What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,608
Το θέμα με τα ιδιωτικά είναι απλό, είναι αυτό που είδα εγώ που σπούδασα σε ιδιωτικό ΙΕΚ και που βλέπω τελευταία να συμβαίνει και στα δημόσια ΙΕΚ.

Όλοι περνάνε γιατί πληρώνουν (στα δημόσια ΙΕΚ για να μην φύγουν και κλείσει το τμήμα), ο μπετοβλακας που δεν ήξερε που σκατά ανοίγει το PC, πήρε σχεδόν το ίδιο πτυχίο με εμένα μου κάθισα και ξενύχταγα να ολοκληρώσω την πτυχιακή μου (εγώ το πήρα με honors, αλλά @@ διαφορά κάνει στα μάτια του καθενός).
Αύριο θα πάει σε μια δουλειά και θα λέει τελείωσα ΑΚΤΟ λες και τρέχει κάτι στα γύφτικα και δεν θα ξέρει τίποτα.

Ε το ίδιο θα γίνεται και τώρα και πες οι εταιρίες θα τους φιλτράρουν, αλλά στο δημόσιο και στους δήμους; Θα έχουμε πάλι την ίδια ιστορία που προσλάμβαναν το κάθε κομματικό γίδι που δεν ήξερε να κάνει τίποτα στην ζωή του και έγλυφε κάποιον βλαχοδήμαρχο.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992

Καιρος να ανανεωσουμε τη μαυρη λιστα των "ενημερωτικων" σαιτ που εχουμε και να φιλτραρουμε τα εξης παρακατω σαιτ ως μη αξιοπιστα σε μη αθλητικες ειδησεις καθως αποδεδειγμενα πλεον χρηματιζονται παρανομως απο τη κυβερνηση (νταξει δε νομιζω κανεις να
ενημερωνεται για μη αθλητικη ειδησεογραφια απο το gazzeta και το sport-fm :p ):

1705317821312.png
1705317848629.png

1705317898714.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,608
  • το RQ που είναι;
  • επίσης πως παίρνεις αυτή την επιδότηση;
  • επίσης 2, το πρώτο φλέμα ανάσα δεν παίρνουν από το τσιμπούκι στην κυβέρνηση βλέπω, πέρασαν και τον ΣΚΑΙ
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Σωστο! Ρε αρκιουδεηδες! Ουτε ενα σεντ ρε; Ενημερωτικο σαιτ δεν ειστε; Δλδ τι παραπανω εχει το Nasosblog.gr απο σας;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,687
Όταν εξηγήσαμε ότι το site βασίζεται σε κώδικα που έχει στήσει Ινδός, αμέσως έπεσε κόκκινος συναγερμός για τις φιλορωσσικές δηλώσεις της ινδικής εξωτερικής πολιτικής και πώς πιθανώς να εμπλεκόμαστε σε δακτύλιο που θα εκθέσουν την κυβερνησάρα μας. Φοβούμενοι κάποιο διεθνές διπλωματικό επεισόδιο που θα φέρει τη χώρα σε δυσμενή θέση (ειδικότερα δε τώρα που πάμε 1000άρα στην πρωτιά όσον αφορά την οικονομία) αποχωρήσαμε διακριτικά από κάθε αξίωση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,608
Δεν ξέρω αν είναι πολιτικό καφενείο αυτό, αλλά μου ήρθε πρόσφατα από την Eurobank email ότι θα με χρεώνει 0.6 το μήνα για να έχω λογαριασμό/κάρτα, εκτός αν είναι αποταμίευσης όπου θα παραμένει τζάμπα, αλλά μπορώ μόνο να τραβάω λεφτά και να βάζω, ούτε πληρωμές ούτε τίποτα...
Τον πάω για κλείσιμο μου φαίνεται...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
Αρνητικό επιτόκιο λέγεται, καλώς ήρθες στο 2024!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,720
Προς το παρόν το έχει εφαρμόσει μόνο η Eurobank αυτό νομίζω, αλλά ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα καταλήξει να ισχύει σε όλες τις τράπεζες.

