What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

1 Ευρώ, 1 Ευρώ, Σήμερα Όλα Τζάμπα!

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,632
Δεν ξέρω εάν θεωρείται καλή προσφορά, μιας και το έχει το game pass, αλλά το skroutz έχει σε προσφορά το humankind


Κυριολεκτικά 8 μέρες μετά την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού λολ.

28 ευρώ η κουτάτη, ενώ την ίδια ώρα εξακολουθεί να πωλείται full-price στα ψηφιακά καταστήματα, και στα κλειδάδικα το βρίσκεις γύρω στα 35-40 ευρώ. Τόσο πολύ έχει επηρεάσει τα οικονομικά το game pass άραγε.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Κυριολεκτικά 8 μέρες μετά την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού λολ.

28 ευρώ η κουτάτη, ενώ την ίδια ώρα εξακολουθεί να πωλείται full-price στα ψηφιακά καταστήματα, και στα κλειδάδικα το βρίσκεις γύρω στα 35-40 ευρώ. Τόσο πολύ έχει επηρεάσει τα οικονομικά το game pass άραγε.
Σε τόσο χαμηλή τιμή την ίδια έκδοση με το steel case δεν την βρήκα πουθενά αλλού Ευρώπη λίγο που έψαξα, Λες να έσπρωξε κανένας υπερβολικά πολύ στοκ στα ελληνικά καταστήματα και από το να ξεμείνουν στα ράφια το ξεπουλάνε? Εγώ θα το παραγγείλω σίγουρα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Με τρώει το χέρι μου για κουτατο humankind. Θα το κοιμηθώ που λένε και θα δούμε αν θα πάρω ή αν θα το πάρω.
Πάντως συμφωνώ κι εγώ με τον Χελλιον. Το πάσο μάλλον θα μας κάνει καλό ρίχνοντας ορισμένες τραγικές τιμές
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Ενδιαφέρον άρθρο (βέβαια περιέχει μπόλικο product placement αλλά οκ) και παρότι δεν κάνω σχεδόν ποτέ pre-order, το Game Pass είναι όντως μια πολύ ελκυστική εναλλακτική για όσους γουστάρουν να δοκιμάζουν τα παιχνίδια Day 1 με μικρό ή και καθόλου ρίσκο.

Αναφορικά με τις τιμές που λέει ο Chrono, ως τώρα εγώ βλέπω μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα, σε ορισμένα τουλάχιστον παιχνίδια.
Π.χ. το Gears Tactics, το Medium και το Psychonauts 2 στο PC κυκλοφόρησαν σε premium τιμές αλλά και Day 1 στο Game Pass. Φρονώ ότι το υψηλότερο-του-αναμενόμενου κόστος είχε σαν στόχο να αποθαρρύνει τους επίδοξους αγοραστές και να τους σπρώξει να το δοκιμάσουν μέσω Game Pass. Δεν ξέρω, εννοείται, πόσο θα κόστιζαν αν έβγαιναν μόνο στα γνωστά καταστήματα (Steam. GOG, Epic κτλ.) αλλά κάτι μου λέει ότι θα ήταν κάνα 10ρι φθηνότερα έκαστο.
[edit: επίσης έτσι ανεβαίνει "τεχνητά" η αξία των παιχνιδιών του Game Pass, κάτι που είχα ξεχάσει να πω και με ώθησε το άρθρο που ανέβασε η kara λίγο πιο κάτω].
Ας ελπίσουμε ότι μακροπρόθεσμα το GP όντως θα κατεβάσει τις αρχικές τιμές των παιχνιδιών, ειδικά από τη στιγμή που το κόστος παραγωγής τους γίνεται εν μέρει απόσβεση από το ζεστό χρήμα που τους δίνει η Microsoft. Προς το παρόν, πάντως, βλέπω ότι πρώτος στόχος είναι να γίνει δημοφιλής η υπηρεσία, με θεμιτά ή και λιγότερο θεμιτά μέσα.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
δεν εχω διαβασει ακομα το αρθρο απλα εστιασα στο καπακι στην εικονα με ολα τα preorder "bonuses". οταν ζητουσαν να αυξηθουν οι τιμες ηδη ελεγα οτι καποιες εταιριες με αλλα μεσα το ειχαν κανει ηδη με preorder "bonuses" αχρηστα που για καποιο λογο προσπαθουσαν να σε πεισουν οτι τα χρειαζεσαι.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δύο ακόμα ενδιαφέροντα παλιότερα άρθρα γύρω από το pass και την οικονομία των games

former PlayStation exec
"It's very hard to launch a $120m game on a subscription service charging $9.99 a month. You pencil it out, you're going to have to have 500 million subscribers before you start to recoup your investment. That's why right now you need to take a loss-leading position to try to grow that base. But still, if you have only 250 million consoles out there, you're not going to get to half a billion subscribers. So how do you circle that square? Nobody has figured that out yet."
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
για αυτό κάνουν τα γλυκά μάτια στα PC για μια ακόμα φορά, πρέπει να είναι πάνω από δις οι pc gamers, κάζουλ και μη.

Και σίγουρα περισσότερο τους νοιάζει με την χαμηλή τιμή να κλειδώσουν παίχτες του "έβαλα να παίξω ένα φόρτσα μια φορά και ξέχασα το 10αρικο το μήνα".
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Δύο άρθρα σε σχέση με το όλο θέμα από την πλευρά της microsoft και των developers.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Καινούριο Τσοις δε βγαίνει κάθε πρώτη Παρασκευή του μήνα;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Stop the lies, start the truths. Δεν είναι το River of Time (aka Drakensang 2), αλλά το Drakensang 1.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Σχωρεμένος, απλά το περιμένω πώς και πώς να βγει το Drak2+Phil's Secret από gog με εξασφαλισμένη συμβατότητα με Win 10, και χάρηκα πριν προσγειωθώ ανώμαλα.
 
Top Bottom