What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ο Μεγάλος Αδρε_φώς

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,574
Προσωπικα, και το εχω ξαναπει. Περισσοτερο με ενοχλει η εταιρικη ασυδοσια, επειδη τυχαινει να βγαζουν λεφτα απο μενα, και να μη μου δινουν τιποτα και γενικα, ο μεγαλυτερος κινδυνος ειναι εκει, παρα η κρατικη κατασκοπια. Ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε και για δημοσιο. Ναι, θεωρω οτι η εταιρικη ασυδοσια στο θεμα προσωπικη πληροφορια, ειναι 1000 φορες πιο επικινδυνη απο την κρατικη κατασκοπια.
Αυτο το, με κατασκοπευει ψηφιακα η ελληνικη αστυνομια, δεν εχει και κατι απο κωμωδια;
Το δημοσιο, ως δημοσιο, περισσοτερο καιγεται να βρει χρημα για να αρπαξει, για να πληρωσει την ελληνικη αστυνομια, ωστε να δερνει αυτους που εκνευριζονται με το δημοσιο. Μιλαμε για τους φουκαραδες που δεν δηλωσαν 3,5€ και οχι για τον καραβεμπορα που δεν πληρωνει φορους, νομιμα.
Εδω παιζει και η παγιδα, μπιζνες δημοσιου με ιδιωτες. Ναι, αυτο ειναι ενας κινδυνος.
Σε αλλα θεματα, τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Πετας το κινητο σου ή το αφηνεις σε ενα συρταρι και το ανοιγεις μονο για να κανεις την δουλεια σου. Τωρα, υδραυλικος, εδω δεν σηκωνει το τηλεφωνο σε ωρες εργασιμες.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,984


Για Κινα λεγαμε...τυχεροι οι βρετανοι


Last month, Project Pegasus was launched. Ten of the country’s biggest retailers are planning to tackle the rise in shoplifting by handing over their CCTV images to the police, to be run through police databases using facial recognition technology.

The plans have been fronted by the policing minister, Chris Philp, who also has his sights on setting up a national shoplifting database which can be used by police and retailers nationwide. Such a database could include the passport photos of 45 million adults in the country.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,564


Για Κινα λεγαμε...τυχεροι οι βρετανοι


Last month, Project Pegasus was launched. Ten of the country’s biggest retailers are planning to tackle the rise in shoplifting by handing over their CCTV images to the police, to be run through police databases using facial recognition technology.

The plans have been fronted by the policing minister, Chris Philp, who also has his sights on setting up a national shoplifting database which can be used by police and retailers nationwide. Such a database could include the passport photos of 45 million adults in the country.
έχει και τα τυχερά του το Brexit...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,574
Η Αγγλια καταντησε το παιχνιδι της ειρωνιας. Ληστεψε τον μισο πλανητη και τωρα βαζει μικροσκοπιο στις καμερες.
Καθισε στον σβερκο της Ινδιας κτλ.
Αυτο που ειπε ο @nitro912gr ειναι αληθεια.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,984

“Under the impression of massive protests against the looming indiscriminate chat control mass scanning of private messages, we managed to win a broad majority for a different, new approach to protecting young people from abuse and exploitation online. As a pirate and digital freedom fighter, I am proud of this breakthrough. The winners of this agreement are on the one hand our children, who will be protected much more effectively and in a court-proof manner, and on the other hand all citizens, whose digital privacy of correspondence and communication security will be guaranteed. Even if this compromise, which is supported from the progressive to the conservative camp, is not perfect on all points, it is a historic success that removing chat control and rescuing secure encryption is the common aim of the entire Parliament.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,585

ευτυχως εχω καποια λεφτακια στην ακρη και θα τ ακουμπησω με χαρά στον ζούκερμπε.

αν δεν δωκεις συνδρομη:

α) θα βλεπεις διαφημισεις
βου) δηλωνεις την "συναίνεση στις πρακτικές συλλογής δεδομένων" σου απ το φουμπου.
ε και?? ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΚΡΥΨΕΤΕ ΚΑΤΙ??? ΤΕΤΧΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ????


