What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ο Μεγάλος Αδρε_φώς

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,535
Το διάβασα προχθές και χτύπησα κόκκινα. Ο κατακερματισμός των συστημάτων της εφορίας συναγωνίζεται αυτόν των εκδόσεων του Android. Taxisnet, gsis, aade, από το ένα σε πετά στο άλλο, από GUI 2010 σε GUI 1990, από το ένα site στο αλλο και για να βρεις κάτι είναι πιο γρήγορα να πας από google search παρά από τα ίδια τα site....

Το παρακάτω φαντάζομαι ότι ειναι παρόμοιο με αυτό που κάνουν και οι τράπεζες ή εταιρίες τύπου Klarna όταν σε αξιολογούν.
-
Για την αντιμετώπιση των περιπτώσεων μη συμμόρφωσης θα αξιοποιηθούν εργαλεία δημιουργίας προφίλ φορολογουμένων και υποθέσεων, μέθοδοι αποτίμησης κινδύνου, και ανάλυσης συμπεριφορών, εκτεταμένες διασταυρώσεις, διαδικασίες ανταλλαγής δεδομένων με τρίτους φορείς καθώς και με άλλες χώρες.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Ακριβως γιαυτο το ποσταρα στο συγκεκριμενο θρεντ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Το διάβασα προχθές και χτύπησα κόκκινα. Ο κατακερματισμός των συστημάτων της εφορίας συναγωνίζεται αυτόν των εκδόσεων του Android. Taxisnet, gsis, aade, από το ένα σε πετά στο άλλο, από GUI 2010 σε GUI 1990, από το ένα site στο αλλο και για να βρεις κάτι είναι πιο γρήγορα να πας από google search παρά από τα ίδια τα site....

Το παρακάτω φαντάζομαι ότι ειναι παρόμοιο με αυτό που κάνουν και οι τράπεζες ή εταιρίες τύπου Klarna όταν σε αξιολογούν.
-
Για την αντιμετώπιση των περιπτώσεων μη συμμόρφωσης θα αξιοποιηθούν εργαλεία δημιουργίας προφίλ φορολογουμένων και υποθέσεων, μέθοδοι αποτίμησης κινδύνου, και ανάλυσης συμπεριφορών, εκτεταμένες διασταυρώσεις, διαδικασίες ανταλλαγής δεδομένων με τρίτους φορείς καθώς και με άλλες χώρες.
γιατί από το google είναι εύκολο; σε πάει σε μια σελίδα με 10 λινκς και 10 κουμπιά να διαλέξεις να μπεις εκεί που θες, για να σε πάει αλλού για να κάνεις login που θα πας μετά να κάνεις και ένα ΑΜΚΑ τσεκ και μετά πίσω για να πατήσεις το άλλο για να πας σε αυτό που έψαχνες.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
εν τω μεταξυ ενα απ τα ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ειναι, οτι μεχρι προσφατα τουλαχιστον (δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι, αλλά αμφιβαλλω εντονοτατα) τις τροποποιητικες φορολογικες δηλωσεις προηγουμενου ετους (αν εχει αλλαξει οτιδηποτε στο Ε1 του συγκεκριμενου ετους, π.χ. αναδρομικα) σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ η εφορια να τις κανεις ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ και ακομα κι ετσι, δεν σ αφηνει τουλαχιστον να τις στειλεις ηλεκτρονικα, αλλά πρεπει να πας ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ.

οπως ακριβως γινοταν στα έιτις ας πουμε. και παραλληλα μαθαινεις οτι θα δωσουν 132 μυρια για "λιφτινγκ".
μια καλη λευκανση να κανουν, λιφτινγκ θεωρειται κι αυτο με μια ευρεια, διασταλτικη (ειδες τι εκαμα εκει??) ερμηνεια.....
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
εν τω μεταξυ ενα απ τα ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ειναι, οτι μεχρι προσφατα τουλαχιστον (δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι, αλλά αμφιβαλλω εντονοτατα) τις τροποποιητικες φορολογικες δηλωσεις προηγουμενου ετους (αν εχει αλλαξει οτιδηποτε στο Ε1 του συγκεκριμενου ετους, π.χ. αναδρομικα) σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ η εφορια να τις κανεις ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ και ακομα κι ετσι, δεν σ αφηνει τουλαχιστον να τις στειλεις ηλεκτρονικα, αλλά πρεπει να πας ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ.

