What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

SSD και μέση ηλικία

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
Γιατι δεν θελετε γνωστα και δοκιμασμενα μονοπατια; γιατι θελετε να το παιζετε τρεντι γνωστες;
Σε ποιο SSD συγκριτικο ειδατε πατριοτ και λεξ λουθορ;
ήταν προσφορά, ήμουν ηλίθιος...
στο σύστημα στο γραφείο επέστρεψα με την ουρά στα σκέλια στην crucial.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,556
Στον απλο κουνελισιο λογισμο μου και επειδη ζουμε τον καπιταλισμο. Προσφορα=θελουμε να ξεφορτωθουμε.
Σε περιπτωσεις ειναι win win αλλα και οτι οι προσφορες δεν ειναι δωρεαν, ισχυει οτι για ολες τις αγορες.
τι ειναι αυτο που θα αγορασω;
πατριοτ ρε φιλε; σοβαρα, γελασα με αυτο. Εικονες μπουκαραν στον νου μου. Πυραυλοι και μετα χιλιμπιλιδες με αμερικανικες σημαιες.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,940
Τελικα τσεκαρα...verbatim Vi550...τι σκατα σκεφτομουν :(
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,682
Είτε έπεσες σε περίεργο κομμάτι είτε όλα αυτά οφείλονται μάλλον στο οτι δεν έχει cache memory και κάνει ''καθάρισμα'' εκείνη τη στιγμή.
Εγώ έχω έναν Patriot P210 500GB και έναν 250GB (σε sata II μητρική :cry:) για τα 7άρια και το linux. O 500άρης έχει γράψει 27,5ΤΒ μέχρι στιγμής χωρίς κανένα πρόβλημα. Γενικότερα έχω πάρει εργολαβία τους Ρ210 και τους BURST και τους έχω βάλει σε πολλά μηχανήματα, τα περισσότερα δεν είναι δικά μου, χωρίς προβλήματα.
Σαν φτηνή λύση είναι καλοί, ως εκεί. Δεν διεκδικούν δάφνες επιδόσεων ή μακροβιότητας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
Είτε έπεσες σε περίεργο κομμάτι είτε όλα αυτά οφείλονται μάλλον στο οτι δεν έχει cache memory και κάνει ''καθάρισμα'' εκείνη τη στιγμή.
Εγώ έχω έναν Patriot P210 500GB και έναν 250GB (σε sata II μητρική :cry:) για τα 7άρια και το linux. O 500άρης έχει γράψει 27,5ΤΒ μέχρι στιγμής χωρίς κανένα πρόβλημα. Γενικότερα έχω πάρει εργολαβία τους Ρ210 και τους BURST και τους έχω βάλει σε πολλά μηχανήματα, τα περισσότερα δεν είναι δικά μου, χωρίς προβλήματα.
Σαν φτηνή λύση είναι καλοί, ως εκεί. Δεν διεκδικούν δάφνες επιδόσεων ή μακροβιότητας.
τι να σου πω, να σκαλώνει κάπου το αυτόματο TRIM ? Να σκαλώνουν κάπου τα windows?
έκλεισα το indexing τώρα για να αποκλείσω τα windows που και πάλι, δεν είναι ότι το κάνει στο άκυρο idle, το κάνει αν πχ είναι idle και πάω να ανοίξω steam ή να λανσάρω κάποιο παιχνίδι.

Έχω το σύστημα στα υπόψιν για πασχαλιάτικο φορμάτ, γιατί έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα χωρίς φορμάρισμα με 2 users και του κόσμου την σαβούρα. Όταν πήρα το m.2 έκανα clone, οπότε μιλάμε για αρκετά χρόνια απείραχτου συστήματος.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,682
Το αυτόματο TRIM σίγουρα είναι ένας λόγος καθυστέρησης αλλά να κολλάει σε τέτοιο βαθμό;
Εγώ κάνω όποτε θυμάμαι manual ΤRΙΜ με ένα παλιό προγραμματάκι για να μην μαζεύονται πολλά.
Πάντως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε και το all time classic σκάλωμα των windows. Εφόσον έχεις την εγκατάσταση των windows αρκετά χρόνια ένα φορμάρισμα ίσως να βοηθούσε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
Το αυτόματο TRIM σίγουρα είναι ένας λόγος καθυστέρησης αλλά να κολλάει σε τέτοιο βαθμό;
Εγώ κάνω όποτε θυμάμαι manual ΤRΙΜ με ένα παλιό προγραμματάκι για να μην μαζεύονται πολλά.
Πάντως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε και το all time classic σκάλωμα των windows. Εφόσον έχεις την εγκατάσταση των windows αρκετά χρόνια ένα φορμάρισμα ίσως να βοηθούσε.
κάνει τριμ και το diskdefrag πλέον, αν δει ssd έχει επιλογή για optimize που πρακτικά είναι trim. μόλις το κάνω κάπως αραιώνει το θέμα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
@nitro912gr Ρώτησα για Lexar γιατί τέτοιο μου πρότεινε το παλληκάρι που πήγα το laptop για επισκευή.