με βλεπω να κατεβαζω ρολά. τι θα καμουν οι χιλιαδαι φολοουερς και φρεντς μου στο φουμπου?? στεναχωργιεμαι γι αυτους, αλλά σιτ χαπενς.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,574
Εμπρος στον δρομο που προσπαθησε να ανοιξει ο πρωτοπορος Musk. Φου χωρις ublock & F.B. Purity δεν μπαινω ουτε για να δειξω φωτο με παπαροτριχα μεσα στο τασακι.
Αν κρινω τον πολεμο που εχει φαει αυτο το addon, αυτο το σχεδιο υπαρχει εδω και πολυ καιρο. Πριν το κουναμενο δαχτυλο της ΕΕ.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
623
με βλεπω να κατεβαζω ρολά. τι θα καμουν οι χιλιαδαι φολοουερς και φρεντς μου στο φουμπου?? στεναχωργιεμαι γι αυτους, αλλά σιτ χαπενς.

Από τη μια καλύτερα επειδή θα πέσει τσεκούρι και φόρος στα αδήλωτα των ινφλουένσερς.
Ωιμέ τι θα απογίνουν οι δόλιοι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,585
βλαδ, παρεξηγησες.
δεν εχω σχεση δούναι - λαβείν με τους φολοουερς....
τουλαχιστον οικονομική.

:sneaky:😶
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
623
βλαδ, παρεξηγησες.
δεν εχω σχεση δούναι - λαβείν με τους φολοουερς....
τουλαχιστον οικονομική.

:sneaky:😶


Κρίμας, τώρα δεν προκάμεις να αποκτήσεις. Τουλάχιστον μένουν οι υπόλοιπες μη οικονομικές σχέσεις :sneaky: 👀🫦🍆🥑
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,984


View attachment 6803

Relevant


 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,984
Relevant





Μυδροι απο το ιστορικο EFF αυτη τη φορα


Why is this such a big deal? The role of a CA is to bootstrap encrypted HTTPS communication with websites by issuing certificates. The CA’s core responsibility is to match web site names with customers, so that the operator of a website can get a valid certificate for that website, but no one else can. If someone else gets a certificate for that website, they can use it to intercept encrypted communications, meaning they can read private information like emails.
We know HTTPS encryption is a barrier to government spying because of the NSA’s famous “SSL added and removed here” note. We also know that misissued certificates have been used to spy on traffic in the past. For instance, in 2011 DigiNotar was hacked and the resulting certificates used to intercept emails for people in Iran. In 2015, CNNIC issued an intermediate certificate used in intercepting traffic to a variety of websites. Each CA was subsequently distrusted.

Distrusting a CA is just one end of a spectrum of technical interventions browsers can take to improve the security of their users. Browsers operate “root programs” to monitor the security and trustworthiness of CAs they trust. Those root programs impose a number of requirements varying from “how must key material be secured” to “how must validation of domain name control be performed” to “what algorithms must be used for certificate signing.”


Αυριο θα γινει η κουβεντα για μας, χωρις εμας (οι αποφασεις θα παρθουν "behind closed doors")
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,984

Μυδροι απο το ιστορικο EFF αυτη τη φορα


Why is this such a big deal? The role of a CA is to bootstrap encrypted HTTPS communication with websites by issuing certificates. The CA’s core responsibility is to match web site names with customers, so that the operator of a website can get a valid certificate for that website, but no one else can. If someone else gets a certificate for that website, they can use it to intercept encrypted communications, meaning they can read private information like emails.
We know HTTPS encryption is a barrier to government spying because of the NSA’s famous “SSL added and removed here” note. We also know that misissued certificates have been used to spy on traffic in the past. For instance, in 2011 DigiNotar was hacked and the resulting certificates used to intercept emails for people in Iran. In 2015, CNNIC issued an intermediate certificate used in intercepting traffic to a variety of websites. Each CA was subsequently distrusted.

Distrusting a CA is just one end of a spectrum of technical interventions browsers can take to improve the security of their users. Browsers operate “root programs” to monitor the security and trustworthiness of CAs they trust. Those root programs impose a number of requirements varying from “how must key material be secured” to “how must validation of domain name control be performed” to “what algorithms must be used for certificate signing.”


Αυριο θα γινει η κουβεντα για μας, χωρις εμας (οι αποφασεις θα παρθουν "behind closed doors")

Tldr σχετικά καλά νέα
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,917
Να πω πως εδώ κι έναν μήνα γίνεται ένας μικρός χαμούλης στο youtube το οποίο πριν κανα μήνα αποφάσισε να τα βάλει με το adBlock που μπλοκάρει διαφημίσεις. Προσωπικά, χωρίς καν να διαβάσω κάτι, απλά μια μέρα, για κάποιον λόγο το adBlock δεν φαινόταν να κλανει την δουλειά του κ το αντικατέστησα με ένα άλλο.

