What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,534
αντανακλά ακριβώς όλη την ποικιλία συνδρόμων κατωτερότητας από τα οποία υποφέρουν οι Έλληνες και το ελληνικό κοινό.

Ειναι λιγο δυσκολο να εξηγησεις σε καποιον οτι μια ταινια δεν ειναι κακη, επειδη δεν του αρεσε ή χωρις νοημα, επειδη δεν το καταλαβε.

Εγω που ειδα την χορευτικη σκηνη, στο poor things, εμεινα με το στομα ανοιχτο. Αυτη η σκηνη θα μεινει στην ιστορια του κινηματογραφου. Ποιος με σοβαρη αποψη θα πει, σιγα μωρε. Η μιση Ελλαδα πρεπει να ειπε, σιγα μωρε.

Η Εμμα ειναι για πολλα οσκαρ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,673
Δεν είναι μόνο ο χορός. Έχει μπόλικο συμβολισμό και αρκετά πράγματα που αντιστρέφει όλα τα tropes. Ο περισσότερος κόσμος μένει στο σεξ διότι, οκ, δεν μπορεί να δει πέρα από αυτό. Για μένα ήταν το περιτύλιγμα που γίνεται τόσο συχνά, ώστε καταλήγει να είναι white noise σε πιο ουσιώδη πράγματα/θεματικές. Ακριβώς όπως πρέπει σε μια σεξοκωμωδια.

Η ταινία παντρεύει το γονεϊκό τραύμα (για όσους έχουν παιδιά θα θυμούνται τα στάδια μέχρι τα 3), ενηλικίωση των ατόμων, τη σεξουαλική απελευθέρωση (όχι στα πλαίσια της Λυσιστράτης και πώς μπορεί να εργαλειοποιηθει το σεξ ως εκβιαστικό μέσο), την ωρίμανση από τον αγνό ιδεαλισμό στο οριακό κυνισμό λόγω των συνθηκών που αλλάζουν τον άνθρωπο, χλευάζει φιλοσοφικά ρεύματα, κλείνει το μάτι στους Monty Python (σε μια σκηνή που λογοκρίθηκε εδώ στο UK) κ.ο.κ. Εν τέλει για μένα είναι πολύ ανώτερη φεμινιστική ταινία από την Barbie, διότι προκαλεί χύμα όλα στερεότυπα που χτίζουν οι άνδρες για μια γυναίκα κατά την πορεία της ζωής της και τα απορρίπτει είτε με σαρκασμό είτε μέσω αλλαγής στάσης των ίδιων των χαρακτήρων. Και ο λόγος ειναι διότι η πρωταγωνίστρια υποδύεται ένα παιδί που πολλές φορές μιλάει με απόλυτα και έχει "ασπρο-μαυρο" λογική, δεν συμβιβάζεται. Άσχετα αν αυτό έρχεται σε αντίθεση με τη φυσική/σεξουαλική της ωριμότητα.

Η κωμωδία είναι πολύ δύσκολο είδος. Το Poor Things πέτυχε διάνα τόσο από πλευράς συμβουλισμού, εικαστικού αλλά και σε comedy timing και delivery.

Για το ελληνικό κοινό λίγα έχουμε να πούμε. Ραντεβού τρίτη εκκλησία δεξιά για να κάψουμε τα ανήλικα που θα πάνε να δούνε Joker 2.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,812
ποια ειναι αυτη;
Η Εμμα ειναι για πολλα οσκαρ.
Καλωσορίζω τον κο Διαμαντή στο παρεάκι μας.

Τελικά πιστεύετε ότι οι γυναίκες θα πρέπει να έχουν πρόσβαση σε περισσότερο σεκχς από τους άντρες;
Δεν αντιτίθεται αυτό στα ίσα δικαιώματα;

Bonus

414547819_753909600104622_4008481913110101271_n.jpg
Αυτό εννοούσε ο Hiro, ένας από εμάς aka ρουβίτσα.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,534
Καλωσορίζω τον κο Διαμαντή στο παρεάκι μας.
Καλως σας βρηκα. Καλη Χρονια και σας ευχαριστω για την προσκληση. συγχαρητηρια για την εκπομπη σας.