Γίνεται γενικά ένας χαμούλης με τις τεχνολογίες στους SSD, αλλά δεν ξέρω αν βρίσκεις SLC NAND πλέον σε μη "επαγγελματικό" SSD.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,548
@nitro912gr Ειναι οι γνωστοι patriot που τους εχει σε συνεχομενη προσφορα το e-shop την τελευταια δεκαετια;

@vtheofilis Σε γενικες γραμμες, αν δεις εγγυηση 5 χρονων, εισαι σχετικα ασφαλης με την επιλογη.

Ριξε και μια ματια στη λιστα που εχει φτιαξει ο τυπος
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
@nitro912gr Ειναι οι γνωστοι patriot που τους εχει σε συνεχομενη προσφορα το e-shop την τελευταια δεκαετια;

@vtheofilis Σε γενικες γραμμες, αν δεις εγγυηση 5 χρονων, εισαι σχετικα ασφαλης με την επιλογη.

Ριξε και μια ματια στη λιστα που εχει φτιαξει ο τυπος
ναι πήρα και 2 τρομάρα μου, έναν 256 και έναν 1ΤΒ
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,548
Εντάξει, για εντελώς basic φάση ειναι οκ. Δηλαδή, στο laptop όπου θα στήνεις 500 linux διανομές κάθε χρόνο έτσι για τη φάση, στο pc μόνο για το λειτουργικό, σε κανένα ξεχασμένο pc 3-4ου ανηψιού "για να μπαίνει internet" και τέτοια. Γενικά για χαλαρή χρήση, με ελάχιστή εως μικρή ανάγκη για συνεχές write καθώς δεν έχει DRAM.

Τυχαίο review όπου αποτυπώνει με χαρακτηριστικό τρόπο το πρόβλημά σου με τα writes.

A test with HD Tune does show exactly what happens when the SLC cache is fully filled up, so it may need a bit of time to recover after writing continuously for a long time; during recovery time the access time will increase as well; the advantage with higher capacity drives is that the SLC cache portion is bigger as well:

Read more: [M] Patriot P210 2TB 2.5'' SSD Review

Υπολόγισε ότι δεν ασχολείται η εταιρία με το support και έδεσε το γλυκό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,536
Εντάξει, για εντελώς basic φάση ειναι οκ. Δηλαδή, στο laptop όπου θα στήνεις 500 linux διανομές κάθε χρόνο έτσι για τη φάση, στο pc μόνο για το λειτουργικό, σε κανένα ξεχασμένο pc 3-4ου ανηψιού "για να μπαίνει internet" και τέτοια. Γενικά για χαλαρή χρήση, με ελάχιστή εως μικρή ανάγκη για συνεχές write καθώς δεν έχει DRAM.

Τυχαίο review όπου αποτυπώνει με χαρακτηριστικό τρόπο το πρόβλημά σου με τα writes.

A test with HD Tune does show exactly what happens when the SLC cache is fully filled up, so it may need a bit of time to recover after writing continuously for a long time; during recovery time the access time will increase as well; the advantage with higher capacity drives is that the SLC cache portion is bigger as well:

Read more: [M] Patriot P210 2TB 2.5'' SSD Review

Υπολόγισε ότι δεν ασχολείται η εταιρία με το support και έδεσε το γλυκό.
ε ναι για δεύτερο τον πήρα και τον 256 για το HTPC, αλλά δεν κάνει τόσο μεγάλες μεταφορές όταν σκαλώνει, το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι δεν καθαρίζει την κασέ, δηλαδή είχα δει στα review το θέμα με τα dram less αλλά λέω, διάολε τι θα μεταφέρω;
και το παρατήρησα όταν έκανα αυτούσια μεταφορά τα αρχεία του παλιού HDD, αλλά όταν ανοίγει το steam σε idle τον βρίσκει...
 
Top Bottom