οπως ακριβως γινοταν στα έιτις ας πουμε. και παραλληλα μαθαινεις οτι θα δωσουν 132 μυρια για "λιφτινγκ".
μια καλη λευκανση να κανουν, λιφτινγκ θεωρειται κι αυτο με μια ευρεια, διασταλτικη (ειδες τι εκαμα εκει??) ερμηνεια.....
Το άλλαξαν, μπορείς να υποβάλλεις ηλεκτρονικά τροποποιητική και για παλιότερα έτη πλέον. Πόσα παλιότερα δεν ξέρω, νομίζω 5 σίγουρα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Το άλλαξαν, μπορείς να υποβάλλεις ηλεκτρονικά τροποποιητική και για παλιότερα έτη πλέον. Πόσα παλιότερα δεν ξέρω, νομίζω 5 σίγουρα.

Αν δεν κάνω λάθος, από το 2013 (χρήση του 2012) και μετά!!
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872


Καταλαβαίνει κανείς ότι τα πράγματα πάνε κατά διαόλου όταν το ίδιο το EFF βγάζει τόσο ολοκληρωτικά καταδικαστική ανακοίνωση για το μέλλον του ίντερνετ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Εδω ειχαμε προβλημα με Ινδο που εβαλε το χερι του στο φορουμ και εκει τον εκαναν πρωθυπουργο.
Η συνεχεια θα δειξει επειδη η Αγγλια δεν ειναι Ευρωπαικη ενωση:Venizelos:. Απο την αλλη, αυτα τα θεματα εχουν αρχισει να με ενδιαφερουν ολο και λιγοτερο. Αφου το 41% τα επιτρεπει [..] συνεχιζεται.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872


Αρκετοί εμπειρογνώμονες σε θέματα προστασίας δεδομένων, που εξέτασαν το εσωτερικό έγγραφο, είπαν στο Solomon ότι η Europol ουσιαστικά αιτείται να μην υπάρχει κανένας περιορισμός στην πρόσβασή της σε δεδομένα, συμπεριλαμβανομένων και των λεγόμενων «ελαττωματικών δεδομένων», όπως τα ψευδώς θετικά αποτελέσματα, όπως και τη δυνατότητα να αξιοποιεί τα δεδομένα για την εκπαίδευση των αλγορίθμων που αναπτύσσει.


---

η υπηρεσία επιβολής του νόμου της ΕΕ αιτήθηκε απεριόριστη πρόσβαση στα δεδομένα που θα προκύπτουν από τη σάρωση των συνομιλιών βάσει της προτεινόμενης ρύθμισης, καθώς και να μην τεθούν όρια στον τρόπο με τον οποίο η Europol θα μπορεί να αξιοποιήσει τα εν λόγω δεδομένα — άμεσα ή στο μέλλον.


«Όλα τα δεδομένα είναι χρήσιμα και θα πρέπει να διαβιβάζονται στις αστυνομικές υπηρεσίες, δεν θα πρέπει να υπάρχει φιλτράρισμα από το Κέντρο [της ΕΕ], διότι ακόμη και μια αθώα εικόνα ενδέχεται να περιέχει πληροφορίες που θα μπορούσαν κάποια στιγμή να είναι χρήσιμες στην επιβολή του νόμου»

