What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

A wild EN UK keyboard appears...

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Ρε παίδες, έχω καταθέσει σχεδόν τα όπλα πλέον, αλλά είπα να κάνω μια προσπάθεια ακόμα.

Έχω windows 10, 2004.

Βασική γλώσσα Εγγλέζικα Αμερικής, ασορτί πληκτρολόγιο και άλλο ένα Ελληνικό πληκτρολόγιο. Region Greece κτλ κτλ.

Καλά ως εδώ. Το θέμα είναι ότι ανά διαστήματα από το πουθενά μου εμφανίζει στο language bar ένα εξτρά EN UK πληκτρολόγιο που δεν φαίνεται στα πληκτρολόγια και παλιά έφευγε με ένα restart.

Τώρα τελευταία δεν θέλει και τόσο πολύ να φύγει...

Καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω; Έχω βάλει default EN US στα πάντα, αλλά επιμένει.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Πώς φαίνονται οι γλώσσες στις ρυθμίσεις;
Το "σωστό" νομίζω είναι το παρακάτω.
1595924003417.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Πώς φαίνονται οι γλώσσες στις ρυθμίσεις;
Το "σωστό" νομίζω είναι το παρακάτω.
View attachment 815
εμ δε φαίνεται εδώ το σκασμένο, εδώ είναι που σπάω το κεφάλι μου.

Μόνο κάτω στο taskbar και φυσικά το πιάνει το alt+shift
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Τα US αγγλικά και τα ελληνικά, φαίνονται όπως στην εικόνα;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
ναι, δοκίμασα διάφορα που είδα στο internet αλλά το 90% είναι λύσεις για το ΑΝ εμφανίζεται σε αυτή την λίστα το πληκτρολόγιο.
Τα άλλα 10% δεν δούλεψαν.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με το αμερικανικό.

Η λύση είναι να σκεφτεις σαν βλαμμένα Winblows. Εγκατέστησε το UK English, ώστε να το εμφανίζει στο μενού που έδειξε ο Τζίμης. Επανεκκίνηση και μετά απεγκατεστησε τη γλώσσα.

Λύσεις Μανάβη "Βόρεια Γη"
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
Το πληκτρολόγιο που έχεις συνδέσει τι έκδοση είναι (US ή UK); Επίσης, έχεις εγκαταστήσει κάποιο ειδικό software για το πληκτρολόγιό σου;

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με τη ΜαυρηΧήραTM. Ήταν UK το πληκτρολόγιο (αγορά από Amazon UK) και με την εγκατάσταση του Razer Synapse, μου κότσαρε κάθε φορά τη γλώσσα English UK. Ξήλωσα το Synapse και ησύχασα...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το Μποτ, μόνο που έχω Logitech και μπερδευε τα μπούτια του σε κάθε update. Εκτός αυτού χάλαγε και όλα τα macros, οπότε ήταν πιο εύκολο να το εντοπίσω.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
στην ουσία ότι είπε ο βόρειος. μιλάμε για bugια windows ετσι και αλλιώς. μου το είχε εμφανίσει και έμενα σε κάποια φάση.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Κι εγω το ιδιο προβλημα με 2 διαφορετικα Αγγλικα EN (US, UK) αλλα και 2 διαφορετικα Ελληνικα (τα σωστα, 319) γιατι μπορω. Η 319 αν δεν κανω λαθος ειναι ghost γλωσσα πια και ουτε γινεται επενεγκατασταση.

Οσες φορες κι αν εφτιαξαν οι γλωσσες απο 4 σε 2 που θελω με διαφορα γιατροσοφια απο το web αλλες τοσες φορες ξαναχαλασαν με καθε νεο Win Update που τις επαναφερει ολες. Οποτε σταματησα να αχολουμαι.

Αν βρουμε καποια πιο μονιμη λυση εκτος format ειναι καλοδεχουμενη, αλλιως alt+shift μεχρι να σβησει ο ηλιος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με το αμερικανικό.

Η λύση είναι να σκεφτεις σαν βλαμμένα Winblows. Εγκατέστησε το UK English, ώστε να το εμφανίζει στο μενού που έδειξε ο Τζίμης. Επανεκκίνηση και μετά απεγκατεστησε τη γλώσσα.

Λύσεις Μανάβη "Βόρεια Γη"

Αυτό έκανα σήμερα, γιατί μετά από 10 restarts δεν... έπρεπε να δουλέψω κιόλας και με καθυστερεί απίστευτα η φάση με 3 γλώσσες.

Το γαμάτο είναι ότι κάποια στιγμή παλιότερα λέω, οκ αφού θέλει UK ας το γυρίσω σε UK όλο το σύστημα, ε... άρχισε να βάζει το EN US...

σταδιάλα. Μην πω καλή κουβέντα για τα windows αμέσως να με διαψεύσουν.

Θέλω να κάνω και ένα φορμάτ αλλά δεν νομίζω ότι θα κρατήσει πολύ, λογικά στο πρώτο update θα σπάσουν πάλι.