Τελικά πιστεύετε ότι οι γυναίκες θα πρέπει να έχουν πρόσβαση σε περισσότερο σεκχς από τους άντρες;
Δεν αντιτίθεται αυτό στα ίσα δικαιώματα;

Αν και η πραξη θελει δυο, με ισα δικαιωματα, οι γυναικες εχουν μεγαλυτερη προσβαση (εξαιρεση αποτελει το brokeback mountain) και αυτο δεν εχει σχεση με τα δικαιωματα του ανθρωπου. Τα δικαιωματα ειναι ανθρωπινη εφευρεση ενω η φυση δεν ειναι.

Στο αλλο θεμα. Οι ανθρωποι που σιχτιριζουν το κινηματογραφικο γυμνο, εχουν πηξει στη ντατσο και δεν καταλαβαινουν την διαφορα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,288
Το όλο "ΕΘΝΙΚΗ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ" και "ΑΣΕΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΩ, ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ", μου προκαλεί ολίγον εμετούλη (και είναι από αυτούς που πας να τους βγάλεις, αλλά τους χωνεύεις και σου καίνε τα σωθικά).
Μπορεί να μην είναι του φόρτε μου οι ταινίες του Λάνθιμου, αλλά δε μπορώ να μην του βγάλω το καπέλο που δεν ακολουθεί την πεπατημένη και κάνει αυτό που "γουστάρει".
Θα κάνω μια επίσκεψη στο σινεμα, θα ρίξω όβολο σε ντοριτος - μπυρόνια και θα μείνω μακριά από την πολυκοσμία.


Ορίστε και σελεκτεντ πικς από τον αγαπητό Νταφο
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Θα κάνω μια επίσκεψη στο σινεμα, θα ρίξω όβολο σε ντοριτος - μπυρόνια και θα μείνω μακριά από την πολυκοσμία.

Και πολύ καλά θα κάνεις. Στην τελική ακόμα και να μην αρέσει η ταινία σε κάποιον, πιστεύω ότι θα παραδεχτεί ότι ο Λάνθιμος έκανε σινεμά με έναν δικό του τρόπο και αυτό (πλέον) έχει μια αξία (για εμένα τουλάχιστον) και προσφέρει μια ευχαρίστηση.

Προσωπικά, πέρα από όσα έχουν ακουστεί για την ταινία, μου άρεσε πολύ (και τον βρήκα τρομερά ενδιαφέροντα) ο τρόπος που χειρίστηκε τους φακούς και τα χρώματα της ταινίας σε σχέση με την "ηλικία" της πρωταγωνίστριας. Α και η, ομολογουμένως πολύ παράξενη και μάλλον όχι για ακρόαση εκτός προβολής (θα δοκιμάσω παρόλα αυτά), μουσική της ταινίας.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,812
Δυνατό θρίλερ

Δε θα το πρότεινα σε όσους έχουν αδύναμο στομάχι



Σε άλλα νέα, είδαμε μέσα στις γιορτές τα Violent Night και Bullet Train, χάρη στην προσφορά στο EON.

Το πρώτο είναι ουσιαστικά μακέλεμα/δράση με το μανδύα της οικογενειακής χριστουγεννιάτικης κωμωδίας. Θέαση με ρολά κατεβασμένα φυσικά, αλλά διασκεδαστική όπως και να 'χει

Η δεύτερη χωρίς πολλά-πολλά είναι ταινιάρα. Αφηγείται την ιστορία κάποιων πληρωμένων δολοφόνων που τα συμβόλαια τους, τους φέρνουν πάνω σε μια υπερταχεία της Ιαπωνίας. Βίαιο, κωμικό σε στιγμές και όμορφα στυλιζαρισμένο, βγάζει έτσι ένα vibe Ταραντίνο με τους ιδιαίτερους χαρακτήρες. χωρίς όμως την πολλή πάρλα και τα κοντινά στους μηρούς. Έκπληξη η ερμηνεία του κάποτε πιτσιρικά στο Kick Ass ως βρετανού hitman (εντάξει από τον Brad Pitt περιμένεις ούτως ή άλλως ένα συγκεκριμένο επίπεδο).
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,680
Είδα το Silent Night. Ο John Woo είναι σταθερή αξία, πέρασε ευχάριστα η ώρα. Recommended.



P.S.: Ο πρωταγωνιστής μας τα έκανε τσουρέκια με την πολυλογία του. :ROFLMAO:
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,558
δεν μπορω να πω οτι μου πολυαρεσει ο τυπος, αλλά αναγνωριζω οτι τουτο δω ειναι πετυχημενο (νταξ, εκει που λεει: "ε και? εχω δει το τρειλερ" αναγνωριζω και τον εαυτο μου, να το πουμε αυτο, αλλά ειναι καθαρα θεμα στατιστικης. εχω μεχρι στιγμης 100%, σταλινικα ποσοστα, οταν δω τρειλερ ταινιας...) και αξιζει ενα ποσταρισμα στο ρεηκουί. ανεβηκες πιστα, ατζαρακη.