Στην ίδια συνεδρίαση, η Europol υπέδειξε πως η σάρωση θα μπορούσε να επεκταθεί και σε άλλους τομείς εγκληματικότητας πέραν της παιδικής κακοποίησης, καλώντας για συμπερίληψη σχετικής αναφορά στην νομοθετική πρόταση. Πρότεινε επίσης να προστεθούν προβλέψεις που θα εξασφαλίζουν ότι ένας άλλος νόμος της ΕΕ υπό διαμόρφωση, ο νόμος για την τεχνητή νοημοσύνη (AI), δεν θα περιορίζει τη «χρήση εργαλείων τεχνητής νοημοσύνης σε έρευνες».
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Λογικο μου φαινεται οτι το πραγμα παει προς τα εκει αλλα η Europol, ξερει καλυτερα οτι για να γινει αυτο, πρεπει να βαλει στην ακρη την μιση Ευρωπαικη νομοθεσια, τα θεμελια της και πλην Μητσοτακη, ο οποιος μαθαινει την Europol πως να το κανει, καποια κρατη θα ξινισουν, μαζι με τους μισους Ευρωβουλευτες. Κανονικα επρεπε να ξεκινησει φασαρια, πολυ.
Δεν το απορριπτω ως ειδηση αλλα εαν το αρθρο ειναι αληθινο, για ευσεβεις ποθους το κοβω. Δεν λεω οτι δεν θα φτασουμε σε αυτο το επιπεδο "αρμονικης κοινωνιας" αλλα θεωρω οτι ειναι λιγο νωρις.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Δεν λεω οτι δεν θα φτασουμε σε αυτο το επιπεδο "αρμονικης κοινωνιας" αλλα θεωρω οτι ειναι λιγο νωρις.
Δυστυχως δεν ειναι νωρις, βρισκομαστε ηδη στις απαρχες


Bonus:


Η ειδηση βεβαια ειναι πως η χρηση της υπηρεσιας κοστολογειται για 10-16 ευρω ανα λογαριασμο ανα μηνα και το οτι η Meta αναγκαζεται να υποχωρησει στην νομοθεσια περι προσωπικων δεδομενων..

Οπου αυτο το κοστος αντλειται απο τις προσωποποιημενες διαφημισεις οπου προωθουνται σε καθε ατομο με βαση την αναλυση των προσωπικων δεδομενων που παρεχει στη meta.

Ουσιαστικα αποδεικνυεται και επισημως ως το προιον ειναι η παρακολουθηση και η επιρροη των χρηστων
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Απαρχες σημαινει οτι δεν εχει συμβει ακομα, αρα, το νωρις δεν ειναι ατοπο. Για να γινει ετσι απλα, ενα πρωι, χλωμο.
Μιλαμε για καταφορη παραβιαση θεμελιωδων δικαιωματων και κομπρεσερ στα θεμελια της δημοκρατιας.Αυτα τα πραγματα δεν περνανε μονο με μυστικα email και συναντησεις. Και ο μητσοτακης θελει να ακουει, μητσοτακη σε αγαπαμε, αλλα αυτο δεν μπορει να γινει. Μιλαμε για τα δικαιωματα 450 εκατομμυριων ανθρωπων, περιπου.
Ο καθενας οπως στρωνει. Η αληθεια ειναι οτι, προσωπικα, αυτα τα πραγματα δεν με επηρεαζουν και πολυ.
υπενθυμιζω, δεν λεω οτι καποια στιγμη δεν θα γινει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
συμβαινει ηδη

