What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ASSASSIN’S CREED: MIRAGE

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668
Νομίζω και η ίδια η Ubisoft είχε λίγο το Mirage ως "τίτλο δευτέρας διαλογής" τρόπον τινά, και μόνο κρίνοντας από το γεγονός πως η κυκλοφορία του δεν συνοδεύτηκε από το τυπικό media blitz και το hype με ειδικά events και διάσημους καλεσμένους και streams στο twitch κτλ, κάτι που συνέβαινε σε υπερθετικό βαθμό μέχρι και για το Valhalla. Αλλά αν μη τι άλλο μακάρι να συνεχιστεί η προσπάθεια να ξεφύγουν από τα γκράντε witcherικά υπερτεράστια open-world rpg.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Μπράβο Γεώργιε για την παρουσίαση. Αν και το Odyssey το καταευχαριστήθηκα, η αλήθεια είναι πως ένας τίτλος κανονικού AC έχει λείψει. Οπότε καλοδεχούμενη η επιστροφή στα ριζά και με κάποια γενναία έκπτωση στο ενεμπα θα τιμηθεί. Μέχρι τότε θα βάλω να δω κανα πεντάλεπτο πλέιθρου στο γιουτιουμπ τον Αλταιρ να θυμηθώ τα παλιά.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Μπράβο Γεώργιε για την παρουσίαση. Αν και το Odyssey το καταευχαριστήθηκα, η αλήθεια είναι πως ένας τίτλος κανονικού AC έχει λείψει. Οπότε καλοδεχούμενη η επιστροφή στα ριζά και με κάποια γενναία έκπτωση στο ενεμπα θα τιμηθεί. Μέχρι τότε θα βάλω να δω κανα πεντάλεπτο πλέιθρου στο γιουτιουμπ τον Αλταιρ να θυμηθώ τα παλιά.

Μωρέ, και 'γω το Odyssey το χάρηκα, αλλά από ένα σημείο και μετά, ήταν παραφορτωμένο από quests. Και στο Valhalla το σκοινί τεντώθηκε ακόμα περισσότερο.

Πάντως, συμφωνώ, σε κάποια έκπτωση (γενικά είναι φθηνό σε σύγκριση με τους ΑΑΑ τίτλους), θα είναι λουκούμι.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
odyssey ποτε δεν αντεξα να τελειωσω τα dlc. ηδη το main game παραλιγο να μη το τελειωσω. δυο φορες το ειχα παρατησει. αλλα εκανα μια υπερπροσπαθεια σε καποια φαση να λεω οτι τελειωσε αυτο το βασανο. δοκιμασα μετα να δω αν αντεχω τα dlc αλλα δεν.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Τα AC τα αγαπώ, όχι για τις ιστορίες τους καθαυτές, όσο για τη δυνατότητα ψηφιακού τουρισμού με το κατιτίς έξτρα σε αγαπημένα μέρη (και σαφώς, προηγούμενες ζωές, καθώς είμεθα ορθολογισταί και νορμάλ). Απόλαυσα τόσο το Odyssey όσο και το Valhalla, ξεζουμίζοντας κάθε τελευταίο DLC τους.

Σήμερα θα τιμηθεί το Μιράζ και θα μου κάτσει λουκουμάκι νομίζω ως διάλειμμα από το BG3 :D
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Τα AC τα αγαπώ, όχι για τις ιστορίες τους καθαυτές, όσο για τη δυνατότητα ψηφιακού τουρισμού με το κατιτίς έξτρα σε αγαπημένα μέρη (και σαφώς, προηγούμενες ζωές, καθώς είμεθα ορθολογισταί και νορμάλ). Απόλαυσα τόσο το Odyssey όσο και το Valhalla, ξεζουμίζοντας κάθε τελευταίο DLC τους.
ηρωας. το odyssey ειχε τοσο κακο side content (side quests μαλλον πρεπει να πω) που με κουρασε τοσο πολυ. ειχα ξεκινησει με τοση ορεξη και μετα απο καποιες x ωρες (ηταν αρκετες πανω απο 50 μαλλον) απλα δεν ειχα το κουραγιο να μπω να προχωρησω.
για εμενα το valhalla βελτιωσε αρκετα απο τα παραπονα που ειχα στο odyssey θα ελεγα. ξηλωσε τα αδιαφορα side quests αλλαζοντας τα με world events που ηταν σφινακια. αλλα το valhalla κατελληξε να εχει αδιαφορο main story (για εμενα παντα).
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Εγώ από την άλλη μετά το οβερντοζ απο Οριτζιν και Οντισι το Βαλχαλα δεν το αγγιξα καν. Πέρασε και δεν ακούμπησε ένα πράγμα, οπότε πάει καιρός από το τελευταίο AC που έπαιξα και το Μιραζ θα καλύψει λογικά το κενό.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Μια απ'τα ίδια κι εγώ, το Odyssey το τελείωσα κακήν κακώς αλλά όταν έφτασε η ώρα να μπω στα DLC ήμουν ήδη εξαντλημένος από την επανάληψη και την παντελή έλλειψη αξιοπρεπούς δραματουργίας. Το Valhalla έκανα απλώς πως δεν υπάρχει.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Εντωμεταξύ, βλέποντας πολύ ετεροχρονισμένα Vikings, γελάω -επίσης ετεροχρονισμένα- με το πόσο στεγνά αντέγραψαν τη σειρά σχεδόν καρέ-καρέ για το Βαλχάλα. Πέρα από τις προφανείς θεματικές ομοιότητες δηλαδή, είχαν φωτογραφίες ολοϊδιες. Η Καγκουρειάδα από την άλλη ήταν απολαυστική γιατί την έπαιξα ως διαδραστικές καλοκαιρινές διακοπές. Και παιδάκι έκαμα με το μαναράκι μου την έτσι και το στόρι έδεσε με Όριτζινς/Άγια, ήταν τέρμα μερακλίδικο. Έρωτας παντοτινός η Καγκουρειάς.