Προσωπικά δεν θα είχα θέμα αν οι διαφημίσεις ήταν μία των 5 δευτ. για κάθε βίντεο. Από την άλλη θα πρέπει να μπαίνουν σε βίντεο με μεγάλους αριθμούς views. Ενοχλητικό όσο κ να πεις όταν αργά το βράδυ ψάχνεις/ακούς random black metal. Δεν κολλάει να σου κοτσάρει διαφήμιση με χαρούμενα παιδάκια που τρώνε Milka σοκολάτα :/
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,984
Να πω πως εδώ κι έναν μήνα γίνεται ένας μικρός χαμούλης στο youtube το οποίο πριν κανα μήνα αποφάσισε να τα βάλει με το adBlock που μπλοκάρει διαφημίσεις. Προσωπικά, χωρίς καν να διαβάσω κάτι, απλά μια μέρα, για κάποιον λόγο το adBlock δεν φαινόταν να κλανει την δουλειά του κ το αντικατέστησα με ένα άλλο.

Προσωπικά δεν θα είχα θέμα αν οι διαφημίσεις ήταν μία των 5 δευτ. για κάθε βίντεο. Από την άλλη θα πρέπει να μπαίνουν σε βίντεο με μεγάλους αριθμούς views. Ενοχλητικό όσο κ να πεις όταν αργά το βράδυ ψάχνεις/ακούς random black metal. Δεν κολλάει να σου κοτσάρει διαφήμιση με χαρούμενα παιδάκια που τρώνε Milka σοκολάτα :/

Γιεπ, το κουβεντιαζαμε και εδω, αλλα οπως παντα σε offtopic thread.

Μου εβγαλε μηνυμα το γιουτουμπη πως χρησιμοποιω αντμπλοκερ και ειναι κακο και πρεπει να πλερωσω αν δε θελω διαφημισεις επειδη εχω λεει το ublock origin.
Αμεσως ταραχτηκα τοσο, που κατα λαθος πατησα δεξι κλικ-->Block element--> επελεξα το μηνυμα-->Create. Εξαφανιστηκε!


View attachment 6632
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,564
Να πω πως εδώ κι έναν μήνα γίνεται ένας μικρός χαμούλης στο youtube το οποίο πριν κανα μήνα αποφάσισε να τα βάλει με το adBlock που μπλοκάρει διαφημίσεις. Προσωπικά, χωρίς καν να διαβάσω κάτι, απλά μια μέρα, για κάποιον λόγο το adBlock δεν φαινόταν να κλανει την δουλειά του κ το αντικατέστησα με ένα άλλο.

Προσωπικά δεν θα είχα θέμα αν οι διαφημίσεις ήταν μία των 5 δευτ. για κάθε βίντεο. Από την άλλη θα πρέπει να μπαίνουν σε βίντεο με μεγάλους αριθμούς views. Ενοχλητικό όσο κ να πεις όταν αργά το βράδυ ψάχνεις/ακούς random black metal. Δεν κολλάει να σου κοτσάρει διαφήμιση με χαρούμενα παιδάκια που τρώνε Milka σοκολάτα :/
βάλε ublock origins και αν στο ξανακάνει καθαρίζεις cache και όλα κομπλέ

Εμένα το έβγαλε μια-2 φορές και τέλος
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,574
Στο ονομα της νομιμης ταξης και εναντια στην πειρατεια, η cosmote - TV, Μου εστειλε ενα email με λεπτομερη περιγραφη των στοιχειων που κρατανε για μενα και για ποσο (μεγαλο) χρονικο διαστημα θα τα κρατανε, ακομα και αν τους κοψω με ψαλιδι. Κανονικα, δεν θα επρεπε να με ενημερωσουν οτι προλαβαινω να τους κοψω πριν ξεκινησουν την νεα τους ιδιορυθμια;
Εγω δεν καταλαβαινω ποιος μπαινει στον κοπο να πειρατεψει τον ΟΤΕ ΤV.
Το main TV marafeti κρεμεται απο ενα USB καλωδιο, λιγα χιλιοστα απο το πατωμα. επεσε μια φορα και δεν μπηκα στον κοπο να το βαλω σε επιτραπεζια θεση.
Εκει που κρεμεται σαν τον Κουασιμοδο απο το καμπαναριο, τρωει κλωτσια και κολλαει στον τοιχο, καθε φορα που παω να καθισω στην αναπαυτικη μου καρεκλα. Το ειχα βαλει σε λειτουργια για 5 λεπτα, οταν μου το εφεραν πριν αρκετους μηνες.