Εχει περασει και νομιμοποιηθηκε αυτο που λεει το αρθρο; Ρε @Norshgaath, μη με τρελαινεις ρε φιλε και ακομα δεν εχω τελειωσει τον γκαφε μου.
Κοιτα πως εχουν τα πραγματα.
Πρωτα!! πρεπει να καταργηθουν μια σειρα απο νομοθεσιες που δεν γινεται να καταργηθουν ετσι απλα. Βασικα πρεπει να καταργηθει οτιδηποτε εχει σχεση με τις βασικες ελευθεριες 450 εκατομμυριων ανθρωπων, σε 28; κρατη. Μιλαμε για νομοθεσιες της Ευρωπαικης ενωσης αλλα και νομοθεσιες που εχουν τα συνταγματα της καθε χωρας.
Εαν ψηφιστει αυτο το πραγμα, θα πρεπει να το δεχτουν και οι κατοικοι της Ευρωπαικης Ενωσης. Εαν δεν το δεχτουν και κανουν κατι για αυτο, Δεν θα περασει. Εαν δεν το δεχτουν αλλα δεν κανουν κατι για αυτο, σημαινει οτι δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα. Αν ολα αυτα τα εκατομμυρια ανθρωπων το δεχτουν επειδη Νo Problem και τα 2-4-10- 20 εκατομμυρια πουν ΟΧΙ ρε μαγκες, Δεν μας αρεσει, να το ακυρωσετε. Πως θα γινει; η μειοψηφια θα επιβαλει το θελω της; Καπως ετσι λειτουργει και ο @Epitaph, γεια σου φιλαρακι, "Ναι, αλλα εγω δεν θελω". Κι εγω γουσταρω να περναω με κοκκινο φαναρι, εαν με παιρνει, αλλα δεν γινεται.
Ζουμε σε κοινωνιες και οχι σαν αυτονομα ατομα που κανουν οτι τους αρεσει, αυτο το απλο πραγματακι δεν καταλαβαινει ο κοσμος.

Για μενα, η παρακολουθηση κινητων και ιντερνετ, δεν με καιει και πολυ. Καθε μερα κοιταζω το κινητο και λεω, εκτος απο ξυπνητηρι για να μην σηκωθω 7 το απογευμα, σε θελω για κατι αλλο; Εκτος απο καποια κληση που θα με στειλει στο εξωτερικο. Στην περιπτωση φευγω οξω, που θα ειναι και η τελευταια αυτη την φορα. Το πεταω στα σκουπιδια το κινητο.
Με εξαιρεση 1-2 ατομα, δεν μιλαω με κανεναν. Εχω τσακωθει/αποξενωθει με ολους. Καποιοι εγιναν απο ατομα που ξερω σε ατομα που ηξερα, οπως σοφα το περιεγραψε ο Ρολινς, ο γνωστος. Οι αλλοι, πατησα εναν διακοπτη και κολλησαν στον διακοπτη και οχι στο τι κανει αυτος ο διακοπτης αρα, δεν μου κανουν.

Ιντερνετ. Εαν φυγω αλλα και εαν δεν φυγω, δεν μου ειναι τιποτα να παω offline. Εαν φυγω, Αφρικη θα παω. Πας offline με το ζορι. Δεν εχεις ιντερνετ ή δεν εχεις ρευμα. Καμερες; συνηθως δεν λειτουργουν επειδη δεν παιζει ρευμα ή ειναι 3 megapixel καμερες σε υψος 5-6 μετρων. Αρα, εαν ευρωπαιοι μπατσαιοι αποφασισουν οτι θα βαλουν καμερες και στα κωλομερια, στα @@ μου.
καρτες δεν εχω, λογαριασμους σε τραπεζες δεν εχω, παντου μετρητα, τις δουλειες μου δεν τις κανω με ιντερνετ πχ εισιτηρια αεροπλανου. Εαν δεν μου τα στειλουν αλλα μου στειλουν φραγκα (western union) να τα βγαλω εγω, παω και τα παιρνω απο το ταξιδιωτικο γραφειο.
Τι να παρακολουθησουν απο εμενα; Θα πρεπει να μπουν σε μεγαλο κοπο και εργατοωρες, για να ανακαλυψουν, τιποτα.
Ναι, ετσι εχουν τα πραγματα, για μενα. Οι αλλοι, ας κανουν οτι τους φωτισει ο θεος.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Δεν λεω οτι δεν θα φτασουμε σε αυτο το επιπεδο "αρμονικης κοινωνιας" αλλα θεωρω οτι ειναι λιγο νωρις.
Πανω σε αυτο συζηταμε
 
Top Bottom