Όσο για το πληκτρολόγιο έχει US layout ή τουλάχιστον έτσι είναι τα πλήκτρα, λέτε να τα έχουν αλλάξει ερήμην; Δεν βλέπω κάτι στα Info μέσα στα windows.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι alt-shift. πως σας βολευει αυτο το πραγμα; Οι πραγματικοι αντρες χρησιμοποιουν Shift-Ctrl. Με ενα δαχτυλο δυο κουμπια, μιλαμε για τον απολυτο ερωτισμο.
Αυτο το προβλημα το ειχα κι εγω αλλα εφυγε απο μονο του, σαν παιδικη ασθενεια.
Δοκιμασες και τα κολπα με την registry; παιζουν πολλες λυσεις αλλα για το Θεικο του πραγματος, ενω πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα η λυση ειναι διαφορετικη για τον καθενα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
όχι είπα να μην σκαλίσω registry σε σύστημα δουλειάς, ειδικά από την στιγμή που θέλω να κάνω ένα φορμάτ τώρα τον Αύγουστο που θα είμαστε κλειστά.

Θα μου πεις αφού θα φορμάρεις τι μας τα ζαλίζεις, έλα που άρχισε να το κάνει και στο σπίτι το άτιμο...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
εντωμεταξυ στα win10 παίζει μπάλα το πολύ εύκολο για εμένα win+space
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
εμένα με είχε βολέψει και το cmd+space στο mac, κάτι αντίστοιχο με το δικό μας alt είναι το command, αλλά οκ χαζομαρίτσες, συνηθίσεις.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Για το layout, πάτα στο English (United States) και στη συνέχεια στις επιλογές.
1595957459266.png

Εκεί τσέκαρε τι πληκτρολόγιο σού έχει.
1595957597591.png

Δεν θα πρέπει να παίζει ρόλο βέβαια. Τι UK τι US layout. QWERTY είναι και τα δύο.

@kara τσέκαρε κι εσύ στα Ελληνικά τι πληκτρολόγιο έχει μπει (αν και μάλλον το έχεις ήδη δει).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι alt-shift. πως σας βολευει αυτο το πραγμα; Οι πραγματικοι αντρες χρησιμοποιουν Shift-Ctrl.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλος ο κόσμος είναι τελείως ηλίθιος και έχει συνδυασμό πλήκτρων για την αλλαγή. Απλά έχω CapsLock (ναι σκέτο). Τώρα αν θέλω να κλειδώσω τα κεφαλαία, (που ποτέ δεν θέλω), αυτό γίνεται με shift+capslock).

εντωμεταξυ στα win10 παίζει μπάλα το πολύ εύκολο για εμένα win+space
GNOME εσύ;
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλος ο κόσμος είναι τελείως ηλίθιος και έχει συνδυασμό πλήκτρων για την αλλαγή. Απλά έχω CapsLock (ναι σκέτο). Τώρα αν θέλω να κλειδώσω τα κεφαλαία, (που ποτέ δεν θέλω), αυτό γίνεται με shift+capslock).
Καθόλου καυστικός όπως πάντα :love:

Τζιμ, us querty έχει, δεν μπαίνει εκεί το φάντασμα το έχω ψάξει και στις 2 γλώσσες.

Στην αρχή προσπάθησα να ζήσω με αυτό αλλά μετά άρχισα να ψάχνω το @ :p και είπα οκ ως εδώ.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@kara τσέκαρε κι εσύ στα Ελληνικά τι πληκτρολόγιο έχει μπει (αν και μάλλον το έχεις ήδη δει).

Αυτή τη στιγμή όλα είναι άψογα σε μένα, οπότε δεν πειράζω τίποτα μέχρι να ξαναχαλάσουν. Εντάξει κάναμε 2 λάθη όταν σεταραμε το laptop, για πόσο θα μου το χτυπάει ακόμα.

Δεν θα πρέπει να παίζει ρόλο βέβαια. Τι UK τι US layout. QWERTY είναι και τα δύο.

Το UK έχει όλα τα σύμβολα σε εντελώς διαφορετική θέση σε σχέση με το US. Το Ελληνικό πληκτρολόγιο ακολουθεί ίδια κατανομή με το US.

Στην αρχή προσπάθησα να ζήσω με αυτό αλλά μετά άρχισα να ψάχνω το @ :p και είπα οκ ως εδώ.

Το @ στο UK είναι στο (κουμπί που βάζουμε απόστροφο + shift)
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλος ο κόσμος είναι τελείως ηλίθιος και έχει συνδυασμό πλήκτρων για την αλλαγή. Απλά έχω CapsLock (ναι σκέτο). Τώρα αν θέλω να κλειδώσω τα κεφαλαία, (που ποτέ δεν θέλω), αυτό γίνεται με shift+capslock).
θέμα συνήθειας από την εποχη του νωε και οι συνήθειες δύσκολα κόβονται. εκτός και αν αρχίσεις να ρίχνεις πρόστιμα τότε ο κόσμος ίσως πάψει να είναι ηλίθιος.
 
Top Bottom