές;

Εντιτ : όπως προσπάθησε και ο Μποράτσο να τσουβαλιάσει, ας αρνηθώ ότι είμαι φλατ έρθερ ή αυτό με την παντόφλα. Είμαι πολλά άλλα όμως. Το «αρνητής εμβολίων» είναι σχετικό και πάω στοίχημα ότι συμφωνούμε σε περισσότερα απ όσα νομίζεις παρά διαφωνούμε για τα εμβόλια. Απλά επειδή αρνήθηκαμε κάποιοι μια μαλακία εμβόλιο που δεν παρέχει βλεννογονική ανοσία , γίναμε γενικά και αόριστα «αρνητές εμβολίων»και «αρνητές επιστήμης». Το τσουβάλιασμα δούλευε πάντα.
Αλλά υπάρχει μια περίεργη κάστα ανθρώπων που κάποιες φορές τους πειράζουν οι γενικεύσεις (βλ. «όλοι οι μαύροι είναι απατεώνες» -ρατσισμός) και κάποιες γενικεύσεις δεν τους πειράζουν («ο τάδε δεν έκανε το εμβόλιο για COVID, άρα είναι αρνητής εμβολίων, και αρνητής επιστήμης»). Περίεργη κοινωνία όντως...
TL;DR, αλλά πάτησα συμφωνώ γιατί έτσι ένιωσα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,626
Ρε @Epitaph, Σοβαρα τωρα; Η συζητηση για τα προσωπικα δεδομενα ειναι τετριμενη επειδη την εχουμε κανει τοσες φορες που αν ενωσουμε τον ελευθερο χρονο που διαθεσαμε, παμε εφτα χρονια διακοπες.
θα τα πω ολα, μονορουφι.

Οι νεες ταυτοτητες, θα παρακολουθουν τις συνομιλιες σου; Αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης που δεν εχει σχεση με τις ταυτοτητες. Αν θελεις το συζηταμε αλλα να σου θυμισω οτι τα κρουσματα υποκλοπων, που γινονται απο παλια, μετατρεπονται σε μεγαλα σκανδαλα. Αυτο σημαινει κατι, ας το εκανε γαργαρα ο μητσοτακης.
Το ειπα και πριν, Προσωπικα, δεν μπορω να παρω στα σοβαρα ανθρωπους που διαμαρτυρονται για τα προσωπικα γεγονοτα και μετα ποσταρουν στο ιντερνετ που πηγαν, ποιος ηταν εκει επειδη βγαζουν αβερτα φωτογραφιες τον κοσμο, χωρις την αδεια τους. Βαζουν και hashtag παναθεμα τους, για τον ευκολο εντοπισμο.
Ακομα και ενα κρατος πραγματικης προνοιας και φιλικο προς τον λαο, εαν υπαρχει τετοιο, θα θελει να γνωριζει καποια βασικα πραγματα για τους πολιτες του, που θεωρουνται και σε περιπτωσεις, ειναι προσωπικο δεδομενο. Αυτο μπορει να σε κανει να θελεις να ξερασεις αλλα ετσι ειναι. πχ Στην Αφρικη, τα φαρμακα για την αφρικανικη γριππη ειναι δωρεαν, αλλα το κρατος πρεπει να ξερει οτι εχεις την αρρωστια για να στα δωσει. FYI σε πολλα Αφρικανικα κρατη, το προσωπικο δεδομενο ειναι ΠΟΛΥ σοβαρη υποθεση. Μενω on topic, δεν παω σε δορυφορους με μικροφωνα.