Κάποτε μπορούσες να έχεις καταθέσεις και να ζεις κυριολεκτικά από τους τόκους που έβαζε η τράπεζα στα λεφτά σου, πλέον θα τους πληρώνουμε κιόλας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,608
Προς το παρόν το έχει εφαρμόσει μόνο η Eurobank αυτό νομίζω, αλλά ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα καταλήξει να ισχύει σε όλες τις τράπεζες.

Κάποτε μπορούσες να έχεις καταθέσεις και να ζεις κυριολεκτικά από τους τόκους που έβαζε η τράπεζα στα λεφτά σου, πλέον θα τους πληρώνουμε κιόλας.
τώρα που μπορούν να μπουν και νέες τράπεζες στο παιχνίδι μήπως θα δούμε λίγο ανταγωνισμό;

Βλέπω πχ optibank χώνεται με τρελές επιδόσεις τελευταία και σαφώς νέοι παίχτες θα θέλουν να τραβήξουν κόσμο.

Θα τα βάραγα όλα revolut αλλά δεν αναγνωρίζονται οι δαπάνες εκεί για το αφορολόγητο και δεν την δέχεται για πληρωμές το αυτόματο σύστημα πληρωμής με κάρτες παντού (πχ εφορία που πληρώνω online δεν την πέρναγε).
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992

Μην ειστε μιζεροι, ριχνετε την ελλαδα ρε!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,571
τώρα που μπορούν να μπουν και νέες τράπεζες στο παιχνίδι μήπως θα δούμε λίγο ανταγωνισμό;
Θα ειναι η 38374774η φορα οπου θα κονταροχτυπηθουν ΑΕ σε υπηρεσια που δεν μπορεις να αποφυγεις οποτε θα πονταρω στο οτι δεν θα δεις τιποτα.

Εδω μας κλεβουν στεγνα με την καθε απιθανη χρεωση στην οποια συναλλαγη και δεν τρεχει μια. Τους εβαλαν 40κατι εκ. προστιμο και ολα καλα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
Το πιο βρώμικο όλων είναι το ότι μας αναγκάζουν να πληρώνουμε με κάρτα και πως αν δεν ξοδέψω ένα Χ πόσο κάθε χρόνο, τρώω πρόστιμο...
Ρε δεν γουστάρω λέμε.

Για αποταμίευση εγώ προτιμώ trading 212. Ακόμη καλύτερα, αν μπορείς αποταμιεύεις κάποια σε διάφορες μορφές για να μην στα τρώει ο πληθωρισμός. Crypto, EFT, stocks.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992



Ελλαδα 2.0. Εδω βλεπουμε πως βλεπει η φορτετζα (οπου πισω της ειναι τα ερμπιενμποσπιτα) τα χωραφια

1705481159999.png
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,720
Αυτά που λέγαμε για τις τράπεζες προψές.

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,445
Κάποτε μπορούσες να έχεις καταθέσεις και να ζεις κυριολεκτικά από τους τόκους που έβαζε η τράπεζα στα λεφτά σου

Τις εποχές που όντως γινόταν αυτό, ο πληθωρισμός έτρωγε το 20% της καθαρής αξίας των καταθέσεων σου κάθε χρόνο. Άμα χρησιμοποιούσες τους τόκους για να ζήσεις αντί για να αντισταθμίσεις τον πληθωρισμό, σε 5 χρόνια με τα λεφτά των καταθέσεων με τα οποία αγόραζες σπίτι, δεν αγόραζες ούτε ποδήλατο.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,332
Ουπς
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,608
Ουπς
wtf? είμαστε και παραγωγός χώρα και έχουμε και τις μεγαλύτερες τιμές;
 
Top Bottom