 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Είδα το Maestro (2023) ⭐ 6.7 | Biography, Drama, History Φοβερές ερμηνείες από Bradley Cooper που το έγραψε και το σκηνοθέτησε επίσης και την Carey Mulligan. Δεν ήμουν και πολύ γνώστης του Bernstein και της ζωής του αλλά το πρωταγωνιστικό δίδυμο με καθηλωσε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,534
Ειδα ρετρο-πιξελουμπα, Young Guns II. Απο την ταινια με ενδιεφεραν μονο 3-4 δευτερολεπτα αλλα καθισα και την ειδα ολοκληρη. Εβγαζαν και παλια πατσαβουροταινιες, να τα λεμε και αυτα.
Επομενος σταθμος η προταση του @maladroid με bullet train. Τον μαεστρο τον εβαλα στην λιστα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,997
Ειδα ρετρο-πιξελουμπα, Young Guns II. Απο την ταινια με ενδιεφεραν μονο 3-4 δευτερολεπτα αλλα καθισα και την ειδα ολοκληρη. Εβγαζαν και παλια πατσαβουροταινιες, να τα λεμε και αυτα.
Επομενος σταθμος η προταση του @maladroid με bullet train. Τον μαεστρο τον εβαλα στην λιστα.

Εμένα μου άρεσαν και τα δύο Γιανγκ Γκανζ... Είχαν τη φάση τους.

Το Bullet Train να το δεις. Φρενήρης δράση και απολαυστικός Μπραντ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,534
Το πρωτο δεν το θυμαμαι αλλα εχω ακομα την εντυπωση οτι ειχαν δωσει μεγαλυτερο βαρος στα ονοματα που ειχαν παιξει.
Το δευτερο, για το ειδος, το pew pew ελαχιστο. Το σεναριο πολυ ισχνο για να καλυψει την διαρκεια. Καποιες σκηνες ηταν εντελως για ταινια-τσιρκο. Πιστευω οτι ο εστεβεζ θα μπορουσε να δειξει πραγματα αλλα δεν τον αφησε η σκηνοθεσια.
Σαν ταινια, θα μπορουσε να ειναι ΠΟΛΥ καλη, ειχε δυνατοτητες να δειξει πολλα πραγματα αλλα προτιμησαν το ευκολο χρημα.
Το Bullet Train να το δεις.
giphy-downsized.gif
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,288
"ε και? εχω δει το τρειλερ" αναγνωριζω και τον εαυτο μου, να το πουμε αυτο, αλλά ειναι καθαρα θεμα στατιστικης. εχω μεχρι στιγμης 100%, σταλινικα ποσοστα, οταν δω τρειλερ ταινιας...
Κάτι τέτχιο δεν είχε παιχτεί (από διάφορους γνώστες) με το τελευταίο πόνημα της Mimimi και το BG3;
:trollface:
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,959
Επομενος σταθμος η προταση του @maladroid με bullet train. Τον μαεστρο τον εβαλα στην λιστα.
Technically, ο Adhan είναι που το πρότεινε αναφανδόν, εγώ απλά συμπλήρωσα αυτό που είχα γράψει και παλιότερα (Απρίλιο, σύμφωνα με το search). Όπως και να'χει δες το, πιστεύω θα περάσεις καλά :)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,558
ισχυει, τωνη.
νομιζω το ειπα, εχω 100% ποσοστο. δεν εχω πεσει ποτες εξω σε ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΟΧΙ. μην μπερδευομαστε, δεν ειπα: σε κατι καλο ή οχι. μιλω εντελως υποκειμενικα. εξαλλου, το χουμε χιλιοπει, δεν υπαρχουνε αντικειμενικοτητες στα γουστα.

αλλοι προσπαθουν να πεισουν οτι καπχοια πραματα ειναι "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ" καλα. οχι εγω.


σε άλλα νεα, ναι, κουνέλο να δεις μπουλε τρέι. ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΤΡΕΙΛΕ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΕΓΩ. χοχοχο.
θα σ αρεζει. θα το δω και γω καποια στιγμη.
 
Top Bottom