Το πραγματικο προβλημα ειναι οταν τα προσωπικα δεδομενα διαρρεουν στον εταιρικο κοσμο. Αυτος ηταν και ο φοβος με την νεα ταυτοτητα στην Ελβετια.
Τι παιχνιδι βλεπουμε τωρα; Μενω on topic Ο κοσμος κανει παραπονα επειδη η ταυτοτητα εχει πανω δαχτυλικο αποτυπωμα. Την ιδια στιγμη, χρησιμοποιει δαχτυλικο αποτυπωμα ή το προσωπο του για να ξεκλειδωσει το κινητο του που καθε αλλο παρα φιλος του προσωπικου δεδομενου ειναι. Ξερεις ο τυπος με το κινεζικο τηλεφωνο αν εχει απευθειας συνδεση με τον Μαο; Κανει register σε social με την ταυτοτητα, που εχει πανω ολα τα στοιχεια του.
Κανει upload το μνι της γκομενας του στο cloud, την ρομαντικη λεξη που βρηκαν οι εταιριες για να μην πουν τον υπολογιστη σε αγνωστη τοποθεσια, που εχουν φυσικη προσβαση σε αυτον, αγνωστοι σε εσενα ανθρωποι.
Ποσταρουν τι εφαγαν, που πηγαν βολτα/διακοπες και με ποιον, ποια διαδρομη ακολουθησαν, τι οδηγουν, τι ποτο τους αρεσει και γενικα δημοσιευουν ολα τους τα γουστα, που οι εταιριες καιγονται να εχουν στα χερια τους και τα εχουν, επειδη τους τα δινουν δωρεαν. Απο φωτογραφιες; χιλιαδες σελφι. Η γειτονισσα που παει σε αυτες τις συγκεντρωσεις, την βλεπω μια φορα το διμηνο για καφε αλλα ξερω τι εκανε. Δεν την εχω δει αλλα ξερω οτι πηγε να κουνησει ελληνικη σημαια και ξερω σε ποιο σημειο στεκοταν. Ξερω ποιον συναντησε και εμαθα ποιος αλλος εχει τις ιδιες αποψεις.
Εκτος απο τα κινητα, βαζουν και τις ρομποσκουπες που κανουν χαρτογραφηση του σπιτιου, λιστα των επιπλων, αναγνωριζουν αλλαγες στην διαρυθμιση, τραβανε φωτογραφιες και τα στελνουν ολα νομιμα στην εταιρια.
Το προβλημα ομως ειναι οτι το κρατος εχει την φωτογραφια μας, εχει το δαχτυλικο μας αποτυπωμα και με την νεα ταυτοτητα θα αποκτησουμε Point system γιατι μεχρι τωρα, δεν μπορουσαν να ξερουν ποιος βριζει το μνι της μανας του Μητσοτακη.

Κατι αλλο, οχι απλο.
Οι συγκεντρωσεις με τις εικονες της παναγιας και οι παναγιες που πεφτουν στα social, τυγχανουν μεγαλης ανοχης επειδη λειτουργουν ως βαλβιδα κοινωνικης αποσυμπιεσης.
Η Ελλαδα ειναι οριακα πριν τον απολυταρχισμο αλλα καταστασεις με ποντους ειναι υπερβολικα δυσκολο να γινουν. Γιατι αυτη η ρομαντικη θετικοτητα; Οι κοινωνικοι ποντοι λειτουργουν στην Κινα, που ακολουθει το μονοκομματικο πολιτικο συστημα.

Η εκδοση διαβατηριου ακολουθει καποιους κανονες που ακολουθουν ολα τα κρατη. Εαν θελεις, η Ελλαδα μπορει να βγαλει διαβατηριο οπως βολευει τον καθενα, ακομα και χωρις φωτογραφια. Καλη τυχη οταν φτασεις στον προορισμο σου. Καλη τυχη και στις διαμονη σε ξενα κρατη. Εδω, οποιος θελει αντιγραφο ποινικου μητρωου, του το στελνουν με email.
Ειναι απο αυτες τις ευκολιες-κολπο της κυβερνησης. Στην Αφρικη, που ειχα δικαιωμα να ζητησω το αφρικανικο μου ποινικο μητρωο, για να κανω την δουλεια μου μου πηραν αποτυπωμα απο καθε δαχτυλο, ξεχωριστα και μετα ολα τα δαχτυλα μαζι, αριστερο και δεξι χερι μαζι. Τι θα τους ελεγα; εμεις αυτα δεν τα κανουμε; ουτε στον Καναδα τα κανουν.

