What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

BALDUR’S GATE 3

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Για λόγους που λίγο-πολύ έχουν ήδη αναλυθεί και στο Early Access preview που κάναμε πριν 2μιση χρόνια, το Baldur’s Gate σαν τίτλος, σαν franchise, ακόμα και σαν ιδέα θα έλεγε κανείς, είναι μια “ιερή αγελάδα” στον χώρο του gaming. Το παραπάνω fact εν πολλοίς δικαιολογεί το ότι η πρόσφατη πλήρης κυκλοφορία του Baldur’s Gate 3 …

See full article...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Δεν πρόλαβα να διαβάσω ακόμη το άρθρο -θα επανέλθω- μα ήθελα να καταθέσω τεράστια, ανδροπρεπή εύσημα για την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΠΑΝΕΡ ΙΜΑΤΖ που ταίριαζε αληθινά στην παρουσίαση.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
...και τώρα που το διάβασα -και ξέχασα για λίγο τα διαζύγια, τους φόρους και τις καμμένες ελιές- ένα έχω να πω : ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΑΣΤΕΡΙΞ, ΚΑΜΙΑ ΑΛΕΣΙΑ, ΣΩΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Ετσι ακριβως ειναι!

Υπεροχο ριβιου για ενα υπεροχο παιχνιδι!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
Εξαιρετικό κείμενο και συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν.
Ωραία η εικόνα με τον Jergal :PCMR:
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Όντως. Μια τυπική μάχη του BG2 που απλά πατάς pause, μερικά fancy εικονίδια, unpause και νικιέται μόνη της:

 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Ωραίο ριβιού Χελιόνε, φχαριστούμε!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
τα φιλια μου
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
Ωραία όλα αυτά που λέμε, αλλά ένα ντονεητ δεν κάνουμε στον reviewer...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Γραφτείτε στο πάτρεον για να σας στείλω το εξέλ με τα πιο based (non-woke) builds για τον χαρακτήρα σας. Διαφορετικά θα πάω να γίνω φούτμπωλ μάνατζερ, δεν σας έχω ανάγκη.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Αν γίνω μέγκα σουπρήμ ΜΠΕΗΖΝΤ ντόνορ, μπορώ να έχω πρόσβαση και σε αποκλειστικά Ντισκόρντ κόουτσινγκ σέσιονς για ιδανικό παίξιμο BG3;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Για εκείνο το Chaotic Good Furry Tiefling Rogue ακόμα να μας στείλει σημειώσεις ο @f2bnp...
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
Mπορεί να εχει δουλέψει στο BG2, αλλά έχει κάτσει να παίξει το BG1;

εντιτ: Δεν έχω πχιει ακόμη το HEMO μου, μη σκουζι.
 
Last edited:

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
62
Συγχαρητήρια για το review. Επιτέλους όσοι δεν συμπαθούσαν το RTwP θα μπορούν πιο εύκολα να εκφράσουν τις μύχιες σκέψεις τους, γνωρίζοντας ότι θα έχουν ένα σύμμαχο και δεν θα αντιμετωπίσουν μόνοι τους την κοινωνική κατακραυγή.
Μια μικρή επισήμανση όμως. Για να υπερασπιστούμε λίγο τον Τσουρινάκη, δεν έγραψε εκείνος στο review του BG1 στο PCMaster ότι “δεν μπορούσε ως Βάρδος να κάνει perform σε κάποιο Inn”, αλλά άλλος συντάκτης.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Όντως. Μια τυπική μάχη του BG2 που απλά πατάς pause, μερικά fancy εικονίδια, unpause και νικιέται μόνη της:

Τα επιχειρήματα υπέρ του RTwP είναι κυρίως δύο: πρώτον, ότι είναι πιο γρήγορο και δεύτερον ότι είναι πιο immersive λόγω real time από το turn based. Όπως όμως φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο που έβαλες, αν τύχεις σε κάποια δύσκολη μάχη τότε θα πρέπει α) να κάνεις micromanage τους χαρακτήρες και β) να δίνεις συνεχώς νέες εντολές χειροκίνητα, με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνεις συνέχεια pause και να χάνονται και τα δύο πλεονεκτήματα.

Βεβαίως για να είμαι δίκαιος, αρκετά turn-based games είναι ακόμα πιο αργά και από αυτό, λόγω trash mobs και HP bloat. Αυτό όμς είναι θέμα encounter design και όχι συστήματος μάχης. Το RTwP είναι προβληματικό από την φύση του, αν και υπάρχουν τρόποι να γίνει κάπως πιο εύπεπτο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Mπορεί να εχει δουλέψει στο BG2, αλλά έχει κάτσει να παίξει το BG1;

εντιτ: Δεν έχω πχιει ακόμη το HEMO μου, μη σκουζι.

Αμφιβάλλω αν γνώριζε την Λάριαν πριν το '15
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Μια μικρή επισήμανση όμως. Για να υπερασπιστούμε λίγο τον Τσουρινάκη, δεν έγραψε εκείνος στο review του BG1 στο PCMaster ότι “δεν μπορούσε ως Βάρδος να κάνει perform σε κάποιο Inn”, αλλά άλλος συντάκτης.

Πω έχεις δίκιο, ξανάνοιξα το τεύχος τώρα για πρώτη φορά μετά από 20φεύγα χρόνια και είχα ξεχάσει τελείως πως αυτό για τον Βάρδο ήταν μέσα σε μια υπο-παράγραφο που έγραψε ο Γιάννης Κωστάκης. Παιχνίδια του μυαλού και Mandella Effect. Θα διορθώσω το κείμενο.
 
Top Bottom