Και επειδη την πατησα σαν γιδι και μαλιστα με εβαλε σε σκεψεις για την νοητικη μου κατασταση. Βασικα μολις ειχα ξυπνησει και δεν ειχα πιει καφε/καπνισει. Να τα λεμε και αυτα αλλα μαλλον χαζευω.
Παιζουν κατι διαδικαστικα με την ΔΕΗ, τα οποια τα εχω κανει κρεμα ενυδατωσης για τα @@ μου. Βασικα, για λογους.
Επειδη ειναι long story, θα παραβλεψω πολλες μερες/καταστασεις για να μην γραψω 20 σεντονια.
Με πηραν στο σταθερο απο την ΔΕΗ για καποιο θεμα. Επικοινωνησαν μαζι μου δυο φορες. Την πρωτη φορα δεν μου ειπαν τι θελουν. Την δευτερη φορα δεν μου ειπαν τι θελουν αλλα ζητησαν καποια στοιχεια και οτι θα το φτιαξουν μονοι τους το θεμα για να μπορουμε να μιλησουμε. Ο λογαριασμος δεν ειναι στο ονομα μου. κλαιν.

Το προβλημα ειναι, απο οτι καταλαβα, οτι δεν πηρα στα χερια μου εναν λογαριασμο και αρα, εμεινε απληρωτος.
Στην πορεια επαιξαν καποιες περιεργες κλησεις χωρις να παιξει ομιλια.
Καποια στιγμη, απο τον αριθμο που με επαιρναν χωρις ομιλια, Με παιρνουν τηλεφωνο και λενε οτι ειναι απο την ΔΕΗ.
Για την επιβεβαιωση ωστε να μιλησουμε, ρωτανε τον αριθμο ΔΕΗ. τον δινω τον αριθμο ξεκιναει η συζητηση και λεω, αφου μου μιλανε, το τακτοποιησαν. Με ρωτανε καποια στοιχεια τα οποια ειναι λαθος, λαθος φυλο και φως φαναρι οτι δεν τακτοποιησαν τιποτα αλλα δεν ενημερωσα για αυτο. Με ρωτανε εαν θα πληρωσω τον λογαριασμο που δεν πηρα και λεω ναι. Δηλαδη να γραψω οτι θα πληρωσεις, ναι, Ποτε θα τον πληρωσεις; οταν θελησω. κλεινω το τηλεφωνο και φτιαχνω καφε, καπνιζω και βαζω black metal μουσικη.... wait a minute.
Αναβει λαμπακι, Λεω, αυτη που με πηρε, χλωμο να ειναι απο ΔΕΗ. Ετσι μου εκατσε στο υποσυνειδητο.
Ο αριθμος που με πηραν σερνεται σε διαφορες σελιδες ως εταιρια εισπρακτικη και οχι ΔΕΗ.
Btw Ο λογαριασμος που δεν πηρα στα χερια μου, ειχε το ποσο των 70€.
Δηλαδη, εαν οι σελιδες δεν λενε παραμυθια, τα στοιχεια που εχει η ΔΕΗ τα εδωσε στην εισπρακτικη για 70€;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,320
Η ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, που αν άλλαξε θα είναι προς το χειρότερο, συνεργάζεται με εισπρακτικές εταιρείες γιατί δεν θέλει να το κάνει από μόνη της, βολεύει στο data mining βρε αδερφέ.
Αυτές λειτουργούν οριακά σαν παρακλάδια των παρόχων και ουσιαστικά έχουν πάντα πρόσβαση στο πελατολόγιο τους. Αυτό που δεν βρήκα ποτέ διότι είναι από γκρίζο έως μαύρο, αφορά το νταραβερι που έχουν οι παραπάνω με τις τράπεζες. Ξεκινάει από τον έλεγχο των συναλλαγών για να δουν τι πληρώνεις και πότε και πιθανόν να καταλήγει σε προσωπικά δεδομένα που τα δίνεις και καλά για την ασφάλεια των καταθέσεών σου.
 
Top Bottom