Τους φορτηγατζηδες, που ειναι off topic θεμα καλα εκαναν και τους εκοψαν. Η οδηγια ηταν οτι οι ανεμβολιαστοι φορτηγατζιδες που περνανε τα συνορα, θα πρεπει να μπαινουν σε καραντινα οταν επιστρεψουν. Τωρα θα πεις, δικαιωμα τους κι εγω θα πω, οταν εσκασαν οι τουριστες στην Ελλαδα, σου αρεσε που εσυ επηζες τοσο καιρο και αυτοι περνουσαν βηχοντας; Το θεμα καραντινα ειναι παλι αλλο θεμα συζητησης.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,491
Καλημέρα Κούνελ και λοιπό Φόρουμ.

Ενώ συμφωνώ γενικά με αυτά που λές για την κοινωνία, διαφωνώ κάθετα στο τελικό συμπέρασμα και το πως βλέπεις την κίνηση αυτή για τις ταυτότητες.

Λοιπόν το πρώτο λογικό σφάλμα που κάνεις, είναι ότι για να βγάλεις το επιχείρημα, συνδέεις πολλές φορές δύο διαφορετικές κατηγορίες ανθρώπων.
Αρχικά λες για αυτούς που οικιοθελώς ποστάρουν ανά πάσα στιγμή, το που βρίσκονται σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης κλ.π.
Εγώ λοιπόν και 2-3 ακόμα κοντινοί φίλοι μου (δεν έχω πολλούς, αυτούς ξέρω πολύ καλά και έχω συχνές επαφές) δεν το κάνουν αυτό και δεν ψήνονται για τη νέα ταυτότητα.
Ύστερα, από τους φίλους που έχω στο facebook (προφανώς δεν έχω βάλει ποτέ φωτογραφία/όνομα εκεί), λίγοι και σπάνια ποστάρουν «ήμουν εκεί με αυτόν , αυτόν κι αυτόν» και «φάγαμε ψητό κροκόδειλο Νέας Γουινέας». Ίσως δεν έχω τόσους ναρκισσιστές. Αυτούς βέβαια δεν τους έχω ρωτήσει αν θέλουν να βγάλουν ταυτότητα ή όχι.
Το ίδιο πράγμα κάνεις, και πιο μετά όταν μιλάς για κινητά με δακτυλικό αποτύπωμα. Ε εγώ ας πούμε δεν έχω τέτοιο κινητό. Άρα για μένα ναι, είναι κάτι νέο όλο αυτό.

Λες λοιπόν όλα αυτά πως τα έχουμε δώσει, άρα δεν χρειάζεται να ανησυχούμε.
Το λέω ξεκάθαρα λοιπόν:
Εγώ δεν έδωσα ποτέ την τοποθεσία μου οικιοθελώς.
Δεν είπα ποτέ ότι ήμουν με αυτούς ή έβγαλα φωτογραφία να την ποστάρω οικιοθελώς.
Δεν είχα ποτέ ταυτότητα με δακτυλικό αποτύπωμα.
Δεν κυκλοφορώ έξω με smartphone.
Δεν ανέβασα στο cloud της γαμημένης της Microsoft (την βρίζω, γιατί ακόμα και απενεργοποιημένο, μου γέμιζε ΠΑΛΙ το χώρο στο email με κάτι βίντεος που είχαν περάσει αυτόματα εκεί. Ευτυχώς δείχναν μόνο τοπία και όχι πρόσωπα).
Γιατί λοιπόν εγώ είμαι υποχρεωμένος να βγάλω μια ταυτότητα που μελλοντικά μπορεί να δίνει όλα αυτά τα στοιχεία είτε στη κυβέρνηση μου είτε σε άτομα της Ε.Ε. (μιας και οι σέρβερς πιθανότατα δεν θα βρίσκονται στην Ελλάδα (ή θα διαχειρίζονται από Έλληνες);;;
Πιο συγκεκριμένα ποιο είναι το κέρδος για μένα που θα βγάλω μια τέτοια κάρτα; Ή ποια θα ειναι η ευκολία για τον πολίτη;
Ότι θα βρίσκονται σε μια κάρτα Αριθμός Ταυτότητας, ΑΦΜ και ΑΜΚΑ; Όλα αυτά τα θυμάμαι και τώρα ανά πάσα στιγμή (δεν κάνω πλάκα, τα ξέρω όλα απ έξω).
Κάποιος με Αλτσχάιμερ μπορεί να τα κουβαλάει πάνω του ανά πάσα στιγμή (με ένα έξτρα χαρτάκι που του χουν βάλει). Αν χαθεί κάπου, μπορεί ακόμα και με την παλιά ταυτότητα να βρεθεί η κατοικία του από τις αρχές. Το RFID που ακριβώς βοηθάει σε μια τέτοια περίπτωση;
Αλλά ασχολούμαστε με το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ που μπορούν να βρεθούν άμεσα. Δεν είναι αυτή η διευκόλυνση και είναι τόσο βλακώδες που το συζητάμε. Από όλους τους πολιτικούς, μόνο αυτό έχω ακούσει ως θετικό.