Το Μιράζ ξεκίνησε ως χαμένο AC 1.5 από το 2008. Σχεδόν ανακουφιστικό που είναι στημένο ως γραμμικό 3rd person stealth-action.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Ζώρζ, μεγάλο δίκιο σε όλα είχες. Μετά το πρώτο πεντάωρο ξεθωριάζει η όποια 'Ίχουχου, καινουριοπαλιό AC' χαρά και μένει ένας τίμιος, αλλά σαφέστατα ΑΑ τίτλος που συνεχώς δίνει την αίσθηση πως κάπου έχεις ξαναπαίξει καλύτερα. Ευχάριστο είναι, περνάει η ώρα, αλλά μπαίνει δίπλα σε Liberation HD όσον αφορά την ασασινική εμορφάδα του.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Ισχύει οτι δεν μπορεις να αφαιρεσεις το chromatic aberration;
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Ισχύει, αλλά προσωπικά δεν είχα θέμα μαζί του.

Πάντως, απ' όσο ξέρω, θα υπάρξει patch που θα δίνει τη δυνατότητα απενεργοποίησης του.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
To αμπερέησιο είναι αυτό που κάνει όλα τα χρώματα να φαίνονται σα να κοιτάζεις μέσα από χαλασμένα 3D γυαλιά;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Τι τερας ειναι αυτο? Το mirrage θα το παιξω αλλα οχι τωρα. Το καλυτερο ειναι το odyssey γιατι ειναι στην αρχαια Ελλαδ και εχει μινωταυρους και αλλα τερατα της αρχαιας ελληνικης μυθολογιας.
 

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,528
Για παλιούς μηχανισμούς ακούω οπότε ξεχνάμε το crouch και προσεγγίζουμε κάθε στελθ μίσιον καμαρωτοί, καμαρωτοί σαν γύφτικο σκεπάρνι!? Εννοείται ότι θα παιχτεί κάποια στιγμή, όπως τα προηγούμενα, στο πολύ μέλλον, στα 5€ με όλα τα κομφόρ! Εκτός κι αν καθαρίσει ο Τίμαρος πρώτα πριν σφουγγαρίσει και κλείσει την πόρτα!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Πρέπει να είμαι στα μισά του παιχνιδιού περίπου. Νομίζω δημιουργήθηκε αποκλειστικά για να σφυγμομετρήσει τους νέους παίκτες που δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να δουν τους δύο πρώτους τίτλους της σειράς. Παίζεται ευχάριστα, αλλά όπως πολύ εύστοχα σημείωσε ο Ζώρζ, δεν έχει απολύτως τίποτε να προσφέρει σε ένα βετεράνο των ΑC. Η Βαγδάτη είναι φυσικά η ουσιαστική πρωταγωνίστρια, με τους χαρακτήρες και τη γραφή να βρίσκονται πολύ κάτω του μετρίου.

Περνάει ευχάριστα η ώρα, αλλά ακόμα και ως αρρωστάκι της σειράς, δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι έχουμε να κάνουμε με δευτεροτρίτο τίτλο 'σφηνάκι', ίσα για να εξασφαλίσουν τα μπόνα τους οι χαρτογιακάδες της Ubi.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Εγώ περιμένω ακόμη να πέσει το Syndicate κάτω από τα 10 € (στο Steam) για να επανέλθω στην σειρά.
 
Top Bottom