Για τα διαβατήρια μπορώ να συμφωνήσω, καθώς εκεί πρέπει να ξέρει η χώρα ακριβώς ποιος μπαίνει μέσα και δεν μπορείς ενώ έχεις επισκεφθεί μια χώρα να χάνεις 2-3 ώρες περιμένοντας να ψάξουν αρχεία με τα χέρια.
Στην χώρα όμως που ζω 54 χρόνια τι ακριβώς θετικό θα έχει μια νέα τέτοια ταυτότητα ;;

Τώρα για το άλλο που λες, δηλαδή πόσο πιθανό ή όχι είναι να δημιουργηθεί ένα σύστημα κοινωνικής βαθμολόγησης εδώ, απλά υπενθυμίζω πόσο εύκολα (και γρήγορα) υλοιποιήθηκε το σύστημα με τον έλεγχο για COVID Pass. Σίγουρα το Credit System είναι πιο περίπλοκο, αλλά τα φυντάνια έχουν τη βάση για να το υλοποιήσουν, μόνο ο κώδικας και οι εγκαταστάσεις λοίπουν... Και αφού είναι για τόσο καλό σκοπό, μπορεί και τα χρήματα να μας τα δωρίσει η Ε.Ε...
Μονοκομματικές βουλές/κυβερνήσεις μπορεί να μην έχουμε, αλλά ποιος κυβερνών θα πει όχι, σε ένα σύστημα που μπορεί να δίνει τόσες πληροφορίες (και κατά συνέπεια δύναμη) στον ίδιο; Εκτός αυτού σήμερα, είμαστε πολυκομματικοί, αύριο δεν είμαστε. Γνωρίζει κανείς τι πραγματικά ξημερώνει;

Όσο για τους φορτηγατζήδες, πρώτον δεν είναι οφ-τόπικ. Σου μίλαγα για την αυθαιρεσία, την ευκολία και το θράσος που μπορεί να χει μια κυβέρνηση ώστε να σου ΠΑΡΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΛΕΙΣΕΙ , ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΗ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ. Αυτό είναι το On-Topic.
Και η οδηγία ήταν ότι όλοι οι φορτηγατζήδες (μοναχικό εν γένει επάγγελμα), πρέπει να εμβολιαστούν.
Πάμε ξανά... Τι έλεγε η επιστήμη τελικά για τα εμβόλια; Ότι αν κάνω δεν θα πιάσω κόβιντ και ούτε μπορώ να μεταδώσω; Όχι! Αυτό που έλεγε (μετά από μερικούς μήνες βέβαια) είναι ότι «κάνω το εμβόλιο για να το περάσω πιο ομαλά». Όλοι κολλούσαν άνετα όπως αποδείχθηκε. Μάλιστα είχα παραθέσει έρευνες που σου λέγαν ότι άτομα με περισσότερες δόσεις εμβολίου ήταν έμπρακτα πιο επιρρεπείς στον COVID (tl;dr από έρευνα που έγινε με υπαλλήλους νοσοκομειου στην Αμερική. Αν θες ανατρέχεις στο θρεντ για να τη βρεις). Anyway. Η κυβέρνηση τους λοιπόν, πήρε μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ, και την βάσισε σε κάτι που ήδη από τον Γενάρη του 2022 ξέραμε ότι δεν ισχύει («τα εμβόλια σταματάνε την μετάδοση»).
Φαντάσου τι τρέλα ζούμε, και νομίζω θυμάμαι και σένα να παραδέχεσαι ότι δεν σταματάνε τη μετάδοση. Πας τώρα και δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα κάποιων άκυρων Ολοκληρωτιστών (κάποιοι θα λεγαν και Φασιστών)...

Edit : και να το ξεκαθαρίσω τελείως. Εγώ δεν πιστεύω ούτε στον Σατανά (ότι θα δαιμονιστώ με τις νέες ταυτότητες), ούτε με πειράζει που θα χει δακτυλικό αποτύπωμα. Με πειράζει το ηλεκτρονικό της όλης υπόθεσης, γιατί γίνεται πιο εύκολος ο έλεγχος από διάφορα μηχανήματα.
Θες να με ελέγξεις; Βάλε έναν άνθρωπο να το κάνει ρε μπάσταρδε, όχι 30 μηχανήματα. Δεν είναι ότι είμαι παράνομος και θέλω να κρύψω κάτι, απλά δεν γουστάρω να μαθαίνει ο κάθε γελοίος χαρτογιακάς το τι κάνω μέσα στη μέρα μου.
Επίσης κάποιοι λίγοι απ' αυτούς τους γραφικούς όταν μιλάνε για Σατανάδες , ίσως το εννοούν πιο συμβολικά (έτσι κι αλλιώς αν και δεν πολυασχολούμαι με εκκλησία/θρησκεία, πολλές ιστορίες μέσα απ τη Βίβλο είναι συμβολικές και απλά θέλουν να περάσουν ένα ηθικό δίδαγμα μέσα απ όλο το άκυρο δράμα).

Πριν 2 βδομάδες βγάλαν αυτόν τον κύριο. Λογικότατος κατ' εμέ.



Η κλασική όμως τακτική των ΜΜΕ, είναι να βγάλουμε όλους τους άκυρους, για να μειώσουμε έναν κίνημα που διαφωνούμε.
Μια φορά τον βγάλανε στο ΣΤΑΡ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ρε μαλάκες... Τι να λέμε τώρα; Είναι και μερικοί νομικοί που διαφωνούν και λένε ότι είναι παράνομο. Πέρα απ αυτούς στα κανάλια δεν θα βγάλουν άλλες τέτοιες φωνές. Τους παράλογους όμως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα τους δείξουν.
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,491
Double Post και κλείνω με αυτό για πολλές μέρες.

Ακούω όλες τις συζητήσεις που γίνονται και εδώ και αλλά και από νομικούς σε κανάλια (οι δημοσιογράφοι είναι εξ όρισμού μαριονέτες δεν ασχολούμαι) να λένε επαναλαμβανόμενα όλοι για κινητά , υπολογιστές και λοιπά που μας παρακολουθούν. Οπότε τι μας πειράζει άλλο ένα μέσο;;;

Είναι δυνατόν να χουμε φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που όχι μόνο δεν ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ αυτοί που μας παρακολουθούν να σταματήσουν να το κάνουν, αλλά να μαστε σε ένα τέτοιο ΑΘΛΙΟ κυριολεκτικά βόλεμα που να λέμε «ε ντάξει μωρέ...άλλο ένα φακλεωμα είναι, τι να κάνεις;; »;;;;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,644
ω θεοί, με τον καφέ ακόμα να γλυκαίνει την γλώσσα η πρώτη γουλιά, ανοίγω και πέφτω στο Σινικό τοίχος των γραπτών; TLDR ρε μλκς
 
Top Bottom